Înalt ierarh al BOR, atac deschis la Iohannis: A devenit nihilist cu acte în regulă / Dragostea fără de măsură faţă de minorităţile sexuale l-a metamorfozat în agentul dispreţului față de majoritate

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 21 martie 2019, 18:40 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Episcopul Huşilor, Ignatie, afirmă, într-un mesaj postat pe o reţea de socializare, că preşedintele Klaus Iohannis a devenit un "nihilist cu acte în regulă", după ce într-un discurs recent acesta a spus că la referendumul pentru redefinirea familiei românii au dat o lecţie "infatuaţilor care au propagat ura", informează Agerpres.

"Având în fundal definiţia lui Nietzsche despre nihilism, Klaus Werner Iohannis a devenit nihilist cu acte în regulă. Ce înseamnă nihilismul? Faptul că valorile cele mai înalte se devalorizează. Dragostea fără de măsură faţă de minorităţile sexuale (vai de mine, e hate speech?) l-a metamorfozat pe domnul preşedinte în agentul dispreţului dozat într-un insecticid - cred că, mai pe româneşte, aşa-i spune flitului - faţă de 'majorităţile' (heterosexuale). Ăsta se numeşte progresism, care este un alt sinonim pentru comunismul 'tolerant' al omului recent. Sau 'aşa cum se spune popular', în timp ce unii suntem nişte muşte intolerante, infatuate şi vrednice de a fi ucise cu flitul, alţii sunt oameni cu 'minţile luminate' la neonul progresismului şi vrednici să trăiască plenar din pâinea toleranţei neomarxiste. Trag nădejde că eu, o muscă conservatoare, infatuată şi neafiliată politic, am priceput bine, în spiritul fidel al drepturilor omului, ce a vrut să ne transmită domnul preşedinte", a afirmat episcopul Ignatie, într-o postare pe Instagram.

Ierarhul a adăugat că reprezentanţii societăţii civile şi cei ai Bisericii ar fi trebuit să reacţioneze la declaraţiile lui Klaus Iohannis.

Preşedintele României a afirmat, marţi, că "cei care au promovat referendumul au fost orice numai toleranţi nu".

"Vă amintiţi, când a apărut acea idee cu referendumul, eu, dintr-odată, am devenit inamicul public numărul unu pentru o grămadă de oameni, când am spus că trebuie să fim toleranţi. Şi s-a văzut că, din păcate, am avut dreptate. Cei care au promovat referendumul au fost orice numai toleranţi nu. Dar românii au fost mult deasupra acestui discurs. Au dat o lecţie imensă acestor infatuaţi care au propagat ura şi, pur şi simplu, cum se spune mai popular, i-au tratat cu flit. Dacă vrem să revenim la conceptul acela 'înţelepciunea mulţimii', românii au fost mult deasupra clasei politice, cel puţin a acelei părţi care a promovat agresiv şi cu un discurs bazat de multe ori pe ură şi intoleranţă acel referendum. Românii au demonstrat că sunt un popor deschis, înţeleg şi, la o adică, acţionează cu totul şi cu totul altfel decât se aşteaptă unii politicieni şi unii sociologi", a afirmat Iohannis, la dezbaterea "Preşedinte sau cetăţean/ om politic şi societate civilă", organizată în cadrul Festivalului internaţional de film documentar şi drepturile omului de către One World România






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14878 vizualizari

  • +44 (64 voturi)    
    Lol (Joi, 21 martie 2019, 18:40)

    mitg [utilizator]

    Poti sa-l compari pe rudotelul asta cu domnul Dobos de la greco-catolici?
    • +4 (8 voturi)    
      Eroare (Joi, 21 martie 2019, 19:43)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dobos e la romano-catolici.
    • +14 (24 voturi)    
      Popa vandut rusilor spera sa primeasca padurile? (Joi, 21 martie 2019, 19:59)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asa ca joaca politic pt distrugatorii Romaniei = PSD si complicii lor: ALDE, UDMR etc promovand urrra.
    • +18 (24 voturi)    
      No comment... (Joi, 21 martie 2019, 20:42)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...biserica e de mult agent electoral al grupului infractional organizat, PSD !!!
  • +56 (68 voturi)    
    iubirea (Joi, 21 martie 2019, 18:53)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    BOR fata de aur si hotie nu place Domnului !
    • +17 (21 voturi)    
      Niste barbosi, inculti si transpirati se prefac (Joi, 21 martie 2019, 20:52)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      ca ne aduc cuvantul Domnului. De ce?? Simplu. BOR este imaginea in planul religios al P$D. La fel ca si GIO Dragnea, mafia popeasca este pusa pe furt. Hotia lor este si mai ticaloasa decat hotia lui Dragnea pentru ca ei exploateaza sentimentele religioase ale romanilor simpli, ca sa se imbuibe. Mercedesuri, mese cu caviar si excursii costisitoare. Plus o armata de sclavi gratuiti ca sa le faca toate poftele. Astia sunt popii ortodoxi !!!!
  • -33 (55 voturi)    
    nu ai devenit atunci (Joi, 21 martie 2019, 18:57)

    an_drei [utilizator]

