Guvernul reînființează cancelaria prim-ministrului

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2019, 21:10 Actualitate | Esenţial


Nelu Barbu
Foto: gov.ro
Guvernul a decis miercuri, printr-o ordonanţă de urgenţă, reînfiinţarea Cancelariei prim-ministrului, a anunţat purtătorul de cuvânt al Executivului, Nelu Barbu, potrivit Agerpres. Barbu a mai spus că deocamdată s-a creat cadrul normativ pentru înfiinţarea Cancelariei prim-ministrului şi urmează să fie emise alte acte subsecvente pentru operaţionalizarea acesteia.

"Se reînfiinţează Cancelaria prim-ministrului în cadrul aparatului de lucru al Guvernului. Este o structură fără personalitate juridică, subordonată prim-ministrului, a mai funcţionat în trecut această structură şi decizia de reînfiinţare a fost luată pentru o mai bună coordonare a activităţilor aparatului de lucru al prim-ministrului", a declarat Barbu, la finalul şedinţei de Guvern de miercuri.

Cancelaria prim-ministrului a funcționat și în alte guvernări. A fost deființată în 2017 de Guvernul Grindeanu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2980 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    alta.. (Miercuri, 27 februarie 2019, 21:23)

    bili_coiosu [utilizator]

    ..sinecura ?
    • +2 (2 voturi)    
      Ba deloc, este absolută necesară cancelaria (Joi, 28 februarie 2019, 12:07)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui bili_coiosu

      Dacă prima ministresă a țării este analfabetă cu diplomă, nu trebuie cineva să îi arate ce și unde să semneze? Face vreo greșeală și se supără Dr. Aqneea....
  • +2 (2 voturi)    
    mai au de impartit bani? (Miercuri, 27 februarie 2019, 21:42)

    gopo2016 [utilizator]

    la rude si cumetrii? se pare ca nu au terminat cu toate "platile" pt cei ce ii sprijina
  • +2 (2 voturi)    
    este mai grav... (Miercuri, 27 februarie 2019, 21:47)

    ..13 [utilizator]

    Nu mai poate mititica aia blonda - numita tovarasa Docila...

    Greu mama, greu tare...
    Mult mai simplu ar fi pentru dansa - cum ma gandesc io la binele dansei, dar de departe si la binele meu si al altora, fara OUG - este DEMISIA!!!

    Astfel dansa sta cuminte si linistita si iubita langa sotiorul ei si familia cea iubita a baietului..Pace voua!
  • +2 (2 voturi)    
    asteptam si... (Miercuri, 27 februarie 2019, 21:56)

    Mistrelutz [utilizator]

    C.A.P. -urile
  • +4 (4 voturi)    
    Aha (Miercuri, 27 februarie 2019, 21:59)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "[...]a mai funcţionat în trecut această structură şi decizia de reînfiinţare a fost luată pentru o mai bună coordonare a activităţilor aparatului de lucru al prim-ministrulu".

    Traducere: inca o metoda de control a PM, in caz ca mai apare cienva pro-activ pe drum sau blonda uita cine e stapanul.

    Desigur mai e si varianta sa fie un sac de sifonat pentru cleintela teleormaneana.

    Sau, de ce nu, ambele?!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mai aveau posturi (Joi, 28 februarie 2019, 11:32)

    John M. [utilizator]

    pentru pleava psd-ista, ala-i scopul ca pe Vasilica n-o fac ei mai desteapta nici daca muta academia romana la guvern.