Daniel Barbu (ALDE): Cine a convocat referendumuri în România? Mareșalul Antonescu, Ceaușescu și Băsescu

de Redactie     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2019, 11:09 Actualitate | Esenţial


Daniel Barbu
Foto: AGERPRES
Un referendum pe tema justiției concomitent cu alegerile europene ar parazita scrutinul din 26 mai, a declarat la RFI Daniel Barbu, candidat ALDE pentru Parlamentul European. El spune că cei care au convocat referendumuri în România ultimelor decenii au fost mareșalul Antonescu, Nicolae Ceaușescu și Traian Băsescu, iar "dacă Klaus Iohannis vrea sa intre în aceasta galerie iliberală, e binevenit".

Președintele Klaus Iohannis a spus marți seară că este ”aproape hotărât” să convoace un referendum în ziua alegerilor europarlamentare.

Daniel Barbu, candidat ALDE pentru Parlamentul European, spune că anunțul este oarecum un ecou al unei declarații similare pe care a făcut-o în februarie Emmanuel Macron, care "a vrut să facă un referendum pe 26 mai și i s-a explicat inclusiv de propriul Guvern că este absolut inoportun să parazitezi alegerile europene cu un referendum de tematica națională".

Întrebat dacă nu crede ca merita pusa în discuție la un referendum tema statului de drept, Barbu a răspuns: "Ce s-ar putea pune în discuție cu privire la statul de drept? Vedeți, există o campanie veche și cu accente propagandistice foarte ascuțite privitoare la tentativele de politizare a justiției. Nimic nu e mai politic decât sa încurajezi întreaga societate să se pronunțe într-o chestiune privind justiția. Justiția trebuie făcută de profesioniști, potrivit legii (...). Sigur, face parte din atribuțiile lui. Acuma, cine a convocat referendumuri în România ultimelor decenii? Mareșalul Antonescu, Nicolae Ceaușescu și Traian Băsescu. Dacă Klaus Iohannis vrea să intre în această galerie iliberală, e binevenit".

El susține că un referendum pe justiție "este o chestiune politică”.

"Da, eu nu am nimic împotrivă să se organizeze referendumuri pe orice tema, dacă cineva consideră că un asemenea instrument are vreo utilitate. Știm cât de redusă e utilitatea legală a unui referendum de tip consultativ. Dar punând între paranteze asta și convenind cu dvs. că probabil există în societate o anumita dorință de a organiza un referendum, el poate fi organizat cu o săptămâna înainte, o săptămâna după, în toamnă, în orice alt moment. Cred că totuși, așa cum de altfel indica și Comisia Europeana, pe 26 mai tema este Europa, reforma instituțiilor europene, rolul fiecăruia dintre statele membre într-o construcție europeană care trebuie relansată, trebuie să i se dea o nouă vigoare, un plus de democrație. Acestea sunt temele, sunt teme europene și cred că orice fel de deturnare de la aceasta direcție europeana face jocul forțelor antieuropene de tip Putin, China și așa mai departe", a adăugat Daniel Barbu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5715 vizualizari

  • +40 (42 voturi)    
    mda (Miercuri, 20 martie 2019, 11:15)

    tirolez [utilizator]

    De-aia au elvetienii referendumuri des.
    • +8 (8 voturi)    
      pentru ca ei sint prosti (Miercuri, 20 martie 2019, 13:21)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      iar noi cu ipochimene din astea la conducerea tarii sintem destepti (de bubuim).
  • +45 (47 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 20 martie 2019, 11:15)

    omezu [utilizator]

    Ala de anul trecut cine l-a convocat, Soros sau P$D?
    • +9 (13 voturi)    
      serios (Miercuri, 20 martie 2019, 11:57)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ala a fost convocat de catre societatea civila. Trebuia inclusa in lista ESCU si societatea civila, adica si cetatenii :)))) vai multa minte n-are ochelaristul de borcan. Sau are si nu ne dam noi seama.
    • +17 (19 voturi)    
      ok ,si referendumurile de demitere a lui (Miercuri, 20 martie 2019, 12:23)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Basescu (pierdute sau nevalide) ce dictator le-a lansat?
      • +4 (6 voturi)    
        Cum cine? Spune chiar prof.univ.dr. Barbu Daniel: (Miercuri, 20 martie 2019, 13:31)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Antonescu, Ceausescu si - n-o sa-ti vina sa crezi! - insusi Basescu!
        Ca altii care sa fi convocat referendumuri in Romania nu e...
  • +30 (32 voturi)    
    Daniel Barbu (Miercuri, 20 martie 2019, 11:16)

    florinos [utilizator]

    Nu Daniel Barbu este individul indignat ca bugetul HIV/SIDA este dublu față de cel al Culturii ? De ce ne-ar interesa ce zice acest personaj toxic ?
  • +24 (26 voturi)    
    ce "ouist", l-a uitat pe hitler (Miercuri, 20 martie 2019, 11:20)

