Vloggerul Selly: Trebuie să-l identifici pe cel care e pericolul cel mai mare pentru ţară, să nu-l votezi pe acela, să-l votezi pe cel mai mic

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2019, 10:11 Actualitate | Esenţial


Selly
Foto: Facebook
Vloggerul Selly (Andrei Şelaru), care a depășit de curând 2.000.000 de abonați pe canalul său de YouTube, spune că oamenii trebuie să voteze pentru idei, nu pentru cel care ţipă mai tare, că votul neinformat nu este democrație și că este important de unde iei informația. "Trebuie să-l identifici pe cel care e pericolul cel mai mare pentru ţară, să nu-l votezi pe acela, să-l votezi pe cel mai mic", afirmă tânărul de 18 ani.

Vloggerul Selly a spus, la Digi 24, că va vota la alegerile europarlamentare din 26 mai şi a transmis că este foarte important să te duci la vot informat.

Mesajul său pentru tineri şi nu numai, este: "Votul neinformat nu e democraţie. Oamenii să voteze pentru idei, nu pentru cel care ţipă cel mai tare în dezbaterea electorală. Acum e un deranj ce se întâmplă în politică”.

Întrebat cum trebuie să procedeze oamenii în situaţia des invocată "nu mă duc la vot că nu am cu cine vota”, el a răspuns: "Și dacă nu votezi ce rezolvi? Nu e aceeași mizerie, mereu e una mai mică și una mai mare. Când nu ai cu cine vota înseamnă că sunt doar candidaţi care presupun un oarecare pericol pentru țară, mai mic sau mai mare. Trebuie să-l identifici pe cel care e pericolul cel mai mare pentru ţară, să nu-l votezi pe acela, să-l votezi pe cel mai mic".

În opinia sa, pentru politicieni e perfect să nu iasă oamenii la vot.

El a subliniat că tinerii nu sunt complet deconectaţi la problemele politice actuale, dar că o problemă este că la şcoală nu li se explică niciodată cum funcţionează politica: "Tot ce au auzit (tinerii – n.r.) acasă, la şcoală e că politica e aceeaşi mizerie, că toţi mint... atunci, politicienii comunică doar pentru cei peste 45 de ani şi atunci e cel mai rău pentru că va fi acelaşi lucru, aceiaşi oameni vor vota aceiaşi politicieni. Mă întristează la sistemul politic că nu se mai chinuie, sunt pe faţă, nici măcar nu se mai chinuie”.

Selly: UE e un lucru bun de care ne batem joc

Referindu-se la Uniunea Europeană, Selly a spus că este un lucru bun de care ne batem joc: "Nu ştim să respectăm ce avem în primul rând, nu ştim să alegem oamenii care să ne reprezinte bine acolo, nu ştim criteriile pentru oamenii respectivi. Ne facem un pic de râs, am putea profita mai bine dacă am fi mai inteligenţi. Vina e la noi, noi ne batem joc de fonduri europene. Nu am nimic de criticat despre cum e gestionată Uniunea Europeană, am văzut hibe doar la noi. Faptul că sunt mulţi antieuropeni în România exemplifică foarte bine că după atâţia ani de campanii electorale adevărul poate fi oricare vrei tu”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4877 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    macar (Luni, 8 aprilie 2019, 10:33)

    Anonym [utilizator]

    sa mai iasa cativa influenceri d-astia si sa vbeasca ce cred pt ca prezenta la vot sub 30 de ani e cel putin spus dezastru

    https://pressone.ro/parlamentare-2016-tinerii-chiulesc-rezultatul-e-decis-de-segmentul-45-64-de-ani/
  • -7 (13 voturi)    
    Aiurea!!! (Luni, 8 aprilie 2019, 11:31)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    "oamenii trebuie să voteze pentru idei"

    nu stiu cum de are doua milioane de abonati unul care habar nu are pe ce lume este!

    Ce-s alea "idei"?
    Cu ce se maninca?

