Ordonanța de Urgență privind controversata secție pentru anchetarea magistraților este constituțională

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 13 martie 2019, 14:52 Actualitate | Esenţial


CCR
Foto: Facebook
Ordonanța de Urgență a Guvernului privind operaționalizarea Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din Justiţie este constituțională, a stabilit Curtea Constituțională, care a respins sesizarea PNL şi USR.

Decizia a fost luată cu majoritate de voturi, potrivit Agerpres.

Sesizarea fusese depusă de PNL și USR în luna ianuarie. Opoziția ceruse instituției să sesizeze și Curtea de Justiție a UE. Reprezentanții PNL și USR au mai cerut Curții Constituționale să suspende soluționarea sesizării lor de neconstituționalitate până la pronunțarea unei hotărâri preliminare de către CJUE cu privire la întrebările formulate.

Partidele de opoziție au adus în discuție raportul MCV al Comisiei Europene, din 13 noiembrie, care conține opt recomandări pentru România, între care:
  • Referitor la Legile justiției - suspendarea imediată a punerii în aplicare a legilor justiției și a ordonanțelor de urgențe subsecvente, revizuirea legilor justiției, ținând seama pe deplin de recomandările formulate în cadrul MCV, precum și de recomandările Comisiei de la Veneția și ale GRECO. ”Înființarea, în temeiul legilor justiției modificate, a noii secții de anchetare a infracțiunilor comise de magistrați dă naștere unei îngrijorări deosebite în ceea ce privește lupta împotriva corupției, întrucât o nouă structură ar putea fi mai vulnerabilă în ceea ce privește independența decât a fost cazul până în prezent în ceea ce privește DNA, dat fiind că ar putea fi utilizată ca instrument suplimentar de intimidare a magistraților și de exercitare de presiuni asupra acestora. În plus, fiind un departament cu atribuții generale care acoperă toate categoriile de infracțiuni comise de magistrați, acestuia îi va lipsi, de asemenea, expertiza în ceea ce privește anchetarea infracțiunilor de corupție specifice, iar impactul ar fi amplificat dacă anchetarea tuturor persoanelor care au legătură cu un caz în care este implicat un magistrat nu ar mai intra în competența DNA”, se arată în sesizare.
  • Referitor la noua Secție specială - "(...)...noua secție pentru investigarea infracțiunilor comise de magistrați. Crearea acestui nou serviciu ar putea fi percepută ca un instrument (suplimentar) pentru a exercita presiuni asupra judecătorilor. Justificarea aplicării unui tratament special în cazul magistraților în comparație cu alți funcționari publici nu a fost clarificată. În plus, Direcția Națională Anticorupție (DNA) are deja o experiență solidă în investigarea și urmărirea cazurilor de corupție din rândul magistraților”.
În 10 octombrie, Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență (OUG) cu privire la măsurile provizorii necesare pentru înființarea noii secții speciale pentru investigarea magistraților. Ordonanța modifică normele și criteriile pentru numirea procurorului-șef, a procurorului-șef adjunct și a procurorilor din cadrul secției. (...) În avizul său, Comisia de la Veneția a subliniat importanța garanțiilor procedurale, cum ar fi organizarea unui concurs bazat pe proiecte pentru postul de procuror general și implicarea plenului CSM (și anume, judecători și procurori) în procedura de numire. CSM a aplicat normele modificate prevăzute de ordonanța de urgență, iar președintele CSM a emis o declarație la 23 octombrie, dată la care secția a intrat în funcțiune.

Prin Ordonanța 7 adoptată recent de Guvern și care i-a scos în stradă pe magistrați, Secția pentru investigarea magistraților iese din subordinea procurorilor și primește puteri sporite. Secția este condusă de fostul șef al Inspecției Judiciare Gheorghe Stan și de Adina Florea, propusă de Tudorel Toader de trei ori la șefia DNA și refuzată de președintele Iohannis. În ultimele săptămâni, secția a deschis două dosare penale pe numele fostei șefe a DNA Laura Codruța Kovesi, în urma unor denunțuri ale lui Sebastian Ghiță.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3705 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Sectie pentru investigare medici , (Miercuri, 13 martie 2019, 15:01)

    marsur [utilizator]

    Zidari , una pentru biciclisti , ochelaristi si tot asa . Ati creat deja categorii speciale de cetateni . Asta este discriminare mari judecatori ai CCR ........
    • +4 (6 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Miercuri, 13 martie 2019, 16:24)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      De ce nu are curajul Parchetul General sa-i trimita in judecata si sa-i aresteze preventiv pe cei sase judecatori corupti, aflati in slujba mafiei, care au dat asemenea decizii aberante ?
      Infractiunile sunt flagrante : aderare la un grup infractional organizat, abuz in serviciu, in forma continuata, obstructionarea justitiei, in forma continuata, favorizarea infractorilor, in forma continuata.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu poate! (Miercuri, 13 martie 2019, 17:28)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Le-a facut Iordache lege ca un tarc de otel. Nimic nu-i mai poate atinge.
  • -6 (8 voturi)    
    Haha (Miercuri, 13 martie 2019, 15:04)

