UPDATE Kovesi a fost din nou la poliţie, pentru controlul judiciar: O să vedem dacă negocierile pentru șefia Parchetului European au fost influențate în vreun fel

de MH     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2019, 9:17 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
Laura Codruța Kovesi s-a prezentat luni dimineaţă la Secţia 18 de poliţie, unde a fost și vineri, în cadrul măsurii de control judiciar dispuse de Secţia Specială pentru anchetarea magistraţilor în dosarul privind extrădarea lui Nicolae Popa, în 2011. Miercuri, instanța supremă va judeca contestația fostei șefe a DNA la măsura controlului judiciar.

UPDATE: La ieșirea de la secția de poliție, întrebată de jurnaliști dacă, în opinia sa, negocierile pentru șefia Parchetului European au fost influențate de măsurile dispuse de secția pentru anchetarea magistraților, Laura Codruța Kovesi a spus că rămâne de văzut.”O să vedem. Nu pot să comentez. O să vedem cât de mult au fost influențate negocierile de ce se întâmplă acum, dacă au fost influențate în vreun fel sau altul”.

Laura Codruța Kovesi s-a prezentat la sediul Secției 18 de Poliție din Capitală și vineri, pentru a semna pentru controlul judiciar. ”Sunt un procuror care a reușit să inspire teamă celor care vor să fure liniștiți în România”, a declarat Kovesi la ieșirea din secția de poliție. Fosta șefă DNA a spus că îi este ”foarte clar” că ce s-a întâmplat în ultimele luni are legătură cu procedura de numire a procurorului-șef european, încercându-se blocarea numirii ei ”prin orice mijloc”. ”Este evident că sunt parte a unei campanii de hărțuire, de intimidare”, a declarat Kovesi, adăugând că această campanie este și un semnal pentru colegii ei din magistratură.

Secția pentru anchetarea magistraților a anunțat oficial vineri că a început urmărirea penală împotriva Laurei Codruța Kovesi pentru luare de mită, abuz în serviciu și mărturie mincinoasă, iar fosta șefă a DNA a fost plasată sub control judiciar pentru 60 de zile. Kovesi are mai multe interdicții, între care să părăsească țara fără încuviințarea procurorului de caz, să își desfășoare activitatea de procuror la Parchetul General și să vorbească cu presa despre acest dosar.

Potrivit procurorilor Secției de anchetare a magistraților, în perioada în care se află sub control judiciar Kovesi trebuie să respecte următoarele obligații:
  • Să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanța de judecată ori de câte ori este chemată;
  • Să informeze de îndată Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție cu privire la schimbarea locuinței;
  • Să se prezinte la Politia de Sector, conform programului de supraveghere întocmit de organul de politie sau ori de câte ori este chemată;
  • Să nu părăsească teritoriul României fără încuviințarea prealabilă a procurorului de caz;
  • Să nu desfășoare activitatea de procuror la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație Justiție;
  • Să nu dețină, să nu folosească, să nu poarte arme, să nu ia legătura cu mai multe persoane și martori;
  • Să nu intre în legătură cu mass-media cu privire la faptele pentru care se efectuează urmărirea penală în cauză.
Laura Codruța Kovesi a contestat la Înalta Curte de Casație și Justiție controlul judiciar, a declarat pentru HotNews.ro Daniela Frăsie, avocatul fostei șefe a DNA. Contestația va fi judecată miercuri, 3 aprilie, de la ora 9.00.

Joi, este programată a treia rundă de negocieri între reprezentanţii Parlamentului European şi ai Consiliului UE pentru numirea viitorului procuror-şef european. Parlamentul European o susţine în continuare pe Laura Codruţa Kovesi pentru acest post, în pofida anchetei din România.

