Ce se mai întâmplă cu Laura Kovesi și candidatura pentru funcția de procuror-șef al UE

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2019, 8:30 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
​Surse diplomatice apropiate negociatorilor din partea statelor UE au declarat, pentru HotNews.ro, că numirea unui procuror-șef european ar trebui să se facă destul de repede, pentru ca acesta să poată organiza activitatea viitorului Parchet European (EPPO) care să funcționeze din noiembrie 2020.

Reamintim că, prin acord comun, Parlamentul European și Consiliul UE (cele 22 de state menbre UE care au aderat la Parchetul European) trebuie să aleagă un procuror-șef european.

În situația curentă, procurora româncă Laura Kovesi este propunerea oficială a Parlamentului European pentru funcția de procur-șef european. De asemenea, Parlamentul European a desemnat o echipă de negociere formată din 3 europarlamentari pentru a negocia cu Consiliul UE (în format COREPER) numirea noului procuror-șef al UE: Claude Moraes (preşedintele Comisiei LIBE, grupul S&D, britanic), Ingeborg Grassle (preşedinta Comisiei CONT, grupul PPE, germană) şi Judith Sargentini (vicepreşedinta Comisiei LIBE, grupul Verzilor, olandeză).
De partea cealaltă, Consiliul COREPER (ambasadorii la UE ai celor 22 de state) au optat la șefia EPPO pentru procurorul Jean-Francois Bohnert (Franța). Acesta a primit 50 de puncte, pe un vot indicativ în Consiliul COREPER. Laura Kovesi (România) și Andres Ritter (Germania) au luat câte 29 de voturi la acel vot indicativ, în 20 februarie.

Mai departe, la negocierile cu Parlamentul European, din partea Consiliului COREPER vor merge 3 ambasadori, din statele UE aderente la Parchetul European și care preiau în continuare de la România Președinția Rotativă a Consiliului UE. Astfel, negociatorii din partea Consiliului, de care va depinde soarta lui Kovesi, ar urma să fie ambasadoarea Finlandei, Marja Rislakki, ambasadorul Croației, Mato Škrabalo, și ambasadorul Portugaliei, Nuno Brito.

Un diplomat apropiat echipei de negociere a COREPER a explicat pentru HotNews.ro, sub protecția anonimatului, care este situația la zi:

  • Din partea COREPER, ambasadoarea Finlandei, Marja Rislakki, conduce discuția privind numirea procurorului-șef european. Finlanda este „neutră și imparțială”.
  • „Nu a fost încă decisă următoarea ședință și când va începe negocierea COREPER-Parlament”.
  • Finlanda va fi „honest broker” și „va încerca să găsească o soluție” pentru numirea procurorului-șef european - a mai spus diplomatul. El a mai arătat că Consiliul COREPER a votat o listă de preferințe, în capul căreia s-a situat candidatul francez, urmat de Kovesi și de germanul Ritter (la egalitate). De aici ar reieși că, din acest punct de vedere, poziția Parlamentului European este mai fermă decât a COREPER, pentru că președintele PE, Antonio Tajani, a transmis Consiliului UE o singură opțiune pentru funcția de procuror-șef european: Laura Kovesi.
  • „Ca urgență, încercăm să găsim o soluție cu Parlamentul European, dar este imposibil de estimat cât vor dura negocierile. Timpul este însă limitat, pentru că EPPO ar trebui să fie operațional din noiembrie 2020. Și noul procuror-șef va avea mult de lucru, pentru că el sau ea va fi șeful EPPO și va trebui să organizeze munca acestui birou, să direcționeze activitățile, să ia decizii potrivit regulamentului european. Deși pare o dată îndepărtată noiembrie 2020, numirea trebuie făcută suficient de rapid. Dar este deficil de estima acum calendarul”.
  • „Consiliul trebuie să se pronunțe prin majoritatea simplă a celor 22 de state participante. Va fi un nou vot în COREPER, dacă va fi nevoie, dacă echipele de negociere vor ajunge la o poziție comună a COREPER cu Parlamentul European. Și, dacă statele membre nu sunt pe aceeași linie, teoretic, va putea fi un nou vot, dar nu știm acum dacă va fi nevoie”.
  • „(În 20 ebruarie - n.r.) a fost un vot secret în ședința COREPER, nu știm cine, cum a votat. Nu știm motivele pentru care statele membre au ales un anumit candidat. Finlanda, care va deține Președinția Consiliului UE în semestrul II, va trebui să găsească o soluție comună și să urmărească o soluție bună pentru Uniunea Europeană”.
  • Rezultatul viitoarelor alegeri parlamentare din Finlanda, din 14 aprilie, nu va avea niciun efect asupra procesului de negociere pentru numirea procurorului-șef european. „Parchetul European nu reprezintă o miză de dezbatere internă în Finlanda”.