    Devi acum singur. Ca pana ce ai tacut cat de cat si ai mers pe furis la vot traditionalii de romani te-au inghitit. Acum ca nu ai putut sa taci, s-ar putea sa te coste destul de mult politic, nu prea vad ce castigi din prostia asta de declaratie, dar o putem numi lucru manual.
    • +13 (21 voturi)    
      "traditionalii de romani" voteaza oricum PSD (Joi, 21 martie 2019, 20:02)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

      Noi, restul, care desi avem sotii si copii nu suntem "traditionali", avem discernamant.
  • +43 (69 voturi)    
    Cu (Joi, 21 martie 2019, 18:58)

    Jar [utilizator]

    astfel de popi,cu astfel de promotori ai romanismului ,ortodoxia noastra si romanismul se duc pe pustii.
    De fapt,nici nu-i de mirare cand exponentii nostri au asa creiere mici si intunecate.
    De ce ,dracului,nu stau in vizuinile lor si tot scot ratul afara?!
  • +56 (80 voturi)    
    strigator la cer ce face Ignatie (Joi, 21 martie 2019, 19:02)

    andimi [utilizator]

    sa vii tu ca episcop in scaunul Husilor dupa un alt episcop acuzat de homosexualitate, dupa un scandal monstru care a aruncat o umbra urata de tot asupra bisericii si sa acuzi pe presedinte de asa ceva, mi se pare strigator la cer. Cum ar veni biserica nu isi vede pacatele din propria turma si s-a apucat sa le vada la altii! RUSINE!!!
    • +15 (21 voturi)    
      Care rusine? (Joi, 21 martie 2019, 19:39)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Daca popii ar avea rusine, biserica nici n-ar exista (ex ante) sau s-ar autodesfiinta.
    • -13 (21 voturi)    
      dar (Joi, 21 martie 2019, 22:23)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      sa-l acuzi pe actualul episcop de pacatele inaintasului sau, nu-i cam mult ? Fiecare raspunde doar pentru faptele lui !
    • +5 (9 voturi)    
      Nu ați înțeles (Vineri, 22 martie 2019, 8:29)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Episcopul acesta reproșează lui Iohanis iubirea fără măsură pentru minoritățile sexuale - că precedentul episcop avea iubire cu măsură - un iubit pe lună...
  • +46 (68 voturi)    
    In ce hal a ajuns BOR! (Joi, 21 martie 2019, 19:03)

    keres [utilizator]

    Nu mai este nici o diferenta intre aceasta reactie si cea a unui trumptard dus cu pluta.
    • +16 (22 voturi)    
      BOR este Slugarnic la P$D ai URSS (Joi, 21 martie 2019, 19:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui keres

      Holinesdeniel a pupat Sutana lui Kiril de Intai Decembrie
      https://basilica.ro/patriarhul-daniel-vizita-istorica-in-rusia-invitatia-a-fost-adresata-la-bucuresti-de-patriarhul-kirill/
  • +44 (66 voturi)    
    Foarte interesant (Joi, 21 martie 2019, 19:05)

    banel [utilizator]

    Cum se regasesc la acest individ aceiasi termeni pe care ii vedem si la postacii nationalisti, adica progresism si neomarxism. Oare se coace o miscare nationalista religioasa? Ultima oara cand Romania a avut asa ceva, n-a fost deloc bine.
    • +16 (18 voturi)    
      Nimic mai adevarat (Joi, 21 martie 2019, 20:33)

      MaXaM [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Din nefericire, e destul de clar, aveti perfecta dreptate. Singura mea speranta este ca virulenta atacurilor lor din ultima vreme este un rezultat al scaderii "cotei de piata"
  • +13 (17 voturi)    
    asta a inteles BOR ! (Joi, 21 martie 2019, 19:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    ala de la husi e episcop din cauza ca cel dinainte a fost mazilit pentru ca era gay si-si facea de cap cu doi popi !
  • +2 (8 voturi)    
    Mare atentie (Joi, 21 martie 2019, 19:10)

    brifcor [utilizator]

    Când vorbiti de majoritate.
    Una e sa ai o parere, un punct de vedere si alta e sa fii habotnic, intolerant si radical. ïnercati sa cântariti bine înainte de a da cu parul. Un singur exemplu : amintiti-va de Tanacu...
  • +15 (17 voturi)    
    Nihilist este cel care neaga realitatea. (Joi, 21 martie 2019, 19:11)

    Habermas [utilizator]

    Ca orice ideologie (adica un set de idei fixe care), si religia "oferita" din "carti" scrise necunoscuti care cica au vorbit cu cineva numit "Dumnezeu", este o forma de refuz, renegare a realitatii.

