Șeful Poliției Bacău, cercetat după ce a spus că femeile care sunt pălmuite și sună la 112 exagerează, iar acestea ar putea să aștepte cu reclamația

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 5 aprilie 2019, 19:56 Actualitate | Esenţial


Masina politie
Foto: Facebook
Corpul de control al IGPR face cercetări la Poliția Bacău după ce șeful instituției, chestorul Vasile Oprișan, a spus că femeile lovite de soți ar putea să aștepte până dimineață să facă reclamație, nu ar trebui să sune la 112 în miez de noapte, relatează Mediafax.

Potrivit unui comunicat transmis vineri de IGPR, conducerea Poliției Române a dispus începerea unor verificări la Poliția Bacău, după ce chestorul Vasile Oprișan, șeful instituției, ar fi declarat la un post local de radio local că femeile care sună la 112 atunci când „li se mai scapă vreo palmă la vreo ceartă conjugală, exagerează” și că „o astfel de chestiune nu trebuie semnalată Poliției în mijlocul nopții, ci poate aștepta până dimineață”.

„Referitor la declarațiile făcute de inspectorul șef al IPJ Bacău, în timpul unei emisiuni difuzate la un post de radio din județ, facem următoarele precizări: conducerea Poliției Române a dispus verificări cu privire la acest aspect, întrucât prevenirea și combaterea violenței domestice reprezintă una dintre prioritățile instituției noastre. La finalul acestor verificări, vom reveni cu detalii referitoare la cele constatate și la măsurile dispuse”, se arată în comunicatul transmis de IGPR.

„Chestorul Vasile Oprișan, șeful IPJ Bacău, tocmai a spus că femeile care sună la 112 atunci când li se mai scapă vreo palmă la vreo ceartă conjugală exagerează și că o astfel de chestiune nu trebuie semnalată poliției în mijlocul nopții, ci <poate aștepta până dimineață>. Doamne ferește!”, a scris pe Facebook consilierul local Cristian Ghingheș.

Postarea acestuia a avut zeci de comentarii și distribuiri.

Potrivit înregistrării audio postate de acesta, chestorul Vasile Oprișan a spus: „La 112 foarte mulți fac exces de zel. 112 este folosit pentru rezolvarea unor probleme urgente, care nu suferă amânare, dar dacă la ora 12.30, dacă se ceartă soțul cu soția și îi dă din greșeală sau cu intenție o palmă și pe urmă să liniștesc apele <domnule vino că mi-a dat o palmă> (...) polițistul poate să se ducă să constate ce putea să constate și a doua zi dimineață”.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău nu a putut fi contactat până la această oră pentru a oferi un punct de vedere.

















3812 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    si daca ii da o palma,nu suna (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:18)

    Mistrelutz [utilizator]

    si o gasiti desfigurata sau deloc dimineata?
    Multi dobitoci ajung in functii de conducere...
    • +9 (9 voturi)    
      se poate si mai rau! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 7:54)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Se poate si mia rau decat "desfigurata"!!!

      A fost cel putin un caz cand femeia a reclamat ca este batuta, politistii i-au raspus "lasa, fa ca nu te-a omorat!" iar apoi chiar a fost ucisa ...
  • +18 (18 voturi)    
    Bacau (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:35)

    florinos [utilizator]

    Nu la Bacau au prins niste politisti care obligau minore sa se prostitueze ?

    Carmen Dan, PSD si ALDE prin Calin Popescu Tariceanu, sunt ocupati cu altele, legile justitiei, jandarmerie, reprimat proteste etc.
  • +17 (17 voturi)    
    Asa o fi la el acasa? (Vineri, 5 aprilie 2019, 21:12)

    bigbrother [utilizator]

    Bataia e rupta din rai si femeia trebuie din cand in cand pusa la respect?

    Stiu ca civilizatia e o spoiala pentru multi oameni, dar macar sa taca din gura cand il mananca limba, macar asa nu mai da idei si altor idioti.
  • +13 (13 voturi)    
    Intrebare este (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:01)

    unins [utilizator]

    de ce nu in miez de noapte? Raspunsul sigur si singur este: politistii dorm in timpul serviciului si primesc bani nemunciti, chiar si sporuri nemeritate! Acesta-i ADEVARUL, la fel ca si in cazul medicilor de garda! Trebuie obligati sa lucreze doar 8 ore pe zi/ 3 schimburi, fara paturi in sectiile de politie si monitorizare audio-video totala (mai putin interior WC) + alte masuri pentru control strici al activitatii pe timp de noapte.
  • +11 (11 voturi)    
    Convingeri raspandite, (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:40)

    Namaste [utilizator]

    mentalitati majoritar impartasite, invatamantul si educatia repetente!
  • -11 (17 voturi)    
    pai... (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:45)

    Martha Logu [utilizator]

    femeia nebatuta e ca o casa nematurata...
  • +5 (7 voturi)    
    ...misoginul... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 7:03)

    ALTAN [utilizator]

    ...asta,inca,nu este demis ?!!
  • +5 (7 voturi)    
    Ce-i doresc eu sefului Politiei Bacau (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 9:48)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Eu ii doresc sa ia o palma de la cineva, sa sune la 112 si sa nu vina nimeni, ca "se linistesc apele" oricum.
    • 0 (0 voturi)    
      pff.. (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 16:14)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

      numai muierile asteapta sa vina militia, barbatii adevarati riposteaza cu pumnu'
  • -5 (7 voturi)    
    Nuanțe (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 11:20)

    BEDE [utilizator]

    Sigur că violențele trebuie reclamate. Dar există grade diferite.
    Ce ar fi dacă fiecare soție care are o ceartă cu soțul și fiecare femeie care are o ceartă cu prietenul ar suna la 112 numai așa, preventiv? Dacă ar fi așa, atunci chiar ar fi potopită rețeaua.