Mai multe companii din Arad au anunţat închiderea activităţii. Sute de persoane vor fi concediate

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 februarie 2019, 11:31 Actualitate | Esenţial


patroni si angajati
Foto: Pixabay
Mai multe companii care au puncte de lucru în judeţul Arad au anunţat autorităţile locale cu privire la închiderea activităţilor sau relocarea acestora, astfel că angajaţii vor fi trimişi în şomaj, fiind vorba de peste 550 de persoane.

Directorul executiv al Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Arad, Marinel Henteş, a declarat, pentru Agerpres că instituţia a primit notificări de concedieri colective de la câteva companii.

Două dintre companiile care şi-au anunţat închiderea activităţilor sunt cu profil textil. Cea mai mare dintre ele, o fabrică de lenjerie de corp din Zona Industrială Curtici-Arad, a anunţat închiderea punctului de lucru şi concedierea a 254 de angajaţi încă de luna trecută.

Totodată, o fabrică de articole de îmbrăcăminte a anunţat concedierea a 59 persoane din luna martie, iar o companie din domeniul comerţului a trimis în şomaj 17 angajaţi.

De asemenea, alte câteva companii au anunţat concedieri colective la punctele de lucru din judeţul Arad, la acestea fiind afectate 246 de persoane din domeniile transport, fabricarea mobilei, servicii de alimentaţie, comerţ cu maşini şi echipamente sau activităţi de intermediere monetară.

Directorul executiv al AJOFM Arad spune că în judeţ sunt disponibile peste 2.000.

"Subliniem faptul că în judeţul Arad există cerere de forţă de muncă din partea angajatorilor, fiind disponibile în acest moment 2.275 de locuri de muncă vacante în diverse meserii, astfel că persoanele disponibilizate au posibilitatea de a se reintegra uşor pe piaţa forţei de muncă", a spus Marinel Henteş.

În ultimii ani, reprezentanţii mai multor companii care activează în judeţul Arad, mai ales din domeniile automotive sau fabricării materialului rulant, s-au plâns că nu găsesc forţă de muncă calificată, din cauza ratei mici a şomajului din vestul ţării.

De altfel, şi primarul oraşului Curtici, Bogdan Ban, a declarat pentru Agerpres că "toţi reprezentanţii companiilor care activează în Zona Liberă s-au plâns în ultimii ani de faptul că nu găsesc forţă de muncă, iar personalul nu este stabil, fiind un rulaj foarte mare de muncitori între fabricile din judeţ".

La finele lunii decembrie 2018, în evidenţele AJOFM Arad se aflau 2.901 şomeri, iar rata şomajului în judeţ era de 1,36%, uşor mai mică decât în luna anterioară.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














4408 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    foarte bine (Joi, 21 februarie 2019, 11:49)

    moka [utilizator]

    nu asa a zis pesedeul? ca nu sunt dezirabili investitorii din industriile care se bazeaza pe forta de munca ieftina?
    Iata planul pus in aplicare
    • -6 (10 voturi)    
      Daca vrei sa nu ramai ca Bangladesh-ul... (Joi, 21 februarie 2019, 12:48)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Daca vrei sa nu ramai ca Bangladesh-ul, exact asta trebuie sa faci: sa descurajezi exploatarea fortei de munca. "Investitorii" care vin doar pentru forta de munca ieftina sunt toxici pentru economie; nu ramane nimic in urma lor. Cu cat se raresc astia, cu atat mai bine pentru economie.
      • +6 (6 voturi)    
        Si daca nu vine nici un investitor? (Joi, 21 februarie 2019, 13:51)

        taro [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Daca nu gasesc oamenii unde sa lucreze cine plateste somajul, Dragnea si Toader?
        • -3 (5 voturi)    
          Deocamdata e invers: prea multi "investitori" (Joi, 21 februarie 2019, 14:20)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui taro

