Prima reacție a lui Tudorel Toader după victoria Laurei Kovesi în Parlamentul European: A fost un vot politic

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2019, 16:03 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Digi24
Votul din Comisia LIBE a Parlamentului European, în urma căruia Laura Codruța Kovesi se clasează pe primul loc pentru postul de procuror-șef european, este unul politic, iar europarlamentarii sunt "cei mai în măsură" să îl explice, a declarat, pentru HotNews.ro, ministrul Justiției, Tudorel Toader.

"Cred că europarlamentarii sunt cei mai în măsură să facă astfel de referiri, dat fiind faptul că a fost un vot politic", a declarat ministrul Justiției, întrebat despre victoria Laurei Kovesi, revocată de la șefia DNA la propunerea lui.

Laura Codruța Kovesi a câștigat votul în Comisia LIBE pentru șefia Parchetului European. Fosta șefă a DNA a obținut 26 de voturi, urmată de candidatul Franței, Jean-François Bohnert (22 de voturi) și cel german, Andrés Ritter, care a obținut un vot. Acesta este mandatul cu care Parlamentul European va merge să negocieze cu Consiliul UE cine va fi viitorul șef al Parchetului European.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















23057 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:08)

    DiDiRo [anonim]

    • +9 (9 voturi)    
      o (Miercuri, 27 februarie 2019, 18:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      scursură de la ”Ștefan Gheorghiu” care a revocat-o pe Kovesi politic, neținând cont de nimic decât de ordinele lui trădiceanu și dragnea, dă cu tifla superior și ipocrit alegerii Codruței, ca și când tot el are dreptate.
      Mi-e scârbă de astfel de oameni.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Joi, 28 februarie 2019, 12:03)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Bine că se laudă el cu meritele lui obţinute tot politic...Rector, Judecător CC, ministru, membru prin diferite comiţii.. un politruc
  • +18 (18 voturi)    
    Alegeri vs numire (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:10)

    blackbeard [utilizator]

    Ooo, tu, prea marete bubos umplut de corectitudine, onestitate, echidistanta, arata-ne calea catre mantuire!

    Ooo, tu, fauritor de proza seaca, generatoare de cosmaruri si haos, invata-ne legea penala pentru oamenii cinstiti!

    Ooo, tu, salvatorul scursurilor, indruma-ne catre tainele furtului fara raspundere!


    N.b.: "Bah, baieti", fiti finuti si nu cenzurati, ca doar suntem romani, nu hoti. :)
  • +16 (16 voturi)    
    impotriva lui talharel ? (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:11)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    impotriva lui talharel ?
  • +18 (18 voturi)    
    O intrebare (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Buborele, dar când ereai procuror la ordinele PCR si ale Securitatii, nu tot politic ereai? Sau ca sluga a Ciumei Rosii, când dai OUG-uri si distrugi statul de drept, ce mama ma-sii e daca nu Justitie la ordin politic? O sluga ca tine nu poate să faca altceva.... asa ai facut cariera desi ca jurist esti un zero barat.
  • +15 (15 voturi)    
    "Doctoratul "matale de la Balti - R.Moldova ce ... (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:13)

    Plagarus [utilizator]

    ...fost ? O arvuna pe persoana fizica,in interesul urmasilor CCCP ?
    • +8 (8 voturi)    
      E ievaluare internationala (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:49)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      La Balti se reduce toata activitatea „stiinitifica” a „juristului” Putorel. E o nulitate ca mai toti cei care l-au votat decan, apoi rector, la taraba universitara din Iasi.
  • +17 (17 voturi)    
    :-) (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:15)

    Soljenitin [utilizator]

    Tudorele, fa ceva! O ievaluare, o ceva! :))))
  • +16 (16 voturi)    
    subordonarea (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:15)

    loveparade [utilizator]

    procurorilor si a CC nu este politica, mai slugarel?
    • +9 (9 voturi)    
      CCR (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      CCR e o aduntura de secusiti, turnatori si ex-comunisti, in frunte cu kgb-istul Dorneanu, unepersitul utc-ist Enache, hunul Varga, uslașa Piviniceru, si imprevizibiul avocat al mafiei D. Morar.
  • +17 (17 voturi)    
    Zăăăăăău? Nu spune, coane ! (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:16)

    Intermezzo [utilizator]

    Dar votul in CCR cind a stabilit ca nu presedintele ii revoca pe sefii parchetelor , ci ministrul justitiei, ce vot a fost? Dar hotarirea lui Tudorel Toader cind a hotarit s-o revoce pe Kovesi fara ca ea sa aiba nicio sanctiune din partea CSM-ului , ce vot a fost? Hai ca astia sunt fierti la fund dar nu noi o sa-i consolam.
    • +4 (4 voturi)    
      "Hai că ăștia sunt fierți la..." (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:25)

      micsinegru [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Ascundeți vaselina... :-)
  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:17)

    [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    Si a fost ajutata de PSD-ALDE... (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:21)

    lerim70 [utilizator]

    Tu cate voturi "politice" obtineai??????
  • +15 (15 voturi)    
    nea (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:23)

    andrei1232000 [utilizator]

    Dorele, votul este urmarea primitivismului de a face politica a gastii din care faceti parte. credeti ca balcanismul si bolsevismul sunt valabile si la Bruxeles. Si uite ca v-au tras-o (partial inca). Vedeti ca PPE se pregateste sa excluda partidul lui Orban, deci adio locuri in parlamentul european. Urmeaza PSD, alegerile sunt aproape.
  • +14 (14 voturi)    
    politic? - e un vot impotriva prostiei (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:23)

    voinicu [utilizator]

