Avertisment al Patriarhului Daniel: Dacă vom continua cu avorturile, vom pieri ca popor

de MH     HotNews.ro
Luni, 25 martie 2019, 12:51 Actualitate | Esenţial


Patriarhul-Daniel
Foto: Basilica.ro
Patriarhul Daniel trage un semnal de alarmă în ceea ce priveşte declinul demografic, avertizând că, dacă ''vom continua cu avorturile, vom pieri ca popor''.

În predica ţinută astăzi, la slujba de Buna Vestire, Patriarhul Daniel a spus că Maica Domnului este ocrotitoarea mamelor care nasc, el vorbind, în acest context, despre "Marşul pentru viaţă", care a ajuns în 600 de localităţi din România şi Republica Moldova.

"Majoritatea acelora care participă la această manifestare în favoarea vieţii şi în favoarea mamelor însărcinate este formată din tineri, dar şi oameni mai în vârstă, care-şi dau seama că, dacă noi continuăm - poporul român - cu miile de avorturi, câteva milioane până acum, din 1960 şi până acum, vom pieri ca popor. Diminuăm foarte mult. Ne aflăm în declin demografic. Numărul naşterilor este mai mic decât numărul înmormântărilor", a subliniat patriarhul, citat de Agerpres.

În opinia acestuia, "Marşul pentru viaţă", are, în primul rând, un aspect spiritual, pentru că "avortul, în limbajul bisericesc, canonic, se numeşte pruncucidere, adică uciderea pruncilor, în pântecele mamei lor", dar şi unul social, prin "faptul că se nasc din ce în ce mai puţini copii şi populaţia României s-a diminuat deja cu câteva milioane în ultimii 20 sau 30 de ani".

"Deci, avem în Maica Domnului ocrotitoare a femeilor care nasc, care devin mame, ocrotitoare a părinţilor copiilor, nu numai a mamelor, ci şi a taţilor şi ocrotitoare a familiilor care, deşi nu au copii, adoptă copii, cresc copii, pe care-i adoptă de la alte familii care au copii mai mulţi. Şi prin aceasta arătăm cât de mare este binecuvântarea vieţii, cât de mare este binecuvântarea de a da naştere la prunci", a mai spus patriarhul.

Credincioşii ortodocşi, greco-catolici şi romano-catolici prăznuiesc, pe 25 martie, Buna Vestire. Sărbătoarea Bunei Vestiri este legată de vestea adusă de Arhanghelul Gavriil Fecioarei din Nazaret, când i se închină cu cuvintele "Bucură-te ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei" (Luca 1, 28). Evanghelia Sfântului Apostol şi Evanghelist Luca arată cum Arhanghelul Gavriil a fost trimis către Fecioara Maria din Nazaret pentru a-i vesti că a fost aleasa de Dumnezeu să aducă în lume pe Fiul Său, spre mântuirea oamenilor






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5271 vizualizari

  • +36 (48 voturi)    
    mosule daca continuam cu furtul de stat (Luni, 25 martie 2019, 12:56)

    Francisc 1 [utilizator]

    acolo e marea problema , partidul pe care voi , bOR , il recomandati de 30 de ani pe principiul voturi contra bani ne fura de ne cocoseaza ! nu uita ca 3-5 milioane de oameni au plecat din blestematia asta de tara !
  • +25 (35 voturi)    
    Cati copii are el? (Luni, 25 martie 2019, 13:00)

    AdrianBorza [utilizator]

    Disparem ca popor pentru ca oamenii nu fac copii... Cati copii a facut si crescut el, ca sa vorbeasca despre asta?
  • +25 (37 voturi)    
    Nu va e rusine? (Luni, 25 martie 2019, 13:01)

    vio7 [utilizator]

    Traiti in alta realitate,nu traiti aici cu noi?Normal ca nu! Va pier enoriasii,boanghine de popi ce sunteti...nu va mai saturati de bani si toti plozii vostri ii faceti popi,sa ia si de pe mort si de pe viu!Dupa generatia asta pesedizata o sa va mai intre in catedrale fantomele cu trei trandafiri in gura!Drepturile femeilor va framanta...in rest e totul roz si frumos in tara asta?!!?
  • +24 (36 voturi)    
    BOR=PCR (Luni, 25 martie 2019, 13:02)

    feroviarul123 [utilizator]