Dosarul în care Laura Codruța Kovesi a fost plasată sub control judiciar este cel deschis în urma unui denunț al fostului deputat PSD fugar în Serbia Sebastian Ghiță. El a acuzat-o pe Kovesi că i-ar fi cerut bani pentru plata avionului cu care urma să fie adus în țară din Indonezia fostul șef al FNI Nicolae Popa, în 2011. Laura Codruța Kovesi era la acea vreme procuror general al României, iar Nicolae Popa fusese condamnat definitiv la 10 ani şi 4 luni de închisoare în dosarul FNI. Secția pentru investigarea faptelor din justiție susține că Laura Codruța Kovesi ar fi cerut și primit suma de 268.689,36 de lei de la Sebastian Ghiță pentru extrădarea lui Nicolae Popa.

Fosta șefă a DNA a fost audiată timp de aproximativ șase ore și jumătate, joi seară, la Secția de anchetare a magistraților, iar la ieșire a anunțat că procurorul de caz i-a interzis să vorbească cu presa despre ce s-a întâmplat la audieri și despre dosarul pentru care a fost chemată. "Nu am voie să spun nimic, este o măsură de a-mi închide gura", a afirmat Kovesi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6952 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    serios?! (Luni, 1 aprilie 2019, 9:35)

    liviu_ [utilizator]

    un infractor dovedit (vezi dracnea sau valcov) e bine-merci... p[oate pleca din tara, poate conduce o tara, poate fura o tara
    un procuror care este cercetat (si la care ar trebui sa se aplice prezumtia de nevinovatie) e chemata la politie de 3 ori pe saptamana?!
    pai cand era al de udrea sub control judiciar nu era atat de hartuita! pot intreba d c?!

    sa nu mai vb. ca dosarele se bazeaza pe plangerile unor infractori dovediti!
    • +20 (26 voturi)    
      Ai si intrebat "de ce?" (Luni, 1 aprilie 2019, 10:29)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Iar eu iti pot raspunde: "fiindca ei pot!", A spus-o marele om politic Codrin Stefanescu, ideologul noului socialim, care are deviza "ca-n codru!".
      Nu ramine decit ca noi, astia restu' (sper ca aici te incluzi), sa putem sa le-aratam cit de curind ca "ei nu MAI pot"!
      Altminteri, despe LCK... toti marii condamnati au avut de-a lungul proceselor de partea lor televiziuni-vuvuzele, iar ei justitia marelui profesor-doctor-rector-judecator constitutional-si-ministru TeTelu i-a pus calus!
      Dar noi suntem cu ea iar Dumnezeu este cu noi, fiindca nu iubeste pe farisei!
    • +7 (11 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Luni, 1 aprilie 2019, 12:24)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Judecatorul, desemnat sa solutioneze contestatia, trebuie nu doar sa anuleze toate masurile preventive, dar trebuie sa o aresteze pe infractoarea Florea pentru abuz in serviciu, hartuire, rele tratamente.
      Infractiunile comise de Florea sunt flagrante, nu necesita nicio alta proba.
      Judecatorul, desemnat sa solutioneze contestatia, trebuie sa constate ca fapta nu exista, ca probele nu se sustin, ca intregul dosar este o inscenare penibila, bazata pe minciuni, calomnii si intoxicari, ale unor infractori, in complicitate cu procurorii corupti de la Sectia Speciala.
      SUA si toata Europa sunt scandalizate de acest abuz, de aceasta inscenare, de aceasta mascarada, doar in Romania nimeni nu face nimic
      Ce fac Intelectualii, Studentii, Societatea Civila ?
      Ce fac magistratii, in fata acestor abuzuri ?
      Ce fac Serviciile Secrete ?
      Serviciile Secrete si Parchetul General nu au destule probe ca un grup infractional organizat a ticluit aceasta mascarada, ca nu exista niciun motiv pentru anchetarea fostei Sefe a DNA, ca probele nu se sustin, nu se leaga ?
      Cum sa crezi minciunile sfruntate ale unui infractor fugar, dar sa nu crezi un procuror ?
      Cum sa spui ca aducerea in tara a unui infractor condamnat fugar, care se ascundea de 10 ani de justitie, este mita ?
      Adica inregistrarile Serviciilor Secrete ale Statului sunt considerate ilegale, dar inregistrarile facute de infractori sunt probe ?
      Justitia este o putere in Stat
      Magistratii doar protesteaza pe scarile tribunalelor?
      De ce nu ii aresteaza pe membrii grupului infractional organizat psd si alde ?
      De ce nu grabesc revocarea likelelor din CSM ?
      De ce nu grabesc inlaturarea judecatorilor corupti de la Curtile de Apel ?
    • -11 (17 voturi)    
      Nu era hartuita dar avea catusele la maini, (Luni, 1 aprilie 2019, 12:26)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      halal comparatie!
  • -21 (27 voturi)    
    SPP (Luni, 1 aprilie 2019, 10:25)