    Cosmindpg [utilizator]

    Saracu Orban, mai are putin si contesta ploaia !
  • +1 (3 voturi)    
    Sesizarea inacceptabila (Miercuri, 13 martie 2019, 15:06)

    verid [utilizator]

    CCR nu poate fi hulita de aceasta data. Sesizarea , redactata de niste prosti, nu a avut motivatie concreta ,asadar a fost declarata inadmisibila . Este neaparat necesar ca cineva cu un IQ cat de cat mai ridicat , sa faca o alta sesizare ,care ar putea fi admisa .
  • +4 (6 voturi)    
    daca avea cineva dubi... (Miercuri, 13 martie 2019, 15:10)

    rochiri [utilizator]

    ...ca CCR nu este cumparat de mafie...
  • -1 (3 voturi)    
    Ok! (Miercuri, 13 martie 2019, 15:20)

    Don Ciccio [utilizator]

    Mă bucur!
  • +2 (4 voturi)    
    Cu Dorneanu sef peste CCR, nu e de mirare! (Miercuri, 13 martie 2019, 15:21)

    Metec [utilizator]

    PSD a reusit sa politizeze institutiile care asigurau o bruma de protectie statului de drept: CCR si CSM.
    Legiferand dreptul politicienilor de a controla magistratii, prin aceasta Sectie speciala si infernala, Parlamentul s-a dovedit o data in plus ca este dusmanul Justitiei si dreptatii, in Romania. CCR nu face decat sa se transforme in gardianul Parlamentului, in loc sa fie gardianul Constitutiei.
    Democratia romaneasca este la grea rascruce, dragi prieteni! De felul cum va iesi din aceasta incercare, depinde modul cum vom trai in deceniile urmatoare: liberi sau in lanturi.
  • +4 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 13 martie 2019, 15:41)

    DiDiRo [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    Constatare (Miercuri, 13 martie 2019, 15:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In gura politrucilor ticalosi din CCR, cuvântul COnstitutie e o injuratura. Comunisto-securisti ca Dorneanu, Enache, ungurul Varga, corupta usl Pivnicieru sunt doar slugi ticaloase ale grupului de infractori care si-au anexat tara ca sa o jefuiasca. Dorneanu a fost colaborator apropiat al CRIMINALULUUI ILiescu si e complice la crimele lui. Enache a fost msef utc. traseist si uneperist jegos. Pivnicieru a fost„avocata” grupului infractional Fenechiu. Toti fac jocrui parsive si sunt niste TICALOSI.
  • +2 (2 voturi)    
    Buna treaba ! (Miercuri, 13 martie 2019, 16:00)

    rana [utilizator]

    Uraaa ! ! !
    O sa retraiesc ca-n vechile timpuri... ! :)
  • +5 (5 voturi)    
    Nu cred ca se astepta cineva..... (Miercuri, 13 martie 2019, 16:01)

    gigiN [utilizator]

    ....la o alta decizie a ccr-psd.
  • +4 (6 voturi)    
    Inca o dovada (Miercuri, 13 martie 2019, 16:05)

    Isobar [utilizator]

    ca actuala Curte Constituțională este aservita majoritatii
    parlamentare si nu indeplineste rolul stabilit prin constitutie de aparare a drepturilor poporului roman.
    Cand va avea si Romania o Curte Constitutionala independenta,similara democratiilor occidentale ???
    Cand vor disparea sustinatorii ei ?
  • +1 (3 voturi)    
    Curtea Constitutionala Deliranta a Romaniei (Miercuri, 13 martie 2019, 20:05)

    V. Istina [utilizator]

    E grav de tot, sa ai asemenea canalii asa de sus catarate, pana in Curtea Constitutionala!

    E totul infestat? Ce dracu ne ramane de facut cand institutiile democratice sunt contaminate de coruptie si incompetenta?

    Statul de drept se stinge in Romania. Cum oprim asta? Mai e vreo speranta, ori razboiul civil peste vreo cativa ani, cand se va imputi treaba?

    Ori „eroii“ nostri sunt ghiftuiti bine si nu au nimic de aparat, nimic de genul „chiar cu pretul vietii“?

    Tara fara caini... ne transformam in colonie de sclavi ai Porcarului si prietenarilor lui, daca nu luptam.

    Romania moare, violata si batuta. Ca viitorul copiilor nostri. Si nu misca nimeni. E liniste.

    „chiar cu pretul vietii“...
    Cuvinte goale... pare-mi-se.
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Joi, 14 martie 2019, 13:28)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Ai dreptate niste canali catarate pe niste scaune, I frunte cu madam Stanciu care a nenorocit oamnei cand era si la inalta curte. Da ai dreptate sa incepem cu canalia de Stanciu