    Si iată cum vedem cine sunt urmașii comuniștilor. Nu vre'i si voi sa interzicem avorturile si sa lăsam femeile cu probleme sa moara ca vreți voi enoriași sa aibă cine sa va plătească mercedesurile in care va plimbați. Bai cutare, nu ai uter , nu ai dreptul la opinie.
  • +26 (34 voturi)    
    Si de furturi? (Luni, 25 martie 2019, 13:03)

    LiviuV [utilizator]

    De furturi, minciuni, hotii nu se spune nimic? Ca daca plecam toti din tara sigur nu mai ramane niciun popor.
  • -29 (45 voturi)    
    O problemă nu numai demografică (Luni, 25 martie 2019, 13:04)

    c.radu [utilizator]

    Adevărat. E o consecință, tristă, a unei raportări tot mai egoiste la lumea din care facem parte. Sigur, nu cred că mulți fac copii din grijă pentru soarta neamului, însă atunci când alegi să omori viața care a răsărit în sânul tău o faci în favoarea confortului personal, negândindu-te că ești deja dator să-l ocrotești, odată ce ți-a fost dăruit. De fapt, darul pe care l-ai primit e atât de mare, încât te copleșește și vrei să scapi de el ca să poți continua să trăiești fără sens, dar liber să faci ce vrei, ca centru al proprieit tale existențe.
    • +3 (11 voturi)    
      . (Luni, 25 martie 2019, 23:33)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

      La ce logica ai tu fiecare ovul nefertilizat de spermatozoid e pruncucidere. Penibil. Dupa logica ta esti deja responsabil de moartea a catorva mii de copii.
      • -2 (8 voturi)    
        nici vorbă (Marţi, 26 martie 2019, 8:29)

        c.radu [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

        Asta cu nefertilizatul îți aparține, de ce mi-o pui mie în cârcă?
        Eu m-am referit la ceea ce se numește avort. Dacă, însă, ești de acord cu cei din statul New York, care au admis avortul până la 9 luni, ori, și mai rău, cu cei care propun acceptarea uciderii pruncului până la 2 ani (tot în SUA), nu știu. Dar întrebarea e de unde până unde întinzi limitele acceptabilității avortului, pentru că, iată, pentru unii sunt foarte largi.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Miercuri, 27 martie 2019, 0:55)

          Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

          Din nou esti penibil. Legea respectiva da dreptul la avort in trimestrul 3 al sarcinii doar daca viata mamei este pusa in pericol sau daca fatul nu are sanse de supravietuire.

          P.S. Imi "place" de voi astia pro-life/impotriva avorturilor: viata e foarte importanta pentru voi, dar va doare undeva de dreptul la viata al mamei . Femeile in conceptia voastra trebuie doar sa nasca si atat.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Miercuri, 27 martie 2019, 0:58)

          Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

          Bonus: legea in original
          https://www.nysenate.gov/legislation/bills/2017/s2796
          Daca nu intelegi roaga pe cineva sa-ti traduca. Daca nu gasesti pe cineva, ti-o traduc eu.
          Daca nu ai incredere in mine, ti-o traduc la traducator autorizat.
          • 0 (0 voturi)    
            La asta m-am referit: (Miercuri, 27 martie 2019, 13:38)

            c.radu [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

            Uite ceva mai proaspăt (2019):

            https://www.europafm.ro/statul-new-york-a-legalizat-avortul/
  • +29 (37 voturi)    
    popa afiliat politic.. (Luni, 25 martie 2019, 13:04)

    Lim Vasy [utilizator]

    Daca guvernantii vor asigura o viata mai buna pentru popor avorturile se vor micsora, poate asta ai vrut sa spui bai popa !
  • +15 (23 voturi)    
    sa dam (Luni, 25 martie 2019, 13:05)

    ras-putin [utilizator]

    drumul la noua generatie de decretei!
  • +19 (29 voturi)    
    mda (Luni, 25 martie 2019, 13:07)

    SoulSearcher [utilizator]

    exact acolo e problema... in avorturi...

    faptul ca daca faci copii in ziua de azi si statul nu te ajuta cu absolut nimic... n-are nicio legatura
  • +26 (34 voturi)    
    . (Luni, 25 martie 2019, 13:07)

    theo667 [utilizator]

    Asta e inrolat in campania PSD. Avorturile nu mai reprezinta azi in Romania o problema precum in anii 90. E o tinta falsa care deschide de fapt alt subiect
  • +25 (35 voturi)    
    Daniele.. vezi ca nu vezi bine.. (Luni, 25 martie 2019, 13:10)

    gabone [utilizator]