    DanTeo [utilizator]

    a decis sa puna la dispozitia fiecarui inculpat o masina si un SPP-ist / SPP-ista, conform preferintelor si standardurilor europene.
    • -12 (18 voturi)    
      In loc sa-ti raspunda, sau macar sa incerce (Luni, 1 aprilie 2019, 12:27)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      o explicatie palida ti-au dat minusuri, asa inteleg ei dialogul!
  • +23 (31 voturi)    
    Intrebare (Luni, 1 aprilie 2019, 10:29)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Denuntatorul (nu cel "anonim" al Adinei Florea, ci cel de prin Belgrad) de ce nu se prezinta la politie, ori macar pe la parchet? Nu de alta, dar poate ca o acuzatie nu ar trebui sa vina prin presa, ci ar trebui sustinuta, sa nu mai zic dovedita.
  • -2 (20 voturi)    
    Negocieri parchet EU (Luni, 1 aprilie 2019, 11:36)

    Balance [utilizator]

    Scenariu posibil:
    Franta primeste contractul pentru corvete-1.2 mld e- isi impune candidatul propriu pt.procuror sef EU,care va fi "sensibil "la problemele de coruptie din Romania.
    Astfel se rezolva problemele si ale lor si ale "noastre:..
    Comentariile din Franta-ale oficialilor politici- in legatura cu situatia statului de drept din Romania sunt sublime,dar nu prea exista.
  • -12 (18 voturi)    
    S-a hotarit (Luni, 1 aprilie 2019, 11:55)

    vodatepes [utilizator]

    S-a hotarit de cel putin 1 saptamina cine va fii procurorul european. Kovesi a pierdut si va castiga francezul. Ganditi-va ce avut loc acum 1 saptamina in urma, ce eveniment? Ganditi-va cand a avut loc propunerea de revocare a lui Kovesi? Cand o ambasada nu a mai luat nici o pozitie in vederea aparari lui Kovesi. Dupa vizita unora pe afara a cazut si sprijinul lui Kovesi. Ce se intimpla acum e doar asa o mascarada la nivelul UE. Aia se fac ca negociaza.
  • +3 (7 voturi)    
    din tot jocul pervers (Luni, 1 aprilie 2019, 12:21)

    Dizidentul [utilizator]

    partidul lui Dragnea si toti acolitii lui vor iesi in pierdere,in cazul in care Kovesi v-a cistiga postul" se prevede dezastrul", in cazul cind candidatul francez cistiga postul comisia juritica a EU tot v-a ancheta cazurile de coruptie in EU asta nu poate SPD si Dragnea sa opreasca dar totul arunca deja o pata mare pe jocul facut pina acum de Dragnea si Tudorel. Egal cum se intoace problema toti cei care au facut focul vor pierde si prin capacitatea doamnei Covesi poate, poate actorii prosti in urma noilor alegeri au sa vada in Romania un nou ministru al justitiei( pentru Romania) si poporul roman un post mult mai valoros decit cel din EU mai este si varianta ca v-a fi condamnata greu de crezut