​VIDEO Un român din Italia și-a distrus mașina în fața secției de poliție în semn de protest față de noul cod rutier: „Suntem cetățenii nimănui”

de Miruna Căjvăneanu     HotNews.ro
Miercuri, 20 februarie 2019, 18:38 Actualitate | Esenţial


Ergean_masina
Foto: Hotnews
Un român din Italia și-a distrus maşina chiar în faţa unei secţii de poliţie, după ce a automobilul i-a fost pus sub sechestru, în conformitate cu noua lege a codului rutier, intrată în vigoare în decembrie 2018. Românul şi-a filmat gestul şi a transmis live pe facebook acţiunea sa de protest, cu un mesaj adresat ministrului de Interne italian, Matteo Salvini, considerat vinovat de introducerea noilor sancţiuni: „Ia, Salvini, maşina, ia-o!”. În câteva zile, video-ul a devenit viral pe internet.

Hotnews.ro l-a contactat pe protagonistul episodului, pentru a afla mai multe detalii despre cum au decurs lucrurile şi de ce a recurs la gestul extrem.

Ergean e originar din Brăilă şi are reşedinţa în Italia. Locuieşte împreună cu soţia sa in provincia Latina, la 170 de km de Roma. Ne spune că ştia de modificarea codului rutier italian şi de maşinile cu număr românesc confiscate în Peninsulă.


“Mă costa 2.500 de euro să pun maşina în regulă”

“De când am auzit de noua lege, am ţinut maşina mereu pe dreapta. Am fost la motorizazzione (biroul de înmatriculări, n. red.) şi m-am interesat cât mă costă să îmi pun număr italian. Apoi am fost şi la asigurări. Am aflat că îmi trebuie circa 2.500 de euro să fac totul, deşi maşina valorează cam 700 de euro. Aşa am început să strângem banii necesari. Vineri, pe 15 februarie, am decis totuşi să merg la supermarket cu soţia, să facem nişte cumpărături pe o săptămână. Ne-am gândit că e doar la un km de casă, nu o să avem probleme”.

În drum, au fost opriţi însă de organele de poliţie: “Erau doi, ne-au oprit la 600 de metri de casă. Ne-au dat amenzi: 500 de euro pentru că aveam număr străin şi alta pentru că nu aveam centura pusă. Mi-au spus să plătesc amenda şi să duc maşina într-un garaj închis sau într-o curte. Le-am spus că nu am garaj sau curte privată, au spus că nu-i interesează. Nu aveam 500 de euro la mine, aşa că mi-au spus pe loc că ne iau maşina şi au chemat sa o ia pe platformă”.

„Am filmat, să ajungă video până la guvernanţi, să vadă cum suntem trataţi în Italia”

De supărare, Ergean a decis să facă un video live în care să povestească ce i s-a întâmplat: „Mie mi s-a părut că erau bucuroşi să facă actele, că ne-au prins. Am început să filmez, ca să vadă toată lumea ce ni se întâmplă. Să ajungă video-ul până în România, la guvernanţi, pentru că nu le pasă deloc de ce ni se întâmplă nouă aici”.

În timp ce filma, românul i se adresa direct şi ministrului de interne italian, Salvini: „E şi el vinovat, putea să se dea o perioadă de tranziţie, să poată românii să pună bani deoparte şi să înscrie maşina aici. După ce s-a întors Salvini de la Bucureşti, imediat s-a dat legea asta”. Românul e convins că măsurile luate sunt discriminatorii: „Fac guvernanţii înţelegeri să ne terorizeze, să ne întoarcem în România”.

În timp ce transmitea live pe reţelele de socializare cum îşi distruge maşina, doi carabinieri s-au apropiat şi au încercat să-l oprească. Ergean ne povesteşte ce s-a întâmplat după: „Au sărit pe mine, m-au blocat şi au spus că dacă continui, mă duc la închisoare. Mareşalul a văzut că eram rănit, sângeram la o mână, m-a bandajat, apoi am primit avertizări să nu continui. Peste 20 de minute, au venit cu platforma, au ridicat maşina. Le-am spus să o ia, că nu mai am nevoie de ea”.

Tânărul ne spune că va merge la tribunal să vadă ce poate face cu amenzile primite. „Nu mai vreau maşina înapoi, să o ţină ei. Cu banii strânşi pentru a o înmatricula aici, mi-am cumpărat alta, acum pun bani deoparte să fac asigurare, că e scumpă”, a precizat el.

