Viorica Dăncilă: Nu renunțăm la OUG pe legile justiției

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2019, 13:09 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: AGERPRES
Premierul Viorica Dăncilă a declarat luni, înainte de o întâlnire cu o parte a reprezentanților asociațiilor de magistrați și ai CSM, că Guvernul nu va renunța la ordonanța de urgență 7/2019 care modifică legile justiției.

„Am văzut ieșiri în spațiul public care solicitau să renunțăm în totalitate. Am spus că dăm dovadă de flexibilitate, dar asta nu înseamnă că trebuie să renunțăm și la lucrurile bune”, a spus Dăncilă, într-o conferință de presă la Palatul Parlamentului.

Viorica Dăncilă a susținut că a primit „foarte multe mesaje care susțin această ordonanță” și a citat „o asociație a procurorilor sau magistraților, nu am fost foarte atentă, care susține această ordonanță”. Este vorba de
Asociația Procurorilor din România, condusă de Elena Iordache, lăudată public anul trecut de Tudorel Toader drept un „exemplu de om integru și profesionist (sursa, aici).

„Nu cred că modificarea o facem în stradă”, a continuat Dăncilă, care a precizat că are „deschidere la dialog” și va da „dovadă de flexibilitate dacă argumente temeinice justifică modificări pe care le cer o parte sau alta”.

Ea susține însă că „părerile sunt împărțite” și chiar „contradictorii” și va lua „o decizie care să fie decizia corectă, nu decizia impusă de o parte sau cealaltă”.

















10333 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    Si cu aceasta concluzie (Luni, 25 februarie 2019, 13:13)

    tarabost [utilizator]

    discutiile de la ora 15:30 s-au incheiat
  • +40 (40 voturi)    
    Guvernul este flexibil (Luni, 25 februarie 2019, 13:13)

    Martinezu [utilizator]

    Il pune Dragnea in orice pozitie doreste.
  • +34 (34 voturi)    
    N-am mai ras.... (Luni, 25 februarie 2019, 13:22)

    ElDiablo [utilizator]

    ... demult asa cu pofta. Asociatie a procurorilor lăudata public de gonorel toader.
  • +39 (39 voturi)    
    Atunci care e scopul intalnirii? (Luni, 25 februarie 2019, 13:27)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Chiar nu inteleg, scuze... ce rost mai are intalnirea? Vreti sa lamuriti magistratii ca voi stiti mai bine cum trebuie facut actul justitiei si ce e mai bine pentru magistrati? E o pierdere de vreme, "binele" vostru nu coincide cu cel perceput de magistrati si, in general, de oamenii onesti, fara probleme penale.

    Daca aveati scopuri oneste v-ati fi intalnit cu magistratii in prealabil, ati analizat deschis si onest problemele de care se lovesc toate partile implicate in justitie si apoi ati fi venit cu un proiect comun de lege care ar fi trecut prin parlament si nu ar fi ridicat nici un fel de banuieli legate de interese personale. PReferati insa ordonantele date aiurea, chiar continand prevederi contrare constitutiei si care sunt suspecte ca alte scopuri decat imbunatatirea actului justitiei. PArca vad ca dati curand ordonanta care corecteaza ordonanta, nu ar fi prima oara.

    Presupun ca intalnirea nu e decat o incercare de a realiza "consensul" in spiritul PSD-ALDE: intelegeti si voi, trebuie sa faceti cum vrem noi. Daca nu, va opuneti consesului, sabotati Romania, sorositilor paraleli!
    • +23 (23 voturi)    
      probabil intrebarea era retorica.. (Luni, 25 februarie 2019, 13:50)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      totusi: scopul este de a gira aberatia. oricum si-a anuntat prezenta sefa CSM, Lia Savonea..
      mai mult decat clara chemarea la ordine a slugilor din justitie: uite, i-am chemat, am discutat, ramane ca noi.

      Se va vedea clar azi cine sunt slugile din justitie ale pesedelui
  • +29 (29 voturi)    
    Viorica, Viorica... (Luni, 25 februarie 2019, 13:31)

    reiand [utilizator]

    Întrebată care sunt elementele pozitive pentru care ordonanța merită păstrată, Violeta a zis că nu poate răspunde la această întrebare...

    ...dar că justiția trebuie să fie egală, de la prim-ministru (ea), până la omul de rând (noi).

