Guvernul anunță că Dăncilă invită magistrații la discuții privind legile justiției

de DG     HotNews.ro
Duminică, 24 februarie 2019, 14:18 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
​​Premierul Viorica Dăncilă îi invită luni, la ora 15.30, pe reprezentanții asociațiilor de magistrați și ai CSM pentru a discuta despre modificarea legilor justiției. Anunțul a fost făcut de guvern în contextul în care magistrații au protestat vineri, într-un gest fără precedent, față de ordonanța de urgență de amendarea a acestor legi.

Redăm integral comunicatul guvernului:

”Având în vedere opiniile exprimate în spațiul public de diferite asociații profesionale din mediul juridic, premierul Viorica Dăncilă invită luni, 25 februarie 2019, ora 15.30 la Palatul Victoria câte un reprezentant al asociațiilor de magistrați, precum și reprezentanți ai CSM, pentru discuții pe marginea legislației în domeniul justiției. Totodată, premierul Viorica Dăncilă asigură asociațiile de magistrați că există întreaga disponibilitate a Guvernului pentru a sprijini toate instituțiile din sistemul judiciar în înfăptuirea unui act de justiție corect, cu respectarea drepturilor fundamentale ale cetățenilor”.

Proteste fără precedent ale magistraților au avut loc vineri, în toată țara, încă de la primele ore ale dimineții. Numai la București, în jur de 200 de magistrați au protestat pe scările Palatului de Justiție din Capitală. "Dacă noi nu suntem liberi, nimeni nu este liber", a fost mesajul transmis de magistrați.

Parchetele și instanțele din țară și-au exprimat nemulțumirea față de modificările aduse legilor justiției prin Ordonanță de Urgență, iar parchetele au anunțat, pe rând pe rând, suspendarea activități în perioada următoare.

Anunțul guvernului vine și după ce premierul Viorica Dăncilă s-a întors de la Congresul socialiștilor europeni care a avut loc la Madrid în acest weekend și unde liderul Frans Timmermans, care este și prim-vicepreședintele al Comisiei Europene, a transmis un avertisment dur PSD, având o discuție cu Liviu Dragnea. Timmermans a spus că nu poate exista niciun fel de compromis în ceea ce privește respectarea valorilor fundamentale și a statului de drept.

De asemenea, decizia guvernului de a invita magistrații la discuții vine în contextul în care astăzi, începând cu ora 18.00, este anunțat un nou protest în Piața Victoriei, față de ordonanța de urgență de modificare a legilor justiției.

















6435 vizualizari

  • +44 (46 voturi)    
    NU (Duminică, 24 februarie 2019, 14:25)

    robert.b [utilizator]

    Nu e nimic de discutat cu o nulitate impostoare.
    • +32 (32 voturi)    
      corect (Duminică, 24 februarie 2019, 14:43)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      La puscarie cu ea, alaturi de Dragnra, Nicolicea, Ciordache, Tudorel, Tariceanu, Valcov, Orlando, Voiculescu-felix, Volguta, Vosgsnian.

      Iar PSD si ALDE scoase in afara legii si desfiintate, plus inchiderea de indata a latrinelor felixmotaniene. De indata!
    • +2 (2 voturi)    
      ba da, (Duminică, 24 februarie 2019, 16:12)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Nulitatea impostoare poate retrage ordonanta. Doar ea !
    • +2 (2 voturi)    
      Ca hoții. (Duminică, 24 februarie 2019, 20:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Ne fură libertatea și independența justiției și pe urmă vrea să negocieze cât să ne restituie.Deja se crede stăpână pe noi și vrea să negocieze cât să fie lanțul de lung?
    • 0 (0 voturi)    
      Ha ha ha! He he he! (Luni, 25 februarie 2019, 0:11)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Pai ce sa discute când ea nu poate citi nici ceasul singură?
  • +33 (33 voturi)    
    Tuta/batata (Duminică, 24 februarie 2019, 14:35)

    dd68 [utilizator]

    Bai tuta dq...asta trebuia sa faci inainte de a da legile!
    • +8 (8 voturi)    
      Dar la 114? Dar la Split TVA? (Duminică, 24 februarie 2019, 16:07)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui dd68

      Nu au facut la fel? Arunca soparla prin OUG si vad daca si unde explodeaza. Apoi peticesc tot prin OUG. Dupa ce vad ca nu e bine mai peticesc de cateva ori si rezultatul final arata 90% ca inainte de OUG-ul initial ca isi dau seama ca-s retardati si era mai bine inainte.

