Dăncilă: L-am invitat pe vicepreședintele Mike Pence în România / A spus că va da curs invitației în prima jumătate a anului

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 28 februarie 2019, 21:10 Actualitate | Esenţial


Mike Pence
Foto: Flickr/ Michael Vadon
Viorica Dăncilă a anunțat joi seară, la Antena 3, că l-a invitat pe vicepreședintele SUA, Mike Pence, în România, iar acesta a acceptat invitația, promițând că va veni în prima jumătate a anului.

”Acesta a spus că are această invitație pe birou și va da curs acestei invitații. M-a surprins plăcut acceptarea invitației. Pentru România este un eveniment foarte important”, a declarat Dăncilă la Antena 3.

Premierul a mai spus la Antena 3 că a vorbit, joi seară, la telefon cu vicepreședintele american timp de jumătate de oră.

Premierul a spus că au vorbit despre relația bilaterală excelentă, evoluțiile pozitive înregistrate în cadrul Parteneriatului Strategic dintre cele două state, dar și despre importanța dezvoltării tuturor domeniilor acoperite de parteneriatul strategic.

Potrivit acesteia, vicepreședintele a apreciat modul de genstionare de către Guvernul României a președinției rotative a Consiliului Uniunii Europene, dar și rezultatele obținute.


”Premierul Viorica Dăncilă a transmis mulțumiri vicepreședintelui Pence pentru sprijinul acordat de SUA consolidării cooperării bilaterale pe dimensiunea de securitate, dar și în cadrul NATO, mai ales în contextul evoluțiilor curente din mediul de securitate. Totodată, a accentuat importanța dezvoltării în continuare a tuturor domeniilor acoperite de Parteneriatul Strategic, în special cel economic. A reconfirmat importanța acordată de Guvernul României consolidării relației transatlantice, obiectiv urmărit constant de țara noastră. De asemenea, în discuție au mai fost abordate subiecte de actualitate din agenda internațională. În vederea aprofundării relației bilaterale și a dialogului politic, Prim-ministrul României a adresat invitația vicepreședintelui SUA de a vizita țara noastră”, arată și un comunicat de presă al Guvernului.

















3715 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    Veorika si Ilan laufer (Joi, 28 februarie 2019, 21:27)

    un domn [utilizator]

    Sunt doua kestii maronii mincinoase

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22188470-ministrul-laufer-intrebat-mihai-gadea-despre-relocarea-bucuresti-london-stock-exchange-ceea-pot-iti-confirm-este-romania-ajuns-marea-finala-pot-iti-spun-avem-prima-sansa.htm

    Va aduceti aminte ce spunea antrenoru de fitness?
  • +11 (17 voturi)    
    Da! Si? (Joi, 28 februarie 2019, 21:41)

    DiDiRo [utilizator]

    cand va veni el tu vei fi o fila de istorie intr-o latrina.
  • +9 (15 voturi)    
    în prima jumătate a anului (Joi, 28 februarie 2019, 22:05)

    valmarv [utilizator]

    Da' n-a precizat care an, sper sa fie dupa ce toanta va fi disparut pe vecie din politica.
  • +9 (15 voturi)    
    eu am auzit ca l-a invitat si pe Mos Craciun (Joi, 28 februarie 2019, 22:31)

    pmct [utilizator]

    O sa anunte in curand la gadea, cap patrat, in direct ca l-a invitat si pe mos craciun din laponia in romania. Oricum, bravo ei daca va reusi sa-l convinga pe mosul sa vina.
  • +3 (9 voturi)    
    Ia cu aspacardin, de la Catena, farmacia inimii! (Joi, 28 februarie 2019, 22:40)

    Clop [utilizator]

    Orice transmite in spatiul public distinsa semianalfabeta, este egal cu zero.

    Vuvuzeaua politica a lui Dragnea aflata in functia de marioneta-sef a Guvernului Romaniei nu sprijina candidatura LCK pentru funcția de procuror-șef european, dar se ocupa cu invitatii mai putin semnificative in contextul politic actual. Tantina e ocupata cu sarmaua de eveniment viitor, poate, la pastele cailor si evident, de la Antena 3. Ca atat poate.
  • +3 (11 voturi)    
    Sa mori, tzatzo, la aneta3! (Joi, 28 februarie 2019, 22:43)

    Clop [utilizator]

    https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/ft-femeia-cea-mai-potrivita-pentru-a-fi-procuror-sef-european-de-ce-ue-ar-trebui-sa-o-numeasca-pe-laura-kovesi.html

    https://www.ft.com/content/f1b11402-3a85-11e9-b72b-2c7f526ca5d0
  • +7 (13 voturi)    
    Mr Pence... (Joi, 28 februarie 2019, 23:04)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... vorbeste româneste?

    Ca altfel nu prea vad cum ar fi fost posibila o conversatie telefonica de o jumatate de ora.
  • +11 (17 voturi)    
    Viorica n-a inteles nimic (Joi, 28 februarie 2019, 23:14)

    Klaus_ [utilizator]

    Proasta lumii n-a inteles nimic, americanul i-a spus “if you do not end up with these crap I come to you...”
  • +5 (7 voturi)    
    paviana (Joi, 28 februarie 2019, 23:21)

    ras-putin [utilizator]

    make a photo
  • +2 (6 voturi)    
    Vrem poze :)) (Vineri, 1 martie 2019, 2:18)

    John_english [utilizator]

    nu te credem pe cuvant.
  • +3 (7 voturi)    
    Prea tarziu (Vineri, 1 martie 2019, 2:59)

    Observatory [utilizator]

    Tovarașa Docilă V-a fi istorie (lada de gunoi)
  • -6 (8 voturi)    
    a stiu de ce vine individul (Vineri, 1 martie 2019, 3:17)

    Coco Whistle [utilizator]

    mai aveti ceva gaze prin marea neagra? citi bre ce zic americanii, vad o pata de petrol, de gaze, orice e considerata resursa naturala hop si ei. ...si ne mai vind si niste vechituri...hai sa traim mai bine.
  • +2 (8 voturi)    
    ce au in comun.. (Vineri, 1 martie 2019, 6:50)

    raducutu [utilizator]

    Dancila si Mike Pence ? Bucile lui Putin...:))))
  • +1 (3 voturi)    
    Invitat surpriza (Vineri, 1 martie 2019, 9:22)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    "M-a surprins plăcut acceptarea invitației. "

    Hehe, cred ca nici nu stia ca l-a invitat.
    Sau a trimis invitatia la deruta, ca sa zica dupa aia ca americanii ne tin de prosti si ...alte alea de tocat la toc sou...
    Cand colo, ala a gasit invitatia pe birou si, surpriza, n-a refuzat-o
  • -1 (3 voturi)    
    He, he, he, (Vineri, 1 martie 2019, 11:56)

    xrogo [utilizator]

    oare de ce nu l-a sunat pe Johann, nu l-a gasit sau dormea?
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca Mike Pence (Vineri, 1 martie 2019, 12:41)

    mosgerula [utilizator]

    I-a zis Veoricai "i'm cuming on you'.Si Veorica a ramas placut surprinsa si asteapta nerabdatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Vineri, 1 martie 2019, 13:27)

    dum_i [utilizator]

    a anului in care toti pesesdistii vor fi la munci de canal.

    Dunare-Marea Neagra.