    PSD e de vina pentru pieirea poporului.. Oamenii pleaca din tara... Romanilor le e frica sa mai creasca aici copii.. Violatorii sunt eliberati din puscarii... Ai intrebat tu femeile de ce vor sa avorteze? Ce ti-au raspuns?
    • +3 (3 voturi)    
      Perfect punctat! (Marţi, 26 martie 2019, 10:10)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Toate problemele le-ați enumerat! Nici una nu este abordată de BOR sau PSD....
      Rezolvarea lor ar putea constitui un excelent program de guvernare - că faimosul program al PSDragnea este perfect, dar un pic invizibil, și anume pe ici pe colo, prin punctele esențiale...
  • +18 (26 voturi)    
    . (Luni, 25 martie 2019, 13:11)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Într-adevăr, fix ASTA era problema. Nimic altceva decât asta.
  • +15 (25 voturi)    
    ... (Luni, 25 martie 2019, 13:16)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Intreb si eu ca prostul: cati copii are Preafericitul?
  • +30 (36 voturi)    
    Asta pe ce lume traieste? (Luni, 25 martie 2019, 13:18)

    Alui [utilizator]

    1. In Romania sunt peste 60.000 de copiii “in grija statului”. Poate sute de mii de copii sunt crescuti de bunici, fara parinti.
    2. Romanii pleaca din tara din cauza saraciei, incurajate de PSD, aliatul BOR!
    3. Are el statistici cu avorturile din Romania? Sa le vedem si noi.
  • +23 (31 voturi)    
    Exod (Luni, 25 martie 2019, 13:19)

    Godzillagrrr [utilizator]

    In calculele demografice ati omis sa includeti exodul datorat in special guvernarii din ultimii ani.
  • +24 (32 voturi)    
    5 milioane de romania au plecat din Romania .... (Luni, 25 martie 2019, 13:23)

    viziru [utilizator]

    5 milioane de romania au plecat din Romania .... din cauza furaciunilor pesediste, coruptiei, mizeriilor iar agentul electoral nr.1 al PSD adica inalt preprea-ul vorbeste sa se afle in treaba ...bei nene ba unde e coruptie si furt generalizat caravasazica e saracie, unde e saracie se cheama ca familiile nu isi pot creste decent copiii si aici nu ma refer la copchii de popi, politisti si parlamentari .... daca biserica va continua sa sustina neconditionat PSD-ul o sa ramaneti doar cu membrii PSD .....
  • +19 (27 voturi)    
    BOR (Luni, 25 martie 2019, 13:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    IPS. pare mai preocupat de copiii ce se vor naste decat cei deja nascuti. Pentru copiii nascuti BOR nu face nimic, pentru ca de acolo nu vin bani cu care sa se imbuibe popimea, nici pentru catedrale odioase, nici bogatii care ofenseaza bunul simt. Inat Prea Securimea Sa o ia razna, de parca nu ar sti ca depopularea se datoreaza kamarazilor lui de stele pe epoleti care au distrus România si au facut ca unul din 4 români sa emigreze scârbit. CCei pentru care popimea reprezinta un principal agent electoral.
  • +19 (25 voturi)    
    - (Luni, 25 martie 2019, 13:28)

    o_o [utilizator]

    Romani se nasc dar nu in Romania. Populatia scade dar nu pentru ca moare. “Lumina” orbeste.
  • +21 (29 voturi)    
    !!! (Luni, 25 martie 2019, 13:31)

    CMD [utilizator]

    Despre cel mai important subiect:plecarea tinerilor din tara nu spune nimic.Este mult mai grav;in acest caz ar lovi in sustinatorii lui, politicienii !!!
  • +16 (24 voturi)    
    . (Luni, 25 martie 2019, 13:31)

    andrei_2013 [utilizator]

    Dani, uite care e faza: avorturile sunt naspa, ok.
    Stii cine mai contribuie substantial la scaderea populatiei prin migratie ?
    Voi, leprelor, cu indobitocirea populatiei si implicarea voastra in politica si goana dupa arginti.
  • +12 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 25 martie 2019, 13:32)

    DiDiRo [anonim]

  • +15 (27 voturi)    
    Hai sictir, hot in fuste ce esti! (Luni, 25 martie 2019, 13:33)

    provest [utilizator]

    Datorita voua si acolitilor politici care tineti Romania in subdezvoltare se nasc mai putini copii ca niciodata IN TARA si se nasc mult mai multi in afara tarii, unde i-ati alungat pe tinerii care vor dezvoltare, bunastare si educatie.

