Teodorovici: Întârzierea cu care a fost promulgat bugetul este nejustificată / Ministrul Finanțelor vrea un pact de neagresiune între partide

de MH     HotNews.ro
Vineri, 15 martie 2019, 13:41 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici, ministrul finantelor
Foto: Guvern
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, spune că nu a primit nicio invitație de la Administrația Prezidențială pentru discuții legate de bugetul de stat, iar adoptarea bugetului a fost prilej pentru șeful statului pentru a face declarații politice care nu fac bine. De asemenea, în fața criticilor din partea opoziției care au acuzat că bugetul nu este sustenabil, Teodorovici a spus că ar vrea ca toate partidele să se așeze la masă și să semneze un pact de neagresiune verbală.

Întrebat, vineri, la Parlament, despre criticile șefului statului privind bugetul pe 2019, Teodorovici a spus că speră ca la final de an să demonstreze că cifrele sunt cele prognozate de guvern. El a mai spus că nu a primit nicio invitație de la Administrația Prezidențială pentru discuții legate de buget, iar adoptarea acestuia a fost prilej pentru șeful statului "pentru a face declarații politice care nu fac bine".

"Mă bucur că domnul președinte a decis să promulge subiectul, e adevărat cu o întârziere nejustificată. Da, este un buget care are justificare", a declarat Teodorovici.

Legat de reproșurile șefului statului privind întârzierea bugetului cu câteva luni, Teodorovici a spus că "trebuie găsite soluții din toate părțile": "Ca să evităm întârzieri, ar fi bine să stăm cu toții la masă - Guvern, Parlament, Administrația Prezidențială - să vedem care sunt pașii și să îi respectăm cu toții".

Teodorovici a mai susținut că își dorește ca toate partidele să semneze "un pact cu câteva principii importante", în primul rând de neagresiune verbală.

Președintele Klaus Iohannis s-a lansat vineri într-un nou atac la adresa guvernării PSD pe care a acuzat-o că e interesată mai degrabă de „cumetrii politice” decât de soarta țării. Șeful statului a criticat faptul că bugetul a fost trimis la Cotroceni în forma inițială. „Mi-aș fi dorit să promulg un buget bun pentru România și pentru români. N-a fost să fie”, a spus Iohannis.


















2037 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Neagresiune,... (Vineri, 15 martie 2019, 13:47)

    dragos_k [utilizator]

    ..., ai, chiparosule?
    • +7 (7 voturi)    
      Vinde castraveti la gradinari Chiparosul (Vineri, 15 martie 2019, 14:23)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

      S-a ales cu o porecla.Este chiparos de PSD. Mincinos patentat.Bugetul trebuia prezentat de guvernul PSD/ALDE pe 15 Noiembrie 2018.Intarzierea este provocata deliberat de PSD. A castigat 3 luni din buget care nu se mai cumuleaza. Acum are buget de 12 luni in 9 luni. Jmekerie de taximetrist.Te duce pe drumul mai lung la gara si pierzi si trenul.
  • +6 (6 voturi)    
    Ietete frumosu-chiparosu’ (Vineri, 15 martie 2019, 13:55)

    Soljenitin [utilizator]

    Neagresiune intre partide? Dar o neagresiune a partidelor cu cetatenii cand va fi, Orlando cel Chiparos?
  • +6 (6 voturi)    
    acum dupa ce am invins ... (Vineri, 15 martie 2019, 13:56)

    Dizidentul [utilizator]

    este invitata si opozitia.Cu semnatul trebuie Teodorovici sa isi asume si sa semneze ce a hotarit inpreuna cu Dancila si penalul Vilcov,astfel este imposibil sa fie trasi la raspundere.Opozitia nu trebuie sa semneze ca face pact pentru pentru ca sensul opozitiei este sa traga de mineca partidele de guvernamint cind este nevoie.
  • +6 (6 voturi)    
    Never! (Vineri, 15 martie 2019, 14:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu se poate face pact cu HOTII. NICIODATA! Nu exista nici punctul zero. HOTII TREBUIE SA STEA IN PUSCARIE, caci acolo le este locul. Iar in PSD toti sunt hoti sau complici la jaf. Un om onest nu poate face parte din aceasta cocina urât mirositoare,
  • +6 (6 voturi)    
    Uite-l si pe coafatul asta. Trebuia sa dea (Vineri, 15 martie 2019, 14:10)

    cartofil [utilizator]

    bugetul in 15 noiembrie, dupa lege. Si l-a facut dupa 3 luni. Cata nesimtire la individul asta care a intrat de-abia in al patrulea an la facultatea ASE unde erau , in 94, 5000 locuri la admitere. Deci trei ani fantele Orlando nu a reusit sa se incadreze in cei 5000 de admisi. Iar apoi, toate toamnele le-a petrecut vpe holurile facultatii, la re, re=-re, re-re-re - examinari, amanate medical, sesiuni speciale. Si exact pe asta l-a gasit ciuma rosie ca este bun de ministru de finante. Rezultatul ???? Nu este in stare sa faca un buget nici la timp si nici calitativ.
  • +5 (5 voturi)    
    măi chiparosule, (Vineri, 15 martie 2019, 14:15)

    nahir [utilizator]

    cred că te-a lovit soarele-n cap.
    Cum e posibil să-ți critici partidul și înțeleapta conducere pentru faptul că a întârziat bugetul din noiembrie 2018 până în februarie 2019?
    Măi băiatule, ți-au fugit fărâmele de neuroni din cap. Te prinde hamsterul și te articulează cu vreo naționalistă de-a lui, de Soros o să ți se pare român neaoș.
  • +4 (4 voturi)    
    Ai facut pact cu Dracu, ce alt pact sa mai faci, (Vineri, 15 martie 2019, 14:53)

    deval [utilizator]

    lepra ?!
  • +4 (4 voturi)    
    Care-i justificarea întârzierii depunerii? (Vineri, 15 martie 2019, 15:15)

    asavreau [utilizator]

    De ce a fost depus la Parlament în ianuarie 2019 și nu în noiembrie 2018?Zi-i Orlando?
  • 0 (0 voturi)    
    si mai ce? (Vineri, 15 martie 2019, 22:40)

    tearoftime [utilizator]

    Chiparosu' vrea un pact prin care sa poata fura in liniste, fara sa fie agresat verbal pe parcursul "evenimentului".
    Bai baiatule, du-te si canta la alta masa ca nu toti suntem cu ciunga in par.
    Si poate iei cu tine si celelalte specimene ale subculturii si slugarniciei, macar atat sa faci si tu bine in viatza asta.
    Va doresc sa primiti inapoi insutit, conform cu tot ce ati facut si faceti pt. Romania.