    Ignatie este nihilist, nu Iohannis.

    Ignatie asta mai are si impresia ca Nietzsche da certificate oficiale de nihilist. Este un harcea-parcea in capul acestui episcop. Amesteca lucrurile ca ultimul analfabet.

    Dar ce sa te astepti de la un dogmatic, logica? Nu se poate. Gandirea si dogma sunt in contradictie una cu cealalta.
  • +10 (16 voturi)    
    Acest Episcop este omul Rusilor, (Joi, 21 martie 2019, 19:21)

    Habermas [utilizator]

    , mai precis al elitei politice, pardon, mafiote, a Rusiei - si se plaseaza, ca si acestia, pe conflictul dintre autoritatea centrala absoluta si cei care contestau aceasta autoritate in secolul 19 (nihilistii Rusi).

    Cu alte

    Iata un extract de informatie interesanta din Wikipedia in Engleza (link la sfarsitul comentariului):

    The Russian Nihilist movement was a Russian trend in the 1860s that rejected all authority.[11] After the assassination of Tsar Alexander II in 1881, the Nihilists gained a reputation throughout Europe as proponents of the use of violence for political change.

    The Nihilists expressed anger at what they described as the abusive nature of the Eastern Orthodox Church and of the tsarist monarchy, and at the domination of the Russian economy by the aristocracy.

    Although the term Nihilism was coined by the German theologian Friedrich Heinrich Jacobi (1743–1818), its widespread usage began with the 1862 novel Fathers and Sons by the Russian author Ivan Turgenev. The main character of the novel, Yevgeny Bazarov, who describes himself as a Nihilist, wants to educate the people. The "go to the people – be the people" campaign reached its height in the 1870s, during which underground groups such as the Circle of Tchaikovsky, the People's Will, and Land and Liberty formed. It became known as the Narodnik movement, whose members believed that the newly freed serfs were merely being sold into wage slavery in the onset of the Industrial Revolution, and that the middle and upper classes had effectively replaced landowners.

    The Russian state attempted to suppress the nihilist movement. In actions described by the Nihilists as propaganda ... many government officials were assassinated. In 1881 Alexander II was killed on the very day he had approved a proposal to call a representative assembly to consider new reforms.

    Sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/Nihilism
    Articol dedicat nihilismului Rusesc: https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_nihilist_movement
  • +15 (19 voturi)    
    Dupa haznaua 3.... (Joi, 21 martie 2019, 19:26)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...biserica e cel mai mare propagandist a grupului infractional organizat PSD !
  • +14 (18 voturi)    
    saracul popa (Joi, 21 martie 2019, 19:27)

    gladex [utilizator]

    se crede in Evul Mediu. Ce ar mai perpeli pe rug niste homosexuali.
  • +12 (16 voturi)    
    Un fatarnic (Joi, 21 martie 2019, 19:29)

    marcus61 [utilizator]

    Lumea de pe la Husi credea ca a scapat de dracu si ca s-au pricopsit cu omul lui Dumnezeu. Aiurea.
    Episcopul uita sa spuna ca ei, capii bisericii, s-au asociat tocmai cu un partid cu radacini adanci comuniste. Romanii le-au dat o palma si doare. Acum nu stiu cum sa o dea cotita. Vorba aia: daca tacea, filozof ramanea.
  • +14 (16 voturi)    
    ignatie ignorantul, (Joi, 21 martie 2019, 19:31)

    nahir [utilizator]

    ipocritul, slugă și obedient, se dă creștin uitând cu nerușinare îndemnul lui Christos ”Iubește-ți aproapele!”.
    Nu degeaba biserica nu trebuie să facă politică, rostul ei încălcat din prea multă dorință de bani și putere fiind doar de cel de medic al sufletelor.
  • +11 (15 voturi)    
    Episcopul Husilor? (Joi, 21 martie 2019, 19:33)

    enache22 [utilizator]

    Sau episcopul rusilor?
  • +9 (15 voturi)    
    La Husi (Joi, 21 martie 2019, 19:39)

    trandafil [utilizator]

    din toamna de cand se face tulburelul, oamenii nu mai beau apa, ci doar vin. Si asta tine pana spre Pasti (la cei mai instariti) cand se cam termina. Atunci oamenii devin nervosi, mahmuri, si incep sa scoata tot felul de necuviinte pe gura, uitand ca e post si nu e voie sa minti si sa-ti inseli aproapele. In pacatul asta se pare ca a cazut si preasfintitul.
  • +15 (19 voturi)    
    Gay-ii sunt problema? (Joi, 21 martie 2019, 19:42)

    polca [utilizator]

