Ultimele noutăți de pe frontul Brexitului: Tusk vrea ca UE să fie dispusă la o amânare de lungă durată / Irlanda vorbește de sfârșitul anului 2020

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 14 martie 2019, 9:31 Actualitate | Esenţial


Brexit
Foto: pixabay.com
Parlamentul britanic urmează să voteze joi dacă să ceară o amânare de ultim moment a Brexitului, totul în contextul în care Theresa May pune tot mai multă presiune pe parlamentarii reticenți pentru a-i convinge ca măcar a treia oară (posibil săptămâna viitoare) să voteze în favoarea acordului negociat de ea. Mai mulți lideri ai UE par dispuși să mai acorde timp Regatului Unit, dar în sânul Uniunii crește și exasperarea față de incapacitatea britanicilor de a alege o cale clară de urmat. Pe de altă parte, în legislativul de la Londra au apărut, pe ordinea de zi, patru amendamente care oferă alte opțiuni pentru parlamentari, inclusiv unul privind un nou referendum.

Evenimentele de joi:

15.56 Purtătorul de cuvânt al laburiștilor, Keith Starmer, a declarat că astăzi nu este ziua potrivită în care să se preseze pentru varianta unui al doilea referendum.

15.24 Ministrul britanic Lidincton a declarat că guvernele și instituțiile din UE sunt exasperate de inabilitatea parlamentului de la Londra de a decide calea de urmat în privința Brexitului

14.50 Patru opțiuni noi pentru parlamentul britanic la votul de joi: De la un nou referendum pentru Brexit la o a treia încercare pentru acordul negociat de May

13.50 Ministrul de externe irlandez Simon Coveney a declarat joi că UE ar putea oferi Marii Britanii o amânare a ieșirii din blocul comunitar de 21 de luni, până la sfârșitul anului 2020, lucru ce ar putea duce la o ”regândire fundamentală” a abordării Regatului Unit a acestei probleme.

13.44 Fostul ministru pentru Brexit David Davis spune că acum există un risc real ca Parlamentul britanic să împiedice Brexitul

11.37 Bursele europene au atins, joi, maximele ultimelor 5 luni, după ce parlamentul britanic a respins, miercuri, un Brexit dezordonat. Piețele financiare rămân, însă, precaute, în condițiile în care un alt vot crucial, privind amânarea divorțului, va avea loc joi seară.

11.19 Președintele Consiliului European, Donald Tusk, a spus joi că va cere liderilor UE să fie deschiși la ideea acordării Regatului Unit a unei amânări de lungă durată a Brexitului dacă Londra are nevoie de timp pentru a-și regândi strategia de părăsire a Uniunii.



10.27 Goldman Sachs apreciază că există 60% șanse ca acordul lui May să fie aprobat, până la urmă, de Parlament. Ieri, înainte ca legislativul britanic să voteze contra unui acord fără Brexit, estimarea Goldman Sachs era de 33 procente. De asemenea, banca spune că este de părere că există o șansă ”considerabilă” ca Regatul Unit să renunțe la Brexit printr-un al doilea referendum. Șansele subiective al GS în acest sens sunt de 35%. Banca a redus probabilitatea unui Brexit fără acord de la 10% la 5%.

09.51 Cea mai remarcabilă declarație privind Brexitul vine de la un parlamentar conservator, Steve Double, scrie Guardian: ”Este un 'rahat' de acord, care a fost luat și lustruit, și acum este un 'rahat' lustruit. Dar s-ar putea să fie cel mai bun 'rahat' pe care îl avem”.

Remarcabilă și caracterizarea făcută de jurnalistul Tom Peck, de la Independent, situației de miercuri din parlamenul britanic: ”Camera Comunelor a fost ca o urmărire stil Benny Hill, sub influența halucinogenelor, printr-o pictură de Salvador Dali, într-o navă spațială pe un drum infinit”.

09.37 Parlamentarii conservatori vor primi ”mână liberă” la votul pentru moțiunea propusă de guvern pentru o ”scurtă amânare tehnică” a ieșirii din UE, scrie pe Twitter corespondentul BBC pentru Brexit.

