Comisia Europeană „urmărește cu mare îngrijorare” modificările făcute de guvern prin OUG în justiție: Vom cere explicații din partea Executivului român

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Miercuri, 20 februarie 2019, 13:46 Actualitate | Esenţial


Comisia Europeana
Foto: Comisia Europeana
​Comisia Europeană „urmărește cu mare îngrijorare” noile modificări operate de Guvern prin ordonanță de urgență în domeniul justiției, care „par a fi în contradicție” cu recomandările din Mecanismul de Cooperare și Verificare al Bruxelles-ului, a declarat, miercuri, pentru Hotnews, un purtător de cuvânt al executivului comunitar.

Christian Wigand, purtător de cuvânt al Comisiei Europene,a declarat pentru HotNews.ro:

  • ​​„Comisia Europeană urmărește cu mare îngrijorare cele mai recente evoluții privind statul de drept în România. Atât conținutul, cât și procedura ultimei modificări, prin ordonanțe de urgență, fără consultări cu sistemul judiciar și părțile interesate, par a fi în contradicție directă cu recomandările Comisiei din cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV), aprobat de toate statele membre. Prin urmare, Comisia va solicita explicații din partea guvernului român cu privire la ultimele modificări.
  • Doresc să vă reamintesc că raportul nostru din noiembrie îndeamnă România să <<implementeze un sistem solid și independent de numire a procurorilor de rang înalt, pe baza unor criterii clare și transparente, pe baza sprijinului Comisiei de la Veneția>>. De asemenea, solicită <<revizuirea legilor justiției, ținând pe deplin seama de recomandările din cadrul MCV și emise de Comisia de la Veneția și GRECO>>. Cele mai recente modificări o iau pe o altă cale.
  • Așa cum am mai spus, România trebuie să pună urgent procesul de reformă pe cursul bun. Aceasta înseamnă a merge înainte, nu înapoi și abținerea de la orice măsuri care inversează progresul realizat în ultimii ani”
Declarația în ordiginal (Eng.):

  • The European Commission is following with great concern the latest development concerning the rule of law in Romania. Both the content and the procedure of the latest changes using emergency ordinances without any consultations with the judiciary and stakeholders seem to be in direct contradiction with the recommendations of the Commission under the Cooperation and Verification Mechanism, endorsed by all Member States. Therefore, the Commission will seek explanations from the Romanian government on the latest changes.
  • Let me remind you that our November report urges Romania to “put in place a robust and independent system of appointing top prosecutors, based on clear and transparent criteria, drawing on the support of the Venice Commission”. It also asks to “Revise the Justice laws taking fully into account the recommendations under the CVM and issued by the Venice Commission and GRECO”. The latest changes follow a different track.
  • As we said before, Romania needs to very urgently put the reform process back on track. This means going forwards, not backwards and abstaining from any steps which reverse the progress accomplished over the past years.

















18322 vizualizari

  • -26 (44 voturi)    
    Iarasi urmareste un neamt cu (Miercuri, 20 februarie 2019, 13:51)

    asistat [utilizator]

    mare ingrijorare... ce sa-ti povestesc! Am facut pe ei de spaima, cand am auzit cat de ingrijorati sunt... Poate-i zburam din Șenghen, mai bine sa-si masoare cuvintele!
    • +16 (26 voturi)    
      ahahahaha (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      hai ca esti funny asistatule...
      extrem de prost si de ticalos si comunistofil si hotzofil, dar funny nevertheless
      • -9 (17 voturi)    
        de unde stiti dvs ? (Miercuri, 20 februarie 2019, 15:28)

        irma [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        de unde stiti dvs ca este asistat ? doar pentru ca are o alta parere, diferita de a dvs ?
        • +6 (8 voturi)    
          pentru ca... (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:09)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui irma

          asta e nikul lui!
          "asistat [utilizator]"

          nu ma refeream la situatia lui sociala, nu o stiu!
          ma refeream la nick...

