UPDATE O copie a dosarului Tel Drum - Dragnea a fost trimisă controversatei Secţii de investigare a infracțiunilor din justiție/ Procurorul general: Decid săptămâna viitoare cui revine competența să judece cauza

de MH     HotNews.ro
Vineri, 22 februarie 2019, 14:59 Actualitate | Esenţial


Dragnea la DNA
Foto: AGERPRES
O copie a dosarului Tel Drum, în care liderul PSD, Liviu Dragnea este urmărit penal, a fost trimisă, vineri, de către procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) către Secţia de investigare a infracțiunilor din justiție, a anunțat procurorul șef interimar DNA Călin Nistor. De asemenea, DNA a sesizat procurorul general, care trebuie să decidă ce parchet - DNA sau Secția de anchetă a magistraților - este competent în acest dosar. Augustin Lazăr a declarat pentru HotNews.ro că va lua o decizie săptămâna viitoare.

"Au fost solicitări de trimitere a dosarului apreciindu-se că dumnealor sunt competenți, procurorul de caz ca și procurorul șef Secție au apreciat că în această situație competența de a efectua urmărirea penală revine DNA, motiv pentru care au sesizat procurorul general cu soluționarea acestui conflict pozitiv de competență. Firește, pentru că era și o solicitare de a fi mijloc de probă într-un dosar de-al dumnealor, noi le-am trimis în copie și dosarul Secției", a declarat procurorul șef interimar DNA Călin Nistor, la bilanțul instituției, potrivit Mediafax.

El a mai spus că DNA a sesizat procurorul general, care trebuie să decidă ce parchet - DNA sau Secția de anchetă a magistraților - este competent să facă urmărirea penală în acest caz.

"Conflictul pozitiv de competență se constată atunci când două organe de urmărire penală, în speță două unități de parchet, pretind că sunt competente pentru a soluționa această cauză. Soluția este următoarea - este sesizat procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție pentru a stabili cărei unități de parchet îi revine competența de a efectua urmărirea penală. Fiind în această situație, noi am sesizat procurorul general pentru soluționarea conflictului pozitiv de competență survenit între Direcția Națională Anticorupție și Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție", a declarat procurorul șef interimar DNA.

Contactat de HotNews.ro, procurorul genreral a precizat că va lua o decizie săptămâna viitoare.

Procurorii DNA aveau termen până vineri pentru a transmite această copie, potrivit ordonanței de ridicare înscrisuri trimise de Adina Florea, procurorul-șef adjunct al Secţiei de investigare a infracțiunilor din justiție.

Secția de anchetare a magistraților a transmis către DNA patru cereri de preluare a dosarului Tel Drum, motivând că în această cauză sunt vizați și magistrați.

În dosarul Tel Drum, în 13 noiembrie 2018 procurorii DNA au anunţat, oficial, că Liviu Dragnea este urmărit penal pentru constituirea unui grup infracţional, abuz în serviciu şi infracţiuni privind deturnarea de fonduri europene, în legătură cu favorizarea companiei în privinţa acordării de contracte. Faptele ar fi fost comise în perioada în care era preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman.

"Până în acest moment, nici Autoritatea de management (Ministerul Dezvoltării Regionale şi Fondurilor Europene) nu s-a constituit parte civilă cu privire la sumele ce ar fi fost obţinute nelegal din fonduri europene de peste 20 milioane euro), nici Consiliul judeţean Teleorman nu s-a constituit parte civilă cu privire la prejudiciul ce ar fi fost produs prin infracţiunile de abuz în serviciu ( peste 31 milioane lei)", transmiteau procurorii DNA.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














9876 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 22 februarie 2019, 15:01)

    polonyca [anonim]

  • +38 (40 voturi)    
    sa vezi acu ce cauta (Vineri, 22 februarie 2019, 15:04)

    liviu_ [utilizator]

    slugile lui dracnea chichite la dosar... si daca nu sunt or sa inventeze!

    nu e nevoie sa distruga dosarul... e nevoie sa-l mai amane pana se da o amnistie ceva....
    • -15 (17 voturi)    
      slugile lui dragnea. atat stii (Vineri, 22 februarie 2019, 15:17)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      slugile alea ale lui dragnea aveau acces la dosar pentru ca dragnea are acces la dosar pentruc a teldrum are acces la dosar
      • +15 (15 voturi)    
        Hai, tovarase, nu te mai oftica... (Vineri, 22 februarie 2019, 17:19)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Gasesti alt stapan pentru care sa postezi.

