Femeia care a lansat petiția de anulare a Brexit-ului spune că a fost amenințată cu moartea. Petiția a ajuns la aproape 5 milioane de semnături

de DG     HotNews.ro
Duminică, 24 martie 2019, 11:30 Actualitate | Esenţial


mars Londra
Foto: Captura Twitter
​Femeia care a avut inițiativa de a lansa petiția privind anularea Brexit-ului spune că se teme și că a fost nevoită să își închidă contul de Facebook după ce a primit mai multe amenințări cu moartea, relatează The Guardian.

Între timp, petiția publicată pe site-ul Parlamentului a adunat peste 4.800.000 de semnături, număr record pentru un astfel de demers.

Petiția, demers pe care inițiatoarea l-a demarat încă din februarie, a devenit un succes imediat după ce premierul Theresa May a făcut apel la britanici să o susțină în confruntarea politică cu parlamentarii care au respins deja de două ori acordul ei privind ieșirea din Uniunea Europeană. Numărul semnăturilor a crescut sâmbătă, în timp ce un milion de britanici au ieșit în stradă, la Londra, pentru a cere rămânerea în UE.

Margaret Georgiadou, autoarea petiției, care se află acum în Cipru, a precizat pentru BBC: ”Mă simt groaznic, sunt supărată pe mine însămi pentru că mă credeam mai puternică de-atât. Dar m-am speriat. Nici măcar nu i-am spus soțului, fiindcă este în vârstă și ar putea face o criză de isterie”.

Femeia a scris și pe twitter: ”Salut, eu sunt persoana responsabilă pentru petiția privind revocarea art. 50. Voiam să vă spun că, momentan, sunt în Cipru și că am primit trei amenințări cu moartea, prin telefon. Cine își dorește Brexit-ul atât de mult încât să fie gata să și omoare pentru asta?”.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










3812 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Asta inseamna (Duminică, 24 martie 2019, 11:46)

    **#** [utilizator]

    Ca pe langa sustinatorii feroce ai ramanerii UK in UE exista si sustinatori feroce ai Brexit. Problema e ca acum chiar nu se stie cati sunt. Oricum, pe orice varianta se va merge, aproximativ jumatate din populatia UK va fi nemultumita, ceea ce este periculos.
    • +6 (10 voturi)    
      Deosebirea de calitate (Duminică, 24 martie 2019, 12:58)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui **#**

      dintre cei care sustin Brexit si cei pentru EU este similara cu cei ce sustin PSD si restul din Romania. In UK invatamantul este diversificat si marea majoritatea nu termina studiile secundare cu gradul A, corespunzator BAC-ului european.
      Toti lucratorii din industriile de varf sunt impotriva Brexitului.
      Daca cineva ar initia o petitie online pentru Brexit nu ar avea nici pe departe nr de sustinatori obtinut de cei anti Brexit.
      Am trait in Anglia 10 ani si pot concluziona nu vor fi nemultumiri manifestabile daca nu parasesc Uniunea. Ce sa mai vorbim de Scotia, Tara Galilor sau Irlanda de Nord.
      • +1 (7 voturi)    
        Absolut (Duminică, 24 martie 2019, 13:56)

        **#** [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        Prostilor ar trebui sa li se ia dreptul de vot insa in cazul acesta nu mai poti cere de la ei sa plateasca impozite pentru niste institutii care in fond nu ii reprezinta. The choice is now yours...

        Atat timp cat ai obligatii trebuie sa ai si drepturi dupa cum si reciproca este valabila.
      • -1 (5 voturi)    
        nu exista (Duminică, 24 martie 2019, 14:25)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        ind emocratie desobire de calitate intre voturi...ce vreti voi progresisti e sa va intoarceti in sec XIX, cand majoritatea nu avea drept de vot, si conducerea era asigurata de o camarila mult mai restransa in care nu patrundea cienva nedorit...cam asta e viziune aprogresista despre democratie, sa aiba voie sa voteze doar ai nostri, ca sunt spalati e creier si iau de bun orice gogoasa livrata de presa oficiala, ceilalalti care inca mai gandesc nu au suficienta calitate sa voteze si nu trebuie lasati....sa speram ca se va intoarce roata si metoda se va aplica exact celor care o propovaduiesc astazi
  • +2 (6 voturi)    
    . (Duminică, 24 martie 2019, 11:49)

    Sarmat [utilizator]

    Theresa May isi doreste asa de mult brexitul incat te-ar ucide.
  • +3 (7 voturi)    
    Ei, cine? (Duminică, 24 martie 2019, 11:51)

    anton_carpati [utilizator]

    https://assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/i7dTzjnWhPHI/v0/1000x-1.jpg
  • -3 (9 voturi)    
    nu pare deloc britanica (Duminică, 24 martie 2019, 14:22)

    martel55 [utilizator]

    nu inteleg de ce insista sa isi dea cu parerea in chestiuni ale britanicilor care nu o privesc....in plus sunt irelevante acele milioane de smentauri, relevant e rezultatul referendumului, care intr-oi democratie ar fi fost pus in practica, dar din pacate, in UE si tarile membre a mai ramas doar carcasa democratiei, interiorul e un putregai progresist...rezultatul trebuia pus in practica, si abia apoi, dupa o periaoda de evaluare, se poate vorbi de o noua consultare electorala, asa e democratic, dar elita progresista nu mai are nimic de a face cu democratia decat pseudo alegerile organizate periodic si care, de cand nu mai ies mereu cum trebuie, cauta solutii sa le trucheze, fie prin eliminarea competitorilor nedoriti, fie prin interzicerea unor teme nedorite dar care preocupa mare parte din populatie, fie de-a dreptul prin cenzura mediei ostile si propaganda desantata in media oficiala
    • +3 (5 voturi)    
      Da (Duminică, 24 martie 2019, 17:26)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Cum probabil nu intelegi nici ce cauta presedintele austriac al Raif la protestele anti-OUG13, corect?
      Stiu ca nu va duce mintea pana acolo.

      Cam asa e cand esti postac si scrii doar dupa dictare, iar cand iti cere cineva o parere sau analiza raspunzi "pai nu stiu de ce e asa".

      Si cand cineva scoate astfel de lucruri in evidenta sau ca nu aveti argumente ultima arma a voastra este sa spuneti "da' spune tu de ce e bine/rau (in functie de context) daca esti asa destept". Ma faceti sa rad mereu cand recurgeti la chestia asta.