Legile justiției Șefa Reprezentanței Comisiei Europene: Există și opțiunea nucleară, sperăm să nu ajungem acolo

de MH     HotNews.ro
Vineri, 22 februarie 2019, 16:06 Actualitate | Esenţial


Angela Cristea, sefa Reprezentanei Comisiei Europene în România
Foto: Hotnews
Șefa Reprezentanței Comisiei Europene la București, Angela Cristea, afirmă că Bruxelles-ul are o serie de instrumente de intervenție pentru a răspunde încălcării principiilor statului de drept în România. "Există procedura de infringement, există întotdeauna și opțiunea nucleară, dar sperăm să nu ajungem acolo", a declarat ea la RFI.

"Este foarte clar că îngrijorările pe care le exprimăm în mod repetat, din ce în ce mai mari, reflectă îngrijorările reale care vin din România. (...) Nu suntem convinși de argumentele care vin din partea omologilor din România și care spun că nu va fi afectată independența justiției. Și atunci de ce este atâte lume îngrijorată, dacă nu va fi afectată independența justiției?", s-a întrebat Angela Cristea.

Despre protestele magistraților, șefa Reprezentanței Comisiei Europene la București a spus că se aștepta să apară aceste proteste ale magistraților, pentru că aceste ordonanțe se emit peste noapte, fără consultări publice cu părțile implicate, iar magistrații simt că independența le este amenințată.

Cu privire la nou înființata Secție specială de investigare a magistraților, Cristea spune că apariția acestei structuri, în pofida recomandărilor Comisiei de la Veneția, ridică mari semne de întrebare, iar ”primele sale acțiuni nu sunt de natură să ne liniștească”.

Întrebată ce măsuri ar putea lua Comisia Europeană împotriva României, Cristea a spus că CE va folosi cu mare atenție instrumentele pe care le are la dispoziție și își va respecta la literă mandatul.

"Vom face astfel încât să onorăm această încredere pe care ne-o dau cetățenii României (...) Avem multe instrumente, unele mai discrete, altele mai brutale. Avem cazurile de infringement (...) Există întotdeauna și opțiunea nucleară (n.r. -activarea Articolului 7) nu cred că va fi nevoie să ajungem acolo, nu ne dorim să ajungem acolo (...) Încercăm să ne uităm mai mult la fapte și mai puțin la vorbe”, a afirmat șefa Reprezentanței Comisiei Europene.

Referitor la acuzațiile PSD-ALDE potrivit cărora rapoartele MCV ar folosi date ”măsluite”, Angela Cristea a subliniat că toate datele provin din surse publice, majoritatea de la instituțiile statului român. ”Restul e manipulare... Ar fi de râs dacă nu ar fi de plâns”, a adăugat ea.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7534 vizualizari

  • -21 (29 voturi)    
    doamna uita ca e justitiabila in Ro... (Vineri, 22 februarie 2019, 16:17)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cu tot ce implica aceasta calitate de justitiabil.
    • +11 (17 voturi)    
      Ba deloc. Nu se lasa prostita de sloganuri (Vineri, 22 februarie 2019, 17:25)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • 0 (2 voturi)    
      suna strident (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 11:37)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ceea ce spui suna a amenintare voalata.De cand exprimarea adevarului inseamna o infractiune?!!!
      Ai iesit din bezna protocomunista!?
  • +20 (26 voturi)    
    dat in jduecata nenorocitii! (Vineri, 22 februarie 2019, 16:24)

    liviu_ [utilizator]

    ii dam in judecata pe toti: CE, UE, GRECO, Comisia de la Venetia, SUA, Martienii daca e nevoie! noi TREBUIE sa fim lasati saf uram!
  • +17 (25 voturi)    
    serios acum (Vineri, 22 februarie 2019, 16:27)

    liviu_ [utilizator]

    este clar ca psd si alde MINT si INCALCA toate angajamentele facute cu partenerii straini (mai ptuin rusia...)
    psd si alde TREBUIE sa PLECE de urgenta si DEFINITIV!!! altfel romania NU o sa-si revina vreodata!
  • -4 (18 voturi)    
    xzxzxzx (Vineri, 22 februarie 2019, 16:34)

    solar [utilizator]

    Si cum o sa arate ? Ca si pentru UNGARIA ? Sau ca si pentru POLONIA?
  • +15 (21 voturi)    
    vedeti doamna (Vineri, 22 februarie 2019, 16:36)

    Captain Obvious [utilizator]

    sa nu va lege cu sectia aia noua. ca denigrati tara
    ei ca se p.sa pe ea in fiecare secunda nu inseamna nimic
    • -12 (18 voturi)    
      De ce? Ea nu denigreaza ! (Vineri, 22 februarie 2019, 17:16)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      De ce? Ea nu denigreaza ! E platita frumusel sa fie impotriva Romaniei. Si este, prin fapte, nu vorbe.
      • +4 (10 voturi)    
        Mancrut (Vineri, 22 februarie 2019, 18:14)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Daca nu esti mancrut esti ticalos platit de Ciuma Rosie. Sau un borfas. Sik*ir!
      • +3 (7 voturi)    
        prost mai esti... (Vineri, 22 februarie 2019, 18:19)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        prost mai esti...
      • 0 (2 voturi)    
        confuzie grava! (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 11:41)

        vizirul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Te faci ca nu pricepi- Romania nu poate fi confundata cu vremelnica "putere" politica , care face orice pentru a-si salva coruptii.
  • +12 (20 voturi)    
    Otiunea "nucleara": (Vineri, 22 februarie 2019, 16:43)