    De ce nu zice nimic BOR de penalii care jefuiesc tara?
    • +4 (4 voturi)    
      penru că (Vineri, 22 martie 2019, 8:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui polca

      penalii ăștia știu tabla împărțirii.
  • +12 (16 voturi)    
    sa mai spuna careva ca bor nu face (Joi, 21 martie 2019, 19:44)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    politica.
    • +2 (4 voturi)    
      Păi n-a spus clar Isus? (Vineri, 22 martie 2019, 8:32)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Dați lui Dumnezeu ce-i al cezarului, și cezarului ce-i al lui Dumnezeu.... sau invers?!?!?!
  • +12 (16 voturi)    
    Singurul mod in care as putea intelege un rol (Joi, 21 martie 2019, 19:44)

    Habermas [utilizator]

    al unei institutii religioase ar fi acela de asociatie (ca oricare alta asociatie), deci un ONG, care sa aiba un scop legat promovarea moralei, sa ajute oamenii (de exemplu pe cei bolnavi, sau cei care nu au ce manca, etc) si care sa aiba - as fi ok cu asta - o filozofie proprie, comuna si libera a membrilor asociatiei, filozofie pe care o pot defini cum vor ei, cu conditia sa nu atenteze la libertatile fundamentale ale omului.
  • +14 (18 voturi)    
    deserviciu imens adus ideii de crestinism (Joi, 21 martie 2019, 20:01)

    moka [utilizator]

    de catre acesti popi care propaga ura fata de alti oameni, imediat ce deschid gura
  • +10 (14 voturi)    
    Am retinut esenta: (Joi, 21 martie 2019, 20:04)

    ipolitic [utilizator]

    domnul episcop mărturiseşte că e o muscă conservatoare si infatuată. Aşa o fi, nu-l contrazic..
  • +10 (14 voturi)    
    Cum știu BOR să-și atragă atenția. (Joi, 21 martie 2019, 20:13)

    asavreau [utilizator]

    Episcopia Hușilor este un centru al homosexualității din cadrul BOR.Nu sau stins bine scandalurile de homosexualitate la nivel de episcop că trebuia ca noul episcop să ne amintească scârba ce ne-a produs-o comportamentul imoral al majorității preoților ortodocși.Lacomi,bețivi,curvari,homosexuali,barbugii,numai exemplu de urmat nu sunt preoții ortodocși.
  • +13 (17 voturi)    
    Ignatie, smereste-te! (Joi, 21 martie 2019, 20:17)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ignatie, smereste-te, caci mare iubitor de PSD esti!
    Cand o sa pricepi, ca pe Nietzsche nu il pricepi, ca nici eu ,nici alte milioane, nu ne-am dus la referendum nu fiidca nu credem in familia traditionala, ci fiindva nu era altceva decat prostie si intuneric propagate de BOR si PSD cu viteza luminii.
    Si daca iti place filozofia fa o analiza a textului de mai jos:
    Religia este opiul popoarelor! K.Marx facea o diferanta intre religie si credinta.
    Eu tin la familia traditionala, dar n-am votat sa nu fiu partas la prostiile BOR si la propaganda intunecata a PSD. Tu la ce tii? Sa fii mare sef si sa conduci niste analfabeti functionale care fac cruci mecanic si care nu sunt in stare sa citeasca singuri macar o pagina din Biblie?
  • +9 (11 voturi)    
    Prostul daca nu-i fudul... (Joi, 21 martie 2019, 20:23)

    LiviuX [utilizator]

    Definitia nihilismului nu e asta, ca "valorile cele mai inalte de devalorizeaza". Ar fi cazul sa citeasca macar DEX-ul, daca nu poate sa vada in alte parti: https://en.wikipedia.org/wiki/Nihilism, https://www.merriam-webster.com/dictionary/nihilism.
    Apoi poate are dreptate ca unii de-ai lor sunt muste intolerante (acel "poate" se refera la muste, nu la intoleranta), dar NIMENI nu cere gazarea lor, nici macar sa li se restranga din drepturi. Din contra, EI sunt cei care nu vor ca toti sa aiba drepturi egale, impun restrictii. Cand o sa vad un singur drept pe care cei pe care nu-i accepta il vor NUMAI pentru ei si sa le fie INTERZIS celorlalti, atunci poate o sa-i dau dreptate.
  • +17 (35 voturi)    
    bor (Joi, 21 martie 2019, 20:24)

