Mitropolia Moldovei, despre preotul care ar fi agresat un copil: Riscă să i se retragă binecuvântarea de a mai preda ora de religie

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 martie 2019, 9:26 Actualitate | Esenţial


Manual religie
Foto: edu.ro
Preotul acuzat că ar fi agresat, în timpul unei ore de religie, un elev de la şcoala din localitatea Baranca - comuna Cristineşti, din judeţul Botoşani, ar putea rămâne "fără binecuvântarea de a mai preda religie", a declarat, pentru Agerpres, purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei (MMB), Constantin Sturzu.

Potrivit acestuia, biserica condamnă folosirea violenţei nu doar în şcoli, ci şi în societate, în general.

"Vom ţine cont atât de mărturia preotului, cât şi de ceea ce vor stabili autorităţile şi evident că, dacă lucrurile se confirmă chiar şi într-o mică măsură, părintele riscă să i se retragă binecuvântarea de a mai preda ora de religie, pentru că, chiar dacă dânsul susţine că preotul a fost provocat şi înţeleg că sunt mărturii că sistematic ar fi deranjat ora şi ar fi ameninţat pe preot în multe feluri, nu se justifică folosirea violenţei, chiar şi un simplu tras de urechi nu îşi are rostul. Este absolut regretabil şi inadmisibil, de a folosi violenţa chiar şi într-un grad foarte mic", a afirmat Sturzu.

Oficialul MMB a adăugat că elevul care susţine că ar fi fost agresat de profesorul de religie aparţine unui alt cult religios şi că acesta nu era implicat în lecţii la ora de religie ortodoxă.

"A rămas la ora de religie ortodoxă şi nu a fost implicat în niciun fel. Dânsul ieşea la tablă şi făcea ce vroia sau juca X şi 0 cu fratele sau un verişor din clasă. Efectiv făceau ce vroiau. Nu ţineau cont de rugămintea preotului de a sta liniştiţi, dar în niciun caz nu a fost vorba ca preotul să îl agreseze pentru că nu s-ar fi închinat", a spus Sturzu.

Inspectoratul Şcolar Judeţean (IŞJ) Botoşani a dispus efectuarea unei anchete administrative la şcoala din localitatea Baranca, după ce un elev a fost agresat de profesorul de religie, a declarat, duminică, inspectorul şcolar general al IŞJ, Gabriel Hârtie. Potrivit acestuia, incidentul, în urma căruia elevul de 11 ani a ajuns la Secţia de pediatrie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Mavromati, va fi anchetat de Comisia de disciplină de la nivelul unităţii de învăţământ, sub monitorizarea IŞJ.

"Şcoala, ca şi angajator, va face o cercetare disciplinară şi tot ea va stabili eventualele măsuri sau sancţiuni ce se impun a fi luate. ISJ va monitoriza derularea anchetei şi, eventual, va interveni, dacă măsurile propuse de Consiliul de administraţie al şcolii nu respectă legislaţia în vigoare sau realitatea faptelor. Dacă faptele se confirmă, indiferent de intensitatea agresiunii fizice, domnul profesor nu are nicio scuză", a afirmat Hârtie.

Cazul copilului de la Baranca este anchetat şi de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ), care a întocmit un dosar penal pe numele profesorului, care este şi preot.

"Poliţiştii au întocmit un dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de purtare abuzivă şi continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care a avut loc evenimentul", a afirmat purtătorul de cuvânt al IPJ, Nicoleta Federciuc.

Agresiunea de la Şcoala Baranca a avut loc vineri, în timpul orei de religie. Mama copilului susţine că fiul său a fost tras puternic de ureche şi lovit cu capul de peretele clasei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3818 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Nu ar fi mai bine pentru popime (Luni, 25 martie 2019, 9:42)

    ABBV [utilizator]

    sa nu mai primesca salariu de la stat, si sefi vostri sa nu mai aiba privilegii de secretar de stat ?
    Nu ca a mai ramas ceva normal in Rromania ....dar nah.
    Rromania datorita sustineri voastre pentru PSD e un stat sarac. Nu ar fi corect sa fiti egali cu aia pe care i prostiti ?
    Fiti fara frica vine ea odata si vremea voastra, totul se plateste.
  • +9 (17 voturi)    
    intrebare (Luni, 25 martie 2019, 9:47)

    feroviarul123 [utilizator]

    De ce se studiază "religia" în școală? Ca face BOR reclama PSD?
    • -8 (16 voturi)    
      pentru ca e religia mosilor si stramosilor tai (Luni, 25 martie 2019, 10:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      daca nu era religia, acum vorbeai turceste (daca erai din sud sau din Moldova) sau ungureste (daca erai din Transilvania).
      • +2 (6 voturi)    
        e diferit (Luni, 25 martie 2019, 14:20)

        dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        e diferenta intre a studia " cultura religioasa` sau `religiile lumii`etc
        si a fi batut in clasa pentru niste motive stupide

        cand eram in generala.. din clasa 1 pana in a 4a .. eram obligati sa mergem la biserica cu `profesorul de religie` sau ` preotul ` de preda la scoala.. sa ne spovdeim.. sa tinem post .. sa facem matanii .. sa ne rugam zilnic ca altfel ajungem, in iad..