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • +2 (2 voturi)    
        si tu (Vineri, 22 februarie 2019, 22:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        nu esti in stare decat sa injuri justitia, pe kovesi si pe Iohannis !
        cum altfel vrei sa-ti spun decat sluga psdista?!
        sluga lui putin iti convine mai mult?!
    • -10 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 februarie 2019, 16:09)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      • +1 (1 vot)    
        baiete (Vineri, 22 februarie 2019, 22:46)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

        oricat te chiuni tu sa arati ca saracul dracnea e condamnat pe nedrept...

        are deja o condamnare DEFINITIVA pt furt de voturi!
        si are dosar facut de "ieuropeni" pt ca a furat fonduri! si alea tot politice sunt, nu?!

        gaseste floricica o chichita... ca doar o sa judece dosaru sefa csm cu sotu in psd si se rezolva tot!
        • -1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 11:26)

          [anonim] i-a raspuns lui liviu_

    • 0 (0 voturi)    
      Poate ii cauta (Vineri, 22 februarie 2019, 21:24)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      si pe martori. Sa ii ameninte ,sa ii faca sa-si retraga declaratiile. Mizerie !
  • -21 (29 voturi)    
    Dezastru (Vineri, 22 februarie 2019, 15:04)

    OG [utilizator]

    De ce DNA ? :(
  • +10 (10 voturi)    
    Le trebuie originalul ! (Vineri, 22 februarie 2019, 15:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Au nevoie sa li se recunoasca competenta dupa persoana !

    Pana sa se mai intample ceva cred, sper ca Lancrajan o sa apuce sa trimita dosarul in instanta.
  • +14 (14 voturi)    
    deja nu mai e nicio rusine (Vineri, 22 februarie 2019, 15:14)

    Captain Obvious [utilizator]

    pai chapo si escobar au jucat la pitici pe langa mustaciosul nostru.
  • +16 (16 voturi)    
    Surpriza? (Vineri, 22 februarie 2019, 15:16)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Era cat se poate de evident motivul constituirii acestei sectii speciale de investigare a magistratilor: preluarea dosarelor interesante, care se vor solutiona de catre acea sectie. Depinde care este persoana vizata, unele vor fi inchise cu achitare sau neincepere a urmaririi (cum e cel legat TelDrum ori de cimitirele favorite ale lui Valcov), altele cu pedepse drastice (cum e cel al fostei sefe a DNA, se incalzeste pe tusa sotia presedintelui).

    DNA sa stea in banca ei. Cand se va invata sa se poarte frumos cu Dragnea & co atunci va primi dosare in lucru. Pentru aceasta Iohannis va trebui sa o numeasca pe Adina Florea la sefia DNA, eventual sa faca si un cumul de functie ca sa fim siguri ca lucrurile intra pe maini bune.

    Suna a scenariu prost de fictiune politica? Probabil, insa mi-e teama ca se va transforma in realitate...
  • +16 (16 voturi)    
    ?? (Vineri, 22 februarie 2019, 15:17)

    nlln [utilizator]

    Acesta este efectul absentei la vot.

    De prea mult bine, unii au impresia ca democratia si statul de drept pica din cer.
    Uite ca nu pica.
    Trebuie sa lupti si sa iei atitudine daca vrei sa traiesti intr-o societate democratica .
    Lupta incepe cu participarea la vot.

    Nu te duci la vot, ajung hotii sa conduca tara( cum s-a intamplat).