În data de 22 februarie, HotNews.ro transmis o solicitare oficială Guvernului României, Ministerului Afacerilor Externe și Ministerului Justiției, pentru a preciza care a fost votul dat de ambasadoarea României la UE, Luminița Odobescu, în Consiliul COREPER din 20 februarie, în care s-a adoptat următoarea listă de candidați pentru funcția de procuror-șef european: Jean-Francois Bohnert - 50 de puncte, Laura Kovesi - 29 puncte, Andres Ritter 29 puncte. Votul a fost secret și nici în ziua de azi nu a fost făcută publică opțiunea exercitată de ambasadoarea româncă, Luminița Odobescu.

Nu am primit încă un răspuns oficial din partea instituțiilor statului român, deși declarațiile date de ministrul Justiției, Tudorel Toader, și de premierul Viorica Dăncilă indică faptul că Guvernul României, care asigură și Președinția Consiliului UE, nu a susținut candidatul român. Presa internațională a constatat atunci că Guvernul Dăncilă i-a pus piedici candidatului român.

Între timp, ministrul delegat pentru Afaceri Europene, George Ciamba, a dat o declarație confuză, la Europa FM, în februarie, evitând, cu mari eforturi, să spună cum a votat ambasadoarea româncă la UE, Luminița Odobescu, în cadrul COREPER, în privința candidatei românce la funcția de procuror-șef european, Laura Kovesi.

Declarația lui Ciamba arată cam așa, transcrisă:

„Deci asta este un... deci stați un pic aceasta cu alege... deci cu alegerile din Republica Moldova sau cu... La care să... (...) Deci este o chestiune care eu cred că.... în fine, cred că Ministerul Justiției, care de fapt gestionează prin Consiliul JAI tot subiectul, cred că poa' să vă spună sau poa' să discute, poa' să vă zică exact ce-a fost... Eu cred că... (...) Deci eu vă zic... Mecanismele decizionale care sunt acolo, bineînțeles că mandatul respectiv este..., va fi, este un lucru care este gestionat de cel care gestionează Consiliul respectiv. Eu cred că e vorba de.... Deci v-am zis, aici e Consiliul JAI și nu cred că... Bh... acuma acest lucru cred că nici nu.... nu... deci eu nu... , noi nu... neavând nicio legătură cu acest proces... În fine...”.


















95589 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    acum o sa se vada (Marţi, 12 martie 2019, 8:48)

    liviu_ [utilizator]

    daca UE vrea sa mearga pe calea diplomatiei si a "ingrijorarilor" sau vrea sa puna pe cineva care chiar sa taie in carne vie... cum ar trebui sa faca daca doreste ca UE sa existe si in 20 de ani!
  • -20 (30 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 12 martie 2019, 8:53)

    Lok [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Si tu ar trebui sa-ti vezi de treaba (Miercuri, 13 martie 2019, 10:50)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      si sa incetezi sa postezi pentru 1/2 copeici.
      Ceva argumente ai?
      Sau doar stropesti cu noroi?

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 12 martie 2019, 9:05)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Guvernul Romaniei in a nutshell. O echipa de profesionisti!

