Traian Băsescu spune că pensionarii au fost păcăliți cu peste 3,8 miliarde de lei din cauza anulării indexării la început de an/ Vezi ce calcule a făcut fostul președinte

de CP     HotNews.ro
Joi, 4 aprilie 2019, 9:59 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Pensiile ar fi fost mai mari în 2018 și 2019 dacă sistemul de indexare la 1 ianuarie ar fi fost menținut, susține fostul președinte Traian Băsescu, acum candidat la europarlamentare din partea PMP. Traian Băsescu a prezentat pe Facebook o serie de calcule pentru a demonstra că suma totală cu care pensionarii au fost păcăliți depășește 3,8 miliarde de lei.

Fostul președinte spune că a calculat la început efectele pentru propria pensie şi a constatat că era mai bine dacă se aplica indexarea de la 1 ianuarie 2018 şi 2019. Văzând aceasta, a făcut şi calculul pe pensia medie, constatând că şi în această variantă pensia ar fi fost puţin mai mare pe varianta indexării. "Desigur m-am înfuriat că şi pe mine m-au păcălit Dragnea, Olguţa şi Budăi prin susţinerile lor că pensia va fi mai mare aplicând noua lege. Constatând aceste lucruri, pur şi simplu am postat foaia pe care făcusem calculele", a mai afirmat Băsescu.

Conform legislaţiei, valoarea punctului de pensie se majorează anual, începând cu 100 % din rata medie anuală a inflaţiei, la care se adaugă 50 % din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut realizat, a precizat Băsescu.

"Aşadar, pensiile trebuiau indexate la 1 ianuarie a fiecărui an, după cum urmează : la 01.01.2017 cu 5,5%, la 01.01.2018 cu 7%, iar la 01.01.2019 cu 9%. Indexările au fost suspendate, iar pesediştii s-au aşezat comod în fotolii pe la toate televiziunile şi s-au aşternut pe explicat cum îi slujesc ei pe pensionari prin anularea indexărilor de la început de an, compensându-le şi crescând pensiile, susţin ei, în mod mincinos, prin creşterea punctului de pensie, cândva, în timpul anului", a mai spus fostul președinte.

Vezi aici calculele lui Băsescu:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















15137 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    ipocrizia parvenitilor (Joi, 4 aprilie 2019, 10:57)

    floarealbastra [utilizator]

    Din epoca de aur si pana in zilele noastre pesedeii/pecereii promit si apoi se fac ca uita.
    Dar niciodata, niciodata nu uita sa respecte principiul "cine-mparte parte-si face" adica pentru ei si-ai lor este din belsug, intotdeauna.
  • -14 (34 voturi)    
    Omul a ramas acelasi (Joi, 4 aprilie 2019, 11:00)

    Radu I [utilizator]

    L-a apucat grija fata de pensionari. Oare de ce ? Cand are nevoie de pensionari, o face pe samariteanul, dupa ce-si rezolva problemele propune bazaconii. Corect ar fi, ca la o anumita varsta sa lasi locul altora, poate cu mai multa aplecare asupra nevoilor tarii si a populatiei. Binefacerile d- lui Basescu sunt cunoscute si nu-l recomanda pentru continuarea activitatilor politice.
    • +9 (15 voturi)    
      Viermuș, Băse a făcut un lucru bun: a tăiat (Joi, 4 aprilie 2019, 13:46)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      din salariile asistaților de bugetari!
      • +1 (1 vot)    
        unii (Joi, 4 aprilie 2019, 19:32)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui prec

        au memoria scurtă și uită că trădiceanu, cu 11 ani în urmă, dublase nr. bugetarilor, pe la cca. 1.600.000 de angajați cărora le și mărise lefurile, la fel ca dragnea acuma. Expertul trădiceanu, însă, nu luase în calcul prăbușirea economiei mondiale (Lehman Brothers). Oricum, știa că nu mai era treaba lui, ci a opoziției.
      • +1 (1 vot)    
        Nu numai.... (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:59)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ca a taiat salariile bugetarilor dar,impreuna cu Boc,a marit TVA-ul la toata lumea.In ACELAS timp Udrea si Bica,Topoliceanu devalizau bugetul cu stirea Basescului!Acest catastrofal penibil a oferit pe tava un motiv de inghetare a salariilor si in cazul firmelor private.Deci marele papagal ne-a bagat in cacao PE TOTI,nu numai pe bugetari!!!!!
  • -7 (15 voturi)    
    si ce este rau in asta?! (Joi, 4 aprilie 2019, 11:28)

