Kovesi s-a prezentat la Poliție pentru controlul judiciar: Sunt un procuror care a reușit să inspire teamă celor care vor să fure liniștiți în România

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2019, 10:55 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Laura Codruța Kovesi s-a prezentat, vineri dimineață, la sediul Secției 18 de Poliție din Capitală, pentru a semna pentru controlul judiciar sub care a fost plasată de procurorii de la Secția de anchetare a magistraților în dosarul privind repatrierea lui Nicolae Popa, transmite Mediafax.

UPDATE 11.09 ”Sunt un procuror care a reușit să inspire teamă celor care vor să fure liniștiți în România”, a declarat Kovesi la ieșirea din secția de poliție. Fosta șefă DNA a spus că îi este ”foarte clar” că ce s-a întâmplat în ultimele luni are legătură cu procedura de numire a procurorului-șef european, încercându-se blocarea numirii ei ”prin orice mijloc”. ”Este evident că sunt parte a unei campanii de hărțuire, de intimidare”, a declarat Kovesi, adăugând că această campanie este și un semnal pentru colegii ei din magistratură.

Fosta șefă DNA s-a prezentat la Secția 18 de Poliție pentru controlul judiciar sub care a fost plasată în dosarul privind repatrierea lui Nicolae Popa, în care Kovesi este acuzată de mai multe fapte. De asemenea, Kovesi are mai multe interdicții, între care: nu va mai lucra la Parchetul General, nu va mai da declarații în fața presei cu privire la dosarele în care este vizată și nu va părăsi țara.

La intrarea în sediul poliției, Kovesi nu a dat declarații.

Fosta șefă DNA este, în prezent, procuror la Serviciul de îndrumare și control din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

Secția de investigare a infracțiunilor din Justiție i-a deschis un prim dosar Laurei Codruța Kovesi în decembrie 2018, după ce fostul deputat Sebastian Ghiță a acuzat-o că i-ar fi cerut bani pentru plata avionului cu care urma să fie adus în țară Nicolae Popa din Indonezia, în 2011. Laura Codruța Kovesi era la acea vreme procuror general al României, iar Nicolae Popa fusese definitiv condamnat la 10 ani şi 4 luni de închisoare în dosarul FNI.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










8707 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    mitinguri de sustinere (Vineri, 29 martie 2019, 11:20)

    Captain Obvious [utilizator]

    nu se anunta nimic ???
    • 0 (12 voturi)    
      ba da (Vineri, 29 martie 2019, 11:31)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      au inceput pe feisbuc pentru maine
    • +13 (21 voturi)    
      nu (Vineri, 29 martie 2019, 11:50)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      e vreme frumoasa, romanii merg la gratare, la mare, ei nu fac politica. ii doare in cot.
      noapte buna!
    • +13 (19 voturi)    
      nu. pentru ca... mamaligchi! (Vineri, 29 martie 2019, 11:51)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Nu doar coruptia ucide, ci si indiferenta, indolenta, autosuficienta... daca nu sunt eu, daca nu ma ia pe mine, imi vad de treburie mele!. Dar cand intr-un final voi fi eu-tu, atunci nu va mai fi nimeni cauia sa ii pese. Cam asa spunea cineva despre Gestapo.
    • +2 (2 voturi)    
      nu (Vineri, 29 martie 2019, 11:59)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Poporul Roman a acceptat tacit toate mizerile facute de PSD.
      Daca PNT-CD prin fostii/actualii lideri Vasilescu-Ciorbea sustin acum PSD, daca justitia lungeste cat mai mult procesele sau motivatia verdictului (mai bine de 1 an in cazul lui Valcov) inseamna ca avem directia clara catre ce ne indreptam.
      Procurorii vor ancheta gainarii iar judecatorii vor da pedepse aspre pentru furtul unei gaini.
      Borfasii aia mari care au facut legiile justitiei vor conduce in continuare oile romaniei.
      Daca trebuie sa-i hraneasca pe prosti sau asistati vor lua de la cei care inca muncesc din greu si sunt platiti inca bine.
      Asta pana cand se cara treptat firmele si oamenii valorosi. Dar si atunci cei saraci vor face foamea iar borfasii vor fi aparati de Jandarmi, Militie si Magistrati.
    • +1 (7 voturi)    
      Pentru penali? Nu merci! (Vineri, 29 martie 2019, 12:10)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Am semnat petitia:”Fara penali in Europa”!
    • +5 (5 voturi)    
      Tara mea pierduta, Tara mea de dor... (Vineri, 29 martie 2019, 12:23)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Kovesi a fost abandonata de toti.
      Kovesi trebuie umilită pâna la capăt.
      Justitia trebuie înfricoşată până la capăt.
      Averile furate trebuie apărate pâna la capăt.