    In Romania, oamenii voteaza cu cei care le dau traditionala sacosa electorala rosie, plus festival cu mici, bere si manele gratis!
  • -7 (13 voturi)    
    Un inocent. (Luni, 8 aprilie 2019, 12:59)

    unins [utilizator]

    Dupa doua, trei runde de vot isi va schimba conceptia despre lumea in care traim. A vota "raul mai mic" inseamna a legitima acel rau! A nu vota, reprezinta un drept si un mod de a protesta.
    • +6 (10 voturi)    
      da, exact (Luni, 8 aprilie 2019, 13:13)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui unins

      este dreptul tau de a ramane in mocirla in timp ce te lauzi ca n-ai facut nimic pentru a iesi din ea, cu mentalitatea asta s-a dus naibii tara asta. Daca s-ar fi votat raul ce mai mic in ultimii 30 ani eram departe.., Dar nu, noi lasam sa iasa mereu un rau din ce in ce
      mai mare..si ne tot afundam
      • -5 (7 voturi)    
        Pai tocmai (Luni, 8 aprilie 2019, 16:07)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        acceptarea și „hranirea” raului mai mic, a dus la situația actuala și a făcut ca politicienii, indiferent de culoare politica, sa pactizeze și colaboreze afisand un simulacru de alteranta democratica la putere, iar în final cu greu se mai poate diferentia raul mic de cel mare! Dar intodeauna s-au gasit unii naivi - mintiti - si altii interesati - mincinosi - , pentru a crea impresia de democratie. Cum ar fi fost daca la vot mergeau doar 5-10% din votanti (presupunând ca votau doar membrii de partid)? Ce legitimitate ar mai invoca cei alesi cu doar 50-60% din cei 10% care votau? Oare de ce politicienii - adica mincinosii - recomanda insistent, iesirea la vot? Dar e mai comod sa te lași mințit decât sa gândești.
    • +3 (5 voturi)    
      deci a nu face nimic e propunerea ta? (Luni, 8 aprilie 2019, 13:41)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Pt ca nu inteleg cum e asta un protest?
      Nush daca ai vazut ca astia au redus cvorum pt validare referendum la 30%, deci ce ii impiedica sa voteze 10%?

      Inseamna ca nu crezi ca exista paote si oameni care sa faca vine, macar pt o perioada. Ceea ce echivalează cu retragerea in padure sau o bula f bine protejata. Dar pe termen lung e evident ca societatea nu e sustenabila la un aparat opresiv si corupt nu? Istoria a arătat asta de destul de multe ori
      • -4 (6 voturi)    
        Citeste mai sus (Luni, 8 aprilie 2019, 16:18)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

        pentru a intelege ca se poate protesta si prin neacceptarea sa fii inclus in planurile hotilor si involuntar, credul sau interesat, sa devii complicele lor. Si comunistii au inteles importanta prezentei la vot care, credeau ei, le conferea legitimitate, la fel ca PSD-ul ce invoca deseori numarul voturilor primite.
        • +1 (3 voturi)    
          Incredibil , (Luni, 8 aprilie 2019, 16:54)

          mopsu [utilizator] i-a raspuns lui unins

          cu a
          lte cuvinte , stăm acasă și așteptă ca bugetarii, militia, armata, cei cu ajutoare sociale sa voteze cu pesede si restul de 14 mil. sa execute vointa acestora ? Bravos , halal intelect, de marcă !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Mai exista o varianta (Luni, 8 aprilie 2019, 19:47)

    cromium [utilizator]

    Mai exista o varinata despre care nu vorbeste nimeni: anularea voturilor a peste 51% din masa de votanti.Atunci toti candidatii pierd dreptul de a mai candida la alegeri si se organizeaza noi alegeri cu noi candidati.
  • +2 (4 voturi)    
    mentalitate romaneasca (Luni, 8 aprilie 2019, 21:24)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    in loc sa facem ceva, alegem raul cel mai mic, votam impotriva. cat despre fapatul ca pulbicam artciole despre ce a scris un pusti la moda...asta e societatea, astia sunt oamenii, iar oamenii au nevoie de "influenceri" si de religie.
  • +1 (1 vot)    
    Atitudinea cu votatul raului (Marţi, 9 aprilie 2019, 7:11)

    ABBV [utilizator]

    cel mai mic e inradacinata in societate probabil din timpuri comuniste, la fel ca si cea cu nepasarea unde asteptam pe alti sa vina sa faca.
    Cel mai tragic este ca sa perpetuat o lasitate monumentala in societate combinata cu spiritul de planta "merge si asa" . Probabil in combinatia asta mai are pondere mare si o lipsa de cultura civica colosala.
    Si in felul acesta pierzi orice "drept la apel" daca iti doresti tabula rasa in politica.
  • +1 (1 vot)    
    nimic nou sub soare (Marţi, 9 aprilie 2019, 7:48)

    Krokus [utilizator]

    Asta repeta istoria,pai romanii au votat raul cel mai mic de 30 de ani.
    Se pare ca vb de romaneasca MAi RAU SA NU FIE nu vom scapa asa de repede,prinde si la tineri,adica ne multumim cu putin.
    Halal formator de opinii !