----------------

Parlamentul britanic a respins miercuri părăsirea Uniunii Europene fără un acord, slăbind și mai tare poziția premierului Theresa May și pavând drumul pentru un vot care ar putea întârzia Brexitul cel puțin până la sfârșitul lunii iunie, transmite Reuters. După o zi plină de tensiuni, parlamentarii au sfidat guvernul cu un vot de 321 la 278 în favoarea unei moțiuni care exclude sun orice formă un Brexit dezordonat, fără acord. Parlamentul a mers, astfel, mai departe de poziția guvernului, de a menține posibilitatea unui Brexit fără acord la masa negocierilor, o poziție despre care mulți din partidul lui May au spus că este esențială pentru a forța Bruxellesul să facă mai multe concesii față de acordul respins de parlamentari.

Deși moțiunea aprobată miercuri în legislativul de la Londra nu are forță juridică și, până la urmă, nu are capacitatea de a opri un divorț fără acord, are totuși o putere politică importantă, mai ales că a trecut datorită rebelilor din partidul conservator al lui May și din cabinerul ei. May, care insistă că nu se poate exclude total un Brexit fără acord, spune că parlamentarii trebuie să ajungă la o concluzie privind modul de acțiune următor înainte de obținerea unei amânări.

Comisia Europeană a spus în mod repetat că o amânare trebuie justificată, dar declarațiile favorabile din partea Germaniei și Iralndei sugerează că membrii UE consideră viabilă posibilitatea ajungerii la o înțelegere și sunt înclinați să ajute în acest sens.

Guvernul de la Londra susține că acum există două variante: să se convină asupra unui acord și să se încerce obținerea unei mici amânări a Brexitului, sau eșecul unei noi înțelegeri și o întârziere mai mare.

Citește și










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8879 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Mda (Joi, 14 martie 2019, 9:46)

    TheFaime [utilizator]

    Eu zic ca voi ati votat pentru Brexit fara o analiza detaliata si sa luati in calcul toate aspectele problemei. Banii rusilor v-au luat mintile, ati urmat interesul personal si acum cand vedeti consecintele reale, va apuca groaza.. ghinion! Nu stiti cum sa o dati la intors, ca vreti sa ramaneti in UE. Incercati sa speculati acum o pozitie mai buna vis-a-vs de ramanerea in UE, niste beneficii suplimentare daca se poate. Bruxelles chiar nu are de ce sa isi slabeasca pozitia in negocierile cu voi! Cu putin cap, tarile din blocul Estic, pot profita..dar sangele comunist inca ne curge prin vene din pacate.
    • +9 (17 voturi)    
      Nu banii rusilor le-a luat mintile. (Joi, 14 martie 2019, 10:23)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Dupa cum nu banii rusilor le-a luat mintile romanilor ca 30 de ani dupa comunism sa voteze comunisti.
      Rusia a dus un razboi subteran, asimetric cu statele estice, mai putin eficient in Germania, si mai eficient in restul statelor est europene, un razboi prin care au virusat clasa politica.
      Este vorba de RAZBOI. Asta fac rusii, duc razboi asimetric cu lumea occidentala.
      Daca Brexit va fi intors si anulat cumva sa si pastreze pacea sociala atunci Rusia va primi o lovitura de pumnal in inima. Si una in cap cand australopitecii vor parasi casa alba.
      • -6 (18 voturi)    
        Da, copii, dati-le voi lectii (Joi, 14 martie 2019, 10:32)

        xolv [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        astora care au inventat democratia prin Mill, Hume, Smith, si aruncati marota rusilor. Anglia nu va accepta sa fie sclavul Germaniei si Frantei, asta e fost problema.
        • -1 (3 voturi)    
          Hai zau (Joi, 14 martie 2019, 12:42)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui xolv

          Hai, nu zau! Mill, Hume si Smith erau greci?

          Ne spui si cum ar fi votat ei in cazul Brexit?
        • -3 (5 voturi)    
          Ce ciudat!!!! (Joi, 14 martie 2019, 12:57)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui xolv