      Noi, ceilalţi, aşteptăm "sărbătorile".
      "Noi n'avem nimic de ascuns!"
      "Ei cu ale lor, noi cu ale noastre !"
      Oricum..."nu e foc" si, de altfel, "merge si aşa".

      Curajul eroilor e ca moda : nu ţine mult.
      Iar "Moda mitingurilor" a apus.

      Tot catre Apus o iau şi copiii ţării.
      Ei vor aduce Gloria în ţari străine, departe de părinţii vitregi, care i-au gonit de acasă.

      Noi vom rămâne cu Impostura cocoţată pe acoperisurile Parlamentului, ale Guvernului, ale Ministerului de Interne si cel al "Justitiei".
      Aparaţa de golani cu pulane jandarmereşti Mediocritatea este salvata si Ordinea menţinută.
      Românie, dormi liniştită !
      E pace în Ortodoxie !

      În jurul grătarelor, patrioţii manelişti ai României cântă :
      "Stalin, Dragnea, pe ascuuuuns,....
      Libertate ne-au aduuuus !"
    • 0 (4 voturi)    
      De ce? (Vineri, 29 martie 2019, 12:33)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Iohannis a revocato deci nu manifestam împotriva lui.
    • -1 (3 voturi)    
      De ce? (Vineri, 29 martie 2019, 12:48)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Pentru cine?
  • +14 (20 voturi)    
    unde sunt aparatorii justitiei? (Vineri, 29 martie 2019, 11:36)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Chiar unde sunt? Piata Victoriei? Liiceanu?
    Asociatiile pentru democratie , care se bateau pe burta cu KWI zilele astea?
    Ma asteptam sa bubuie presa dimineata asta de proteste, de anunturi de demonstratii!
    Si nimic. LCK s-a dus la sectia 18 la control judiciar.Ce bucurie pe hoti s-o vada tarata prin sectia de politie! Ce se bucura Andronic si Cristoiu! Antena 3 desface sampania!
    Unde sunt marile ambasade? USA, UE , si multi altii?

    Unde e KWI?USR ,PNL, Plus tac, ca de aia sunt opozitie.

    Nu e clar ca e o mistificare politica?

    LCK e singura acum. Nu, nu e. Nu va iluzionati.

    Revolta va incepe , jandarmii se antreneaza deja!
    • -2 (6 voturi)    
      iau si dau meditatii la fizica... (Vineri, 29 martie 2019, 13:02)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      fara bon/taxe.
  • -10 (22 voturi)    
    sic transit gloria mundi (Vineri, 29 martie 2019, 11:39)

    cucuveauamov [utilizator]

    „Așa trecea Glora munții”, cand pe langa ea a trecut in viteza primul schior al tarii si penalii au bulgarit-o
    • -3 (5 voturi)    
      bine frate (Vineri, 29 martie 2019, 12:35)

      WaggaWagga [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ma bucur ca nu sunt singurul care vrea sa distruga tara asta, cu toate sperantele ei pentru un viitor mai bun. Unde-s multi puterea creste, romania o beleste.
  • +13 (25 voturi)    
    Incredibil (Vineri, 29 martie 2019, 11:42)

    sim18 [utilizator]

