Efect al ordonanțelor lui Toader: Dosarul Mineriadei, dat pe mâna controversatei secții de anchetare a magistraților

de MH     HotNews.ro
Vineri, 8 martie 2019, 17:30 Actualitate | Esenţial


Partile civile din Dosarul Mineriadei, nevoite sa stea in frig
Foto: Agerpres
Secția de anchetare a magistraților are competență și pe Dosarul Mineriadei, în care fostul preşedinte Ion Iliescu este judecat pentru infracţiuni contra umanităţii, întrucât printre inculpați se află și un magistrat. În aceste condiții, procurorul militar care a făcut ancheta în Dosarul Mineriadei și care merge în instanță pentru a sustine acuzațiile a trebuit să fie schimbat de un procuror de la Parchetul General, deși procurorul militar este cel care a efectuat ancheta penală în cauză și cunoaște cel mai bine dosarul.

Situația este efect al uneia dintre controversatele ordonanțe de urgență pe legile justiției și a fost semnalată de procurorul general Augustin Lazăr, "pentru a ilustra efectele negative, starea de pseudo - anomie creată, paradoxal, prin inflație de reglementări inconsecvente și necorelate, practic blocajul creat Ministerului Public prin maniera de reglementare a Guvernului prin ordonanțe de urgență".

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a început în februarie 2018 judecarea în cameră preliminară a dosarului Mineriadei din 13-15 iunie 1990, în care fostul preşedinte Ion Iliescu, fostul premier Petre Roman şi fostul director al SRI Virgil Măgureanu sunt acuzaţi de infracţiuni contra umanităţii.

În solicitarea trimisă vineri CSM pentru a sesiza Curtea Constituțională asupra ordonanțelor de guvern care modifică legile justiției, Augustin Lazăr atrage atenția asupra disfuncționalităților create prin înființarea Secției de anchetare a magistraților, în subordinea Parchetului General, dar scoasă acum, prin OUG 7, de sub autoritatea procurorului general. lazăr spune că prin înființarea acestei secții Guvernul a restructurat practic puterile statului: fie a multiplicat componentele autorității judecătorești, adăugând pe lângă instanțe, Ministerul Public și Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție (ISSIJ), fie a creat o nouă putere în stat.

"Pentru a ilustra efectele negative, starea de pseudo - anomie creată, paradoxal, prin inflație de reglementări inconsecvente și necorelate, practic blocajul creat Ministerului Public prin maniera de reglementare a Guvernului prin ordonanțe de urgență", procurorul general dă un exemplu: Dosarul Mineriadei.

În acest dosar a fost inculpat, printre alții, inclusiv militari, și un magistrat. În aceste condiții, procurorul militar care a făcut ancheta în Dosarul Mineriadei și care merge în instanță pentru a sustine acuzațiile a trebuit să fie schimbat de un procuror de la Parchetul General, deși procurorul militar este cel care a efectuat ancheta penală în cauză și cunoaște cel mai bine dosarul.

Ce spune procurorul general:
  • Astfel, dosarul a devenit un dosar preluat de S.I.I.J.( cf. art. II alin. 11 din OUG nr. 90/2018 ).
  • Până la acest moment, participarea în ședința de judecată a cauzei menționate a fost asigurată de un procuror militar care a și efectuat ancheta penală în cauză și care, totodată, este și șeful structurii de judiciar a Secției Parchetelor Militare.
  • Având în vedere că acest procuror a efectuat urmărirea penală în cauză și desfășoară și activitate de reprezentare în fața instanțelor de judecată, respectiv are cea mai bună cunoaștere a cauzei dintre toți procurorii Ministerului Public (este, practic, autorul dosarului de urmărire penală și al actului de sesizare a instanței), precum și specializare în participarea în ședința de judecată, reprezentarea de către acesta a Ministerului Public era singura în măsură să asigure în cele mai bune condiții rolul procurorului în soluționarea dosarului Mineriada.

  • În aceste condiții, s-ar fi justificat continuarea participării sale și după preluarea cauzei de către S.I.I.J.

  • S-a dispus desemnarea de către procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a procurorului menționat în vederea continuării activității de reprezentare în „Dosarul Mineriada”.
  • Judecătorul de cameră preliminară nu a acceptat această interpretare și, prin urmare, nici participarea procurorului menționat. În consecință a dispus participarea unui procuror din cadrul Secției judiciare a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

  • În absența motivării încheierii prin care s-au dispus cele de mai sus, este plauzibil de presupus că judecătorul de cameră preliminară, constatând că este vorba de o cauză de competența S.I.I.J. (cauză preluată de S.I.I.J. ), secție care nu este subordonată procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, acesta din urmă nu poate dispune cu privire la cele arătate. (Încheierea din 5 martie 2019, dosar nr.1752/1/2017/a1 al Î.C.C.J., Secția penală ).
"Cele de mai sus, deși nu reprezintă decât un exemplu punctual, oferă o perspectivă concretă asupra anvergurii disfuncționalităților și prejudiciilor create prin maniera de legiferare a Guvernului, nu doar Ministerului Public, ci și participanților la procedurile judiciare", mai spune procurorul general.


