    Daca papagalii psd-isti ar fi stat linistiti poate ca ar fi iesit altceva, dar mintea lor putina, rautatea din sufletul lor mic si teama de beciul domnesc i-a impins la inca o actiune idioata care mai degraba a propulsat-o pe Kovesi decit sa o impiedice.
    Daca iese Kovesi procuror sef la Europa sa vezi miscari de trupe de ca Victoria si Casa poporului catre republicile caraibiene si malgase. Mi-e teama ca raminem si fara o buna parte din primarii psd-ei.
    • +5 (5 voturi)    
      PSD (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:54)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      Tot ce e psd e cloaca de hoti. Nu poate fi cineva cinstit si in acelasi timp psd-ist.
  • +12 (12 voturi)    
    Zau... (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:23)

    ciuche [utilizator]

    ...spre deosebire de tine care ai ajuns in functie prin voia lui Dumnezeu!Cred ca nici pisica mea nu te-ar vota,asa ca zat de aici!
  • +12 (12 voturi)    
    ...tudorele... (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:26)

    mitocanu [utilizator]

    ...ia fa repede o evaluare a viitorului procuror sef european, kovesi, si propune comisiei europene sa o revoce imediat...ca doar asta stii sa faci...
  • +12 (12 voturi)    
    Cat curaj (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:32)

    Isobar [utilizator]

    are impostorul ticalos !!!
  • +14 (14 voturi)    
    tot un vot politic veti lua si voi (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:33)

    Lucky1 [utilizator]

    ...la urmatoarele alegeri
  • +17 (17 voturi)    
    panseurile lui Gargamel.- marele savant de renume. (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:33)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Dar cum ai vrea monser sa fie votul intr-un parlament daca nu politic .Doar in parlamentul de la Bucuresti se freaca menta .
  • +14 (14 voturi)    
    Vot politic (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:38)

    Frank777 [utilizator]

    si la OG 7/2019 ???? Tudorelu face politica hotilor.
  • +6 (6 voturi)    
    dupa ce Kovesi va fi aleasa... (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:45)

    optiunea-2 [utilizator]

    tudorel se va duce cu desaga sa se milogeasca pentru firimituri... va ajunge la gunoiul istoriei romaniei... in cartea neagra a restauratiei comunistoide coruptioniste... un egal cu negrul de sub unghie... o scirba comunista... sclavul mafiotilor
  • +5 (5 voturi)    
    cam (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:59)

    liviu_ [utilizator]

    ca votul tau de demitere (ilegala si impotriva CSM) a lui Kovesi?!
    nu scuze al tau nu a fost politic, al tau a fost la comanda unui mafiot!
  • +6 (6 voturi)    
    PS: (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:00)

    liviu_ [utilizator]

    citesti asta jegule?!

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23000757-comisia-europeana-raportul-tara-despre-justitie-regres-semnificativ-lupta-anti-coruptie-dna-curtea-suprema-tinte-ale-presiunilor-politice-independenta-judecatorilor-procurorilor-fost-afectata.htm

    asta tot politica e mafiot infect?!
  • +6 (6 voturi)    
    Tic-tac (Miercuri, 27 februarie 2019, 23:07)

    hic sunt leones [utilizator]

    se apropie timpul.
    Să vezi ce frumos va fi când un guvern corect îți zboară păpușile din fruntea parchetelor tot prin OUG și va începe să cerceteze motivele care te-au determinat să ignori părerile organismelor europene și a CSM.
    Sper doar să te afli în arest preventiv măcar pe timpul anchetei, pentru că aceste infracțiuni de corupție de care vei fi suspectat vor putea fi făcute corect doar cu tine după gratii.
  • +4 (4 voturi)    
    Bai prapaditilor, (Joi, 28 februarie 2019, 10:35)

    ostrogotul [utilizator]

    pe voi thenocratii nu va placeau oricum. Acum, dupa cum vezi, nici macar politicienii nu va plac. Dupa cum spuneai, a fost un vot politic. Politic, au votat impotriva voastra!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Daca taceai... (Joi, 28 februarie 2019, 14:18)

    Olyx [utilizator]

    filozof ramaneai !...Asa, lumea o sa te perceapa in continuare ca pe acelasi politruc pus in fruntea unui minister cheie DOAR pentru a-l scoate "basma curata" pe seful matale, dovedit infractor. Faptul ca si mata si "coalitia rusinii" ( PSD+ALDE) improasca Romania cu noroi sustinand un alt candidat la functia de procuror sef european si "infierandu-l" pe cel roman (!), e evident pentru oricine...Rusinos si ORIBIL !...
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! Ai inventat roata!! Cam tarziu, dar totusi! (Joi, 28 februarie 2019, 14:41)

    LiviuX [utilizator]

    Pai nu e normal sa fie politic? Ce e UE, CE, nu sunt organizatii, uniuni. aliante sau cum vrei sa le mai spui, politice? Deci inca o data, e normal ca votul sa fie politic, de aia e si vot si nu examen de matematica. Ca in prima parte, cand a iesit prima pe lista, a fost vorba de capacitatea, calitatile si cat de bine corespunde postului e adevarat, dar acolo nu a mai fost vot, deci nu a fost politica. Acum insa, urmeaza partea politica.