    Acidutu [utilizator]

    nu trebuie sa se mai lase asteptata. Comisia Europeana se rezuma de doi ani doar la amenintari mai mult sau mai putin voalate, iar alianta psd-alde-udmr-alte cozi de topor isi vad de ale lor, pe principiul "cainii latra, ursul trece".
    Daca nici acum in al treisprezecelea ceas nu luati masurile ce se impun, maine nu veti mai avea ce face si va veti rezuma la contemplarea catastrofei, respectiv la prabusirea Romaniei si alipirea ei la Rusia + Ungaria.
  • -15 (23 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 22 februarie 2019, 16:49)

    Lok [anonim]

    • +12 (18 voturi)    
      Asa scrie pe fituica de la rusi? (Vineri, 22 februarie 2019, 17:27)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Vezi ca nu-ti merge bine traducerea in romana.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +2 (6 voturi)    
      gustul sau realitatea promovata deSPD (Vineri, 22 februarie 2019, 17:48)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      fiecare care posteaza in Internet are dreptul sa spuna ce crede despre politica celor de la conducerea tarii( sau a unei Tari),totul trebuie sa se rezume la buna crestere si foarte important la o cultura politica asimilata . Daca postam numai de dragul "eu sustin SPD- ALDE sauUSR etc. fara sa vad ce se intimpla in Romania si pot sa jignesc unul sau alt politician fara argumente nu duce tara mai departe si speranta ca Romania sa se dezvolte este indreptata catre null...nada.Fiecare formatiune politica a fost aleasa de un numar de votanti si in acesasta democratie detine sau nu majoritate asta nu inseamna ca minoritatea nu are niciun drept de a aduce amendamente,afirmatiile au fost sau nu pe gustul EU nu are nici-o relevanta trebuie sa acceptam ca sint si alte pareri politice sata inseamna democratie
    • +1 (3 voturi)    
      vrong..., (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 11:44)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      te referi la cei 18% din cei cu drept de vot, care in fond este o minoritate.
  • +13 (21 voturi)    
    Stimată Doamnă Angela Cristea, (Vineri, 22 februarie 2019, 16:57)

    Rescator [utilizator]

    UE nu mai trebuie să aștepte,este nevoie urgentă
    de activarea Art.7,chiar dacă ne va afecta pe toți.
    Se vede clar că bolșevicii din Mafia Roșie,Cupola
    Ciumei Roșii,execută intocmai ordinele Moscovei și
    nu se opresc in demolarea a ceea ce a mai rămas
    din Statul de Drept.Timpul nu mai are răbdare!
  • +13 (21 voturi)    
    Declansati optiunea nucleara (Vineri, 22 februarie 2019, 16:58)

    Muncitorul [utilizator]

    Infractorii ajunsi la conducerea Romaniei nu vor da inapoi. Nici cu optiunea nucleara nu cred ca vor da inapoi. Vor sa tarasca Romania in evul mediu, alta optiune pt ei nu exista, doar puscaria! Romania este pe cale sa se destrame! Activati articolul 7!
  • +6 (16 voturi)    
    Faceti ceva!!! (Vineri, 22 februarie 2019, 17:26)

    Irina25 [utilizator]

    Ca noi suntem ocpuati. Casele de pariuri si shaormeriile ne mananca tot timpul.
  • +2 (8 voturi)    
    de-acord!!! (Vineri, 22 februarie 2019, 17:48)

    Stapanu [utilizator]

    activati "optiunea nucleara", oricum o sa-i doara-n basca pe actualii guvernanti / ROU e fifty - fifty in privinta dihotomiei dezvoltare vs subdezvoltare; adeptii variantei 2 acum la putere oricum nu mai acceseaza bani europeni nefiind... furabili (!)
  • +2 (8 voturi)    
    Trancaneala (Vineri, 22 februarie 2019, 18:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Amenintari, avertismente formale etc. Prin cum actioneaza CE a devenit complice a GUVERNULUI HOTIEI NATIONALE si al unui parlament de mafioti, penali si complici care au distrus statul de drept din Ro.
  • 0 (6 voturi)    
    Sincer (Vineri, 22 februarie 2019, 18:27)

    DanTeo [utilizator]

    Eu m-as bucura daca o românca ar declansa "nucleara". Ca strainul, tot strain...
  • +2 (8 voturi)    
    UE ar putea face mult mai multe daca (Vineri, 22 februarie 2019, 18:49)

    clint [utilizator]

    romanii ar avea si ei o reactie.
  • +5 (5 voturi)    
    optiunea voastra nucleara (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 3:19)

    revo [utilizator]

    este un part! Atata timp cat este nevoie de unanimitate pentru a fi activat Articolul 7, nu inseamna absolut nimic! Este chiar mai putin decat un part, pt. ca ala elibereaza gazele din mate si te simti mai bine.
    Ati dormit in papuci si n-ati taiat in carne vie cand Ungaria, Polonia, Romania, Cehia si altii au luat-o razna si acum tot dati din gura cu "optiunea nucleara"! Sunteti penibili.