7070 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    hmm (Vineri, 8 martie 2019, 17:31)

    dum_i [utilizator]

    gunoaie blestemate.
    • +4 (8 voturi)    
      Cine? Procurorii dinainte sau astia mai noi? (Vineri, 8 martie 2019, 19:45)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      "gunoaie blestemate."

      ====================
      Cine? Procurorii dinainte sau astia mai noi? Aia dinainte nu facura nimic 28 de ani. Astia mai noi nici macar nu incepura sa faca nimic. La cine te referi?
  • +16 (16 voturi)    
    Ha ha ..qed (Vineri, 8 martie 2019, 17:32)

    Kosmos [utilizator]

    Jmecherii de la Adrian Sarbu pana la Iliescu au lucrat intens..pana la urma asta era cel mai important dosar
    Si romanii beau bere la pet si mananca popcorn
  • -20 (20 voturi)    
    Unde dai si unde crapa! (Vineri, 8 martie 2019, 17:32)

    cenzuratul [utilizator]

    Daca nu erau abuzurile de la unitatile de elita, nu se ajungea sa se creeze sectia speciala!
    • +7 (7 voturi)    
      hehe (Vineri, 8 martie 2019, 19:29)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Ce vorbesti ivane #davaiceas ? Oriunde dai tot capul vostru o sa crape, stai sa vezi.
    • +1 (1 vot)    
      Ai vrut cumva .. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 9:37)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      ... sa spui ca "daca nu erau borfasii la putere, nu se ajungea sa se creeze aceasta sectie speciala si neconstitutionala"?
  • +12 (12 voturi)    
    ticalosie (Vineri, 8 martie 2019, 17:47)

    Mistrelutz [utilizator]

    Puteau lasa dosarul unde era si sa se ocupe doar de acel magistrat din dosar,nu de tot dosarul.
    Ei ne zic ca ancheteaza magistrati..ok..si atunci de atributii au in condamnarea celorlalti inculpati din dosar,ca sa ii indreptateasca sa preia tot dosarul ?
  • +15 (15 voturi)    
    evident, se spala tot (Vineri, 8 martie 2019, 17:55)

    un oarecare [utilizator]

    cand o sa termine aceasta setie speciala, o sa ajungem sa ii platim despagubiri lui iliescu.
    ma mafneste halul in care a ajuns romania.
    si ma bucur ca am plecat din cea mai corupta vagauna, romania.
    vreau ca copii mei sa nu stie cum e sa traiesti cu durerea de a fi nascut in romania
    • +2 (4 voturi)    
      Hai acasa, la Londra! (Vineri, 8 martie 2019, 20:37)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Bucharest - Luton, 10 aprilie, 2 persoane, numai dus, 119 euro, 2 ore si 50 min.
      Romani peste tot, la job, la magazin, in transportul comun, vecini de strada. Ce vrei mai mult?
      • +2 (4 voturi)    
        Iar pentru cei cu resurse mai reduse, (Vineri, 8 martie 2019, 22:36)

        Demisia [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        la Wizz e 45 E biletul / 2 persoane
      • 0 (0 voturi)    
        ms frumos (Vineri, 15 martie 2019, 13:17)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        dar nu locuiesc in UK :)
  • +14 (14 voturi)    
    :-) (Vineri, 8 martie 2019, 18:14)

    Soljenitin [utilizator]

    Simtiti cum dispar sperantele de a se face dreptate?
    Sunteti frustrati?
    Vreti sa dati o miaupsd?
    Iesiti dreacu’ la vot.
    • +5 (5 voturi)    
      Cine sa iasă la vot? (Vineri, 8 martie 2019, 21:34)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      A promis Tractoristul 2!mici și doua beri, și curvele care au vândut țara la preteni lui Iliescu sa câștige din nou.
      Personal cred ca mizeria asta de Iliescu încă mai conduce din umbra !
    • +3 (3 voturi)    
      Sa nu fie prea tarziu (Vineri, 8 martie 2019, 22:56)

      Demisia [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ce credeti ca-l face pe Dragnea sa participe la prezidentiale, desi inregistreaza minim dupa minim in sondaje ? Nu conteaza cine are cele mai multe voturi, ci cel care le numara...Vot electronic ioc, sectii de votare-n strainatate ici si colo, BEC cu dedicatie, sint ingredientele perfecte pentru frauda.
  • +18 (18 voturi)    
    Vai de noi (Vineri, 8 martie 2019, 18:19)

    omezu [utilizator]

