Mihai Tudose, despre decizia Congresului UDMR privind steagul Ungariei: Fiecare e liber să cânte sub duș ce vrea el, dar în afara locuinței e România

de DG     HotNews.ro
Duminică, 24 februarie 2019, 11:20 Actualitate | Esenţial


Mihai Tudose
Foto: Facebook - Mihai Tudose
Fostul premier Mihai Tudose a spus duminică, referitor la decizia Congresului UDMR de adoptarea a steagului Ungariei, alături de imn, că ”fiecare e liber să cânte sub duș, acasă, ce vrea el, dar în afara locuinței e România”, adăugând că există legi privind simbolurile naționale și acestea trebuie respectate.

”Și a fost Congresul UDMR.... Și au stabilit că le trebuie imn și că imnul Ungariei e bun. Și că nici cu drapelul nu prea e bine. Și că drapelul Ungariei ar fi satisfăcător. Până aici nimic nou, și în fond, fiecare e liber să cânte sub duș, acasă, ce vrea el. Și să aibă pe pereții dormitorului ce culori vrea. Dar în afara locuinței, țara aceasta unde trăiesc ei, etnicii maghiari, este România!! Imnul este al României. Drapelul este al României. Atât. Pentru restul, privind Drapelul și Imnul avem legi care trebuie respectate. Și aplicate”, a scris pe Facebook Mihai Tudose.

El mai spune că ponderea UDMR în Parlament poate fi mai mică dacă românii se prezintă la vot. ”Dar au lansat la același Congres și un nou concept, acela de transilvanism pragmatic, cu o Transilvanie din ce în ce mai liberă...Aici nu mai e despre ce cântă la duș ... Este despre România! Despre România noastră... Fiindcă au vorbit de pragmatism... Valoarea de întrebuințare a UDMR este dată de ponderea în parlament. Aceasta este mare dacă românii nu vin la vot. Hai să-i și să fim pragmatici!”, a comentat Tudose.

Congresul UDMR a adoptat, sâmbătă, cu unanimitate de voturi că steagul roșu, alb și verde este simbol național propriu al comunității maghiare din România, alături de steagul Ținutului Secuiesc, de imnul Ungariei și de imnul Ținutului Secuiesc Relația majoritate - minoritate din România trebuie să fie soluționată pe termen lung, iar cheia este legalizarea autonomiei, care nu se îndreaptă împotriva nimănui, a declarat președintele UDMR, Kelemen Hunor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9321 vizualizari

  • +11 (23 voturi)    
    dupa (Duminică, 24 februarie 2019, 12:01)

    andrei1232000 [utilizator]

    al doilea razboi mondial intr-o comuna din Franta (depopulata de nemti) au fost asezati prizonieri si refugiati din Ungaria, la un loc, sa se simta bine. Baietii au inceput prin a pune steagul Ungariei pe primarie. A doua zi s-au trezit imprastiati prin toata Franta sau trimiti acasa cei care au vrut in Ungaria. Din pacate noi nu suntem francezi, suntem niste carpe condusi de niste banditi. I-ati auzit cumva sa deschida gura cat a fost Basescu presedinte?
    • -9 (15 voturi)    
      sigur ca da (Duminică, 24 februarie 2019, 13:28)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      pe frantuji i-a deranjat steagul Ungariei, dar accepta steagul negru al ISIS si naravurile musulmane
    • +6 (12 voturi)    
      follow the money (Duminică, 24 februarie 2019, 15:37)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      In Franta nu exista decat francezi.

      E in cultura lor, sunt un stat national cu un singur popor: cel francez, care vorbeste o singura limba: franceza.

      ///

      In Romania iesirile mghiarofile si cele maghiarofobe sunt doar expresia succesului unor indivizi fara scrupule care castiga personal din chestia asta.

      Alminteri, si romani si maghiari au ei alta treaba decat sa discute despre steaguri.

      Educatia e la pamant, oportunitatile de afaceri se prabusesc, asistenta medicala e facut de zugravi samd.

      Cui ii arde de "stegisme" si imnuri?! Cui face bani din chestiile astea.
      • -3 (7 voturi)    
        @ " In Franta nu exista decat francezi. " (Duminică, 24 februarie 2019, 16:52)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        ZAU ?
        Ai uitat un cuvint esetzial : " INCA " .
        • +2 (4 voturi)    
          altceva (Duminică, 24 februarie 2019, 18:34)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

          Sa nu exageram.

          Ghici cati francezi sunt in Occitania? Ghici ce sunt ei din punct de vedere cultural?

          Asta nu ii face mai putini francezi.Si nici nu contrazice ce am spus,

          ///

          Inteleg o anumita iritare fata de migratie,

          Dar tema migratiei a fost (si este) atat de puternic exploatata de propaganda destabilizatoare - si apoi in mod naiv de catre politicieni si presa - incat nu mai este credibila.

          ///

          Hai sa nu "ciordim" articolul. Este despre alt subiect, nu despre migratie, Eu am dat doar un exemplu ilustrativ.
  • +10 (20 voturi)    
    Era de așteptat să se ajungă aici. (Duminică, 24 februarie 2019, 12:14)

    prec [utilizator]

    Noi i-am învățat cu nărav, a nu se uita, începând cu prima lor cooptare la guvernare. Iar în clipa de față, mă mir că moroiul nu le-a dat toată Transilvania. Dar dacă mai rămâne la putere, le-o va da.
  • +2 (6 voturi)    
    aiureli (Duminică, 24 februarie 2019, 15:33)

    Dedalus [utilizator]

    Li se rupe in 44 liderilor lor de maghiarii din Romania.

    Chestia asta cu steagurile si cantecele mai pacaleste pe excitatii dezaxati. Dar nu poate ascunde faptul ca UDMR nu reprezinta interesele maghiarilor din Romania. Pentru ca interesul maghiarilor din Romania nu este legat de relatiile Romaniei cu Ungaria, ar fi complet absurd.

    ///


    Tema asta a "maghiarimii" este din acelasi cos cu bazaconia "Soros care vrea sa ne manance gainile din poiata" - adica o prostie.

    Dar ea foloseste sustinerii unor lideri bine platiti si a unor foarte interesante activitati ale acestora. Nicidecum lui Pishta Baci, care saraca a fost sarac ramane si in romana si in maghiara.
  • +5 (9 voturi)    
    Transilvania (Duminică, 24 februarie 2019, 17:40)

    Kepler [utilizator]

    este Romania, unicul steag national acolo este cel al Romaniei
    si orice alt steag national nu trebuie acceptat de autoritati.
    Vor incerca sa fluture steagul Ungariei tot mai des pe acolo.
  • -1 (3 voturi)    
    ce inseamna nationalism? (Luni, 25 februarie 2019, 11:14)

    Razvan_M [utilizator]

    Daca directia spre care trebuie indreptata Romania inseamna globalism, atunci de ce ne-am supara ca fiecare maghiar mai dus cu capul isi trage un gard in jurul localitatii in care traieste si se declara autonom? Ce atata nationalism romanesc? De ce n-am avea localitati autonome? Fiecare cu aia a lui. Ce atatea granite? Cine nu-i de acord cu asta este xenofob. Autonomia nu strica nimanui. Open society este idealul spre care trebuie sa tindem.
    Iar pt. ca Dragnea/Tudose sustin o tema, automat #rezist trebuie sa se opuna: deci steagul maghiar sa devina steag oficial, limba maghiara limba oficiala in Romania. Ca sa aiba minoritatile drepturi.