    Dati vina pe femei, farisei in fusta, in timp ce voi violati baietii din seminare si care nu, aveti cate 2 tiitoare.

    Fiv-ar familia traditionala de cap, hoti sovietizati ce sunteti.
  • +12 (20 voturi)    
    gandire retrograda (Luni, 25 martie 2019, 13:34)

    topwriter [utilizator]

    Cel mai cel din biserica, capul lor si al mai rasarit dintre ortodocsi: atata poate el.
    Este incapabil sa inteleaga mai mult. Sa inteleaga de ce. Sa faca mai mult. atat de departe este biseirca de societate.
    Era bine Preafericite pe vremea lui Ceausesc, cand eru interzise avorturile,nu? tare bine era, mai ales pentru cei plecati la sutii prin occident.
    Nu sunt pro avort ca principala masura de contraceptie. Dar popularizarea politicilor de planning familial are printre principalii oponenti insasi Biserica. Nu mai spun de educatia sexuala in scoli. Si, atunci, de unde atata mirare ca suntem campioni la avorturi?
  • -12 (20 voturi)    
    LA RADIO EUROPA FM (Luni, 25 martie 2019, 13:36)

    Toni_Romania [utilizator]

    LA RADIO EUROPA FM, acum doi ani
    -romani nascuti 2016 - 200.000
    -romani decedati 2016 - 250.000
  • +8 (18 voturi)    
    e clar, urmeaza ca pesedeul (Luni, 25 martie 2019, 13:37)

    moka [utilizator]

    sa vina cu proiectul in parlament
  • +15 (25 voturi)    
    Un idiot! (Luni, 25 martie 2019, 13:39)

    Joe@Black [utilizator]

    Un idiot retardat...NU avortul este problema declinului demografic, ci faptul ca romanii isi doresc o tara in care sa se simta ocrotiti de stat si respectati, NU o tara in care HOTII sunt la putere si cauta sa fure si sa subjuge cetatenii pentru inavutirea lor! Asta este valabil si pentru componenta BOR! Din aceasta cauza tot mai multi romani emigreaza in tari civilizate care au nevoie de oameni harnici si cinstiti...in special cei tineri care au viitorul in fata, unul mai bun decat ce li se pregateste de catre Ciuma Rosie!
  • +12 (18 voturi)    
    Nici asa, (Luni, 25 martie 2019, 13:48)

    bancher [utilizator]

    Nici sa ne intoarcem la anii 1980, cand intreruperea de sarcina era strict interzisa de partidul comunist, si mureau zeci de tinere fete ptr ca faceau intreruperi neautorizate, la babe sau la asa zisi medici acasa.
    Pana la urma fiecare femeie e libera sa stabileasca cati copii face...daca interzicem acum, ne intoarcem la anii negri ai comunismului ...filmul 4,3,2, 1 al lui Mungiu e inspirat din realitate.
  • +13 (23 voturi)    
    Daca te dorea in cot de copii (Luni, 25 martie 2019, 13:51)

    ABBV [utilizator]

    Bani nu se duceau pe referendum .....pe monstrozitatea de catedrala si masini de lux, etc. Si oricum nu iti pasa o faci de imagine. Daca iti pasa catusi de putin faceai ceva nu ieseai cu o declaratie.
    A-ti calcat demult limita oricarui bun simt.
    • -6 (12 voturi)    
      Las' că se face referendumul pentru justiție ... (Luni, 25 martie 2019, 17:46)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Care va costa la fel de mult ... Oare câți copii pot fi ajutați din acei bani?
      • +1 (1 vot)    
        Lasa ma, demagogule (Marţi, 26 martie 2019, 13:17)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        Ca pot fi ajutati din banii recuperati de la hotii care se vor scapati.
  • -8 (22 voturi)    
    Adevarul e ca avem PIB cat pentru 10 copii (Luni, 25 martie 2019, 13:54)

    xolv [utilizator]

    si noi ne tinem de avorturi. Nici o masa fara peste, nici o partida de sex fara o sarcina! Ar zice si fundamentalistii protestanti. De-asta pleaca romanii din tara, de prea multe posibilitati de a-si creste copiii!
  • +20 (28 voturi)    
    vaaaaai (Luni, 25 martie 2019, 13:57)

    liviu_ [utilizator]

    sa stii ca avorturile sunt problema

    nu oamenii care pleaca din tara din cauza nivelului de trai, nu nivelul de coruptie, gradul de analfabetism, nu sistemul de invatamant...