      Oricum va fi evident ce discutii vor urma: un monolog in care li se explica de completul ilegal, de protocoalele ilegale, cum SRI falsifica probe, cum romanii sunt ascultati, le se aminteste de abuzurile justitiei si de Soros.
    • +9 (9 voturi)    
      oameni buni (Duminică, 24 februarie 2019, 16:18)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui dd68

      tantzi asta din videle...a picat treapta a II a.
      Ce sa discuti cu ea, tabla inmultirii?
  • +28 (28 voturi)    
    Am râs (Duminică, 24 februarie 2019, 14:36)

    florinos [utilizator]

    Citez: întreaga disponibilitate a Guvernului pentru a sprijini toate instituțiile din sistemul judiciar în înfăptuirea unui act de justiție corect, cu respectarea drepturilor fundamentale ale cetățenilor ...

    Asta după ce GUVERNUL PSD a protejat infractorii de 2 ani de când PSD este la putere.
  • +24 (24 voturi)    
    ...ca se le spuna ce???? (Duminică, 24 februarie 2019, 14:47)

    mitocanu [utilizator]

    ...ca totul este bine si sa-si bage mintile in cap, ca ordonanta nu se schimba...asta-i psd-ul, ei intai dau ordonanta si apoi discuta...
  • +25 (25 voturi)    
    cand te bagi in tyroaca (Duminică, 24 februarie 2019, 14:54)

    DiDiRo [utilizator]

    te mananca porcii. putea sa-i cheme la discutii inainte. pesede CIUMA ROSIE MAFIOTA.
  • +23 (23 voturi)    
    prosteala ieftina (Duminică, 24 februarie 2019, 14:57)

    informel [utilizator]

    Vrea doar sa dezamorseze protestul de azi.
  • +22 (22 voturi)    
    Doamna PM Docila, (Duminică, 24 februarie 2019, 14:57)

    Rescator [utilizator]

    Ce să discute cineva cu tine care ai semnat toate
    tâmpeniile lui Dady și ale lui Gargamel Beria!?
    După ce ați comis violul in grup vreți impăcarea
    părților!? Nu se mai poate,trebuie să plecați!
  • +23 (23 voturi)    
    Ce urmează? (Duminică, 24 februarie 2019, 15:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    După discuții, komisarul Florea de la Investigații va incepe o actiune represiva, așa cum știe ea de la tată-su, comunistul ăla odios din gasca lui Mazare & Constantinescu. Nu e decât o noua incercare de intimidare si un AMESTEC ODIOS al puterii executive in JUSTITIE. Ce cauta proasa asta, sluga de borfași si tradatori de tara sa „discute” cu magistratii? Daca magistratii sunt independenti, de ce ticalosul Toador vrea sa ii ingenuncheze si ce are (...) satului sa „discute” cu ei?
  • +20 (20 voturi)    
    Oare stie ce face? (Duminică, 24 februarie 2019, 15:14)

    ber [utilizator]

    Iarasi are "disponibilitate" si eventual "deschidere"!!!
    Nu era mai normal sa aiba aceste discutii inainte de a da OUG? Cat despre drepturile fundamentale, astea sunt in primul rand ale borfasilor. Caci pe astia ii apara justitia in ultimii doi ani. Fatarnicie, cat de multa posibil.
  • +21 (21 voturi)    
    NU (Duminică, 24 februarie 2019, 15:20)

    Alexos [utilizator]

    Cu cine sa discute? Cu Dancila? Ce Dumnezeu ar putea spune Dancila? Tabla inmultirii si basmele copilariei?
    Ce este cu idiotenia asta, cum poti emite OUG pentru legi care privesc justitia? Nu avem Parlament, suntem in razboi sau tara este macinata de catastrofe naturale? Tot Guvernul ar trebui sa demisioneze dupa decizia asta, care mi se pare absolut imbecila.
  • +15 (15 voturi)    
    Veorica sta la usa ... (Duminică, 24 februarie 2019, 15:24)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...nu vorbeste nimeni cu ea, o sa fie strategul psd infractorul valcov varf de lance
  • +22 (22 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 24 februarie 2019, 15:30)

    Radu-Mihai [anonim]

  • +17 (17 voturi)    
    Ramane cum a fost (Duminică, 24 februarie 2019, 15:32)

    Houthi [utilizator]

    D-na Vaselina Viorica,eu am inteles că nu te pricepi la nimic si ai semnat fara sa citesti niste ougîuri,ca te grabeai sa pleci la coafor.Lasa-le asa cum este,ca te cearta marele conducator.
  • +20 (20 voturi)    
    Jenant... (Duminică, 24 februarie 2019, 15:34)

    morometu [utilizator]

    Sa te asezi la masa cu analfabetii care pana acum te-au sfidat! Este doar un joc de scena. Daca guvernantii erau cu adevarat interesati de opinia profesionistilor ar fi discutat cu ei pana acum si nu ar fi mers in forta de 2 ani de zile cu tot felul de OUG-uri si legi neconstitutionale. Acum este: tardiv si ineficient! Nu slabiti unitatea! Justitia a fost umilita!
  • +21 (21 voturi)    
    Discutii? Cu Dancila? (Duminică, 24 februarie 2019, 15:41)