          Un rusnac este ingrijorat de democratia din SUA! Scuteste-ma, data fiind seriozitatea situatiei actuale tu nici nu trebuia sa poti posta.
    • +1 (7 voturi)    
      Eu cred ca britanicii se plangeau de UE (Joi, 14 martie 2019, 10:59)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Ca aveam migratie impusa prea mare si complet necontrolata ceea ce le destabilizeaza demografia.
      Nu ajuta nici ca UK-ul este tinut de lesa de SUA care la momentul ala sub Obama dorea sa puna presiune pe UE. Ideea e ca doreau sa puna presiune nu sa scoata UK-ul din Uniune. Dar nu si-au facut calculele si au adus votul la limita de echilibru de unde pana ca si romania putea sa il treaca de o parte sau alta. Ce sa mai spui de Rusia.
      • -1 (5 voturi)    
        Exact... americanii au dus votul.... (Joi, 14 martie 2019, 12:58)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Si rusii erau arhangheli in acest timp... Cut the crap tavarsci!
    • +3 (7 voturi)    
      Exact, aveţi mare dreptate (Joi, 14 martie 2019, 11:42)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Tona imensă de bani adusă de toţi parveniţii miliardari ruşi şi chiar şi indieni în UK Londra le-au luat minţile.

      Se vede clar cum acest Brexit este ghidat de URĂ ŞI LĂCOMIE !

      Mai nou devine FRICĂ, ŞANTAJ, TEROARE.

      Politicienii pro BREXIT au deschis uşa Pandorei şi sunt nişte nu am cuvinte !!!!

      BORIS?? NIEGEL???

      Discursurile lor aduc ca idee ca discursurile lui Hitler!!!

      Britanicii rasa supremă, ceilalţi ne vor răul... etc


      Nu mă credeţi, vedeţi pe Youtube.
    • +6 (6 voturi)    
      Da... (Joi, 14 martie 2019, 13:20)

      unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Germania vrea gazoduct cu Rusia. Dar totusi Angia e cu rusii, nu UE.

      Vad ca e plin de geostrategi si aici...
  • +10 (10 voturi)    
    eu zic ca UE (Joi, 14 martie 2019, 10:45)

    liviu_ [utilizator]

    ar trebui sa faca un lucru foarte clar: ati refuzat acest acord, acum ori iesiti fara acord , ori nu mai iesiti!

    UK crede ca e speciala si UE ar trebui sa-i arate ca nu e asa !

    UK a votat brexit, acum ei sa-l rezolve!
  • +2 (6 voturi)    
    totusi (Joi, 14 martie 2019, 11:23)

    martel55 [utilizator]

    de ce a fost atat de greu ca in doi ani sa se negocieze un acord, daca otti au fost animati de cele ami bune intentii? sau poate de fapt asta e problema, ca toti (si UE si guvernul UK) au facut tot posibilul in spatele usilor inchise sa saboteze votul popular, de teama ca un Brexit de succes ar arata ca imparatul UE e gol?
    • +3 (3 voturi)    
      simplu (Joi, 14 martie 2019, 13:57)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Este ceva tipic perfidului albion. Negociaza, bat palma si dupa aia se sucesc, ca poate mai obtin ceva. Cam la fel au facut si cand au intrat in ue.
    • +4 (4 voturi)    
      deoarece (Joi, 14 martie 2019, 14:22)

      zxcv [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      exista o singura mare problema de nerezolvat: granita dintre Irlanda de Nord si Republica Irlanda. Aceasta problema s-ar putea rezolva in trei moduri:1 Irlanda de Nord sa ramana intr-un regim special vamal cu UE, controalele sa se faca la granita dintre Irlanda de Nord si restul,2 UK sa ramana pe un tratat de uniune vamala cu UE (provizoriu, pana apare o idee mai buna) si 3 granita vamala intre Irlanda de Nord si Irlanda. Prima a fost respinsa din start de UK pentru ca dadea idei de separare in Irlanda de Nord, a doua, cea mai realista, la fel ca "brexit means brexit", iar a 3 a urma in cazul unei iesiri fara acord caz in care nu se mai respecta intelegerea din 1998 de la Belfast, dupa care IRA nu a mai facut rele.
  • -1 (5 voturi)    
    nu-i baiul asa mare in Uk (Joi, 14 martie 2019, 12:52)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu plange UK chiar asa tare ca e Brexit,.... ca UK are piata ei de desfacere... e imensa... tot Commonwealthul Africa India... chiar si toate tarile din Golf... Emiratele... Qatar... Kuweit... toate lucreaza cu british specs si au furnizori britanici... De ce sa imparta prajitura cu altii?...
  • +2 (2 voturi)    
    doua motive pentru amanare (Joi, 14 martie 2019, 14:59)