    doar avorturile!
    tataie... inca traiesti in 1400!

    daca vrei sa ajuti iti dau cateva sfaturi simple:
    1 - nu mai fura
    2 - plateste impozite
    3 - nu mai accepta bani la stat si incurajeaza statul sa investeasca
    4 - nu mai fi complice la hotia psd pentru a castiga bani!
    5 - retrage popii din scoli si lasa scoala sa-i invete ce trebuie, nu indoctrinare
    6 - incurajeaza cinstea si munca
    7- incurajeaza democratia!

    poti sa faci macar 1 din astea 7 puncte?! cel mai probabil nu!
    zici din gura ca esti ingrijorat de scaderea natalitatii (pt ca despre asta e vorba) dar de fapt iti convine!
    • -8 (12 voturi)    
      Chiar așa e? (Luni, 25 martie 2019, 18:38)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      1. De unde fură BOR?
      2. și 3. De ce nu dorești ca toți să plătim taxe și impozite aproximativ egale cu ale BOR la stat ... Atunci mai mulți oameni ar fi încurajați astfel să doneze direct BOR-ului, fără a mai interveni statul ... Dar atât timp cât statul susține să spunem, cultura de unde se duc și banii pentru BOR, cât și pentru teatre, filarmonici, serialul "Las Fierbinți", etc pe care poate cel care se duce la biserică nu ar vrea să le susțină, așa și parte din banii tăi se vor duce la biserică ... poziția corectă ar fi, credinciosul BOR dă bani direct la biserică, tu la ce program/inițiativă cultural(ă) te interesează, fără ca statul să aibă vreo implicare. Plus statul s-a dovedit și se dovedește cel mai prost investitor ... Dacă dădeam BOR-ului bani pentru autostrăzi până acum le aveam (chiar dacă purtau nume de sfinți), la cum s-au mișcat lucrurile la construirea Catedralei Mântuirii Neamului și mai apoi vorbind de investiții, de ce m-ar interesa investiția făcută de statul român la Arena Națională (care încă funcționează pe minus, adică papă bani de la buget) pentru că nu sunt microbist? Pe lângă asta mai sunt și problema naționalizărilor care nu prea s-a rezolvat, și a împroprietăririlor făcute de statul român din moșiile bisericilor, cu condiția că acesta să o susțină ...
      4. Din nou, nimeni nu a venit să propună BOR-ului altceva, toată lumea e prea ocupată să-i acuze ... Eu am propus ceva mai sus, reducem povara pe românul creștin pentru că biserica să ia bani direct de la ei (prin donații), dar ținând cont că povara fiscală pe român e de peste 50% din venit de unde să mai dea bani la biserică că trebuie să-i de-a statului ....
      • +3 (5 voturi)    
        inca nu ati renuntat... (Marţi, 26 martie 2019, 9:49)

        vizirul [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        la pretentia absurda a retrocedarii averilor manastiresti nationalizate de domnitorul Cuza?
        Pe care oricum nu le puteati exploata pentru ca vi le lucrau tiganii robi , iar cea mai mare parte a veniturilor erau dirijate catre Muntele Athos.Nu aveti decenta nici onestitatea de a face ceea ce pretindeti ca face un servitor al bisericii.Sunteti infatuati, lenesi si ahtiati dupa "trai pe vatrai" si nimic mai mult.
    • -5 (11 voturi)    
      Continuare ... (Luni, 25 martie 2019, 18:46)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      5. Sistemul de învățământ de stat oricum nu are alt scop decât cel al îndoctrinării elevilor și a protejării castei de votanți, numită dascăli, ce va vota întotdeauna pentru cel ce îi oferă cele mai multe beneficii, elevul nefiind altceva decât o marfă de schimb între casta menționată mai mai sus și stat, părintele având cea mai mică influență între schimbul dintre cele două categorii menționate mai sus, poziția corectă ar fi privatizarea sistemului pentru ca părintele să poată alege în ce direcție se îndreptă atât copilul său cât și banii săi ...
    • -10 (12 voturi)    
      5. și 6. (Luni, 25 martie 2019, 18:49)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu am văzut că biserica să încurajeze altceva ... Iar în privința democrației a vota și a susține PSD nu poate fi considerat nedemocratic, chiar dacă nouă nu ne face neapărat plăcere acest lucru ...
  • +18 (26 voturi)    
    D'asta blocheaza BOR educatia sexuala in scoli? (Luni, 25 martie 2019, 14:03)

    bigbrother [utilizator]