    MG [utilizator]

    un politruc care poate vorbi in cercuri ore intregi fara a emite o judecata de valoare, un discurgiu de profesie care poate vorbi despre orice, mai putin despre problemele reale ale romanilor: coruptia, coruptia si coruptia.
    A uitat sa interzica automobilele si artileria, ca le-a folosit si ..antonescu!
  • +37 (39 voturi)    
    Individ dezgustator (Miercuri, 20 martie 2019, 11:20)

    Frank777 [utilizator]

    Este exemplu tipic de sluga lingusitoare si obedienta.Sabotorul culturii nationale. Sluga lui tariceanu pentru doi mici si o bere.
  • +23 (25 voturi)    
    si Dragnea + Coalitia (Miercuri, 20 martie 2019, 11:20)

    subcultura [utilizator]

    alt fripturist de-al lui Tariceanu
  • +17 (19 voturi)    
    . (Miercuri, 20 martie 2019, 11:22)

    theo667 [utilizator]

    Daniel barbu este un sclav care a citit cateva carti.
  • +29 (31 voturi)    
    si mai cine...? (Miercuri, 20 martie 2019, 11:22)

    PedaGogu [utilizator]

    Si ultimii, cu voia dvs., Coalitia pentru familie, cu sprijinul fatis al PSD+ALDE inghiontiti de BOR. Ca sa se mai faca valuri, sa nu-i uite prostimea.
  • +17 (19 voturi)    
    Ipocritul (Miercuri, 20 martie 2019, 11:22)

    Anonym [utilizator]

    Definitie: politician roman care acuza pe altii in dorinta de a incita la violenta verbala si diviziune sociala.

    Reguli pt descifrare limbajul ipocrit/populist:
    - ce acuza pe altii, in realitate fix aia face el
    - ce zice ca face el, in realitate face exact invers
  • +25 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 20 martie 2019, 11:22)

    qwerasdf [anonim]

  • +25 (27 voturi)    
    serios?! (Miercuri, 20 martie 2019, 11:24)

    liviu_ [utilizator]

    psd de 2 ori ca sa-l demita pe base...
    ati uitat?!

    also referendumul iliberal?! hai sictir!
  • +20 (26 voturi)    
    probabil ca referendumul (Miercuri, 20 martie 2019, 11:26)

    ccc745 [utilizator]

    Pentru familia traditionala l-am organizat eu, nu cei doi familisti traditionali...
  • +16 (18 voturi)    
    Normal (Miercuri, 20 martie 2019, 11:27)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Absolut normal ca doar Antonescu, Ceausescu si Basescu au convocat refendumuri pentru ca voi nu ati avut si nici nu veti avea vreodata un presedinte al Romaniei.

    Asa ca vorba voastra: pentru ca putem, iar voi nu!
    ''Ce bine-mi pare ca ati luat teapa....''
  • +20 (22 voturi)    
    uiti de biserica/CpF (Miercuri, 20 martie 2019, 11:27)

    jorj_bv [utilizator]

    si de psd la suspendari
  • +20 (22 voturi)    
    Ce vorbesti frate ?? (Miercuri, 20 martie 2019, 11:35)

    sfarleaza [utilizator]

    Belgienii voteaza in aceeasi zi, pe 26 mai si la europarlamentare si la parlamentul lor federal si nu'i critica nimeni. Intreaba'l pe Guy Verhofstadt, seful ALDE european si'ti explica el sa intelegi ;)
  • +11 (13 voturi)    
    OUG? (Miercuri, 20 martie 2019, 11:59)

    aricu [utilizator]

    Si cine a guvernat si distrus tara doar prin OUG? Nimeni!!!
  • +10 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 20 martie 2019, 12:03)

    DiDiRo [anonim]

  • +12 (14 voturi)    
    Ce BOLSEVIC vopsit (Miercuri, 20 martie 2019, 12:07)

    sipu [utilizator]

    Tii se face SCARBA cand asemenea ”specimene” isi dau cu parerea ......................
  • +13 (15 voturi)    
    Cum să aibă ALDE asemenea procente (Miercuri, 20 martie 2019, 12:10)

    hic sunt leones [utilizator]

    în intențiile de vot când candidații săi sunt astfel de specimene cu astfel de idei?!
  • +5 (5 voturi)    
    cine fura ca psd+alde? (Miercuri, 20 martie 2019, 14:04)

    optiunea-2 [utilizator]

    escobar, el chapo, mafia, toto riina... matusa tamara, mazare, udrea si multi multi altii
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 martie 2019, 16:31)

    vitan.sandu [utilizator]

    Fortata alaturarea! Antonescu era PATRIOT, Ceausescu idem, in plus erau peste media de inteligenta. Basescu inteligent foc, dar tot atat de "politician" (stiti, politica o mare curva)! Asta!? Nici una nici alta.