Vicepreședintele Comisiei Europene, despre noile modificări aduse legilor justiției: "Why Romanian government why?"

de MH     HotNews.ro
Joi, 21 februarie 2019, 12:49 Actualitate | Esenţial


Jyrki Katainen
Foto: Comisia Europeana
Vicepreședintele Comisiei Europene Jyrki Katainen comenteză pe Twitter Ordonanța de Urgență a Guvernului care modifică din nou legile justiției: "Why Romanian government why?".

Vicepreședintele Comisiei Europene a scris joi pe Twitter că ultimele modificări aduse legilor justiției sunt în contradicție cu recomandările din Mecanismul de Cooperare și Verificare (MCV).

"Comisia Europeană urmărește cu mare îngrijorare ultimele evoluții privind statul de drept în România. Atât conținutul, cât și procedura prin care au fost făcute aceste modificări păr să fie în contradicție cu recomandările MCV", este mesajul publicat de Jyrki Katainen pe Twitter.

Mesajul oficialului european se intitulează: "Why Romanian Government why?".

Nu este pentru prima dată când oficialul european critică puterea de la București pentru măsurile din Justiție.

Și intenția Guvernului de la București de a emite o Ordonanță de Urgență pentru contestația în anulare a stârnit reacția extrem de critică a vicepreședintelui Comisiei Europene, finlandezul Jyrki Katainen, care a transmis că o astfel de deciziei este "incredibilă" și că "poporul român merită stat de drept".

De asemenea, vicepreședintele Comisiei Europene declara recent într-un interviu pentru CNBC că cea mai mare provocare cu care se confruntă Uniunea Europeană este în prezent că țări precum Polonia, Ungaria și România se abat de la calea democrației liberale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11279 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Because (Joi, 21 februarie 2019, 12:54)

    Kosmos [utilizator]

    They can..and 95% of the population hasn't got a clue what all this about
    • +22 (26 voturi)    
      Pentru (Joi, 21 februarie 2019, 13:59)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Pentru că nu avem educație politică și înghițim toate promisiunile partidelor de stânga care aruncă cu măriri de pensii si salarii in sectorul public dar îi gâtuie pe privați.

      Pentru ca 40% din angajații români muncesc pe salariul minim.

      Pentru că 3 din 5 angajați lucrează în sistemul public.

      Pentru ca Opoziția nu are viziune și nu are un Lider care să atragă voturi din tabăra adversă.

      Pentru că Opoziția face campanie pe Facebook nu și în mediile unde pot intra în contact cu votanții PSD.
    • +4 (6 voturi)    
      Iar la 94% (Joi, 21 februarie 2019, 14:21)

      aim64bm [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      NU LE PASA !
  • +25 (29 voturi)    
    repede (Joi, 21 februarie 2019, 12:54)

    stupidu [utilizator]

    repede, Adina Florea, dosar penal si lui asta. pai ce facem aici, scriem neautorizat pe twitter ala?
  • +15 (19 voturi)    
    Mafia Roșie,Cupola Ciumei Roșii (Joi, 21 februarie 2019, 13:11)

    Rescator [utilizator]

    nu răspunde la intrebări nici măcar in fața Marii
    Adunări Naționale.Apărătorul feroce al interlopilor ,
    tâlharilor,hoților și corupților din coteria penală
    PSD/PCR +ALDE+UDMR bagă capul in nisip și își
    vede de *misiunea* lui.Dictatorul nu se supără,
    el este mulțumit!
    • -9 (9 voturi)    
      Nu vorbi de Cupola, ca raspunde CSM, sectia procur (Joi, 21 februarie 2019, 15:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Nu vorbi de Cupola, ca raspunde CSM, sectia procurori.
  • +25 (27 voturi)    
    Ii vor raspunde cu sloganul P$D : (Joi, 21 februarie 2019, 13:13)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    " Pentru ca puţim !!! "
  • +14 (16 voturi)    
    Because I can :) (Joi, 21 februarie 2019, 13:18)

    Amad [utilizator]

    qued

    Scapă fiecare cum poate.
  • 0 (12 voturi)    
    acuma (Joi, 21 februarie 2019, 13:28)

    moka [utilizator]

    pe cuvant ca vreau eu afara din UE.
    votantii nu pot intelege altfel.
  • +5 (9 voturi)    
    De ce? (Joi, 21 februarie 2019, 13:34)

    DanTeo [utilizator]

    De Shakespeare!
  • +9 (11 voturi)    
    Because Gubern de Tractoristi (Joi, 21 februarie 2019, 13:49)

    Dalinar [utilizator]

    Carora nu le pasa, deloc de Romania, doar de buzunarul lor.
  • -18 (26 voturi)    
    Domnule Dabija, (Joi, 21 februarie 2019, 13:56)

