România a trecut la ora de vară în noaptea de sâmbătă spre duminică

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2019, 19:10 Actualitate | Esenţial


Se trece la ora de vara
Foto: Agerpres
În noaptea de sâmbătă spre duminică România, alături de celelate țări ale Uniunii Europene, a trecut de la ora de iarnă la de vară, ceea ce înseamnă că ceasul s-a dat înainte cu o oră. Astfel ora 3:00 a devinit ora 4:00. Schimbarea orei din acest an ar putea fi printre ultimele. Parlamentul European a votat, săptămâna aceasta, în favoarea unei propuneri de renunţare la obligativitatea trecerii la ora de vară la nivelul Uniunii Europene.

Schimbarea orei din acest an ar putea fi printre ultimele. Parlamentul European a votat, săptămâna aceasta, în favoarea unei propuneri de renunţare la obligativitatea trecerii la ora de vară la nivelul Uniunii Europene. Potrivit acestei propuneri, fiecare stat membru al Uniunii Europene va avea dreptul să decidă până în 2021 dacă va păstra actualul sistem sau va renunţa la schimbarea orei.

Ora de vară a fost prima dată propusă de un entomolog din Noua Zeelandă, George Vernon Hudson, în 1895.

Primii care au introdus ora de vară au fost germanii, începând din 1916 (între 30 aprilie şi 1 octombrie). Au urmat britanicii, care au introdus ora de vară tot în 1916 (între 21 mai şi 16 octombrie). Alte ţări care au introdus ora de vara au fost: Belgia, Danemarca, Franţa, Italia, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Portugalia, Suedia, Turcia şi Tasmania. Pe 19 martie 1918 a fost introdusă şi în Statele Unite ale Americii, dar a fost folosită doar până în 1919. Astăzi, 110 ţări din întreaga lume își schimbă ora în ultima zi a lunii martie. În Europa, Islanda este singura ţară care nu foloseşte ora de vară. Rusia a început să aplice acest sistem din 1981, însă a renunţat după 20 de ani, pe motiv că nu vrea să streseze cetăţenii.

În România, ora de vară a fost introdusă pentru prima dată în 1932, între 22 mai şi 2 octombrie. Până în 1939, ora de vară a funcţionat în fiecare an, între prima duminică din aprilie, ora 00.00 şi prima duminică din octombrie, ora 01.00. Din 1941, ora de vară nu s-a mai folosit, fiind reintrodusă în România abia în 1979. Până în 1996, ora de vară se introducea de la sfârşitul lunii martie până la sfârşitul lui septembrie.

Din 1997 s-a trecut la ora de vară din ultima duminică a lunii martie până în ultima duminică din octombrie, potrivit Observatorului Astronomic.

Introdusă în anii '70 de statele membre cu scopul de a face economie de energie după primul şoc petrolier, trecerea la orarul de vară, care adaugă o oră celei de iarnă, a făcut obiectul unei armonizări la nivelul UE care schimbă ora, dând ceasul înainte, începând din 1980.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















18443 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    România (Vineri, 29 martie 2019, 20:02)

    Irina25 [utilizator]

    Alături de celelate țări ale Uniunii Europene, foloseste ceasuri din CCCP?
    • -3 (11 voturi)    
      Numai dacă rămânem la ora de vară în toamnă (Vineri, 29 martie 2019, 20:24)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      În acel caz, vom avea permanent ora Moscovei pe întreg teritoriul României.
      • +2 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 martie 2019, 13:25)

        [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

  • -2 (16 voturi)    
    Ma bulberseaza (Vineri, 29 martie 2019, 22:14)

    Fanel01 [utilizator]

    Prefer sa raman pt totdeauna ora de iarna , sa dormim mai mult
    • 0 (8 voturi)    
      Somn (Sâmbătă, 30 martie 2019, 20:50)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      O sa ai timp 1000000000000000 de ani sa dormi, deocamdata arata ca meriti sa faci umbra pe pamant.
    • -1 (9 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 30 martie 2019, 23:07)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      Daca vrei sa dormi mai mult te culci mai devreme. Nu iti da nimeni ore in plus, ziua ramane tot de 24 de ore.
      Te culci mai repede, te trezesti mai repede, tot aia e.

      Deci ok sa nu se mai schimbe ora, dar sa ramana pe cea de vara. Daca si iarna ar fi ora de vara ai avea ceva soare sau lumina si dupa serviciu, un avantaj urias iarna. Nu am avea lumina doar cat suntem la munca ci si pt noi, pt copiii nostri.
      • +1 (1 vot)    
        Nu prea... (Duminică, 31 martie 2019, 10:09)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui cchris

        ...e asa.Intrebarea este vrem sa rasara soarele vara la 4 dimineata si sa apuna la 21 si iarna sa rasara la 8 si sa apuna la 17 sau vara 5/22 si iarna 7/16.
  • +5 (11 voturi)    
    Minciuna sfruntata ruseasca (Sâmbătă, 30 martie 2019, 16:19)

    john-doe [utilizator]

    Parlamentul European a votat renuntarea la schimbarea orei, nu in sensul ramanerii la ora ruseasca (de iarna) ci in sensul ca fiecare tara va alege sa ramana la ora de vara normala (nu are nici un rost sa se intunece vara la 20.00 si sa fie lumina la 3.30, nu se mai duce nimeni la taiat de coceni manual in zorii zilei) prin a nu schimba ora in toamna lui 2021 si a alege ramanerea la ora de vara europeana sau a alege ora ruseasca (de iarna) prin a nu trece la ora de vara in primavara lui 2021. Daca alegem ora ruseasca o sa fie o diferenta de 2 ore fata de restul Europei si chiar de 3 fata de Portugalia si UK. E adevarat, vom beneficia de alinierea la ora Moscovei.
    • 0 (2 voturi)    
      Vezi că e invers (Duminică, 31 martie 2019, 8:05)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      Când ești la ora de vara ești la ora Moscovei (GMT +3) nu la aia de iarnă, care e GMT+2. In fine, e egal cu 0, nu înțeleg ce le legătură poate avea Rusia cu orele! Rusia are vreo 10 ore, cuprinde aproape o jumătate de planetă (are inclusiv ora Europei Centrale in Kaliningrad- GMT +1), oare în est, zic japonezii sau alții, "pfai, nu vrem sa avem aceeași oră ca in Kamchatka"?! Las-o'ncolo! Cât despre aia cu dormitul mai mult sau mai puțin, care se vaită de asta, dacă au peste 25 de ani, eu cred că ar trebui sa se împuște! Snowflake! De la 19 ani, mă trezesc când văd lumina afară, indiferent de ora la care m am culcat! Da, da și dacă am dormit doar o oră! Oricine poate!
  • -3 (9 voturi)    
    ora de vară (Duminică, 31 martie 2019, 10:11)

    Toni_Romania [utilizator]

    ”Ora de vară” a fost inventată în Germania in timpul primului război mondial, ca o soluție DE CRIZĂ. Azi tampenia asta e rutină, si ajută corporatiile să facă profit. Și îi omoară pe cardiaci.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum le ajuta, (Duminică, 31 martie 2019, 11:26)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      daca ai mai multa lumina seara?..ha?..detaliaza(sa nu ma iei ca se vand hamburgheri mai multi la Mc, ca s-or vinde, dar se vand mai multe si la terasa magazinului de la colt)!