Comisarul european Vera Jourova, în conferință alături de Tudorel Toader: Fac apel la toată lumea să nu încerce să discrediteze sau să submineze pe oricare dintre candidaţii la șefia Parchetului European

de MH     HotNews.ro
Vineri, 8 martie 2019, 18:16 Actualitate | Esenţial


Vera Jourova
Foto: Agerpres
Comisarul european pentru justiţie Vera Jourova a făcut apel vineri la "toată lumea" implicată în procesul de selecţie a procurorului-şef european "să joace corect şi să nu încerce să discrediteze sau să submineze pe oricare dintre candidaţi". Declarațiile au fost făcute într-o conferință de presă comună cu ministrul Justiției, Tudorel Toader, care cu o zi în urmă a trimis o scrisoare Financial Times în care spunea că Laura Codruța Kovesi nu ar trebui numită în funcția de procuror european. Mai târziu, când a fost întrebată la ce candidat se referă concret când vorbeşte despre încercări de discriminare şi discreditare, Vera Jourova a spus că la "doamna Kovesi".

Într-o conferinţă de presă comună cu ministrul român al Justiţiei, Tudorel Toader, după Consiliul Justiţie şi Afaceri Interne (JAI), Jourova a spus că "recrutarea procurorului şef european a atras o atenţie publică semnificativă, nu în ultimul rând pentru că Consiliul şi Parlamentul au avut vederi diferite asupra candidatului preferat pentru această poziţie".

"Numirea procurorului-şef european este un pas cheie în înfiinţarea Biroului Procurorului Public European (EPPO). Le-am reamintit miniştrilor azi că este foarte important ca procurorul-şef să fie numit cât de curând posibil", până la suspendarea activităţii PE în aprilie, a adăugat ea.

"Rolul Comisiei este de a se asigura că procesul de selecţie este corect şi ministrul (Tudorel Toader - n.r.) a spus cu claritate, procesul este acum în curs. De aceea aş vrea să fac apel la toată lumea să joace corect şi să nu încerce să discrediteze sau să submineze pe oricare dintre candidaţi", a subliniat comisarul european pentru justiţie, potrivit Agerpres.

Comisarul european pentru justiţie a mai spus că un proces de selecţie care include o comisie independentă, Parlamentul şi Consiliul garantează o evaluare neutră a tuturor candidaţilor şi "toată lumea trebuie să respecte acest lucru".

Întrebată de jurnalişti dacă o punere sub acuzare a Laurei Codruţa Kovesi în România o mai face pe aceasta eligibilă pentru funcţia de procuror-şef european, Vera Jourova a refuzat să se pronunţe. "Nu vreau să dau un răspuns la o întrebare care începe cu dacă pentru că nu vreau să influenţez procesul", a precizat ea.

Mai târziu, când a fost întrebată în mod concret la care candidat se referă când vorbeşte despre încercări de discriminare şi discreditare, ea a spus că la "doamna Kovesi".

Apoi, întrebată din nou dacă a avut loc o campanie de discreditare în România împotriva Laurei Codruţa Kovesi, Vera Jourova a răspuns afirmativ.

"Comentariul a fost general, că nu aş vrea să văd discreditat niciunul dintre candidaţi, pentru că cred că ar trebui să le dăm dreptul la o competiţie corectă şi transparentă. Acum ştim trei nume concrete de persoane şi cred că este drept să spunem că nu merită un astfel de tratament", a afirmat ea la modul general.

"Dar, bineînţeles am văzut campania. Înţeleg puţin limba română, am fost la Bucureşti, am citit ziarele, am fost întrebată de multe ori de jurnaliştii români ce cred despre campania împotriva doamnei Kovesi, aşa că nu voi spune acum că nu ştiu despre ce vorbim", a mai afirmat Jourova.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















20945 vizualizari

  • -24 (28 voturi)    
    Batutul campilor la nivel de Comisie.... (Vineri, 8 martie 2019, 18:24)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce campanie de discreditare doamna comisar? Femeia a incasat decizii CCR de incalcare a Constituiei. A fost demisa din functia pe care o detinea pentru multiple motive si e la stadiul de suspect in doua dosare penale. Astea sunt fapte. Nu "campanii de discreditare".
    • +3 (11 voturi)    
      lacheii a3 o s-o faca praf (Vineri, 8 martie 2019, 19:49)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      si pe Vera si pe Europa. Noi o sa ramanem aici sa mangaiem oaia.
    • +10 (14 voturi)    
      Hai lasa vrajeala (Vineri, 8 martie 2019, 20:58)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      CCR = Dorneanu = PSD.