    Un cititor [utilizator]

    non ti preocupare!
    Așadar dl. Katainen iubește atât de mult oamenii acestui popor, încât nu poate să doarmă de grija lor.
    Ar fi în stare să-și vândă toată averea și apoi să împartă banii săracilor din România. Dar nu-l lasă dl. Trump.
    • +10 (10 voturi)    
      Evident (Joi, 21 februarie 2019, 14:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      E evident cp un popor care voteaza hoti sa aiba parte de tot dispretul lumii. Numai cine nu are ochi nu vede ca `omuletii verzi` deja colcăie in Palatul Victoria si in celelalte institutii ale viitor inexistentului stat numit România
    • +10 (10 voturi)    
      Geez (Joi, 21 februarie 2019, 14:33)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Da, ma. Ma copleseste logica ta falimentara. Numeste un pesedist care face ce ai descris tu mai sus.
      Dimpotriva, aia fura de la tine si baga la ei in cont.
      Dar macar sunt rumanashi mioritici, nu-i asa?
      • +2 (2 voturi)    
        "E de-ai nostri !!" (Vineri, 22 februarie 2019, 9:35)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        urlau imecilii muncitori: "moarte lui Maniu !! moarte tradatorilor !!"
        A avut noroc Iorga c-a fost ciopartit inainte, tot de agenti sovietici, altfel putrezea de viu intr-un perete la Aiud.
        Cand te gandesti ca azi acele iaduri sunt aproape complet ignorate, te-apuca gandul: oare nu se pregatesc altele ? Zambetul idiot al pavianului ordinar nu prevesteste nimic bun, la fel ca si agitatia ciumei.
    • +6 (8 voturi)    
      Un cititor (Joi, 21 februarie 2019, 14:43)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      al carticicii rosii ?
  • +13 (17 voturi)    
    Why ? (Joi, 21 februarie 2019, 14:01)

    Gandila [utilizator]

    Dear Mr. Jyrki Katainen, please these questions to be placed in an organized way and only to those representatives of the people who represent the scumbag of Romania .i.e. Dragnea Liviu (Ophiophagus hannah), Toader Tudorel (Vipera ammodytes ammodytes lex), Dancila Viorica (Dictyostelium discoideum), and the list can continue ..
  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Joi, 21 februarie 2019, 14:06)

    TheFaime [utilizator]

    Pentru ca coruption si pentru ca voi tot ati fost ingrijorati si nu ati luat masuri.. de aia! In loc sa actionati, tot ati admirat patria asta..
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 februarie 2019, 14:14)

    [anonim]

  • -14 (14 voturi)    
    dar acelasi popor nu mrerita si E si Schengen? (Joi, 21 februarie 2019, 14:22)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    intreb pentru un prieten, prof de fizica, foartr ocupat cu meditatiile!
  • +5 (7 voturi)    
    Anticipated elections (Joi, 21 februarie 2019, 14:41)

    ilie57 [utilizator]

    Is this a solution to dismiss PSD (Dragnea, Toader, ...)?
    PSD can stole in election system?
    Can you help us?
  • +8 (8 voturi)    
    ete d'aia (Joi, 21 februarie 2019, 14:55)

    razeshu [utilizator]

    Because we can. Yes we can, varianta .Teleormanistaneza. Pentru ca mertzan fara ITP, nu bicicleta, pentru ca Madagascar nu Peninsula Scandinava, pentru ca cocalar nu politician, pentru ca muschii mei si gasca mea si nu popor si tzara. Scuze, nu stiu cum sa traduc asta in Finlandeza.
  • +8 (8 voturi)    
    Why? De ce? musai traducere in romana (Joi, 21 februarie 2019, 15:01)

    lasa [utilizator]

    Suntem criticati ca avem niste politicieni incompetenti si noi, pulimea (netraductibil in engleza) nu facem nimic sa ii indepartam, sa le luam gatul, CEVA......
    De ce? Pentru ca ei POT! Si noi suntem mamaliga, care n-a dat in fiert (poate daca mai reduc din fondurile serviciilor, vor aparea si VALORILE NATIONALE.......)
    Bey, avem 70 de comunism incat sutem niste fiinte modificate genetic.
    Cer iertare copiilor mei, nepotilor mei, dar genetica se transmite prin ADN! Nu stiu cum se poate face un trigger in mentalitatea romanilor, doar sa ma aducem jertfe zeilor, gen Udrea, M10, Dancila, Turcan,.....
  • +1 (1 vot)    
    Eu m-am saturat ca UE si CE si celelalte (Joi, 21 februarie 2019, 22:15)

    kokos [utilizator]

    organisme sa urmareasca cu ingrijorare ce se intampla in Romania.Cat mai asteapta ca sa I-a masuri?tTrebuie sa actioneze la fel ca in cazul Poloniei:sa dea in judecata Romania la Curtea Europeana de Justitie si sa oblige guvernul si parlamentul sa revina la forma legilor justitiei de dinainte de 2017. Europa este ultima noastra speranta .
    • +1 (3 voturi)    
      UE se numeste pompos uniune, (Vineri, 22 februarie 2019, 7:02)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      dar, de fapt, e o piata comuna si cam atat. Legalitatea e vehiculata ca o chestiune de bun simt in loc de norma scrisa. Daca era uniune, un commando de la Bruxelles ar fi venit urgent sa-i arunce in puscarie pe cei cativa ticalosi care-si joaca patria la barbut.
      Vreti uniune?! Atunci cereti Constitutie, Presedentie si Justitie paneuropene.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce?! Pentru ca painea e ieftina, (Vineri, 22 februarie 2019, 6:45)

    John M. [utilizator]

    iar micii si berea sunt pe toate drumurile. Poporului PSD nu vrea mai mult de la viata.
  • 0 (0 voturi)    
    "PENTRU CA PUTEM!" (Vineri, 22 februarie 2019, 10:38)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Ce intrebare naiva ... pedesereul a dat raspunsulinca de anul trecut!