    Daca fetele si baietii deopotriva ar fi invatati ca un copil nu apare prin minune ci implica o actiune fara "protectie" intre un baiat si o fata, poate n-ar mai fi atatea avorturi.

    Dar nu, BOR o tine cu sperieturi babesti si blocheaza educatia in scoli, sperand cumva ca tinerii si apoi adultii isi vor domoli hormonii cu absinenta, rugaciuni si post. Ce sa vezi, nu merge asa si rezultatele se vad atat in avorturi cat si in miile de copii abandonati prin orfelinate.

    Asa ca BOR ar face bine sa incerce sa ajunga in secolul 21 cu mesajul transmis a.i sa vorbeasca pe limba tinerilor daca vrea sa fie ascultata, sa le explice ca aceste schimbari de minte si trup sunt normale dar ca actiunile lor de la o varsta pot avea urmari mult prea grave pentru a nu-si lua masuri de protectie.
  • +15 (19 voturi)    
    hotule! (Luni, 25 martie 2019, 15:03)

    revo [utilizator]

    Da padurile inapoi, magar batran si ticalos ce esti!
    Si plateste dari la stat, ca toata lumea, HOTULE!
  • -14 (20 voturi)    
    Ma minunez (Luni, 25 martie 2019, 16:39)

    sepia [utilizator]

    ... cate comentarii competente pe aici. Pacat ca nu sunt si relevante. V-ati pus vreodata problema ca in urma celor mai multi dintre vor ramane ca realizari doar parerile si comentariile de pe net (adica nimic), in timp ce PF Daniel va ramane in istorie? Ce-ar fi sa ne propunem sa devenim cat de cat relevanti nu prin ceea ce spunem, ci prin ceea ce facem?
    • -2 (6 voturi)    
      Nu trecura (Luni, 25 martie 2019, 20:51)

      Harald Hardrada [utilizator] i-a raspuns lui sepia

      decat doua saptamani de cand Lady Gaga (Stefani Joanne Angelina Germanotta) declara:
      ,, retelele de socilaizare sunt WC-urile internetului"
      Asa ceva gasim si aici.
  • +9 (13 voturi)    
    Sunt soluții,dar nu-i convin lui Daniel. (Luni, 25 martie 2019, 16:43)

    asavreau [utilizator]

    Reducerea orelor de religie și înlocuirea lor cu ore de educație sanitară inclusiv sexuală.
    • -10 (14 voturi)    
      Educație sexuală ... (Luni, 25 martie 2019, 17:54)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Folosește prezervativul cea mai la îndemână metodă contraceptivă și cea mai ieftină ... Asumă-ți răspunderea pentru deciziile tale ... Restul despre funcția de reproducere la om înveți la ora de biologie, clasa a 7a ... Ora s-a terminat ...
  • +7 (11 voturi)    
    Cea mai mare problema este lipsa educatiei sexuale (Luni, 25 martie 2019, 17:45)

    Ochiana [utilizator]

    in scoli.
    Consecinta : avorturi pe banda rulanta!
    Ministerul Educatiei ar trebui sa incheie un protocol cu ONg urile care se ocupa cu asa ceva, poate cu Salvati Copiii sau alte organizatii smilare sa formeze profesorii si apoi profesorii sa tina astfel de cursuri in scoli.
  • +5 (7 voturi)    
    relax (Luni, 25 martie 2019, 23:54)

    mi_po [utilizator]

    Parinte, stai linistit, ca la cum se platesc ajutoarele de stat, va creste nr copiilor in familiile "sponsorizate" de guvernantii nostrii. Din pacate asta este viitorul tarii!
  • 0 (2 voturi)    
    Cand scoateti religia aka ortodoxia din scoli? (Marţi, 26 martie 2019, 10:12)

    John_english [utilizator]

    sau cand renuntati la Mertzane sau BMW-uri?