          Deocamdata e invers: prea multi "investitori" d'astia "la salariul minim" sau la "pe un leu".
          Daca ala al matale se poate materializa daca atingi nivelul Germaniei, deocamdata esti langa Bangladesh cu salariul. Mai vorbim peste vreo 40 de ani despre "daca" ala al matale; atunci ar putea fi actual. Dar n-are Romanika norocul asta.
      • +2 (8 voturi)    
        De ce faci pe prostul, toarș Niuluk? Că rămâi așa (Joi, 21 februarie 2019, 14:29)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Forța de muncă ieftină este argumentul PSD pentru a atrage investitorii. Că de investit în high tech nu se poate - lozincile favorite ale PCR-FSN-PSD sunt : Noi muncim, NU GÂNDIM, Moarte intelectualilor.
        Cu acest tip de politici normal că nu avem salarii mari - salariile mari merg la ăia care gândesc, adică IT-ști și alții de același gen.
        Gargara matale cu iesploatarea s-a cam fumat. Ce firme vrei să vină aici pentru a oferi salarii mari, când statul - cel mai mare patron - oferă salarii doar celor care stau degeaba la birouri (bugetarii), salarii mari obținute prin exploatarea cruntă a celor care muncesc - aceștia plătesc 66% din salariul lor minim statului. De, pensiile speciale costă!
        Așa că lasă matale gargara sovietikă, că nu te cred nici prostacii votaci ai PCR-PSD. Sau ești plătit la numărul de tastări?
        • -4 (4 voturi)    
          Te deranjeaza ca nu-s de acord cu PSD? (Joi, 21 februarie 2019, 14:55)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

          Te deranjeaza ca nu-s de acord cu PSD?
          Daca "Forța de muncă ieftină este argumentul PSD pentru a atrage investitorii. ", ei bine, nu sunt de acord cu chestia asta.

          Excelenta, o mica observatie: "ăia care gândesc, adică IT-ști și alții de același gen. ".

          Excelenta, in Romanika se considera IT-isti toti aia care reusesc sa nu muste din mouse. Doar pentru chestia asta, crede-ma ca nu intra in categoria "care gandesc", dupa standardele mele. Daca as avea un leu pentru fiecare prostalan pe care l-am intalnit si care se autonumea IT-ist pentru ca reusea sa deschida browserul de Internet, mi-as lua apartament in centrul Bucurestiului.
          • +2 (2 voturi)    
            Ej pi lângâ, toarș Nyuluk (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 20:39)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Comentaru lu matale bate câmpii. Nici măcar nu ai citit postarea mea, nu ai răspuns la argumentele expuse și ai băgat abureala generală cu cică ești în dezacord cu GIO-PSD, pe care până acum îl apărai cu îndârjire.
            Lasă goanjili că măcăni.....
  • -11 (13 voturi)    
    550 out, 2000 in ...nu-i rau (Joi, 21 februarie 2019, 11:56)

    newlook [utilizator]

    "astfel că angajaţii vor fi trimişi în şomaj, fiind vorba de peste 550 de persoane."

    "Directorul executiv al AJOFM Arad spune că în judeţ sunt disponibile peste 2.000.[locuri de munca]"

    ===========================

    550 out, 2000 in ...nu-i rau
    • +4 (8 voturi)    
      In? (Joi, 21 februarie 2019, 12:28)

      AndreiIV [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      In ce? Cine ii angajeaza daca se inchid fabricile?

      PSD-ul nu cred ca mai face angajari. Si cred ca job in postari pe net nu prinzi usor. Trebuie sa ai buze sanatoase.
      • -1 (7 voturi)    
        Mai baiete, te depaseste marimea articolului (Joi, 21 februarie 2019, 13:47)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui AndreiIV

        Mai baiete, te depaseste marimea articolului, chiar si a postarii mele.

        Eu stiu ca cititul e un moft printre #rezisti, da' sa stii ca nu doare. Sau, poate la #rezisti doare, nu-mi e clar. Ca sa-ti scurtez suferinta, in postarea mea, pe scurt, in postarea mea am pus intre ghilimele partile din articol la care am facut referire.
        • 0 (0 voturi)    
          newlook (Joi, 21 februarie 2019, 20:33)

          anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Dintre cele 2000 locuri fictive pe hartie si 500 locuri fizice pe teren, ce crezi ca ar alege romanul din arad? Din pacate alea fizice se inchid, raman doar cele 2000 din megaprogramul de scoatere din noroi.