Dan Voiculescu s-a lipit și el de campania pentru construirea de autostrăzi inițiată de suceveanul Ștefan Mandachi

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 13 martie 2019, 17:23 Actualitate | Esenţial


Dan Voiculescu
Foto: danvoiculescu.net
Dan Voiculescu, patronul trustului Intact, din care face parte Antena 3, televiziune care susține putenic PSD-ALDE în demersurile antijustiție, anunță că se alătură și el protestului simbolic de 15 minute inițiat de omul de afaceri Ștefan Mandachi, pentru construirea de autostrăzi.

"Susțin demersul simbolic de a ne opri 15 minute, pe 15 martie 2019, pentru a sublinia necesitatea de a nu mai rămâne mereu blocați...", a anunțat Dan Voiculescu, miercuri, pe blogul său.

El susține că "acțiunea unui tânăr antreprenor român de a turna, demonstrativ, un prim metru de autostradă în Moldova este încă o dovadă a creativității excepționale a acestei națiuni".

"Dincolo de firescul impact mediatic, demersul lui Ștefan Mandachi demonstrează simplu și eficient că avem doar limitele pe care le acceptăm. De exemplu, Domnul Mandachi nu a acceptat că în Moldova nu se pot construi autostrăzi și a făcut ceva concret care, mai devreme sau mai târziu, va determina o schimbare de fond", spune Voiculescu.

Dan Voiculescu a fost condamnat, în august 2014, la zece ani de închisoare în dosarul privatizării frauduloase a Institutului de Cercetări Alimentare. El a fost eliberat condiţionat în iulie 2017, în baza unei decizii definitive a Tribunalului Bucureşti. La ieşirea din închisoare, Dan Voiculescu a susținut că nu există niciun prejudiciu în acest dosar, iar decizia instanţei din august 2014 ”va fi demontată de justiţie”.

Ștefan Mandachi, un om de afaceri din Suceava, a construit simbolic primul metru de autostradă în Moldova și le-a cerut românilor care vor autostrăzi să i se alăture, iar pe 15 martie, la ora 15.00, să întrerupă lucrul pentru 15 minute.

Într-un interviu pentru Mediafax, Mandachi a spus că vrea ca în România să se construiască autostrăzi ca în China, adică 10.000 kilometri într-un an, pentru că în China nu există „supraoameni sau extratereştri”. El aşteaptă ca vineri milioane de români să i se alăture.

Sute de firme, dar și primari au anunțat că se vor alătura demersului suceveanului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5733 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    . (Miercuri, 13 martie 2019, 17:37)

    theo667 [utilizator]

    Vi s-a lipit vreodata o ciunga murdara pe talpa pantofului? ei bine cateodata nici cu grebla nu o dai jos de acolo
    • +10 (10 voturi)    
      s-a lipit, ca asta fac lipitorile (Miercuri, 13 martie 2019, 20:25)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      s-a lipit si de ceausescu, de securitate si de banii ei, toata viata s-a lipit
  • +12 (12 voturi)    
    :):) (Miercuri, 13 martie 2019, 17:37)

    politik_killz [utilizator]

    si asa mai da o limba varanu...
  • +10 (10 voturi)    
    A luat-o razna Felix (Miercuri, 13 martie 2019, 17:43)

    gore474 [utilizator]

    De ce se alatura acest comunistoid unui protest de acest fel? Bine... el e liber sa o faca, dar ar trebui sa ii spuna cineva ca el este parte din motivul pentru care nu exista autostrazi in aceasta tara. El impreuna cu ceilalti securisti si infractori din cercul lui au furat cat au putut, impiedicand astfel o dezvoltare normala a Romaniei. Mai lipseste sa se alature Iliescu, Nastase, Ponta si cu Dragnea si cu Valcov...
  • +9 (9 voturi)    
    Auostrada lu' Varanu (Miercuri, 13 martie 2019, 17:58)

    dd68 [utilizator]

    Na murit? Ia asa crediam!...Deci se pare ca nu mai este specie pe cale de disparitie...
  • +10 (10 voturi)    
    Infractorul asta (Miercuri, 13 martie 2019, 18:10)

    Kosmos [utilizator]

    este partas la saracirea Romaniei..Daca s-ar aplica legea in Romania indivizi ca Voiculescu ar fi trebuit sa le putrezeasca oasele in puscarie
  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 13 martie 2019, 19:07)

    polonyca [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    pai cum sa nu se lipeasca lipitoarea felix (Miercuri, 13 martie 2019, 19:30)

    mnicku [utilizator]

    totdeauna unde-i rost de ceva hop si motanul
  • +5 (5 voturi)    
    Iliescu și Voiculescu (Miercuri, 13 martie 2019, 19:35)

    NME [utilizator]

    „Susțin demersul simbolic de a ne opri 15 minute, pe 15 martie 2019, pentru a sublinia necesitatea de a nu mai rămâne mereu blocați...”, a anunțat Dan Voiculescu.

    Îmi aduc aminte de Iliescu în 1992, când se poza cu Michael Jackson în speranța obținerii unor voturi în plus.
    La fel procedează acum și „dom profesor” Voiculescu. Omul zilei este Ștefan Mandachi, de a cărui popularitate vrea să profite și el. Psihologie elementară.
  • +5 (5 voturi)    
    Are si firme de asfaltari (Miercuri, 13 martie 2019, 20:26)

    Gojifruit [utilizator]

    Varanul?
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 martie 2019, 20:32)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    hai sictir calaule! (Miercuri, 13 martie 2019, 21:37)

    V. Istina [utilizator]

    Asta vrea sa distruga orice idee de bun simt care ar putea contribui la dezvoltarea sanatoasa a tarii.
    Tu nu ai ce cauta aici!
  • +4 (4 voturi)    
    ...''s-a lipit de campania.... (Joi, 14 martie 2019, 10:51)

    astronaut [utilizator]

    ca s-o boicoteze sa nu iasa nimic , cum ar putea el (varanul) sa fie de acord cu o lege INITIATA de Johannis ??