    Cum permitem asa ceva? In ce tara traim? Sa faci asa ceva doar pentru ca un infractor fugit din tara ataca un fost sef DNA procuror? Va dati seama?! Femeia aceasta lupta singura, iar noi lasam sa o tarasca in mocirla ciuma rosie.... Europa... trezeste-te!
    • +4 (6 voturi)    
      Gresit (Vineri, 29 martie 2019, 12:21)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Este toata clica de dupa lobvitura de stat , de la Iliescu , Adrian Sarbu toti cei din Doasarul Mineriadelor si Revolutiei. apoi ai infractorii dositi de Israel care doreau aurul Romaniei , tot ei l-au uns si pe Isarescu..apoi gainarii romani ..Ghita, Dragnea, Popovici, Adamescu , Elan ..daca mai pui si suportul consilierilor Mossad, Black Cube. si o parte din sri-srttii manjiti si cu o populatie spalata pe creier care voteaza pt o galeata nu prea vad solutie pt Kovesi decat sa paraseasca tara si sa ceara azil intr-o tara din Vest
    • +3 (3 voturi)    
      nu (Vineri, 29 martie 2019, 12:34)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Romania tre sa se trezeasca nu Europa. Ce-ai vrea sa vina altii sa te salveze ?
      Atata vreme cat mall-urile gem de lume in timp ce in piata sint cativa amarati care scandeaza, soarta Romaniei e pecetluita. Presa in mare parte o au cu televiziunile cu cea mai mare audienta, manipulare crasa impotriva celor mai vulnerabili votanti....Si delasare maxima chiar si din partea celor care inteleg ce se intampla.
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 29 martie 2019, 12:34)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui sim18

  • +3 (3 voturi)    
    NU (Vineri, 29 martie 2019, 12:23)

    revo [utilizator]

    Din pacate, din acest moment este un mort viu, exemplu pentru toti cei care ar mai indrazni sa se uite inspre Crima Organizata.
    Trebuie sa recunoastem ca metodele staliniste s-au rafinat, nu mai omoara, nu mai trimit la Canal si nu mai tortureaza in inchisori - isi transforma dusmanul de clasa in zombi, biete umbre ratacitoare intre casa si sectia de politie la care trebuie sa dea semnatura de prezenta, fara niciun viitor.
  • +4 (6 voturi)    
    Ma simt... (Vineri, 29 martie 2019, 12:46)

    Nonidem [utilizator]

    Ma simt personal umilit si injosit de mizeria care se face cu doamna Kovesi!Asa ii trateaza Romania pe cei care si-au depus energia,munca,eforturile,chiar sacrificiul pentru a o servi!Insuportabil!Odios!Si ne mai numim europeni!Rusine!
    • -3 (5 voturi)    
      adica nu a primit bani pentru munca? (Vineri, 29 martie 2019, 13:03)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      hm...
  • +1 (1 vot)    
    Am inteles bunele intenții (Vineri, 29 martie 2019, 14:01)

    Observatory [utilizator]

    mulți romani continua sa-și arate patriotismul. Aceste sentimente de a vedea România liberă de hoți și comuniști ( care este cam aceiasi)....
    Nepăsarea vine de la cei rămași acasă ( batrani) foști membri de partid și securiști , spălați pe creier de un om sărac cu inteligenta, dar ridicat ( de cei batrani) la rangul de geniu mondial.
    D’lor, care va iubiti țara : va pierdeți vremea sa-i deșteptați pe cei rămași acasă !
    Cei cu un dram de minte au plecat, scârbiți de mizeria politica și economică .
    Cei care sunt la putere , nu se deosebesc cu nimic de foștii comuniști , doar numele este schimbat.
    Nepăsarea celor lăsați acasă este normala și va pierdeți timpul sa vorbiți de patriotism, iubirea de adevăr .....cei rămași acasă ( știu eu f mulți) Se uita la mizeriile de la TV, își bea berea și micul promis de actuala conducere .... și cam atât .

    Stai si meditazione: este Romania asa de nepasatoare de viitorul copiilor și nepoților?