    ------ [utilizator]

    Istitutia fara rost in lumea asta isi da cu parerea.
    • -11 (13 voturi)    
      OAre? (Joi, 21 martie 2019, 20:53)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui ------

      LA scoala la care predau, preotul satului a venit, la inceputul anului scolar, cu cate un pachet cu rechizite pentru fiecare elev din sat. Daca tu nu ai facut gestul asta inseamna ca, cel putin anul asta, institutia asta e care tu o urasti are mai mult rost decat tine.
      • +6 (6 voturi)    
        Gestul preotului este minunat, dar...DAR! (Vineri, 22 martie 2019, 8:39)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui exis

        Deși sunt foarte mulți preoți care se străduiesc din puterile lor omenești (toți, și mireni, și preoți, suntem oameni și implicit păcătoși, ierta-ne-ar Dumnezeu păcatele), totuși se vede clar că arhiereii - preoții cei mari - au luat-o pe miriștea Nefârtatului - implicare în politică, simonie, și altele (vezi ce făcea cel de dinaintea acestui episcop al Hușilor).
        Iar glasul norodului este glasul lui Dumnezeu, care limpede glăsuiește: peștele de la cap se-mpute (peștele, primul simbol al creștinismului și în acest caz biserica).
        Iar cei ce cred că biserica este mai presus de împuțiciune, se cuvine să își aducă aminte cuvintele lui Isus: afurisiți să fiți voi, preoților, că nici voi nu intrați în Împărăția lui Dumnezeu, și nici pe alții nu lăsați să intre.
        Și a mai fost o biserică a lui Dumnezeu care s-a-mpuțit: cea a lui Aron, a evreilor, întemeiată de Moise, cel care s-a întâlniti față-n față cu Dumnezeu.
        Deci se poate....
  • +14 (18 voturi)    
    popa cinta cum ii porunceste livache (Joi, 21 martie 2019, 20:26)

    stupidu [utilizator]

    abia a reaparut in media stirea cu: "Un proiect de lege inițiat de Liviu Dragnea și alți șase parlamentari PSD face Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților proprietară peste hectarele de pădure, pe care nu a reușit să le obțină în instanță, în 2017, când a pierdut definitiv un proces de aproape 16 ani cu Romsilva. Mai exact, judecătorii au decis că Arhiepiscopiei, respectiv Fondului Bisericesc Ortodox Român al Bucovinei, nu îi pot fi restituite, potrivit legii retrocedărilor, suprafețele de pădure, deoarece acestea au fost în administrarea, nu în proprietatea acesteia. Proiectul de lege inițiat de Dragnea rezolvă această problemă, modificarea prevăzând că instituțiile de cult pot deveni proprietare pe terenuri forestiere din fond, dacă acesta le-a avut în administrare sau folosință.
    " ca deja a si sarit popa sa-l atace pe johannis drept multumire.
  • +7 (15 voturi)    
    Asta pretinde ca e popa??? (Joi, 21 martie 2019, 20:42)

    Dalinar [utilizator]

    Ca dupa vorba e mai degraba Satana in Sutana!!!
  • -5 (15 voturi)    
    Timpul guvernează legile! (Joi, 21 martie 2019, 20:47)

    spirache [utilizator]

    Cum își permite ipochimenul asta sa exprime asemenea păreri? Doar se știe că libertatea de opinie nu trebuie să aparțină tuturor, ci doar omului- nou, progresist, bine injectat de subversiunea ideologică a neomarxismului. Așadar, "tempus regit actum" și parafrazandu-l pe economistul John Smith "Eu trebuie să studiez politica şi războaiele, pentru ca fiii mei să aibă libertatea de a studia matematică şi filozofie. Fiii mei ar trebui să studieze matematică şi filozofie, în afară de aceasta geografie, ştiinţele naturii, construcţii de nave, navigaţie, comerţ şi agricultură, pentru ca fiii lor să aibă dreptul să aibă libertatea LGBTQIA....Z, sa aibă libertatea de a prinde fluturi și pokemoni, să aibă libertatea de a pretinde toleranta, dar de a fi intoleranți, că într-un final, urmașii lor sa studieze iarăși politica și războiul și ciclul sa reînceapă."
    • +6 (8 voturi)    
      Ia o țâră dă flit, flăcău! (Vineri, 22 martie 2019, 8:45)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Când un popă, aparținând bisericii lui Isus, cel ce propăvăduia dragostea, propovăduiește ura, în acest caz ura față de LGBT(adică păcătoși), deși Isus spunea clar - urăsc păcatul, dar iubesc pe păcătos, el de fapt încalcă poruncile lui Isus (inclusiv pe cea care de fapt interzice amestecul bisericii în politică, aia cu dați cezarului ce-i al cezarului...)
      În rest, comentariul tău bate câmpii - oricine are libertate de opinie și libertatea de a-și exprima-o, cum de pildă ai făcut tu, bătând cu superbie câmpii.
      Încadrarea tuturor celor care sunt de fapt împotriva PSD, adevăratul exponent al neomarxismului (Iliescu dixit: au întinat idealurile socialismului, ăla utopic), pe când popii BOR sunt pentru, sprijinind din răsputeri neomarxismul PCR-PSD, reprezintă încă o tristă dovadă a ipocriziei BOR.
  • +11 (15 voturi)    
    Povesti nemuritoare (Joi, 21 martie 2019, 20:54)