          e funny cum voi va aparati semenii postaci fara sa pricepeti macar ce spunea alalalt!
          • -3 (5 voturi)    
            ironic (Miercuri, 20 februarie 2019, 18:16)

            irma [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            era o ironie :)
            si mai amuzant este ca nu ati inteles asta
    • +16 (22 voturi)    
      Dr. Dragnea (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:21)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      va decide in perioada urmatoare ca toti membrii PSD ,familiile lor si simpatizantii plus familiile lor sa creasca viermi de matase contribuind astfel la indeplinirea veniturilor la Buget asa cum a fost decis de CC al PCR in frunte cu secretarul sau general Dr.Dragnea "Ceausescu" Nicolae. Organizatia PCR al PSD Neamt a declarat deja depasiri la productia de viermi de matase raportand cu mandrie ca a depasit planul cu 10%.
    • +11 (19 voturi)    
      Europa sa dea in judecata Romania la CEJ (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:42)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Europa nu s-a lamurit ca doar declaratiile privind ingrijorarea sefilor UE nu au niciun efect pentru infractorii din psd si alde ?
      UE trebuie sa faca mai mult pentru Romania.
      Comisia Europeană, condusă de Jean-Claude Juncker, trebuie sa procedeze la fel cum a procedat cu Polonia, trebuie sa dea în judecată Romania la Curtea Europeană de Justiție, reclamând încălcarea independenței judiciare si sa oblige Romania sa abroge toate legile adoptate in favoarea infractorilor, sa oblige Romania sa o repuna in functie pe fosta Sefa a DNA, sa oblige Romania sa desfiinteze Sectia Speciala.
      • -4 (12 voturi)    
        Doar atât? (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:13)

        CalinMircea [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Să - i dea și vreo 5 ani cu executare României! Of, dacă prostia ar durea....
    • +5 (11 voturi)    
      tu... (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:52)

      harry01 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      macar ai inteles mesajul? Stii sa citesti "printre randuri"? Cei adresati au inteles foarte bine. In rest, ai ceva cu nemtii, pentru ca reactioneaza la mizeriile care au loc in tara? Ignoranta ar fi alternativa, ar fi mai bine, nu? Atunci te-ai plange, ca le doare in cot.
    • +3 (7 voturi)    
      Davai,davai (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:12)

      kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Am inteles ca singura capabila sa-i zboare pe astia din Schengen e Laura Codruta Kovesi asa ca semneaza maica petitia de sustinere pentru Kovesi sa ajunga procuror-șef european.Daca ai indoieli o sa ti le risipesc petitia a fost semnata si de idolii tai Mircea Badea,Gadea,Ciuvica si restul vietuitoarelor de la Ferma animalelor cunoscuta si ca Antena 3.
  • -5 (25 voturi)    
    Da. (Miercuri, 20 februarie 2019, 13:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Și?
    • +13 (19 voturi)    
      e (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      mai creste putin roboru, mai creste putin euro, mai pleaca niste investitori, mai scade putin economia...

      nici o problema pentru economia romaniei care e printre cele mai mari din lume, nu?!
      • +10 (16 voturi)    
        Itrebarea era (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:29)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Si ce se poate face? Un popor de hoti a votat hoti. Deci?
        • +4 (6 voturi)    
          oameni care se descurca (Miercuri, 20 februarie 2019, 15:50)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Da ce fura de la tine bre, fura si ei de la 'stat' ,

          Hotii astia sunt "oameni bine", care "se descurca" iar eu ii invidiez , aka sunt ofticat ca nu pot fura si eu..
          Poate imi arunca si mie un rest de os, supt de Veorica deja ..

          Acu ma duc sa pup niste moaste, poate cistig dracu' la loto ..
        • +1 (5 voturi)    
          din pacate... (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:11)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          cam asa e

          si cand o sa ajungem in faliment tot "Statu paralel" si "ieuropenii" o sa fie de vina

          singurul partid care a domnit aproape in continuu de la revolutie incoace nu are nici o vina!

          as adauga si prosti, creduli si lasi apropos :P
        • 0 (0 voturi)    
          te rog sa explici mai clar! (Joi, 21 februarie 2019, 8:55)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Ai perfecta dreptate cu "Un popor de hoti a votat hoti.", dar postarea initiala era mult prea succinta, cand ai zis "Si?" toti am avut impresia ca zici:
          "si ce daca CE a zis? noi facem ce vrem noi, suntem cu neamestecul in trebuili interne! Sa ne traiasca Daddy si Docila!"
      • -12 (16 voturi)    
        Iar Apocalipsa Roboru, bre? Nimic nou? (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:52)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Iar Apocalipsa Roboru, bre? Nimic nou?

