Standard & Poor's menține perspectiva „stabilă” asupra ratingului BBB- al României

de S.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2019, 0:14 Actualitate | Esenţial


Standard & Poor's
Agenția Standard & Poor's a anunțat vineri seara ca menține ratingul BBB- al României cu perspectivă „stabilă”, comunicată inițial la 1 martie dar amânată la cererea Ministerului Finanțelor Publice.

"România continuă să sufere din cauza corupției, deși Direcția Națională Anticorupție a făcut progrese treptate în ultimii ani. Acestea fiind spuse, reformele juridice controversate pentru a diminua acuzațiile de corupție și intervenția politică în instituțiile independente riscă să slăbească statul de drept și să diminueze masurile de control și echilibru" arată S&P în declarația de presă, făcând de asemenea referire la potențialele riscuri generate de pachetul de politici adoptat recent prin ordonanța de urgență 114.

"În ultimii trei ani, mediul de afaceri al României s-a deteriorat, după cum indică studiul "Ușurința de a face afaceri" al Băncii Mondiale și, în special, Clasamentul Competitivității Globale al Forumului Economic Mondial, în care România a scăzut cu aproximativ 15 locuri începând din 2015. Observăm o tendință aparentă de emigrare a forței de muncă tinere, educate, legate de nemulțumirea față de tendințele actuale ale instituțiilor, precum și de percepția perspectivelor sumbre de îmbunătățire a condițiilor generale de trai. Pentru autoritățile române va fi o adevărată luptă să facă față acestei situații și să asigure o traiectorie de creștere mai robustă, precum și să gestioneze în mod durabil dinamica unei populații în îmbătrânire rapidă, cu excepția cazului în care acționează pentru a recâștiga diaspora considerabilă și a contracara exodul de creiere" se mai arată în document.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6917 vizualizari

  • -16 (34 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 16 martie 2019, 0:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    deci n-au aflat ca la noi e #dezastru. A ramas Klaus #doareu.
  • +4 (12 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 1:12)

    europeanul2 [utilizator]

    Stii sa citesti?
  • -7 (17 voturi)    
    Vai, vai (Sâmbătă, 16 martie 2019, 7:51)

    CalinMircea [utilizator]

    Unde sunt toți "chiparoșii" care propovăduiau apocalipsa? Iarăși nu le-a ieșit. Cât adevăr : și urâți și proști! Urâți la suflet.
    • +14 (20 voturi)    
      Numai un PSDist ar trata asta ca o victorie. (Sâmbătă, 16 martie 2019, 8:54)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Practic spui "uite, avem cel mai prost rating de investitii, e o victorie!"

      PSD vrea sa tina Romania in permanenta subdezvoltare si sa fure banii de investitii.

      Romania sub PSD va ramane inapoiata la infinit.
  • +16 (20 voturi)    
    Stabila in stagnarea sa periferica (Sâmbătă, 16 martie 2019, 7:52)

    Plagarus [utilizator]

    BBB - cu perspectivă stabilă, ultima treaptă din gradul recomandat pentru investiţii. !!!!!!!!!!!!!!
  • +13 (17 voturi)    
    Nici o surpriza (Sâmbătă, 16 martie 2019, 8:26)

    Soro [utilizator]

    Nu inteleg cum guvernantii inca cred ca-i pot prosti pe astia de dincolo. Credeaa ca in 2 saptamani pot cumpara ceva prin lobby ca pe Julianni .... Ha ha ha. Suntem carpa Europei si vom ramane asa pana cand nu vom vota ce trebuie si nu vom mentine votul cel putin 8 ani.... ne vedem la vot sau in latrina.
  • +13 (15 voturi)    
    Pana si astia... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 8:34)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...pun botul la dezinformarile grupului infractional organizat, psd ?
    0 km de autostrazi
    0 scoli noi
    0 spitale
    5 trenuri deraiate pe saptamana
    Suntem stabili ...
    • +6 (10 voturi)    
      nu se (Sâmbătă, 16 martie 2019, 9:08)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      refera la asta ... S&P anaizeaza altceva ... mai mult dpdv economic ... iar calificativul "stabila" nu reprezinta ceva wow ci dimpotriva ... gandeste-te cand iese cate un medic dupa o operatie si zice: "pacienta (Romania) este deocamdata stabila insa urmatoarele zile sunt critice" ... deci nu este un calificativ cu care sa iesi in fata sa te lauzi ... ca PSD va face asta e altceva ... ca dobitocii ii vor crede deja nu mai e o surpriza ... votantii PSD au IQ-ul sub 60 ... tre' sa fii foarte dobitoc sa votezi PSD ...
  • -4 (12 voturi)    
    Deci nu e apocalipsa clamata de unii (Sâmbătă, 16 martie 2019, 9:23)

    Fides [utilizator]

    Totusi batem pasul pe loc. Nu pot sa nu remarc totusi o coincidenta - bugetul a fost promulgat de presedinte, in secunda 2 apare si ratingul. Mai stim ceva OUG 114 va fi emasculata pe partea de banci. Inca o victorie a la Prius, si putem sa ne apucam de agricultura cu car tras de boi.
    • +4 (8 voturi)    
      Romanii deja fac agricultura de subzistenta. (Sâmbătă, 16 martie 2019, 9:40)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Aia care au boi sunt norocosi.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu e apocalipsa (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:40)

      John_english [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Romania ramane in plutonul fruntas al tarilor din lumea a 3-a. Nici mcar nu s-a imbunatatit perspctiva sub PSD.

      Asta vrea sa spuna S&P.
  • 0 (4 voturi)    
    bibilica (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:49)

    miculescu-rucar [utilizator]

    "Bibilica (Numida meleagris) este o pasăre domestică, de mărimea unei găini, .......
    În dicționarul său din 1929, Lazăr Șăineanu preciza că bibilica este „turbulentă și gâlcevitoare”.
    În Oltenia , bibilica mai este cunoscuta si sub numele de câță , iar sotul ei se numeste câțoi sau câț .