Actualul șef al DNA recunoaște că Direcția a făcut și dosare cu probe nelegale

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 1 martie 2019, 10:39 Actualitate | Esenţial


Calin Nistor
Foto: Hotnews
Actualul șef al DNA, Călin Nistor, spune că Direcția Națională Anticorupție a făcut și greșeli, anul trecut, de exemplu, fiind oprite din drumul către instanțe dosare cu zeci de inculpați, pentru că nu conțineau suficiente probe. De asemenea, în 2018 opt dosare au fost întoarse de judecători la Direcția Anticorupție pentru că aveau în ele și probe nelegale, a declarat Nistor, la Europa FM.

Procurorul șef interimar al DNA, Călin Nistor, a spus că anul trecut au fost infirmate de către procurorul ierarhic superior dosare cu zeci de inculpați, fiind oprite să ajungă în instanță pentru că nu conțineau suficiente probe.

"Au fost dosare cu câteva zeci de inculpați. Nu am făcut o statistică, nu sunt zeci de dosare, dar sunt destule, cu un număr destul de important de inculpați. În opinia procurorului ierarhic superior, nu se susțineau în instanță și a dispus infirmarea. Asta am cerut - ca procurorul ierarhic superior să asigure un control efectiv și riguros al actelor de urmărire penală pentru ca surprizele în instanță să fie cât mai mici", a declarat, la Europa FM, actualul șef al DNA.

În același timp, potrivit lui Nistor, anul trecut opt dosare au fost întoarse de judecători la Direcția Națională Anticorupție pentru că aveau în ele și probe nelegale. "Unde probele au fost obținute nelegal, în opinia instanței, au fost înlăturate. Au fost mai multe încălcări ale normelor procedurale, dar nu voi lua fiecare caz în parte pentru că este o discuție specifică", a afirmat Nistor.

De asemenea, el a spus că din 2015, numărul sesizărilor făcute de cetățeni și persoane juridice la DNA a scăzut dramatic - cu 54 la sută.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5240 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    Ce, ce, ce? DNA a facut dosare ilegale? (Vineri, 1 martie 2019, 10:44)

    newlook [utilizator]

    Ce, ce, ce?

    "DNA a facut dosare ilegale?" Chestie spusa chiar de seful - interimar - al DNA?

    Tz, tz, tz, ce surpriza !
    • +6 (6 voturi)    
      ! (Vineri, 1 martie 2019, 11:40)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Alooo, ruski, probe obtinute nelegal, dar PROBE ale faptelor reale, nu "dosare ilegale" cum spui tu! Pentru 3 copeici primite de la aia care stau cu mainile in buzunarul tau tu practici cea mai veche meserie din lume :))
  • +4 (10 voturi)    
    Probe nelegale pentru hoti cu acte (Vineri, 1 martie 2019, 10:46)

    ruskimushki [utilizator]

    votati de majoritate.
    Acuma minerii mananca panselute.
    In curand guitz si ilici si flaushat si varan vor manca radacini de papadie.
    Amin.
  • +1 (9 voturi)    
    Probe nelegale? (Vineri, 1 martie 2019, 10:48)

    Frank777 [utilizator]

    Cine le-a facut sa plateasca. Nu poti sa generalizezi.
    • +5 (5 voturi)    
      ! (Vineri, 1 martie 2019, 11:41)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Citeste cu atentie! "obținute nelegal" nu probe nelegale cum spui tu! Faptele raman, doar ca psd nu te mai lasa sa faci nimic hotului, trebuie sa-l intrebi inainte daca iti da el voie sa-l anchetezi!
    • -4 (6 voturi)    
      Pai, cum vrei matale, se desfiinteaza DNA (Vineri, 1 martie 2019, 12:13)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      "Probe nelegale? (Vineri, 1 martie 2019, 10:48)
      Frank777 [utilizator]

      Cine le-a facut sa plateasca. Nu poti sa generalizezi."