    DurAndrei [utilizator]

    Acum zau, dar de la o anumita varsta sa ajungi sa crezi in diversi batranei barbosi care fac diverse minuni si care te ameninta cu judecata lor inspaimantatoare...
    Lasand gluma la o parte, majoritatea clerului BOR, in special cei aflati in diverse functii de conducere, au fost aprigi colaboratori ai Partidului (Comunist, acum Social Democrat). Niste turnatori nenorociti care profitand de naivitatea oamenilor si-au batut joc de acestia din urma!
    • 0 (0 voturi)    
      Realitatea e mult mai trista (Sâmbătă, 23 martie 2019, 4:20)

      John_english [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

      Cei admisi la Teologie inainte de 1989 faceau stagiul militar obligatoriu la unitatile Securitatii romane. Cei cu merite deosebite au ajuns chiar ofiteri.
  • +9 (13 voturi)    
    Ati pierdut referendumul dragilor (Joi, 21 martie 2019, 20:58)

    tarsic [utilizator]

    Si odata cu el s-a dus dracu si influenta voastra.
  • +9 (11 voturi)    
    batman ! batman ! (Joi, 21 martie 2019, 21:04)

    Mistrelutz [utilizator]

    multi babalai in Bor se pare..
  • +9 (13 voturi)    
    Opriti finantare cultelor!! (Joi, 21 martie 2019, 21:34)

    ABBV [utilizator]

    au incalcat toate barierele!
    • +7 (7 voturi)    
      Vreti sa platiti? (Vineri, 22 martie 2019, 7:31)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      e dreptul fiecaruia care vrea sa faca o donatie, la fel este si dreptul meu sa cer ca din giganticul impozit de peste 80% care il percepe statul de la noi. Sa nu mai ajunga nici un ban la culte!
      La un viitor recensamant daca ma declar ateu, mi-as dori ca bani din impozitul meu sa mearga catre alceva, catre copiii din case de copii catre sistemul de sanatate, oriunde dar NU la BOR care este principalul beneficiar! Nu salarii de la noi paratitiilor!
  • +8 (12 voturi)    
    Mizerabil... (Joi, 21 martie 2019, 21:38)

    dentalx2205 [utilizator]

    Astia emit opinii !???E o chestiune de timp pina vedem iarasi imagini cu cate un episcop cu sutana ridicata care mangaie suav pe creste cate un student la teologie ce sta im genunchi in fata lui cu gura plina.
    Vai si amar , imi vine sa vomit !!
    Unelte de manipulare politica pentru prostime ! Asta sunteti ! Nespalatilor !
  • +10 (16 voturi)    
    Ignatie, te vede Cel de Sus (Joi, 21 martie 2019, 21:43)

    Alex Pop1 [anonim]

    Tovarasul Ignatie nu a inteles nimic din declaratia presedintelui. Iohannis s-a referit la politicienii infatuati care inainte de referendum au dus o campanie plina de ura. Niciodata presedintele nu a declarat ca ar fi de acord cu opiniile minoritatilor sexuale. De fapt, nici nu ar avea cum sa fie, din moment ce presedintele este un crestin practicant.
    • -2 (2 voturi)    
      poate doar te amagesti (Vineri, 22 martie 2019, 8:24)

      marcel_c [utilizator] i-a raspuns lui Alex Pop1

      mi-ar placea sa fie asa cum spui, dar din pacate... "fanatici religiosi" iti spune ceva?
  • +13 (15 voturi)    
    Eu as vrea ca BOR sa plateasca impozite pe cladiri (Joi, 21 martie 2019, 21:44)

    Klaus_ [utilizator]

