Judecătorii polonezi se solidarizează cu omologii lor români: Soluțiile legislative adoptate de România reprezintă o amenințare iminentă la independența justiției

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 4 martie 2019, 16:02 Actualitate | Esenţial


Protest magistrati Bucuresti
Foto: Hotnews
Asociația Judecătorilor din Polonia (Iustitia) își exprimă solidaritatea cu judecătorii români care se opun schimbărilor din sistemul judiciar român care încalcă independența magistraților.

”Protestul colegilor noștri români a fost organizat într-un interes legitim de apărare ale normelor de bază din sistemul judiciar. Soluțiile legislative adoptate recent de către autoritatea legislativă din România reprezintă o amenințare iminentă la independența justiției și prin urmare a drepturilor și libertăților civile. Așadar, sistemul judiciar român este pe deplin îndreptățit să critice reglementările legale care subminează independența judiciară”, arată comunicatul Asociației.

Comisia Europeană a activat articolul 7 împotriva Poloniei, după o serie de reforme judiciare controversate.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1869 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Carmen Dan (Luni, 4 martie 2019, 16:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asmute brutele de la jandarmerie pe ei. Cu nastoane, bocanci, tunuri de apa, gaz si tot arsenalul vostru criminal.
  • -9 (11 voturi)    
    Magistrați din toate țările, (Luni, 4 martie 2019, 16:10)

    Mazeta [utilizator]

    uniți-vă!
  • -13 (15 voturi)    
    ffff bine (Luni, 4 martie 2019, 16:13)

    vodatepes [utilizator]

    FFFFF bine sa fie solidari e OK. Sper sa fie solidari si cand vor veni si notele de plata de la CEDO pentru abuzurile din Justitia romana. Suntem pe locul 2 la CEDO. In fata noastra e Rusia si pe locul 3 Turcia lui Erdogan. Deci Justitia romana se afla intre jusititia lui Putin si jusitita a lui Erdogan. Din total de accesari ale site-ului CEDO peste 48 % sunt facute de catre cetateni romani,De ce oare? De ce cetateni romani sunt cei mai multi cetateni europeni care accesaza site-ul CEDO? Pentru ca nu mai au incredere in sistemul de jusitite din Romania. Asta ar trebui sa ii puna pe ganduri pe judecatorii romani Din 100 de cetateni europeni 48 sunt din Romania. Suntem pe primul loc ca stat din UE ca numar de plangeri la CEDO avem peste 8000. Ce vb? plangerile sunt depuse inainte de asa zisa reforma alui Tudorel.
    • +5 (5 voturi)    
      Cetatean de onoare (Luni, 4 martie 2019, 16:26)

      dickins [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Se vede foarte clar pe platforma asta cand un cetatean obisnuit este oripilat despre abuzurile din Justitie, se vede cum el ia partea altor cetateni de rand care au fost nedreptatiti de sistem, cetateni cinstiti de altfel. Cetateanul nostru sare imediat sa isi ajute aproapele, celalalt cetatean de rand care a fost nedreptatit in justitie...hai sictir.
    • +8 (10 voturi)    
      Sa fie oare adevarat? (Luni, 4 martie 2019, 16:29)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Tocmai asta este problema cu Leagile lui Tudorel.

      Ele nu indreapta neajunsurile din justitie, ci le accentueaza.

      In loc sa indrepte conditiile din inchisori, mai bine le da drumul la toti hotii si violatorii, nu?

      CEDO nu comenteaza fondul ci FORMA!!!!!!!!!

      Asa cum este cazul cel mai des intalnit: Dragnea nu comenteaza ca nu ar votat mortii, ci faptul ca fapta a fost documentata cu echipament de la SRI. Si asta este problema in 98% din cazuri.

      Forma, nu ideea ca te-am prins la lucruri ilegale, ci forma prin care te-am prins.

      Nu sunteti decat niste misei, care cauta sa distruga tara.

      In loc sa construiti inca 2-3 centre de detentie, mai bine le goliti pe cele existente de toti borfasii, care in 2-3 saptamani recidiveaza.

      Sa nu uit: ai spus La multi ani (in puscarie) la nentu Iliescu?
  • +7 (9 voturi)    
    "obisnuitii oameni gri" din Polonia (Luni, 4 martie 2019, 16:31)

    V. Istina [utilizator]

    In Polonia oamenii si-au dat foc pe strada aparand justitia: in 2017: chimistul Piotr Szczesny. In Fata Palatului Culturii din Varsovia a dat drumul unui cantec despre libertate, a turnat benzina peste el si in strigatele disperate incercand sa-i "trezeasca" pe fratii polonezi, s-a autoincendiat. A murit in spital 10 zile mai tarziu.

    Nu era bolnav psihic, nu era sarac, nu era prost, nu avea probleme cu nevasta ori copiii - avea toate astea. Era doar "un om gri, obisnuit", dupa cum isi spunea, continuand traditia poloneza din vremea comunistilor, a autoincendierilor.

    Un prieten de-al sau i-a caracterizat moartea "o flacara care sa arate ca nu se mai poate sa ramanem indiferenti".

    Sper sa nu fie nevoie sa ajungem acolo. Dar ce se intampla acum cu Romania... ar fi nevoie de mii de autoincendieri. Si cred ca tot degeaba, la cata ticalosie e adunata in carca tradatorilor adunati acolo! I-ar lasa reci!

    Un gest de fratietate si normalitate, al judecatorilor din Polonia. Multam pentru solidaritate. Si aici suntem tot asa, doar "oameni gri, obisnuiti".
    • -4 (4 voturi)    
      Pericol mare (Luni, 4 martie 2019, 18:40)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Era doar spalat pe creier de propaganda liberala, care i-a luat pe dinozaurii comunisti in brate.
  • -6 (6 voturi)    
    Si frate-miu (Luni, 4 martie 2019, 16:38)

    DanTeo [utilizator]

    E sora într-un spital din Polonia, dar nu stiu precis pe unde.
  • -4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 martie 2019, 16:44)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    un gest (Luni, 4 martie 2019, 16:56)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    deosebit de frumos de la un popor civilizat !