        N-ai priceput ca o prezici de doi ani si nu s-a intamplat? Cauta ceva, fii creativ, asta-i fasaita.
        • +5 (7 voturi)    
          ce va mai place sa o dati de gard! (Miercuri, 20 februarie 2019, 15:42)

          decretelu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          robor 3 luni ian.2017: 0.87
          robor 3 luni dec.2017: 2.12
          si tot asa... ian.2019: 2.66
          azi: 2.92
          curs valutar doriti? media ian. 2017: 4.55 lei, media ian. 2019: 4.70 lei.
          stiu ca nu va pare mult, nu sunteti "sarak" ca noi... repetati pe unde apucati ca nenorocirea previzionata de catre unii nu s-a intamplat DELOC (asa ati scris, cu majuscule). oare?
          si nu-mi cereti surse cum aveti bunul obicei sa faceti. eu caut pentru mine surse credibile de informare, nu pentru altii...
          • -2 (2 voturi)    
            Si in US, tot Dragnea si PSD ? (Miercuri, 20 februarie 2019, 21:02)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

            Dobanda federala FED in USA:

            0.5 percent on Dec. 15, 2015.
            0.75 percent on Dec. 14, 2016.
            1.0 percent on March 5, 2017.
            1.25 percent on June 14, 2017.
            1.5 percent on Dec. 13, 2017.
            1.75 percent on March 21, 2018.
            2.0 percent on June 13, 2018.
            2.25 percent on September 26, 2018.

            https://www.thebalance.com/current-federal-reserve-interest-rates-3305694

            Acum, din decembrie 2018 dobanda federala este de 2,5% si se prevede ca in 2019 creste pana la 3%.

            Evident ca la banca iei credit FED tax+ceva, asemanator cu mecanismul Dobanda BNR + ceva.

            Ca in Romania acest ceva se numeste Robor si este de fapt o golaneala bancara, e alta poveste, dar e evident ca in toata lumea DOBANZILE CRESC. Pricepi? Nu pierd timpul sa explic Basic Economy (Economy for Dummies) unora care "stiu ei din surse confidentiale", dar pentru cei ce totusi nu au dureri de cap citind, e evident ca perioada de recuperare post criza a trecut demult si odata cu ea si creditele ieftine.

            Dar sigur, ca sa fii multumit putem observa ca influenta nefasta a lui Dragnea se transmite si la FED (banca centrala a Statelor Unite) si asfel dobanzile au crescut mai rau ca Roboru in Romanika. E bine asa?

            PS: Ai aflat ca Zeita a alergat singura si a iesit pe locul 3? Vad ca HN nu zice nimic inca.
            • +1 (1 vot)    
              deveniti ridicol (Joi, 21 februarie 2019, 2:58)

              decretelu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              sunt la curent cu valorile dobanzilor de referinta, dar, serios, bancile centrale afiseaza aceste valori pe baza pietei locale. robor este aici, in romania, nu in statele unite. este vorba de lichiditatea in lei. influentata si de politici fiscale. e complicat, nu sunteti deloc atat de pregatit pe cat va place sa credeti. la fel, parca zilele trecute comparati firmele din sua (boeing, microsoft) cu lohnurile ordinare din romania. diferenta mare de valoare adaugata zic eu, detalii spuneti dvs.

              dragnea-fed-kovesi?... serios, bateti campii!
              • -1 (1 vot)    
                Mai baiete, (Joi, 21 februarie 2019, 10:03)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

                Mai baiete, inteleg ca ai idei putine si fixe. Inteleg ca judeci ca in Romanika si vrei sa fie ca in SUA, altfel, sigur, esti mare globalist.