    Eu as vrea ca bisericile sa plateasca impozite pe cladiri si terenuri asa cum platesc toti romanii si toate firmele care detin proprietati imobiliare, in functie de suprafata, oras, zona.... sa fim toti egali. As mai vrea sa primesc bon fiscal cand platesc o slujba la nunta, botez sau inmormantare. As vrea sa inteleg ce spun popii cand bolborosesc pe un ton apocaliptic in biserica. Daca nu au dictie, sa-si puna subtitrare, ca la opera, ca sa-mi dau seama daca ceea ce spun ei acolo e o prostie sau sunt lucruri care te inspira in credinta in Dumnezeu. As vrea ca niciun preot sa nu mai agreseze sexual copii si nici macar sa nu se mai imbete ca porcul la birtul satului, ci sa fie un model de intelepciune si moralitate in comunitatea unde isi are parohia. Dupa ce se intampla toate astea, poate veni boul asta sa-mi povesteasca de Nietzsche si nihilismul lui Iohannis.
  • +12 (16 voturi)    
    popimea.. (Joi, 21 martie 2019, 22:12)

    CRMS [utilizator]

    musteste de homosexuali si imbuibati daar ei o fac pe cucernicii..
    Asta era in jeep cand a rostit cuvantarea ?
  • -12 (20 voturi)    
    orice-ar spune (Joi, 21 martie 2019, 22:21)

    codrean [utilizator]

    Pentru referendumul ala au semnat peste trei milioane de romani ! Ca la referendum nu s-au deranjat destui e altceva. Presedintele a fost rau sfatuit cand a dat acea declaratie. Faptul ca referendumul a fost sustinut SI de PSD, printre altii, nu inseamna ca ideea nu a fost corecta. Respingerea automata a oricaror propuneri ale guvernantilor nu e o politica de opozitie adevarata. Au fost masuri ce s-au dovedit bune : cresterea salariului minim, contributia la angajat, marirea pensiilor. Cum astepti sa te voteze beneficiarii acestor masuri ? Si sunt multi ...
    Criticile "la foc continuu" fara propuneri constructive n-au cum sa convinga !
  • +7 (11 voturi)    
    dar stai (Joi, 21 martie 2019, 23:07)

    transpenibilus [utilizator]

    Banele, iegzista o explicatie.
    Rusia...
    https://anchor.fm/istvan-aspeed/episodes/BOR-alimenteaz-euroscepticismul-n-Romnia-cu-MINCIUNI----MNA-MOSCOVEI-e3fdh5
  • -5 (13 voturi)    
    Dragoste cu Forta (Joi, 21 martie 2019, 23:09)

    Algo [utilizator]

    Referendumul invocat de episcop, ar fi produs vre-un bine pentru initiatori si pentru minoritati, simultan?
    Absenta unei definitii specifice scrise intr-o lege (chiar cea fundamentala - Constitutia), ii impiedica pe initiatori sa isi continue traditiile?
    De cealalta parte, forma in care se asociaza 2 persoane in viata, minoritare sau nu, trebuie sa fie legata neaparat de un singur cuvant? Trebuie neaparat sa suprascrie peste un cuvant existent?
    De ce ambele parti vor sa se foloseasca de forta?
    Crestinismul, nu spune nicaieri ca majoritatea decide ce vrea ea si impune cu forta celorlati. Poti foarte bine sa iti iubesti traditiile cu tot sufletul tau fara sa le-o impui minoritarilor cu forta.
    Episcopul nu isi vede greselile, inadaptarea, incapacitatea de reactie adecvata. Crestinismul real are raspunsuri adecvate.

    Pierderea valorilor e insa un pericol real. Daca majoritatea imita comportamentul de orice fel al unei minoritati, prin proprie vointa sau prin forta exterioara (legea), ea ii preia implicit si valorile. In plus exista si tendinta de a exagera inspre degradarea acestor valori preluate. Daca valorile minoritatii sunt precare, atunci are loc o degradare generalizata a majoritatii si respectiv a societatii.

    In cazul de fata teama e ca se distrug valorile existente prin suprascrierea lor, prin reinterpretarea intelesului comun al cuvintelor, prin confuzie.

    Majoritatea are datoria sa fie vigilenta cu modelele pe care le imita si le adopta, dar fara utilizarea fortei.

    Romani 13:10
    Dragostea nu face rău aproapelui: dragostea deci este împlinirea Legii.

    Galateni 5:14
    Căci toată Legea se cuprinde într-o singură poruncă: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”

    Matei 22:36
    „Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?”
    Matei 22:37
    Isus i-a răspuns: „‘Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.’
    Matei 22:39
    Iar a doua, asemenea ei, este: ‘Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.’
    • +5 (11 voturi)    
      Hopa, teologul (Joi, 21 martie 2019, 23:47)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Algo

      Stimate postac, aici ți-ai găsit să faci teologie?
      Versetele din biblie se interpretează :
      1. În context
      2. În paralel
      3. În biserică

      Că altfel ajungem ca dl. Băsescu: ne dăm cu părerea despre orice, pentru că hârtia rabdă.
  • +9 (15 voturi)    
    O noua greseala. (Joi, 21 martie 2019, 23:43)

    Isobar [utilizator]

    Biserca Ortodoxa Romana a ramas incapabila de reformare si va pierde in decursul timpului din ce in ce mai multi credinciosi ( genaratia tanara in contact cu
    ocidentul).
    Dependenta de stat, slujeste statul ,intra in jocul politic,
    depasind atributiile incredintate bisercii.