    V. Istina [utilizator]

    Nu mai bine trimite direct Bubosul o scrisoare? Ar fi cam acelasi lucru.
  • +22 (22 voturi)    
    Tipic Stalinist. (Duminică, 24 februarie 2019, 16:01)

    Marionette [utilizator]

    In momentul in care Bubosul nu va mai putea controla procurorii dupa dorinta lui, in acel moment va inceta protestul. Pana atunci NICI O CONCESIE sau va fac derbedeii din vorbe.
  • +7 (7 voturi)    
    Inutil (Duminică, 24 februarie 2019, 16:21)

    Grigore [utilizator]

    Cum adica ? .."a discuta despre modificare legilor justitiei" dupa ce le-ai adoptat deja ??? Chiar atit de imbecili ne considera Partidul?? Poate Dancila se adreseaza membrilor si sustinatorilor Partidului. si atunci este explicabil ,vorbeste pe intelesul lor.Numai ca Guvernul este al Romaniei si nu al USL - cca 18.000.000
    cetateni cu drept de vot din care Partidul doar cca 4.000.000..
    Astfel, Dancila avea doua variane de decizie:
    1.Retragerea tuturor OUGurilor pe justitie.Demiterea Ministrului Justitiei sau
    2.Demisia Guvernului si slocitarea alegerilor anticipate.
    Orice alta actiune :praf in 0chi
  • +5 (5 voturi)    
    intai (Duminică, 24 februarie 2019, 16:24)

    andrei1232000 [utilizator]

    se retrage OUG pe justitie si OUG 114 dupa care ne asezam la consultari. Daca nu se retrag, vom discuta 1 an si acestea isi vor continua efectele.
  • +7 (7 voturi)    
    Bineinteles... (Duminică, 24 februarie 2019, 16:27)

    blackarrow [utilizator]

    ca asta e o manevra 'de acoperire ", dar nu tine ... reprezentantii magistratilor trebuie sa puna piciorul in prag de la inceput :
    1. nu trebuia de la inceput, conf. regulamentelor parlamentului , sa se faca consultarea cu toti factorii implicati ?
    2. expuse toate nemerniciile ordonantei -daca ar mai fi nevoie
    3. punctul pe "I " ; ori guvernul -recte si ministrul ala ticalos al injustitiei (care trebuie sa fieprezent, nu sa stea ascuns si sa loveasca, cum face acum )-respecta TOATE prevederile Comisiei de la Venetia si jurisprudenta UE, ori greva continua pe termen nelimitat .
    Altfel nu se poate discuta cu ticalosii ,ori la bal, ori la spital.
  • +6 (6 voturi)    
    Anuleaza OUG-urile (Duminică, 24 februarie 2019, 16:33)

    John_english [utilizator]

    si mai discutam.

    Pana atunci bye.
  • +6 (6 voturi)    
    Venim mai devreme (Duminică, 24 februarie 2019, 17:05)

    tarabost [utilizator]

    Azi, la ora 18:00, in Piata Victoriei!
  • +7 (7 voturi)    
    Tipic comunist... (Duminică, 24 februarie 2019, 17:15)

    naitza [utilizator]

    ...trebuia sa discuti cu ei inainte sa dai OUG-ul. Dupa ce l-ai semnat, ce sa mai discuti? Tuta absoluta a semnat, fara sa stie ce semneaza. O sa va manance puscaria, viermilor.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce discutii.... (Duminică, 24 februarie 2019, 18:14)

    astronaut [utilizator]

    Puterea Judecatoreasca nu poate fi neglijata atunci cand legiferezi , mai ales avand in vedere nivelul de pregatire a actualei guvernari , ce sa discute , de ce nu a facut-o inainte de a da OUG-UL , Dna Veorica inchideti usile Guvernului si plecati acasa , ca oricum asta va fi soarta !!
  • +2 (2 voturi)    
    Rezultatul unei vizite. (Duminică, 24 februarie 2019, 20:53)

    Isobar [utilizator]

    Dupa intalnirea de la Madrid unde s-au facut promisiuni de schimbarea a nelegiurilor adoptate prin ONG-uri, se
    cauta o rezolvare ,desigur in Cexul-PSD care va programa Robotul Dancila in dialogul cu magistratii
    daca acestia vor face marea greseala de prezenta.
    Singura solutie este abrogarea dar aceasta gasca care
    are o comportare in afara si alta in tara va cauta din nou
    sa abureasca,sa insele ,asteptarea din afara si din tara.