    Itsoc [utilizator]

    - referendum repetat
    - alegeri parlamentare anticipate

    altfel, amanare fara niciun motiv, no way!!
    • +3 (3 voturi)    
      poate a doua nu (Joi, 14 martie 2019, 17:41)

      sec_o [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Alegerile parlamentare anticipate e doar o chestie interna, un detaliu. Oricine ar veni nou nu ar avea cum sa negocieze altceva. Deci sa prelungeasca doar asa ca sa mai treaca deal-ul prin parlament, nu are interes. Au respins de doua ori cu majoritate uriasa deci nu are nimeni motiv sa creada ca a treia oara e cu noroc.
      Prelungiri pe termen scurt s-ar acorda doar daca fac alt referendum. Alt motiv bun nu exista.
      Prelungiri lungi, pana la 12/2020 e complet posibil dar de fapt e deal-ul pe care il au acum plus reprezentatie in Parlamentul European. La sfarsit daca nu semneaza acord tot Brexit dur se face.
      Oricum pe europeni non-irlandezi nu ii intereseaza Good Friday Agreement a lor. Ne intereseaza cat o sa ii coste pe Britanici sa ramana pe piata unica, ca doar nu o sa le dam acces gratis. Dar de asta nimeni nu vorbeste, toti tac malc.
  • +1 (3 voturi)    
    Multe comentarii (Joi, 14 martie 2019, 15:06)

    Observatory [utilizator]

    sunt împotriva Moscovei și ma surprinde ca atunci când ajungeți in fata urnelor votați tot cu Tovatasii de 73 de ani...

    Va place sa fiți conduși de analfabeți :Dej, Ceașca, Iliescu și acum Tractoristul...
    • 0 (2 voturi)    
      ce dej? (Joi, 14 martie 2019, 16:56)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      dej a fost instalat de rusi, care ne tineau in ocupatie militara 44-60 - nici ceau n a fost ales.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu ar fi rau (Joi, 14 martie 2019, 17:53)

      sec_o [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Ceasca asta a cam pus Romania pe harta lumii in doar cativa ani de la venirea la putere. Ultimii ani nu au fost deloc grozavi dar poporul stia de ce strange cureaua. Ne-a lasat in '90 o tara fara datorii, cu industrie si agricultura functionale si Iliescu a facut-o praf. Ordinul SUA e ordin, se executa nu se discuta.
      Acum avem iar o tara plina de datorii, fara industrie sau agricultura, ne vindem terenurile pe bucati strainilor si nu avem curaj sa ne punem bebelusii la cresa sau sa ne ducem la spital.
      Deci sa mai vina "analfabeti" ca Ceasca care sa faca democratia asta sa mearga, ca in 30 de ani inca nu am reusit. Iti place sau nu, faptul ca totusi progresam se datoreaza UE si a fondurilor nerambursabile de care ne batem joc.
      • +1 (1 vot)    
        Auzi ?!?! (Joi, 14 martie 2019, 18:31)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui sec_o

        Ceașca a lăsat in 90’s țara fără datorii ?!
        Datoriile cine le-a făcut ? Papa de la Roma?
        Și ce vina aveau copii sa moara de foame și sa fie subnutriți !?
        Mi se face scârbă de voi comuniști infocati, o sa muriți urlând Trăiască PCR !
      • 0 (0 voturi)    
        subscriu (Vineri, 15 martie 2019, 11:07)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui sec_o

        ---
  • +1 (3 voturi)    
    N-au decât să rămână atât timp cât respectă legile (Joi, 14 martie 2019, 16:18)

    hic sunt leones [utilizator]

    UE.
    Între timp UE trebuie să-și mute toate instituțiile de pe teritoriul GB și să aloce altor state sarcinile pe care le avea acest stat.
    • +1 (3 voturi)    
      si banii (Joi, 14 martie 2019, 17:55)

      sec_o [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Si sa nu mai dea fonduri de sustinere a agriculturii sau industriei din UK. Incasam cotizatia si gata, sa sustina guvernul ce sustinea EU, daca tot vor sa fie independenti.
      • 0 (2 voturi)    
        Sigur (Joi, 14 martie 2019, 18:03)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui sec_o

        alocările de fonduri să se facă doar pe priorități europene iar GB să fie exclusă complet.