    De fiecare data cand presa ii intreaba clar ce au facut sau ce vor face, indiferent de subiect sau domeniu, numai asa ne raspund sau "veniti maine la mine la birou sa discutam, nu aici" apoi nu mai raspund la telefon sau e-mail.

    Cum spune un prieten "jenibil" !!!!
  • +6 (12 voturi)    
    Voi i-ati ales pe hotii astia (Marţi, 12 martie 2019, 9:13)

    emil bobu [utilizator]

    si acum va dati surprinsi? Cand voi nu va faceti datoria fata de tara?

    Sunteti o rusine, non-votantilor.
  • +5 (9 voturi)    
    "procurora" (Marţi, 12 martie 2019, 9:32)

    Altiro [utilizator]

    E licenta poetica sau jurnalistica?
  • -10 (18 voturi)    
    Pe surse: (Marţi, 12 martie 2019, 9:32)

    DanTeo [utilizator]

    Numirea se va face "pe fuga".
  • +4 (14 voturi)    
    "declaratia" ar fi de stand-up comedy (Marţi, 12 martie 2019, 9:35)

    revo [utilizator]

    daca nu ar fi tragic. Acesta este un ambasador al Romaniei.
  • +8 (16 voturi)    
    George Ciamb (Marţi, 12 martie 2019, 9:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    mare om? De la care CAP a fost adus? E pesedist? daca da, e clar...
    • 0 (8 voturi)    
      ia cu apa , (Marţi, 12 martie 2019, 15:04)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      mae.ro/node/16621
      • +3 (5 voturi)    
        Se pare ca inainte de interviu (Marţi, 12 martie 2019, 20:39)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        a fumat ceva etnobotanice. Asa se poate explica acuratetea raspunsurilor. Sau sa fi gandit in greaca, limba pe care nu o stapaneste fluent?
      • +2 (2 voturi)    
        Da, coerența și claritatea cu care se exprimă (Miercuri, 13 martie 2019, 15:39)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        arată limpede profesionalismul lui. Și o precupeață din piața de zarzavaturi se exprimă mai concret....
    • -2 (8 voturi)    
      in niciun caz , (Marţi, 12 martie 2019, 15:06)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      de la cap ciurea de unde ai venit tu !
  • +14 (20 voturi)    
    Succes Kovesi! (Marţi, 12 martie 2019, 9:53)

    parush [utilizator]

    Romanii cinstiti te sustin.
    • -8 (16 voturi)    
      de unde stii ? (Marţi, 12 martie 2019, 15:48)

      muscha [utilizator] i-a raspuns lui parush

      romanii ce au avut de suferit de pe urma interceptarilor si n-o sustin pe lulutza sunt vreo 6-7 milioane ,aia care o sustin sunt vreo 6% din magistratura , niste neica nimeni carora le e frica ca vor face parnaie ,stii tu mai bine !in afara de cei 7 milioane declarati ,mai sunt vreo 10 milioane si daca ii punem si pe cei din SUA mai raman vreo 10 insi cu creierul prajit ,adica #-isti care pe zi ce trece se duc si ei la munca cinstita ! ciao !
      • +2 (4 voturi)    
        @mushca (Marţi, 12 martie 2019, 23:11)

        Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui muscha

        Dragnea, tu ești? :))
        Prietene, aberezi și tu cu 6-7 milioane de români interceptați? De unde le scoateți? Până unde mergeți cu penibilitatea?
      • +2 (2 voturi)    
        Tovarase, du-te la munca (Miercuri, 13 martie 2019, 10:54)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui muscha

        nu mai posta ineptii pe care nu le intelegi.
        Postarile platite nu sunt munca cinstita, tovarase !