    Cum de ne-am lăsat iar țara pe mâna unor proști fuduli corupți incompetenți?
    • +10 (10 voturi)    
      după (Luni, 25 februarie 2019, 14:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      cum se vede, somnul națiunii naște monștri.
  • +10 (12 voturi)    
    De ce să renunțe? La pensii „speciale” se renunță? (Luni, 25 februarie 2019, 13:47)

    prec [utilizator]

    Nu se renunță la niciunele Deși amândouă sunt la fel de dăunătoare pentru țară.
  • +15 (15 voturi)    
    cum ramane tovarasi (Luni, 25 februarie 2019, 13:49)

    liviu_ [utilizator]

    cu promisiunile fata de UE?!
    vineri mintea dracnea cum ca o sa rezolve problemele justitiei.... aaa se referea la problemele lui cu justitia!
  • +18 (18 voturi)    
    cine mai sta de vorba cu asta? (Luni, 25 februarie 2019, 13:49)

    MG [utilizator]

    este o țintă falsă care face playback. Mergeți pe fir și veți găsi păpușarul.
  • +20 (20 voturi)    
    PS: (Luni, 25 februarie 2019, 13:49)

    liviu_ [utilizator]

    atunci la ce dracu i-ati chemai la negocieri?!
    sau negocierile erau amenintari si/sau mituiri?!
  • +21 (21 voturi)    
    spagat intelectual ! (Luni, 25 februarie 2019, 13:55)

    Gandila [utilizator]

    A reusit Veorica sa faca un spagat cerebral cu aceast comentariu " Nu renunțăm la OUG pe legile justiției" si "„o sa dam dovadă de flexibilitate dacă argumente temeinice justifică modificări pe care le cer o parte sau alta”.
    Rade cu lacrimi onorabilul Nenea Iancu "„Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale”"
    • +6 (6 voturi)    
      curat (Luni, 25 februarie 2019, 15:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gandila

      murdar coane.
  • +9 (9 voturi)    
    Vai (Luni, 25 februarie 2019, 14:23)

    andrei31 [utilizator]

    ce analfabeta este persoana asta. Nici ea si nici Dracnea nu sunt capabili sa scoata 3 vorbe fara sa faca un dezacord. Ce rusine sa fim reprezentati de asa scursuri genetice si infractionale... Si cum participarea la alegerile europene o sa fie foarte redusa, banuiesc ca P$D va iesi din nou victorios. Trist, foarte trist !
  • -3 (9 voturi)    
    e clar! protestele i-au speriat! (Luni, 25 februarie 2019, 14:38)

    Itsoc [utilizator]

    cele cateva zeci de mii de romani iesiti la protest duminica intre 19 si 21 i-au speriat cu luminitele lor si acum guvernantii fac pe ei de frica :)

    atat dragnea cat si viorica n-au putut dormi din cauza indigestiilor cauzate de pancartele haioase ale hipsterilor flower power din piata.

    restul romanilor aplauda primul guvern si prima legislatura care ii reprezinta in totalitate.

    acestea fiind spuse, stingeti lumina cand plecati.
    • +2 (2 voturi)    
      știm că (Marţi, 26 februarie 2019, 8:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      nesimțirea este trăsătura principală de caracter pentru toți pesedacii (dacă or mai fi excepții, asta nu ar face decăt să întărească regula).
  • +6 (6 voturi)    
    Tara asta va avea un viitor... (Luni, 25 februarie 2019, 16:02)

    Olyx [utilizator]

    mai bun in momentul in care politicienii VOR SCOATE Ordonantele de Urgenta (OU) din Constitutia Romaniei...!!! Sunt tari ( multe ) care nu au OU si o duc foarte bine...La noi, de ani de zile, politicienii de la putere comit un abuz IMENS dand nastere unei multimi de OU prin care "castreaza" legi deja adoptate sau dau altele noi ferindu-se de dezbaterea acestora in Parlament. Practic, acestia conduc Tara fara sa aiba nevoie de....Parlament. Culmea TUPEULUI si NESIMTIRII lor este ca au si majoritate si tot nu trec legile prin dezbatere. Ceea ce ar trebui sa dea MULT de gandit romanilor despre corectitudinea politicienilor de la putere!... As dori sa vad care partid, de opozitie, fireste, isi propune sa le scoata din Constitutie !....As fi primul lui votant !
  • +3 (3 voturi)    
    „o decizie care să fie decizia corectă” (Luni, 25 februarie 2019, 18:04)

    ofCAER [utilizator]

    Pai bine, fa Viorico, da’ cind ii detesi drumu’ la OU, ce fel de decizie luasi?!
  • +3 (3 voturi)    
    HeHe eu fac ce spne dracne bre (Marţi, 26 februarie 2019, 5:05)

    Dalinar [utilizator]

    Asta a fost discutia!