    Daca cei morti in '89 sau cei din '90 ne-ar vedea, nu ne-ar ierta niciodata! Au murit degeaba sperand ca noi, astia ramasi in viata dupa ei, o sa facem ceva util cu libertatea noastra si nu-i vom lasa pe comunisti sa ne mai conduca! De-ar fi stiut...de-ar fi stiut ca o sa facem ceva pe el de vot, ca o sa-i lasam pe analfabeti, pe infractori, pe impostori cu amantele lor, fix pe urmasii comunistilor sa ne conduca...ar fi stat acasa.
    Am pierdut 30 de ani, suntem fix acolo de unde am plecat...calcati in picioare (la propriu uneori, vezi 10 august), furati, umiliti de catre o banda de infractori si de catre complicii lor, doar ca acum nu mai au carnet de PCR ci de P$D!
  • +17 (17 voturi)    
    Ingroparea tuturor dosarelor de crime (Vineri, 8 martie 2019, 18:29)

    Muncitorul [utilizator]

    Asta se si vrea, ingroparea tuturor dosarelor de crime impotriva umanitatii facute de PSD-FSN-PDSR ... Astia sunt calaii romanilor si romanii ii voteaza cu doua maini. Ce popor!
  • +11 (13 voturi)    
    de fapt (Vineri, 8 martie 2019, 18:43)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    asta era miza adevarata a evenimentelor ultimilor 2 ani !
  • 0 (4 voturi)    
    Dosarul lui peste prajit (Vineri, 8 martie 2019, 22:35)

    satanae [utilizator]

    Ca sa vezi de ce nu se va mai solutiona dosarul "Mineriadei": l-a dat Dragnea Sectiei si gata, se va termina cu el. Dupa ce, timp de aproape 30 de ani, Parchetul General si-a batut joc continuu de dosar si nu a stiut cum sa-l faca mai bine praf, ca si de ala al revolutiei, acum a gasit scuza ideala pentru ticalosia lor: chipurile, l-a luat Sectia si ei nu pot sa mai faca nimic. Si noi stam ca prostii si-l ascultam pe mosul asta ticalos de la Parchet cum se spala pe maini si-l invinovatim pe Dragnea. Ar trebui sa intrebam si noi citeva lucruri: in primul rind, cum se face ca, dincolo de orice altceva, dosarul era anchetat de organele prietene ale Securitatii de la Procuratura Militara? Pentru ca erau o gramada de civili implicati in dosar, ceea ce inseamna, din cite stiu eu, dupa Codul de procedura penala, ca el trebuia sa revina, de la bun inceput, unor procurori civili, nu militari? Apoi, cum se face ca, dupa atita timp, ei nu trimisesera in judecata pe nimeni si nu dadeau nici un semn ca se termina dosarul? Bine, la ultima intrebare, raspunsul este evident, nu au facut nimic pentru ca nici nu trebuia sa faca, trebuia doar sa-l omoare si pe asta cum l-au omorit pe ala cu Revolutia, unde s-au facut ca-l inculpeaza pe nea Nelu ca sa para ca fac si ei ceva, dar problema este cum de sintem asa de prosti incit sa punem botul la tot ce spune mosul asta ticalos, si asta numai pentru ca este dusmanul lui Tudorel. Tupeul individului si al organelor este ceva de neimaginat, dar si mai greu de inghitit este prostia noastra si a organelor noastre ce presa, care nu vad sau nu vor sa vada bataia de joc evidenta, pe care ne-o livreaza organele noastre si acum, la 30 de ani de la evenimente. Dar stiu, si pentru asta tot Dragnea este de vina,
  • +2 (2 voturi)    
    Decembrie 1989 (Sâmbătă, 9 martie 2019, 0:06)

    John_english [utilizator]

    Iliescu a dat ordin sa nu se facă autopsii ca sunt prea multe.

    De fapt el a șters cu buna știință probele pentru totdeauna.

    Acum vor sa închidă si dosarele... pentru totdeauna.

    Incredibil ce se întâmplă...
  • +3 (3 voturi)    
    Iliescu langa Visinescu . (Sâmbătă, 9 martie 2019, 0:06)

    Akito [utilizator]

    Iliescu langa Visinescu .Blestemat bolsevic bosorog.Vei crapa urat.
  • +2 (2 voturi)    
    degeaba avem servicii (Sâmbătă, 9 martie 2019, 2:23)

    Coco Whistle [utilizator]

    sint in slujba altor principii. multumim din inima voua celor care jurati credinta tarii....sobolanilor rosii.revolutia, mineriadele, guvernarile in urma carora au plecat milione de romania sint acte grave de tradare a intereselor nationala. stiti ce patesc tradatorii?
  • +3 (3 voturi)    
    Dacă ... (Sâmbătă, 9 martie 2019, 2:54)

    Celbland [utilizator]

    Dacă, după modelul Ghiță, toți infractorii anchetați în prezent vor face plângere penală că procurorul le-a cerut mită, toate dosarele penale din țară vor fi trimise la Secția Specială, iar infractorii vor fi liberi până Alina Florea îi va ancheta pe procurori ?

    Și dacă instanța stabilește că Ghiță și cei 10.000 de infractori au mințit, vor fi pedepsiți pentru denunț calimnios ?

    Dacă în timp ce Alina Florea îi anchetează pe cei 3.000 de procurori, faptele infractorilor se prescriu, aceștia vor fi considerați nevinovați ?

    Întreb și eu, curiozitate.