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • +2 (2 voturi)    
        Băi mushkal nesimțit și mincinos,ia d-aci (Miercuri, 13 martie 2019, 15:41)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui muscha

        http://www.ziare.com/stiri/sri/usr-a-cerut-statistici-oficiale-privind-interceptarile-facute-de-sri-surpriza-nu-dna-a-fost-principalul-beneficiar-1553181
        Ce să vezi? Și tu și pesedacii hoți ați mințit cu nerușinare. Concret, este vorba de o minciună gogonată de circa 20 de ori, că dacă mințeați mai puțin, bătea la ochi,
        Pașol na Maskva, vidma!
  • +6 (8 voturi)    
    wow (Marţi, 12 martie 2019, 10:19)

    vali_s [utilizator]

    procurora ? nu am auzit de acest termen pana acum.

    avem procuror si ministru, in general functia nu prea are gen
  • -12 (18 voturi)    
    pai (Marţi, 12 martie 2019, 10:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    ce sa se intample? audieri, procese, inchisoare.
    • +6 (12 voturi)    
      gandesti ca un adevarat dictator (Marţi, 12 martie 2019, 15:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      inclusiv faptul ca stii raspunsul dovedeste ca nu aplici principiul de baza din justitie: prezumtia de nevinovatie...
      care apropos nu conteazai ncazul lui dracnea care e condamnat, dar inca il pupi in dos...
      curat murdar tovarase!
      macar recunoaste ca esti un hotzofil si rusofil ca sa nu mai fi si ipocrit pe deasupra!
  • -11 (17 voturi)    
    procuror sef al UE (Marţi, 12 martie 2019, 16:21)

    Steffy69 [utilizator]

    poate ca multi vor ca aceasta Kovesi sa ajunga procuror sef al UE , ei vor acest lucru deoarece cred ca prin asta se vor pune presiuni asupra politicienilor corupti din aceasta tara, ei poate au dreptate si ei dar problemele UE nu se manifesta doar prin Dragnea si gasca lui aici e vorba de mult mai mult si in acest context aceasta Kovesi este si daco o vor vota va fi persoana cea mai nepotrivita!!!de ce? pt ca e sustinuta de cel mai mare ecscroc de pe planeta terra adica Soros Gheorghe sau george soros sau soros gyorgy!!!si evident de lingatorii lui si cei mai mari raufacatori ai uniunii!!! de timmermans de betivanul imputit juncker de sargentini cea mai escroaca si mincinoasa femeie din parlament, acestia au futut tot UE orase care candva au fost insulele bunastarii a vietii formidabile lau transformat in zone nogo prin politica lor!!!!ex bruxellesul are deja apr 30% musulmani etc...acest post de procuror sef a fost gandit tot de acest dobitoc soros si asociatii sai si a fost gandit ca sa fie pedepsiti cei care se opun mafiei din bruxelles si evident soros gyorgy!!!
    ei pt aceasta gasca de raufacatori si banditi va lucra Kovesi!!! ea este candidata lor
    si atunci vor fi mari scandaluri in UE pt tot mai multi vad unde a dus politica lor a lui timmermans juncker soros sargentini etc...
    deci KOVESI este la ora actuala cea mai nepotrivita persoana
    salutare
    • +2 (2 voturi)    
      Nu esti credibil (Miercuri, 13 martie 2019, 10:56)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Steffy69

      chiar daca injuri.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      Salutare
  • +5 (7 voturi)    
    Ambasadoare a primit un mandat (Marţi, 12 martie 2019, 17:41)

    ..13 [utilizator]

    Cine i-a trimis mandatul trebuie sa spuna care a fost mandatul si ulterior trebuie sa fie intrebata Ambasadoare daca a votat conform mandatului acordat - DA sau NU si de ce.

    Instructiunile au venit de la Bucuresti - via...
  • -2 (4 voturi)    
    legislatie (Marţi, 12 martie 2019, 19:32)

    IulianParvulescu [anonim]

    nu inteleg, nici acum, dupa ce legi va face investigatii acest procuror european; si nu inteleg de ce atata graba, avind in vedere ca in Mai sunt alegeri europene;
    adica niste indivizi ce nu vor mai fi la jum. lui 2019 vor decide ce va fi in 2020; si de ce numai 22 de state;restul pana la 27 ce fac?
    "„Consiliul trebuie să se pronunțe prin majoritatea simplă a celor 22 de state participante."
    si dupa ce cod penal; al Frantei? al Germaniei? Croatiei? ....