    Antenistontel [utilizator]

    .
    • -6 (16 voturi)    
      sa-si vada de campanie (Joi, 4 aprilie 2019, 12:00)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      ca are sanse mari sa nu pupe parlamentul european. nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase marinarului.
  • -9 (19 voturi)    
    Gura! (Joi, 4 aprilie 2019, 12:20)

    Azra [utilizator]

    Ar trebui sa taca si sa nu mai abordeze subiectul acesta niciodata. El vorbeste de pacalirea pensionarilor, care au primit totusi niste bani, conform legii??! El care in 2010 a taiat salariile cu 25% si pensiile!??. Atunci a fost marea pacaleala pentru romani si pentru pensionari, carora le-a tras-o. Si ulterior, s-a recunoscut ca nu era necesar, cum s-a recunoscut ca nu era necesar nici acel imprumut de 20 miliarde dolari pe care l-a impus guvernului sa il faca tot in acel an si pe care l-au platit toti romanii.De ce Parlamentul nu adopta o lege care sa instituie raspunderea guvernantilor pentru masuri dezastruoase pe care le adopta cat timp se afla la guvernare? Din lipsa unei asemenea legi, toate pagubele si oalele sparte, oricat de mari ar fi acestea, le suporta, in mod nejustificat toti romanii, in timp ce indivizi care au creat asemene pagube-pentru ca i-au ales la guvernare- stau dupa aceea gratis si se imbuiba in case de protocol, platite tot de acelasi vulg, dar mai au si.......... sa faca declaratii cinice, luindu-l "la misto". Pune bre mai bine batista pe tambal si capul sub plapoma si mucles!
    • +10 (14 voturi)    
      tie iti place guvernarea actuala? (Joi, 4 aprilie 2019, 13:46)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      cea mai proasta din ultimii 30 ani, cu promovarea incompetentilor si prostilor pe functii pt a putea fi controlati, legile super proaste date in economie si justitie; sa pui un premier analfabet functional care spune ca trebuie sa citeasca de pe hartiuta sa nu spuna prostii e mult sub decenta bunului simt si e o mare lipsa de respect la adresa acestui popor.
  • -8 (12 voturi)    
    Aritmetica pentru toti (Joi, 4 aprilie 2019, 13:36)

    Arminius [utilizator]

    Concluzia epocii Basescu: cand creste, de fapt scade si din ce tai, de acolo iti ramane mai mult. Altfel spus: manipulare.
  • +5 (5 voturi)    
    pacalitii (Joi, 4 aprilie 2019, 13:56)

    sareta [utilizator]

    Total fals.Pensionarii NU au fost pacaliti ,au stiut foarte bine ca pentru o sticla de ulei sau o punga cu zahar vor fi mintiti de cei care au fost votati ptr,aceste pomeni ....Tot asa au procedat si atunci cand desi au fost lasati pe drumuri prin desfiintarea fabricilor n-au facut altceva decat sa voteze pe cei care-i stiau vinovati de aruncarea lor pe drumuri....Nu au fost pacaliti ci se spune ca si-au furat singuri caciula .Acum sa tremure...
  • +2 (10 voturi)    
    Base atunci si acum (Joi, 4 aprilie 2019, 14:40)

    tropotaru [utilizator]

    cand era primar a demolat toate buticurile, acum vrea legi prin care sa se reduca din puterea supermarketurilor si sa se extinda initiativa privata in micul comert de cartier

    cand era ministru transporturilor era convins ca nu ne trebuie autostrazi, acum si-a schimbat optica cu 180 de grade

    cand era presedinte se lupta pentru o justitie puternica, acum se luptă impotriva justitiei si pentru Nuţi

    dupa mandatul 2 de presedinte a declarat ca nu se poate coborî la o functie, odata ce a fost ditamai presedintele. Acum se trece primul pe lista, de frica sa nu ramana fara coledzi ...