Tarcea, aluzie la Dragnea: Am avut un vis urât în care m-am întâlnit cu impostorul care urăște sincer oamenii corecți

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2019, 13:16 Actualitate | Esenţial


Cristina Tarcea
Foto: Captura Antena 3
Șefa instanței supreme, Cristina Tarcea, l-a atacat miercuri pe președintele PSD, Liviu Dragnea, în discursul de la bilanțul Parchetului General, fără să facă însă nicio referire directă la acesta, ci apelând la o metaforă despre un vis cu un impostor care urăște oamenii corecți și care știe că privilegiile nu i s-ar fi cuvenit dacă ar fi respectat regulile.

”Am decis să vă împărtășesc un vis. Oricât aș vrea să fac abstracție de realitate și să mă refugiez în vârful spiritualizat al unui turn de fildeș, simțul practic și instinctul de conservare mă obligă să observ ce se întâmplă în jurul nostru. Am constatat cu stupoare că din ce în ce mai insidios se fac simțite în societate un cuvânt și un fenomen: Impostura. Mă refer la impostura dată în vileag. Cum rareori impostura este dată în vileag, mi se pare mult mai periculoasă impostura veritabilă, nedetectabilă. (..) Am avut un vis urât în care m-am întâlnit cu un impostorul. El nu se numea așa în visul meu, se numea reformatorul. (...) El este cel care știe că dacă ar fi urmat regulile, nu i s-ar fi cuvenit niciodată bunurile, privilegiile, poziția de care se bucură. El se uită în ochii tăi când e vorba de bunuri privilegii și poziții ca și cum ar fi urmat regulile. (...) Era impostorul ticălos, impostorul urăște sincer oamenii corecți, pentru că sunt oglinda în care își văd propria goliciune, cea spirituală și de caracter. În schimb acuză, de regulă cu fapte reprobabile pe care le-a făcut el. El e ticălos și tu ești ticălos, că nu se poate altfel”, a spus Tarcea.

Președinta Instanței supreme a mai spus că impostorul din vis era cel care luptă pentru propria dreptate, pentru propria libertate de exprimare și care întotdeauna are dublă măsură. "Pentru impostor esti genial când crede că te poate folosi, dar esti demonic când legile morale te împiedică să îi faci jocul".

Ea a mai spus că a fost doar un vis urât, dar uneori se întâmplă să devină realitate și visele urâte - o realitate dominată de impostură.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














16147 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Aluzie (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:21)

    Martinezu [utilizator]

    e unul cu mustata si dintii din fata cariati. Arata ca un tractorist dar se da drept ospatar la sindrofii de top.
    • +7 (7 voturi)    
      nu la dragnea s-a referit (Miercuri, 27 februarie 2019, 14:53)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ci la tudorel toader
  • +20 (22 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:22)

    DiDiRo [anonim]

  • +12 (14 voturi)    
    Ce noroc pe capul ei ca a fost doar un vis! (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:31)

    somalezul [utilizator]

    Ea s-a trrezit din cosmar inainte de bilantul Parchetului General, dar noi nu ne vom trezi decat atunci cand noul Mare Conducator si Geniu al Carpatilor va fi la tzuhaus!
  • +6 (10 voturi)    
    Madam, hai zi bre odata pe fata (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:33)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    cine e. Aveti curaj si tineti minte ca nu sunteti singuri! hai sa nu ne mai dam dupa copac si sa spunem lucurilor pe nume fara vrajeli ca astia nu stiu de metafore. Ei sunt niste "schimbashi" de valuta punct
  • +17 (19 voturi)    
    O scurta lista de impostori (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:33)

    iCalin [utilizator]

    ..de care ar trebui sa scapam urgent

    Toader Tudorel
    Iordache Florin
    Dorneanu Valer
    Ciorbea Victor
    Savonea Lia

    Dragnea Liviu-Nicolae
    Popescu-Tariceanu Calin -Constantin-Anton

    PSD
    ALDE
    • +1 (3 voturi)    
      PLUS MIZERIILE CE TAMPESC POPORUL (Joi, 28 februarie 2019, 7:36)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      SLAB DE MINTE...
      Televiziunile lui felix turnatorul- puscariasul si ghita condamnatul penal refugiat in fieful rusiei la belgrad...
  • +16 (18 voturi)    
    genial (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:38)

    toxx [utilizator]

    Am vazut live discursul. Cuvintele folosite de doamna Tarcea sunt in alta limba pentru cariat, va avea nevoie de niste traducatori din limba romana literara in limbaj de lemn ca sa inteleaga.
  • +15 (17 voturi)    
    Are țara oameni! (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:39)

    clencix [utilizator]

    Într-adevăr, o doamnă care știe și încearcă să facă ce este corect. Trebuie adunați oamenii ăștia, puși în fruntea țării și sprijiniți să-și facă datoria.
  • +12 (14 voturi)    
    bravo Doamna Judecator ! (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:42)

    Francisc 1 [utilizator]

    aveti de 10 ori mai mult curaj decat alti "barbati de stat"!
  • +6 (6 voturi)    
    O adevarata Doamna (Miercuri, 27 februarie 2019, 14:43)

    Akylas [utilizator]

    Jos palaria, Doamna Tarcea !!! Au mai ramas in tara asta oameni onesti si remarcabili, printre miile de impostori si infractori ajunsi in functii importante.
  • +9 (9 voturi)    
    O precizare. (Miercuri, 27 februarie 2019, 14:45)

    Isobar [utilizator]

    In banda instalata la putere impostura este generalizata
    dar ea este si ticaloasa cand vine de la oameni cu o
    pregatire academica ce se pun in slujba benzii.
    Concluzia este ca impostorul-ticalos nu este altul decat
    Dl. TUDOREL TOADER !!!
  • +5 (5 voturi)    
    D-na judecator! (Miercuri, 27 februarie 2019, 15:02)

    mara88 [utilizator]

    Multi,foarte multi dintre noi traim cosmarul asta, din care nu stiu cand ne v-om trezi cu bine.Azi ne-am trezit putin si am aflat d D-na LCK,dar in continuare ne zbatem in acelasi nesfarsit cosmar.
  • +6 (6 voturi)    
    Discurs extraordinar (Miercuri, 27 februarie 2019, 15:29)

    Decadere [utilizator]

    Multumim pentru acesasta reflectie. In sfarsit o oaza superba, o combinatie minunata intre demnitate-deontologie-caracter-sensibilitate-adevar-profesionalism-rezistenta.
    Imi doresc sa vad din ce in ce mai multe astfel de persoane in fruntea institutiilor cheie ale statului nostru.

    Societatea noastra e plina, in momentul de fata, de astfel de nevertebrate. Sursa/Focarul ramane in continuare, de la Revolutie incoace, PSD-ul.
    Sunt foarte multi de acest tip de nevertebrate, cocotate in varful societati noastre. Se incadreaza foarte multi, foarte bine in liniutele trasate de dvs.

    Cea mai mare drama este ca nu este doar un vis.

    Dragi magistrati: Poporul va sustine atata tim cat sunteti si cat veti ramane curajosi si demni in si de meseria dvs. Capul sus caci nu sunteti singuri.