Cine este Brenton Tarrant, atacatorul de vineri din Christchurch

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 15 martie 2019, 12:19 Actualitate | Esenţial


Brenton Tarrant
Foto: Twitter
Bărbatul care a filmat live atacul la una dintre moscheile din Christchurch s-a identificat online, înainte de masacru, drept Brenton Tarrant, cetățean australian. Pe contul său de Twitter, acum șters de rețeaua de socializare, Tarrant a postat mai multe fotografii cu încărcătoare de armă și un link către un manifest care arată ideile din spatele acțiunilor sale, scrie Guardian.

Documentul de 74 de pagini începe cu un citat dintr-un poem de Dylan Thomas, ”Do not go gentle into that good night” și continuă cu o lungă înșiruire de așa numite argumente despre genocidul albilor.

El subliniază în material și care îi sunt motivațiile, printre care dorința de a crea ”un climat de frică” și de a ”incita la violență” contra musulmanilor.

Tarrant, în vârstă de 28 de ani, cetățean australian din orașul Grifton din New South Wales, și-a intitulat documentul ”Marea Înlocuire”.

Potrivit ABC Australia, el a lucrat ca antrenor personal la sala Big River Gym din Grafton. Directoarea sălii, Tracey Gray a spus că a fost angajat acolo între 2009 și 2011, după care a plecat să călătorească prin Asia și Europa. ”Era un antrenor personal foarte dedicat. El a lucrat în programul nostru care oferea cursuri copiilor din comunitatea noastră, și era foarte pasionat de asta”, a declarat Gray.

Ea a adăugat că nu i s-a părut o persoană care ar fi interesată de arme de foc: ”Cred că ceva s-a schimbat la el în anii petrecuți în străinătate”.

Tarrant a spus că a lucrat pentru scurt timp înainte să câștige niște bani din criptomoneda Bitconnect, bani pe care i-a folosit pentru a face călătorii. Se știe că a vizitat țări din Europa și Asia, el ajungând inclusiv în Coreea de Nord.

Gray își amintește că tatăl lui Tarrant, Rodney, a murit dintr-o boală provocată de azbest, când Rodney termina liceul. Ea crede că sora și mama lui sunt încă în viață.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12575 vizualizari

  • -15 (37 voturi)    
    Ce viteză ! (Vineri, 15 martie 2019, 12:26)

    Tescovin [utilizator]

    Nici nu s-au terminat de numărat morții din atentat și deja știm clar:
    - că e un atentat terorist (d'oooh !...)
    - cine l-a comis - nume, prenume, poză, unde lucra, ce poezii știa, ce crede fosta patroană despre maică-sa...
    - câte arme a adus, de unde, ce scria pe încărcătoare.

    În alte cazuri ne moșmondim, stai să vedem, că nu știm încă dacă e terorism sau nu, nu știm cine e, lucrăm, investigăm, nu excludem nici o pistă, nu tragem concluzii...
    • +16 (24 voturi)    
      Depinde daca evenimentele sunt anchetate de PSD, (Vineri, 15 martie 2019, 13:00)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      sau nu.

      Nu vom avea niciodata confirmarea vinovatilor pentru atacul terorist comis de Jandarmerie asupra civililor, pe data de 10 august 2018.

      Ne vom intreba retoric "cine a tras in noi?" (cu gaz, de data asta), in timp ce oamenii destepti pleaca, iar prostii continua sa absenteze de la vot - tragand tara in jos, dupa ei.
      • +1 (3 voturi)    
        Avem in schimb confirmarea (Sâmbătă, 16 martie 2019, 8:14)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        ...ca doamna jandarm batuta de manifestantii neteroristi si-a revenit la spital si s-a gasit si arma sustrasa.
    • +12 (20 voturi)    
      Daca era la Slatina (Vineri, 15 martie 2019, 13:16)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      omul avea certificat medical ca este nebun si scapa usor. La Slatina la sectia de Psihiatrie se dau certificat de nabun contra cost.Tocmai a intrat DNA pe fir si ce sa vezi chiar asa era nu era o nebunie. Problema va fi ca medici si-au eliberat unul altuia certificate ca sunt nebuni si nu vor raspunde penal.
  • -5 (9 voturi)    
    Intrebari (Vineri, 15 martie 2019, 13:18)

    vodatepes [utilizator]

    Intrebari:
    Cum un cetatean din Australia intra in Noua Zeleanda cu arme?
    Daca armele au fost cumparate din Noua Zeleanda va dati seama ca aia sunt varza?
    Armele sunt AK deci din afara Noi Zelande? Cum au intrat in tara?
    • +2 (4 voturi)    
      Se poate (Vineri, 15 martie 2019, 13:57)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Noua Zeelanda are o gramada de fermieri care au arme, le trebuie la ferma, asa ca sunt destule arme disponibile. Australia are un regim un pic mai sever si tot au importat peste 1 milion de arme in ultimii 10 ani, la o populatie totala de vreo 20 de milioane. Asta in plus fata de ce aveau deja.
      AK-urile semi-automate sunt legale in aproape orice tara din lume, inclusiv in Romania.
    • -4 (4 voturi)    
      dude... (Vineri, 15 martie 2019, 14:02)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ... unde ai vazut tu AK?
  • +4 (6 voturi)    
    nu-i mai mediatizati (Vineri, 15 martie 2019, 14:55)

    tusnami [utilizator]

    exact asta vor.
    • +1 (5 voturi)    
      Milioane de oameni gândesc la fel, (Vineri, 15 martie 2019, 22:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui tusnami

      acum nu mai contează dacă îl mediatizezi sau nu.

      De 50 de ani (din 1968 încoace) este distrusă sistematic civilizația occidentală, așa că extrema dreaptă procedează acum ca în anii '30: pune mâna pe arme și trece la curățenie.
  • 0 (4 voturi)    
    Cui prodest (Vineri, 15 martie 2019, 19:39)

    Setalcott [utilizator]

    Lasandu-i la o parte pe cei direct implicati, criminalii de genul asta si victimele, avem asa: "extremisti de dreapta" si globalisti. Extremistii de dreapta includ, dupa opiniie dominante, la nivel politic, nationalisti civici gen Trump, Orban, guvernul polonez, Farage, Le Pen, AfD, iar la nivel intelectual, Ben Shapiro, Jordan Peterson, TurningPointUSA, plus nationalisti rasiali gen Jared Taylor si Richard Spencer (astia nu se inteleg deloc cu restul tocmai pe chestiunea rasiala, dar passons).
    Globalistii includ miscarea antifa si ONGurile imigrationistofile care isi spun antirasiste gen ACLU si ADL, care ar incape sub umbrela "sorosisti".
    Cine are de castigat de pe urma acestui atentat? Este o ocazie imensa pentru a invinovati si discredita "extremismul de dreapta" si a vedea aici confirmate toate temerile si acuzatiile globalistilor.
    Daca ne amintim de cazul Jussie Smollet, si acolo o parte si-a dorit in secret ca acel caz sa fie real, iar cealalta sa fie fals. Ghici care e care?
    • +2 (2 voturi)    
      Un roman adevarat... (Duminică, 17 martie 2019, 8:51)

      val111 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Comntariul unui roman adevarat :

      Setalcot a gasit explicatia : SOROS este de vna !

      Mai oameni buni eu vad ca "Antena 3" spala foarte bine creierele oamenilor. Creierele spalate de antena 3 nu numai ca sunt bine spalate dar nici nu isi mai revin la o gindire normala...

      Am si eu o intrebare : nu spala cumva si sosete ca as vrea sa le trimit si eu citeva ...