Ergean şi soţia lui lucrează în Italia, dar se gândesc mereu să se întoarcă acasă. „Eu lucrez pe unde reuşesc, chiar şi la grădinărit, soţia este estetician. Nu am avut niciodată probleme cu poliţia, toată familia muncim cinstit aici, ca să ne facem o casă în România. Dacă am avea o casă şi un loc de muncă, ne-am întoarce. Însă suntem obligaţi să stăm în Italia, pentru că diferenţa de nivel de trai e mare”, a spus el.

Speranţele lui Ergean că situaţia în România se va îmbunătăţi sunt slabe. „În ţară nu e bine, e spălare de creiere. Iar aici, în străinătate, suntem distruşi psihic. Suntem cetăţenii numănui”, conchide românul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















26879 vizualizari

  • +13 (29 voturi)    
    Roman cinstit (Miercuri, 20 februarie 2019, 18:43)

    Kosmos [utilizator]

    Nu purta centura si a zis ''hai ca merge 600 m'' ilegal.
  • -1 (19 voturi)    
    zilele lu Salvini sunt numărate (Miercuri, 20 februarie 2019, 19:03)

    Mazeta [utilizator]

    Ce va face acum cu o mașină spartă?
    • +2 (8 voturi)    
      ce facea si pana acum.. (Joi, 21 februarie 2019, 8:12)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... oricum cazanul ala nu mai trecea de RAR.
  • +10 (40 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 februarie 2019, 19:09)

    [anonim]

    • -3 (25 voturi)    
      Ma indoiesc ca ai citit articolul (Miercuri, 20 februarie 2019, 19:19)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui

      Si mai mult, ma indoiesc ca te intereseaza subiectul.

      Dar comentezi. Scrii de zor.

      Program "flexibil"?
      • +12 (22 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 februarie 2019, 20:22)

        [anonim] i-a raspuns lui alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN

        • +1 (13 voturi)    
          Nici romanii "nu vor masini bulgaresti pe drumuri" (Miercuri, 20 februarie 2019, 22:02)

          alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui

          Mi se pare foarte nefiresc sa dai legi cu dedicatie si la comanda unor shmecheri.

          Si daca nu ai inteles, uite aici un exemplu autohton:

          https://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3927/13419930/5/screen-shot-2014-10-21-at-4-03-35-pm.png

          Si cunoastem parerile tale despre faptul ca o camera a parlamentului roman este condus de catre un condamnat penal pentru frauda electorala.

          etc.
  • +20 (26 voturi)    
    teribilism ieftin (Miercuri, 20 februarie 2019, 19:23)

    pehash [utilizator]

    Deci stia de lege, au trecut deja 2 luni si jumatate si nu a facut nimic, masina era o rabla de 700 de euro si el conducea fara centura de siguranta.
    Bietul de el, oropsit de soarta... nu putea sa mearga 1km pe jos pana la supermarket.

    Extra bonus!.. Masina era confiscata, deci a distrus un bun care nu mai era legal al lui. Sper ca nu-l trimit inapoi in Romania.
    • +1 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 februarie 2019, 20:23)

      [anonim] i-a raspuns lui pehash

      • -1 (9 voturi)    
        e #resist, ce stii tu! (Joi, 21 februarie 2019, 8:26)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui

        ,,,
  • -1 (21 voturi)    
    "Am filmat, să ajungă video până la guvernanţi" (Miercuri, 20 februarie 2019, 19:28)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    Orienteaza-te catre Europa! Italia si Romania o iau pe aratura destul de grav in ultimul timp. Au intors spatele Europei.

