Actorii se solidarizează cu magistrații. Marius Manole: Toţi colegii din teatrele din România să se alăture protestelor / Să le arătăm guvernaților că nu suntem un popor uşor de îngenuncheat

de MH     HotNews.ro
Vineri, 1 martie 2019, 14:04 Actualitate | Esenţial


Marius Manole
Foto: Facebook
Actorul Marius Manole a publicat pe Facebook un mesaj video prin care îşi îndeamnă colegii să se alăture protestului magistraţilor faţă de controversata Ordonanță 7, pentru "a le arăta guvernanților că nu suntem un popor uşor de umilit şi de îngenuncheat şi că încă sunt oameni care luptă pentru libertate".

Marius Manole anunță că duminică seară, înaintea spectacolului "Revizorul" de la Teatrul Național București, el și colegii săi își vor aștepta spectatorii în fața teatrului și vor purta la mâini banderole albe.

El spune că actorii nu vor renunța la banderolele albe până când nu va fi abrogată Ordonanța 7: "Acea banderolă albă înseamnă pentru noi libertate de expresie, înseamnă că suntem alături de magistraţii noștri minunați care au avut curaj şi au ieşit în stradă, înseamnă că susţinem statul de drept".

"Îndemn toţi colegii din teatrele din România să iasă duminică, 3 martie, chiar dacă au, chiar dacă nu au spectacol, şi să le arătăm astfel guvernanţilor că nu cedăm, că nu suntem un popor uşor de umilit şi de îngenuncheat şi că încă sunt oameni care luptă pentru libertate. Hai, România!", adaugă Marius Manole.


Ordonanța de Urgență 7 care a modificat din nou legile justiţiei este criticată vehement de magistraţi. Procurorii și judecătorii din aproximativ 80 de parchete și instanțe din mai bine de jumătate dintre județele țării au declanșat proteste - suspendarea activității judiciare, suspendarea activității cu publicul sau manifestații în fața instanțelor.

Luni, ministrul Tudorel Toader a anunțat abrogarea articolului din OUG care le-ar fi permis și judecătorilor să fie numiți în funcțiile de la vârful parchetelor. Rezultatul nu îi mulțumește însă pe magistrați, care cer ca OUG 7 să fie abrogată în totalitate, iar numărul celor care s-au alăturat protestelor declanșate săptămâna trecută a crescut de la o zi la alta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















18497 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 1 martie 2019, 14:16)

    pmct [anonim]

    • +1 (7 voturi)    
      Domnule sau Doamna , (Vineri, 1 martie 2019, 16:01)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      cum credeti ca acesti acesti bugetari (paraziti ) ar fi capabili de o pozitie transanta , atat cei din justitie cat si ceilalti care ii sustin , majoritatea sunt atarnatori la bugetul statul , daca ii trimiti in economia privata , majoritatea sunt vai mama lor .
      Poate stiti cum s-au desfasurat evenimentele in 1989 , in Bucuresti , respectiv pana cand nu s-au miscat oamenii de pe marile platforme industriale nimic nu s-a inamplat . Eu cand ii vad pe asa zisii revolutionari , niste profitori abjecti , imi este lehamite de acesti paraziti bugetari hyperimbuibati ..
      • +2 (6 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 1 martie 2019, 16:46)

        pmct [anonim] i-a raspuns lui A310

        • +3 (7 voturi)    
          Aveti perfecta dreptate , (Vineri, 1 martie 2019, 17:16)

          A310 [utilizator] i-a raspuns lui pmct

          gesturile acestor oameni sunt de-a dreptul "teatrale" , din pacate prezenta la vot este aceea care este , iar dupa aceea incep sa conteste guvernul , parlamentul sau mai stiu eu ce .
  • +3 (11 voturi)    
    Jos palaria! (Vineri, 1 martie 2019, 14:17)

    anonim_2017 [utilizator]

    imi creste inima cand vad artisti, oameni din media, oameni de cultura, care au inceput sa sustina demersul magistratilor in lupta impotruva anticoruptiei!

    ce poate fi mai onorant si mai inaltator ca momentul cand dl Sora, la venerabila-i varsta, iese in Piata Victoriei si contribuie atat de activ pentru starpirea hotilor care au sorbit toata seva care a curs candva prin venele acestei tari...
    • -2 (8 voturi)    
      o fi venerabil, dar e si fost activist!! (Vineri, 1 martie 2019, 15:23)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui anonim_2017

      de ala cu gura mare, agitator se numea pe vremuri.
    • -2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 1 martie 2019, 16:49)

      pmct [anonim] i-a raspuns lui anonim_2017

  • -2 (10 voturi)    
    nu-mi amintesc sa se fi solidarizat cu profesorii! (Vineri, 1 martie 2019, 14:47)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    de exemplu. Oare de ce?