    S-a reinstaurat teroarea comunista.
    Toate aceste specimene, mediocritati, analfabeti, gen Dancila, Dragnea, Tariceanu, Toader , mai nou Florea si multi altii....
    • +1 (5 voturi)    
      Da si nu (Vineri, 22 februarie 2019, 18:08)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      As vrea sa fiu de acord cu tine dar realitatea ne va contrazice. Majoritatea care decide nu este cea reprezentata de persoane care au idei de curățenie a clasei politice, de modernizare, stat de drept, respect, predictibilitate, responsabilitate, “viața ca afara” ( in vest ma refer), etc...

      Majoritatea este cea care da oameni ca cei ce sunt innconducerea PSD, ca doar nu au apărut de pe Luna. Ei reprezintă o selecție din popor, din păcate încă reprezentativa

      Când se va schimba? Nu știu. Dar nu cu generația asta....

      Ce se va întâmpla? Nu știu. Dar nu pare bine
  • +13 (13 voturi)    
    ei, (Vineri, 22 februarie 2019, 15:18)

    nahir [utilizator]

    acuma o să afle și hamsterul de probele incriminatorii din dosar și-și va lua măsuri de protecție.
    S-o vedem pe madam flocea, cea neindependentă, ce acțiuni ia în privința magistraților care zice ea că apar în dosar.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu cred (Vineri, 22 februarie 2019, 17:40)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Din cate stiu, inculpatii, prin avocati au acces la dosar si il pot chiar copia (amintiti-va cum plangea Livache ca nu are bani de copiator) tocmai ca sa-si poata construi apararea. Deci Flocea se face ca lucreaza.
      Tinta este preluarea competentei asupra instrumentarii dosarului pentru a distruge probe sau pentru a il uita printr-un sertar.
  • +13 (13 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 22 februarie 2019, 15:25)

    Radu-Mihai [anonim]

  • -13 (13 voturi)    
    Ca sa vedeti c-a fost mult zgomot pentru (Vineri, 22 februarie 2019, 15:31)

    xrogo [utilizator]

    nimic, daca a fost trimisa o copie inseamna ca cei de la Sectie aveau dreptul s-o ceara si impotrivirea procurorului de caz, vestita Veverita, a fost ilegala de-a refuzat de 4 ori, cel putin asa ati spus voi!
    Apoi faceti caz de independenta aceste sectii speciale, n-am auzit pe vremea lui Kovesi la DNA ca cel putin un dosar sa fie infirmat de catre Lazar, care era teoretic seful lui Kovesi, deci DNA-ul avea independenta ceruta de acea sectie!
    • +10 (10 voturi)    
      Da, stim, n-ai vazut, n-ai auzit... (Vineri, 22 februarie 2019, 17:20)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ce mentalitate!

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +9 (9 voturi)    
      Au cerut dosarul.. (Vineri, 22 februarie 2019, 18:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu copii, fai! Dosarul!!! Adica vor sa preia dosarul de la DNA. Au cerut dosarul si li s-au dat copii.

      Bai, voi chiar nu aveti limite la nesimtire si la ilogica?
    • +6 (6 voturi)    
      5 sec ...... (Vineri, 22 februarie 2019, 18:30)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      blablabla
    • +1 (1 vot)    
      Uita-te in oglinda si repeta de 1001 ori (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 0:38)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Stapanul meu este urmarit penal, pana te desmeticesti, ca esti cam besmetic.
  • +8 (8 voturi)    
    Totusi (Vineri, 22 februarie 2019, 15:43)

    Tony_K [utilizator]

    E bine ca le-au dat doar o copie, zic si eu.
  • +15 (15 voturi)    
    dacă transpiră informații din dosar? (Vineri, 22 februarie 2019, 17:00)

    ouyang [utilizator]

    se aleg cu dosar penal cei din SIIJ? sau ăștia sunt deasupra legii și fac ce vor ei?
  • +4 (4 voturi)    
    Singura instanta competenta... (Vineri, 22 februarie 2019, 19:27)

    Klaus_ [utilizator]

    Singura instanta suficient de competenta pentru acest dosar este cea din studioul Antena 3, ce nu e clar?