    Ba si mai mult un " Inalt Episcop" se impotmoleste in
    filozofia lui Nietzsche cu citate care nu au legatura cu
    subiectul atacului.(se da mare ,doar a studiat in ocident)
  • -9 (21 voturi)    
    asta e (Vineri, 22 martie 2019, 0:14)

    marcel_c [utilizator]

    L-am votat pe Iohannis, si am votat si la Referendum, așa cum cred ca trebuie sa faca orice cetățean care vrea sa-si spună părerea in mod democratic.

    Daca a-mi exprima un drept ma face infatuat sau propagant al urii, atunci il asigur ca in turul doi voi #staacasa.

    Va trebui cumva sa înțeleagă si domul președinte ca in tara asta exista o parte de electorat, care chiar daca vrea o justiție dreapta si plecarea PSD-ului de la putere, nu-l va vota cu orice preț. Nu sunt progresist, cred in Dumnezeu si in căsătoria intre un bărbat si o femei. N-am nimic cu cei de alta parare, pot sta împreuna, doar ca aia nu se cheamă familie. Asta e tot, si despre asta a fost si referendumul. Doar ca îmi spun părerea, ca o astfel de relație nu reprezintă normalitatea, înseamnă ca sunt infatuat sau ca-i urăsc? Da, am votat la referendum modificarea constituției pentru a nu ajunge la mana politicienilor, sa legifereze ei cum vor, atunci când considera ei oportun. Avem exemplul Franței, unde nu a avut loc nici un referendum ci pur si simplu s-a legiferat si degeaba au mai ieșit oamenii in strada.

    Imi pare rău dar si-a dat cu stângu’n dreptu, nu cred ca putea face un serviciu mai mare PSD-ului. Nu stiu de ce crede el ca cei care au votat la referendum reprezintă electoratul PSD? Poate a uitat ca a acest referendum a pornit dintr-o inițiativă cetățeneasca si nu de la un partid politic, chiar daca ulterior uni au încercat sa câștige capital politic sau chiar sa deturneze referendumul prin implicarea lor.
    • +3 (5 voturi)    
      Marcele (Vineri, 22 martie 2019, 8:53)

      treos [utilizator] i-a raspuns lui marcel_c

      Si pesedistul votant e mandru ca-si exercita dreptul si pune stampila pe PSD, nu asta e problema, ci pe cine sau ce votezi. Referendumul a fost o mizerie de intoleranta, nu trebuie sa te mandresti cu asta.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu sunt progresist= sunt prost cu acte (Vineri, 22 martie 2019, 10:21)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui marcel_c

      Nu a fost nici o inițiativă cetățenească, a fost doar popimea care a strâns semnături fără sa spun pentru ce au strâns. Ai văzut vreo semnătura controlata sau anulata? La fara penali s-au anulat zeci de mii s-au bagat bete in roate etc? De ce? PSD-ul s-a băgat in ciorba pentru ca a crezut ca e o victorie ușoară si sa zica uite domne ce electorat avem noi s ce vor ei. Poparimea a pus botul la ordinul PSD dar au pierdut pentru ca majoritatea oamenilor au fost contra PSD. Daca PSD era contra ieșeau 60 % la vot. Dar lumea este sătulă de politicieni corupți si șarlatanii in sutana.
      Dar cum nu esti progresist nu prea pricepi chestiile astea.
      • -2 (2 voturi)    
        multumesc (Vineri, 22 martie 2019, 12:14)

        marcel_c [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        asta e exemplul perfect de toleranta progresista: "Nu sunt progresist= sunt prost cu acte"!
        • 0 (0 voturi)    
          ti-a spus adevarul (Vineri, 22 martie 2019, 13:30)

          barc [utilizator] i-a raspuns lui marcel_c

          de ce sa te superi pentru asta?
  • +10 (14 voturi)    
    BOR nu e diferita de (Vineri, 22 martie 2019, 0:28)

    John_english [utilizator]

    propagandistii din Afganistan.

    E suficient sa dam la o parte numele religiei si constatam acelasi discurs xenofob si homofob.
  • +4 (6 voturi)    
    Ipocrizia BOR (Vineri, 22 martie 2019, 8:59)

    treos [utilizator]

    Este intoleranta cu altii si tot ea se da victima a intolerantei.