    Speri inutil la un ajutor din tara. Mai multe sanse ai ca sa primesti mai multe bete in roate si minciuni.
  • +13 (19 voturi)    
    la inchisoare (Miercuri, 20 februarie 2019, 20:21)

    Coco Whistle [utilizator]

    a incalcat legea si apoi a crezut ca poate face ce vrea. italienii sint pre blinzi cu astfel de specimene. aici nu esti pe tarlaua din braila unde se poate si asa. le-as da 10mii amenda si ptr ca a dat foc i-as extrada imediat dupa ce petrec timp la inchisoare.
  • 0 (8 voturi)    
    hai baieti, diaspora.. (Joi, 21 februarie 2019, 2:42)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    repede la vot cu prima ocazie. La prezidentiale ati performat excelent, dar la parlamentare (alea mai importante) v-ati lasat si voi pe tanjeala. Voi sunteti catalizatorul, caci romanii din tara sunt cam apatici. La voi e sansa. Demonstrati inca o data ca salvati Romania de dictatura ciumei rosii. Ce credeati ca o sa faca Salvini si Veorica? Sa va imbunatateasca traiul? V-au tepuit.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu știu dacă românul ăsta frustrat (Joi, 21 februarie 2019, 17:15)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      că a fost amendat pentru că a încălcat legea ... Este un bun exemplu pentru diaspora românească ...
  • +10 (10 voturi)    
    E corect sa beneficiezi de facilitatile dintr-o .. (Joi, 21 februarie 2019, 8:11)

    DanDare [utilizator]

    ... tara dar sa nu platesti pentru ele ?

    Adica tu folosesti drumurile din Italia dar impozitul pe masina il platesti in Romania.

    Pai e normal asa ?

    Eu zic ca ce fac italienii e normal , dincolo de regulile UE , totusi majoritatea fondurilor pentru constructia si intretinerea infrastructurii rutiere provine din fondurile nationale si chiar "banii de la UE" nu vin din cer, de pe Luna, ci indirect tot de la fondurile nationale provin si acestia.

    Ce se intampla in Romania e anormal, ca se permite ca masini inmatriculate in Bulgaria sa circule pe perioade nelimitate de timp in Romania, doar ca aici trebuie sa vedem si tentele nationaliste : masinile bulgaresti sunt conduse 99% de romani care evita legea si cele romanesti din Italia sunt 99% conduse tot de romani care evita legea :)
  • +8 (8 voturi)    
    Roman frumos si dastept (Joi, 21 februarie 2019, 8:14)

    Martha Logu [utilizator]

    ... astia-s aia despre care vorbim ca ne fac de ras prin vest. crede e mai presus de lege, doamne fer sa o respecte.
    • +5 (5 voturi)    
      Corect (Joi, 21 februarie 2019, 8:48)

      Morometele2 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Romanu e ala vesnic discriminat si oropsit. Si la fotbal cand pierde zice ca l-au "furat" arbitrii(la roman totul e pe furaciune). Niciodata nu e pe merit, intotdeauna sunt altii de vina, niciodata el, romanu. El, aceasta specie neprihanita, superioara printre oameni, nu intelege de ce nimeni nu il iubeste.
  • +5 (7 voturi)    
    eu nu înțeleg (Joi, 21 februarie 2019, 8:17)

    oldman_boy [utilizator]

    În iulie și august, toate satele din județele Moldovei sunt pline de mașini înmatriculate în Italia.
    Acei oameni cum pot face efortul de a sta legal și respectând legile țării în care muncesc?
    • +4 (4 voturi)    
      Moldova (Joi, 21 februarie 2019, 8:49)

      Morometele2 [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Pai aia is moldoveni, nu mitici si olteni!
  • +6 (6 voturi)    
    firar el de politist (Joi, 21 februarie 2019, 8:55)

    Dodel540 [utilizator]

    N-a vrut domle sa imi dea doar de "centura", sa faca si el un ban cu colegul..
    Cine i-a votat mah pe astia . Huo!!!
    Sa vina pesedeul la putere in Italia sa putem si noi sa dam shpaga, sa ne mai lase o data. Sa vina antena3 sa filmeze nedreptatile. Kovesi e de vina bineinteles .
  • 0 (0 voturi)    
    nerusinati (Joi, 21 februarie 2019, 12:30)

    KayT [utilizator]

    Adica italienii ar trebui sa suporte toate rablele de 700 de euro pe soselele lor (va dati seama cat polueaza masina aia?), fara ca posesorii rablelor respective sa plateasca taxe statului italian.

    Si cand incalca legea cu buna stiinta (de lene, 1 km pana la supermarket? mi-ar fi si rusine!!), tot autoritatile italiene sunt de vina, ca ii discrimineaza pe bietii romani. Si se lasa cu circ pe strada si live-uri pe facebook. Zau, oamenii astia nu au nici un pic de jena...