                Daca esti atat de mare globalist si daca intre cei cativa neuronasi ofiliti mai incape vreo idee, poti pricepe ca dobanzile mondiale, FED TAX, Roborul, pretul petrolului, pretul benzinei, paritatea intre monedele nationale, El Nino, cutremurele si taifunurile NU SUNT INFLUENTATE DE PSD si nici macar de Dragnea?

                Evident ca nu poti (altfel n-ai fi #rezist). N-ai putut intelege nici macar un lucru elementar ca acela demonstrat de mine mai sus: ca dobanzile cresc la nivel mondial (asta inseamna si in Romanika), dar asta nu inseamna o Apocalipsa decat intre (putinii) neuroni excitati si ochii bulbucati ai #rezistilor.

                Trec peste faptul - deja evident - ca in Romanika, Roborul este o golaneala a bancilor (pe care le aperi) sub cupola BNR (pe care o aperi si care numai nationala nu mai e). Daca nu era o golaneala bancara, probabil ca Roborul ar fi fost mai mic decat este in prezent; totusi ar fi fost mai mare decat acum cativa ani, pur si simplu pentru ca Romanika e conectata la economia globala.

                PS: Vad ca te tii de postarile mele ca cacareaza de coada oii. Te incurajez sa continui, vad ca macar din ultima ai priceput ca Dragnea nu influenteaza FED-ul. Fata de calamitatile #rezist de pe aici, tu trebuie sa fii vreun Einstein #rezist, de ti-a luat numai cateva ore sa pricepi asta.

                PPS: Totusi, nu vrei sa faci nicio referire la succesele recente ale Zeitei?
                • 0 (0 voturi)    
                  interpretati sucit aproape tot (Joi, 21 februarie 2019, 13:42)

                  decretelu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  globalism vs izolationism este un alt subiect. recunosc insa, ca om care am prins izolationismul, ca imi surade mai degraba globalismul, din motive subiective poate.
                  sa revenim: robor este o medie a dobanzilor la care se imprumuta bancile in lei intre ele. este vorba de lei, lei necesari finantarii interne. daca cererea e crescuta, daca sunt semne de inflatie, ceva deprecieri valutare (aici poate aparea si vreo legatura cu alte piete, dar nu atat de importanta) atunci robor creste. dobanda de politica monetara e un instrument folosit de bancile centrale pentru influentarea pietei in sensul urmarit. ideal ar fi ca ecartul dintre acesti indicatori sa fie minimal.
                  in aceasta discutie, psd nu are nici o legatura cu fed si ar trebui sa nu aibe nici cu bnr. despre influenta asupra celorlalti indicatori la care faceti referire, iarasi discutie separata. va reamintesc insa ca o data ce a crescut consumul, deficitul de cont curent s-a marit, cursul valutar da semne de corectare, dobanzi mai mari, etc. e clar ca nu intelegeti aceste mecanisme, mai grav e ca si refuzati sa intelegeti. doar mici flatulente neuronale ca "rezist", "basist", jignirile unui om care nu are argumente...
                  ma tin de dvs. poate pentru ca suspectez ca dvs. chiar credeti ceea ce spuneti (nu sunteti postac). cum ati spune dvs, "din mila". e o gluma, nu o luati in serios.
                  cat despre "zeita" (din dorinta dvs de a schimba un subiect pentru ca nu va pricepeti) putem vorbi. as spune ca locul trei intr-o competitie nu e de lepadat, competitia insa nu s-a incheiat, mai vorbim. daca doriti o previziune, va spun ca exista cutume in occident care spun ca daca esti suspect, stai in banca ta. oricat de bine informat ar fi vestul, nu poate risca, nu e ca aici unde unii sunt condamnati (nu suspecti) si conduc tara. geniul malefic al ministrului justitiei a oferit acest stop. insa vom mai vedea...
            • +2 (2 voturi)    
              inca ceva (Joi, 21 februarie 2019, 8:13)

              decretelu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              am presupus ca stiti care e diferenta dintre dobanda de politica monetara si rata dobanzii de pe piata intrebancara. am gresit?
        • +4 (10 voturi)    
          baiete... (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:08)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          distrugerea economiei necesita munca...