      Jignesti conceptul de inteligenta.
    • +4 (10 voturi)    
      In desteptaciunea ta nemasurata, (Vineri, 8 martie 2019, 21:37)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      arata-ne macar "o decizie a CCR de incalcare a Constitutiei" de catre LCK. Iar noi astia toti, care-o admiram, ne vom scoate palariile in fata ta - purtatorule de sapca! Insa daca nu esti in stare, insemna ca "bati cimpii la nivel de Comisie..." de Spitalu' 9.
      P.S. Da' nu tu ai lasat-o vaduva pe Floriana?! Nu simti nimic pentru FloreaA?
    • +6 (12 voturi)    
      Da, sunt fapte... (Vineri, 8 martie 2019, 21:51)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ale mafiotilor care au luat justitia pe persoana fizica, "denigreaza, denigreaza, ceva tot ramane' -lozinca A3 . Adevarul e ca ei incearca de mult s-o prinda cu ceva pe Kovesi , dar e peste poate, fiindca nu a calcat pe langa lege ! Asta e atat de clar -pt. cine are minte -incat numai unii care , de exemplu, au tot atatea minusuri din tot atatea voturi , nu pot intelege acest lucru . Si ei nu inteleg pt ca n -au organ specializat pt asa ceva ...
    • +2 (6 voturi)    
      Nu stiu de ce Kent (Sâmbătă, 9 martie 2019, 0:12)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      fumeaza si tu Yalla Bucci sau Sane Osuggi, ori combinate.
    • +3 (3 voturi)    
      sa mori tu?! (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      1 - demiterea are MASI semne de intrebare si doar creierul tai lobotomizat nu vede probleme in demiterea ei
      2 - dosarele penale (pe langa faptul ca nu prea au dovezi -> politia a specificat de unde sunt banii pe care florica ii atribuie mitei pt Kovesi) au fost mult dupa...

      also NEVINOVAT PANA LA PROBA CONTRARIE!!! pentru hotii vostrii aplicati zicala asta, pentru ceilalti

      si apropos de fapte.... dracnea e condamnat penal! ce cauta la conducerea partidului si a tarii?!
  • +14 (18 voturi)    
    Căldură mare (Vineri, 8 martie 2019, 18:29)

    Verama [utilizator]

    Știri pe surse: TT a răspuns că o fi zis Jourova așa, dar nu e așa, ci altmineri. Ca în Caragiale.
    D. : Amice, eşti... idiot!
    F. : Ba nu, domnule.
    • +5 (5 voturi)    
      Caragiale s-a oprit la timp (Sâmbătă, 9 martie 2019, 0:14)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Verama

      altfel ar fi lasat legendara intalnire stranepotilor, s-o finalizeze, si ar fi sunat si azi asa:

      - Bai, ba esti !
      - Ce sa fiu ?
  • +5 (9 voturi)    
    Cu riscul de a ma repeta (Vineri, 8 martie 2019, 18:50)

    DanTeo [utilizator]

    SPP-istul, ala barbat...
  • +8 (12 voturi)    
    Ipocrizie la maxim! (Vineri, 8 martie 2019, 18:52)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Stai cu Rudotel la masa si vorbesti de discreditare, transparenta, bla,bla...
    Ma gândesc ca ai pus botu la aberațiile Vectorului Universitar, profesor de drept de renume mondial care a facut varza legislatia ce guvernează justitia romana.
    Justitia, statul de drept
    fraze de dansii inventate,
    Ce cu a lor putere,
    In UE sa va tina!
  • +17 (19 voturi)    
    Vera (Vineri, 8 martie 2019, 18:54)

    Soljenitin [utilizator]

    Vera Jourova nu facea, impreuna cu Timmermans, subiectul unei plangeri penale depusa de securistii luju la SS (sectia speciala)?
    • +5 (7 voturi)    
      Exact! (Vineri, 8 martie 2019, 21:40)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Tocmai de-asta le este imposibil decidentilor europeni sa gindeasca ca SIIJ este in stare sa faca vreun lucru curat...
    • +4 (8 voturi)    
      Ba da, aia a fost bomboana pe coliva (Vineri, 8 martie 2019, 22:07)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cu ocazia asta UE a vazut cu cine are de a face...

      Romania nu e definita de conducatorii corupti, ci de cetatenii onesti....

      Si asta ne salveaza, pentru ca UE INTELEGE ce se intampla si nu da cu bata aiurea in Romania, doar pentru ca avem conducatori imbecili.
  • +3 (3 voturi)    
    A3 creier de 2 lei (Sâmbătă, 9 martie 2019, 7:22)

    europeanul2 [utilizator]

    Cine mai da vreun scuipat pe ce spune ccr sau psd? E clara treaba pentru lumea civilizata. Textele cu ccr-ul sunt bune pentru cei cu creier versiunea a3. Poate nu stiti, dar pe holurile parlamentului european nu sunt monitoare cu a3 de dimineata si pana seara.