        si am mai invatat ca doar `dumenezeu` exista..r estul sunt falsi profeti iar alte religii nu sunt recunoscute ca fiind religii adevarate ..


        am avut un coleg catolic .. care era bligat sa participe la orele de religie ` crestin ortodoxe`

        vad ca nu s`a schimbat mare lucru din 90` pana acum..
    • -8 (14 voturi)    
      raspuns (Luni, 25 martie 2019, 11:35)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Romanii sunt un neam crestin de aproape doua milenii. A citi Biblia nu e doar un act de credinta ci si unul de cultura(vorba lui P.Tutea: "fara Biblie, Shakespeare era un scriitoras din Gaiesti"). Suntem europeni si crestini: un popor, o limba, o cultura, o credinta. Biblia ramane cea mai raspandita carte din lume. Nimeni nu obliga la nimic, la scoala religia e o materie optionala.
      • +2 (8 voturi)    
        Asa rezulta din articol (Luni, 25 martie 2019, 12:16)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        ceea ce i sa cerut baiatului era optional ....
        Este dar incep sa i scada actiunile ....e mult prea primitiva. In majoritate fetele religioase au pupat inelul politicului. Istoric e plin fate religioase care au facut asta. Si recent .....nu are rost sa povestim cati au turnat la securitate? Daca este sa venim si mai recent BOR Srl. Prin diferiti manageri face frauda cu fonduri diferite, a se vedea cazul "Spagovenu". Si este doar un exemplu. Este suficient o cautare google ca e plina presa de exemple.
        Cat despre biblie ar trebui interzisa in scoala. Justificare pentru crima, sclavie, discriminare pe diferite motive .....nu este ok pentru dezvoltarea psihologica normala a copiilor!
        • -3 (9 voturi)    
          Daca esti (Luni, 25 martie 2019, 13:50)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

          urmas al aplaudacilor comunisti, gandesti asa cum postezi; ar fi bine ca inainte de a da sfaturi anticrestine, sa lamuresti chestiunea in propria familie (cu botezurile, cununiile si inmormantarile religioase). In rest fii linistit, biserica si credinta romanilor au trecut prin perioade incomparabil mai dificile decat intepaturile si disconfortul unor analfabeti religiosi. Romanii, ca popor, s-au nascut crestini si asa vor ramane cat vor exista pe acest pamant.
          • +4 (8 voturi)    
            Analfabet ha ? (Luni, 25 martie 2019, 14:04)

            ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Pai sa vedem:
            Crima:

            Marcu 7: 9-10
            9. El le-a mai zis: “Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
            10. Căci Moise a zis: “Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta”; şi: “Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea.“

            Luca 19

            27. Iar pe acei vrajmasi ai mei, care n-au voit sa domnesc peste ei, aduceti-i aici si taiati-i in fata mea.

            E plin de citate din astea. Ok cum spui tu sunt analfabet religios dar nu vreau copii mei sa aiba de a face cu asa ceva. Si ca idee nu am folosit serviciile religioase botezurii, cununii, etc. Si nici nu imi trece prin cap sa fiu cotizant la BOR.

            PS: esti exemplu viu in a ridica sabia. De ce nu ai intors obrazul ?
      • +4 (6 voturi)    
        asta s-o crezi tu... (Luni, 25 martie 2019, 14:04)

        young_e [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        ...cum ca e optional.
        ...optional e si cu banii pentru doamna, de 1 martie, 8 martie, optional e si optionalul...impus de director pt ca are el o chestie cu profa de bio, optional e si sa faci meditatii.... probabil nu aveti copii.asta da, e optional.
        • +1 (1 vot)    
          era o ironie (Marţi, 26 martie 2019, 7:06)

          ABBV [utilizator] i-a raspuns lui young_e

          chestia cu optionalul!
  • +2 (6 voturi)    
    pardon??? (Luni, 25 martie 2019, 14:13)

    dizzyme [utilizator]

    ar putea rămâne "fără binecuvântarea de a mai preda religie"


    baiii !!!??? incerdibil !!

    sa fie direct `expopit` sau ce mama masii e posibil.. nu doar o `mica` admonestare..
  • +2 (6 voturi)    
    Doar "fara binecuvintare" (Luni, 25 martie 2019, 14:43)

    ac [utilizator]

    Daca facea asa ceva cu fiu-meu raminea fara 12 dinti.
    • +2 (2 voturi)    
      Absolut (Luni, 25 martie 2019, 21:24)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui ac

      corect, ăștia nu știu decat să bată, jandarmii ar spune ca e instigare la violenta, dar o bîtă în spinare n-ar strica (bineînteles popii ) ....
  • +2 (2 voturi)    
    Ne doare-n cot de binecuvântarea bisericii (Luni, 25 martie 2019, 21:49)

    hic sunt leones [utilizator]

    dar ne interesează ca, dacă acest individ a comis o infracțiune cu violență față de un minor, să intre la pușcărie pentru fapta sa.
    Și-i dați sau retrageți câte binecuvântări doriți cât timp se află după gratii.