          dar sa revenim: e ironic cum urlii ca nu s-a intamplat nimic tocmai acum cand leul si roborul sunt pe topogan
          dar nu e vina psd, nu?! "agenturili" sunt de vina!

          ce sa fim mai creativi?! in august s-au dus dracu libertatile poporului.... saptamana asta s-a dus dracu ultima parte din justitia libera!
          normal ca nu o sa vezi criminali in mijlocu zilei maine... mai trebuie sa astepti cateva luni!

          dar na... tu daca nu se intampla azi, e clar ca nu e de la psd... repeti obsesiv ca "nu s-a intamplat nimic" cand s-a intamplat... benzina s-a scumpit in draci, inflatia e naspa rau etc! doar tu nu vezi! probabil salariul de postac creste odata cu tampeniile psd!
  • +29 (37 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 20 februarie 2019, 13:56)

    Radu-Mihai [anonim]

    • +7 (11 voturi)    
      cind vom iesi in strada (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:47)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Deocamdata nu avem chef, ne vedem de treaba, nu ne amestecam, avem copii si familii nu vrem sa fim arestati,gazati si f in cur.

      Ooops .. ramanem cu cu ultima actiune mentionata mai sus, fara alifie..
    • +4 (8 voturi)    
      Inteleg ei foarte bine, (Miercuri, 20 februarie 2019, 15:04)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      dar asteapta alegerile europarlamentare!
  • -14 (26 voturi)    
    Meniu (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:00)

    DanTeo [utilizator]

    Varza de Bruxelles...
    • +12 (20 voturi)    
      sa vezi tu (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      cand oi sa fie "varza de leu romanesc" ce "misto" o sa fie
  • +27 (39 voturi)    
    Dragă UE, (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:02)

    Rescator [utilizator]

    Lăsați ingrijorările fără niciun efect asupra Mafiei
    Roșii,Cupola Ciumei Roșii și activați urgent Articolul
    7.Știm că vom suferi toți,dar nu mai avem altă cale cu
    bolșevicii retrograzi din alianța toxică PSD/PCR+
    ALDE+UDMR.Rog să indrăzniți!
  • +13 (17 voturi)    
    psd si alde (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:14)

    liviu_ [utilizator]

    nu o sa devieze 0.0001 grade de la planul lor bine stabilit de a distruge justitia si tot ce e cinstit si corect in tara asta pana cand UE nu o sa ia masuri CONCRETE : articolu 7, procese europene , amenintari cu dat afara din UE (da se poate daca incalci tratatele obligatorii ale UE -> MCV de exemplu)...
    doar atunci, cand o sa le sara in cap proprii votanti si baronii locali psd (ca nici alora nu le convine sa se duca dracu de tot tara) o sa isi mai revina pesedeii!
  • +12 (18 voturi)    
    Articolul 7 (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:27)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Ne va scoate din nou in strada in numar mare . Doar asa vom reusii...
    • -7 (13 voturi)    
      fara un i (Miercuri, 20 februarie 2019, 15:26)

      irma [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      doar reusi ...in rest... #rezista
      • -2 (8 voturi)    
        e bine (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:31)

        irma [utilizator] i-a raspuns lui irma

        e bine ca votul e negativ
        inseamna ca e noua gramatica #rezist : )
  • +5 (11 voturi)    
    durere (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:36)

    .Cris.Tian [utilizator]

    ahhh, ce ti-e si cu diplomatia asta. "Privesc cu ingrijorare".... O sa ajute mult, la ce ticalosi avem aici. Nu stiu ei cu mingea.

