Carmen Dan, despre Sebastian Ghiță: Mai degrabă să ne punem întrebarea când vine în țară, nu când a plecat. Am observat că are multe de spus

de MH     HotNews.ro
Marţi, 26 februarie 2019, 14:53 Actualitate | Esenţial


Sebastian Ghita
Foto: TVR
Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, spune despre fostul deputat PSD Sebastian Ghiță, fugit în Serbia, că ar fi bine să ne întrebăm "mai degrabă" când se va întoarce în țară Sebastian Ghiță, ci nu când a plecat. Ea a mai spus despre fostul parlamentar PSD că "e bine să vină în țară", pentru că a observat că are foarte multe lucruri de spus și o poate face mai bine din România.

"Eu cred că ar fi mai degrabă bine să ne punem întrebarea când vine Sebastian Ghiță, nu când a plecat. Eu zic că e bine să vină, că am observat că are foarte multe lucruri de spus. Cred că o poate face mai bine din România decât din afară", a declarat Carmen Dan, la bilanțul Poliției de Frontieră pe anul 2018, potrivit Mediafax.

În România, fostul parlamentar a fost văzut ultima oară în noaptea dinspre 19 spre 20 decembrie 2016, când pleca de la un eveniment organizat de SRI, mergând acolo în calitatea sa de membru al Comisiei parlamentare de control. Poliţiştii care îl filau la cererea procurorilor l-au pierdut. Potrivit unor surse, Ghiţă conducea pe DN1 cu peste 200 km/h, iar la un moment dat un alt autoturism i-ar fi blocat pe poliţişti. Ulterior, maşina lui Ghiţă a fost găsită la locuinţa sa, astfel că poliţiştii au crezut că doarme.

Ghiță a fost prins în Serbia în aprilie 2017, după ce a fost dat în urmărire generală prin Interpol, la cererea autorităților române, pentru șantaj, dare de mită, trafic de influență, spălare de bani și deținere de informații confidențiale. În iulie 2018, instanța supremă din Serbia a respins cererea de extrădare și i-a acordat lui Ghiță azil politic. În această perioadă, el a avut mai multe intervenții la Antena 3 și România TV, în care a susținut că a fost persecutat de DNA.

Sebastian Ghiță a făcut un denunț împotriva fostei șefe a DNA, susținând că i-a dat bani lui Kovesi pentru aducerea în țară a lui Nicolae Popa. În urma acestui denunț, Secția pentru investigarea infracţiunilor din justiţie a început urmărirea penală a Laurei Codruța Kovesi, pentru luare de mită, abuz în serviciu și mărturie mincinoasă.

















4956 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Pai e treaba ta sa-l aduci (Marţi, 26 februarie 2019, 14:59)

    lerim70 [utilizator]

    Poate stati amandoi in celula si va depanati amintirile.
  • +17 (17 voturi)    
    Sa vina! (Marţi, 26 februarie 2019, 15:05)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 [utilizator]

    Il asteptam. Sa-si plateasca datoriile.
  • +12 (12 voturi)    
    in cercurile de sus se afirma (Marţi, 26 februarie 2019, 15:28)

    Dizidentul [utilizator]

    ca este crezut tot ce spune Ghita,nu se pune problema ca minte escrocul.
  • +8 (8 voturi)    
    Sa nu uite sa scoata microfoanele din priza (Marţi, 26 februarie 2019, 15:50)

    ruskimushki [utilizator]

    pana termina el de introdus si scos microfonul din in priza ei.
    Neamuri de traista.
  • +9 (9 voturi)    
    Pai sa vina madam! (Marţi, 26 februarie 2019, 15:52)

    2016 [utilizator]

    Crezi ca va spune cati bani negri a varsat la PSD? Si ca tot circul asta este dirijat de Dragneev, iar tu esti o simpla marioneta fara masa neuronala (in capul tau de lemn, nici nu ar avea cum sa existe neuroni!).
    Voi credeti ca puteti sa manipulati toti romanii, insa nu va merge! Veti sfarsi cu totii acolo unde va este locul!
  • +1 (1 vot)    
    nu vine... (Marţi, 26 februarie 2019, 20:42)

    ceoteldrum [utilizator]

    cica n are bani de bilet!
  • 0 (0 voturi)    
    mititica (Marţi, 26 februarie 2019, 21:07)

    Ilidia [utilizator]

    Sa vina, dar asta nu cred c-ar bucura pe Dragnea si gasca. De la mititica poate turna linistit...
  • +1 (1 vot)    
    Aduceti-l femeie! (Marţi, 26 februarie 2019, 22:28)

    naitza [utilizator]

    Sa vina sa-si plateasca datoriile. Va trebui sa-ti platesti si tu datoriile. Aveti locuri de cazare: tu la Targsor si Guitzatorul la Rahova.
  • +2 (2 voturi)    
    Ceea ce face doamna Dan se numeste (Miercuri, 27 februarie 2019, 2:39)

    gheorghedan978 [utilizator]

    favorizarea infractorului atat direct si cat si indirect. Cei la interne + ministerul justitiei i-au facilitat si ii faciliteaza infractorului sustragerea de la executarea pedepsei. Mai mult, Andronic si altii calca pe la dansul in mod regulat in Serbia fara nici o repercusiune din partea autoritatilor romane. Mai mult, cei la interne refuze sa se autosesizeze fata de acuzatiile false lansate de Ghita. Nu e posibli ca de 4 ani sa faca Ghita, Udrea si Bica reclamatii fara nici o acoperire, adica hartuire si sa nu fie pedepsiti. Mai mult, CNA-ul nu pedepseste calomniile lansate saptamanal de acesti condamnati la diferitele televiziuni. Pe scurt, institutiile acestui stat nu functioneaza.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai avem stat operational (Miercuri, 27 februarie 2019, 11:04)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui gheorghedan978

      din 47, de cand au pus sovietici laba pe el impreuna cu crima organizata autohtona.