      =====================

      E absolut corect ce zici. Numai ca... daca procurorii sunt pusi sa raspunda, se desfiinteaza DNA. De ce crezi ca sunt pe scari si scarite, "la protest"? Ca vor sa raspunda pentru ceea ce au facut?
  • +10 (16 voturi)    
    Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Vineri, 1 martie 2019, 10:55)

    Cozmin30 [utilizator]

    Actualul șef al DNA a recunoscut ca este un bou.
    Daca CCR a decis ca probele obtinute de la Serviciile Secrete sunt nelegale, nu inseamna ca erau nelegale.
    Oricum, decizia CCR se putea aplica doar in viitor.
    Deci, atunci cind DNA-ul a facut dosarele, probele nu erau nelegale.
    Cum sa fie nelegale inregistrarile facute de Serviciile Secrete ale tarii ?
    Pentru cine mai culeg informatii Serviciile Secrete, daca probele nu pot fi folosite ?
    In toate tarile, Serviciile Secrete colaboreaza cu procurorii : Serviciile culeg informatii, iar atunci cind descopera ca cineva a comis fapte penale, transmit informatiile procurorilor.
    Procurorii verifica informatiile, culeg si alte probe, iar daca probele se dovedesc solide, ii trimit pe infractori in judecata.
    Ce poate fi nelegal ?
    Procurorii trebuiau sa-i trimita in judecata pe judecatorii corupti de la CCR, care au dat asemenea decizii aberante.
  • +10 (16 voturi)    
    adica? (Vineri, 1 martie 2019, 11:00)

    anonimicus [utilizator]

    probele nelegale sunt cele care au fost legale pana cand "legile justitiei" le-au declarat retroactiv nelegale?
  • +4 (4 voturi)    
    Condamnatii penal fac legile la Bucuresti (Vineri, 1 martie 2019, 11:46)

    John_english [utilizator]

    normal ca le e frica de servicii sau justitie.
  • +5 (5 voturi)    
    probe nu dosare (Vineri, 1 martie 2019, 11:50)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    Iar probele nu erau nelegale la momentul când au fost pentru prima dată administrate/culese
    Că a venit ulterior Curtea Constituţională cu tot felul de interpretări de te doare capul...e altceva.
  • -3 (5 voturi)    
    Vrem să știm numele procurorilor care au folosit (Vineri, 1 martie 2019, 11:56)

    hic sunt leones [utilizator]

    probe ilegale și vrem să știm în ce stadiu sunt dosarele penale care s-au constituit în numele lor.
    • +1 (1 vot)    
      Asta da. (Vineri, 1 martie 2019, 12:58)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Vrem să știm cine sunt șmenarii care au scăpat de judecata corectă. Facem listă și așteptăm să dărâme de tot justiția obligându-ne să-i linșăm pe toți în piața publică.

      Legea linșajului!
      • 0 (2 voturi)    
        Justiția nu se face fără respectarea legilor (Sâmbătă, 2 martie 2019, 13:07)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN

        Folosirea de probe ilegale este interzisă prin lege; procurorul respectiv trebuie ori sancționat, ori eliberat din funcție, ori băgat după gratii.
        • 0 (0 voturi)    
          in Cazuri de Siguranta Nationala (Sâmbătă, 2 martie 2019, 15:01)

          John_english [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          probele sunt VALIDE.

          PCR/PSD/PRM au schimbat doar legea sa spuna ca sunt colectate ilegal sa ii scape pe marii infractori de inchisoare. Au aplicat-o si retroactiv, alta eroare.

          Asa ceva nu exista in tarile civilizate si avansate.
          • 0 (0 voturi)    
            Eu nu vreau nicun fel de „siguranță națională” (Marţi, 5 martie 2019, 18:55)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui John_english

            vreau ca totul să fie la vedere (suntem democrație și nimeni nu are voie să-i ascundă poporului informații care să-i afecteze capacitatea de a-și exercita suveranitatea - așa cum are dreptul să o facă.

            Mie acest procuror mi se pare că spune o gogomănie și nu accept să arunce în presă astfel de informații fără să ofere și probe.
            Dacă există procurori care au folosit probe ilegale, vreau să-i văd la pușcărie sau dați afară din funcții; dacă însă nu există astfel de procurori - așa cum sunt convins că este cazul - vreau să-l văd pe acest clovn zburat de acolo.
  • +1 (1 vot)    
    e bine pentru el (Vineri, 1 martie 2019, 12:57)

    anion [utilizator]

    Daca anul trecut au fost respinse dosare din cauza probelor nelegale, de 6 luni este cel mai bine pentru el, pentru ca nu s-a elaborat nici-un dosar si nici nu a afost respins. Nimeni nu-l va critica atunci cand va fi inlocuit.