    Si mi-e teama ca nici noi nu pricepem ce ni se intampla. Cine naiba mai are nervi si energie sa chitibusareasca prin legi si sa inteleaga detaliile.
    Avem fix ticalosii pe care ii meritam. Si o sa doara. Intr-un fel, sper, cat de curand.
  • +7 (13 voturi)    
    bolsevicii de la rasarit au parazitat toata Europa (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:40)

    qwerasdf [utilizator]

    tot urmaresc astia cu ingrijorare dar niciunul nu are curaj sa faca ceva impotriva comunistilor de la PSD

    articolul 7 si gata! o luam cu totii in freza, dar poate mai cad capusele astea pesediste care au ca singur scop in viata salvarea hotilor
  • +5 (11 voturi)    
    Nu este vinovata (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:47)

    Observatory [utilizator]

    comisia europeană ca a-ți ales sa va conducă niște scursuri ale societăți !
    Europa V-a creat libertatea necesară sa alegeți pe cine vreți și va place !
    Voi a-ți ales tot uni mai idioti ca foști comuniști . Este adevărat PSD provine tot din fostul regim , adică rămășițele de cea mai joasa calitate umană !
    Aveți grija , la viitoarele alegeri ( da, dacă mai apucați alegeri) sa votați tot cu Cel mai iubit Tractorist !
  • +6 (12 voturi)    
    Ori la bal ori la spital (Miercuri, 20 februarie 2019, 15:03)

    Ord [utilizator]

    Nu-i mai sperie nimic nici milioane de romani in strada, nici daca toata comisia europeana se muta aici, nimic. Ei stiu ca sunt mancati daca pierd asa ca merg dupa vorba golanilor- ori la bal ori la spital. Dupa cum se vede ei vor merge la bal, restul la spital. Romania e o tara esuata.
  • +6 (10 voturi)    
    romania - un meci de fotbal (Miercuri, 20 februarie 2019, 15:21)

    Itsoc [utilizator]

    romania e ca un meci de fotbal unde jucatorii sunt psd si poporul iar spectatori iohannis si U.E.

    La fiecare faza mai tensionata spectatorii se ridica si huiduie sau isi musca degetele.

    Timp in care psd inscrie gol dupa gol iar poporul e lesinat. Scorul 8-0 si mai sunt cateva minute pana la final.

    "ingrijorarea" este eufemismul traditionalului " ne doare fix in dos de voi, vreti sa evitati dictatura si saracia pentru urmatorii 30 de ani? puneti mana pe furci".

    Asa ca, popor roman de dobitoci, pune mana pe furci!
  • -11 (15 voturi)    
    tot asa era? (Miercuri, 20 februarie 2019, 15:26)

    irma [utilizator]

    tot ingrijorata era si cand dna Pruna modifica legile cu ordonante ? sau doar acum...
    • +5 (11 voturi)    
      postac nou.... (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui irma

      bun venic in randul postacilor fara creier, gandire proprie sau coloana vertebrala!
      • -2 (4 voturi)    
        pacat (Miercuri, 20 februarie 2019, 17:08)

        irma [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        pacat de limbaj.. pentru o opinie diferita esti catalogat "postac"... frumos :) #rezista si tu :)
      • -2 (4 voturi)    
        limbaj (Miercuri, 20 februarie 2019, 17:35)

        irma [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        limbaj #rezist nu ?
        daca nu avem aceeasi opinie...inseamna ca sunt postac ?
  • +2 (6 voturi)    
    Articolul 7! (Miercuri, 20 februarie 2019, 15:41)

    JustinCase [utilizator]

    UE si proverbialul drob de sare.
    Toti decidentii urmaresc cu ingrijorare cum se sparge drobul de sare in capul nostru...

    Articolul 7 si gata!
  • -4 (14 voturi)    
    Jalnici (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:26)

    CalinMircea [utilizator]

    Se vede că postacii au primit ordin să tot îi dea cu "articolul 7", dar fără să primească și o minimă informare despre acest articol (probabil datorită devalorizării bitcoin). Aplicarea lui e practic imposibilă deoarece necesită unanimitate. Nici postacii nu mai sunt ca altădată. S-au dus vremurile de aur când erau dirijați de Udrea&co.
    • +1 (3 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:58)

      ExO [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Romania este monitorizata prin MCV, deci i se pot aplica sanctiuni mai usor, nu e nevoie de art.7 .