Prima reacție a președintelui Iohannis, după ordonanțele de urgență: PSD a acționat astăzi din nou împotriva statului de drept / PSD vrea să creeze un statut special pentru cei care au probleme în justiție

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 19 februarie 2019, 21:34 Actualitate | Esenţial


Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a reacționat marți pe Facebook față de ordonanțele de urgență adoptate marți, prin care sunt modificate legile justiției, scriind că Guvernul PSD vrea să creeze prin acestea ”un statut special pentru cei care au probleme în justiție”. ”PSD a acționat astăzi din nou împotriva Justiției și a statului de drept, împotriva României și a cetățenilor”, a mai scris Iohannis.

”Guvernul PSD vrea să creeze prin ordonanțe de urgență un statut special pentru cei care au probleme în justiție. Și românii, și liderii europeni știu că nu există nicio altă justificare pentru obsesia de a slăbi până la ineficiență justiția din România, în afară de interesele personale. România nu poate fi pusă la dispoziția celor care vor să instaureze controlul politic asupra justiției”, a reacționat președintele României pe Facebook.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat marți că Guvernul a adoptat două ordonanțe de urgență - una dintre ele vizează desemnarea candidaților României pentru funcția de procuror european, iar cea de a doua modifică toate cele trei legi ale justiției, modificate deja anul trecut de către PSD-ALDE, precum și unele regulamente pentru admiterea la Institutul Național al Magistraturii (INM). Una dintre cele mai importante modificări este că la funcțiile de conducere din parchete, începând cu funcția de procuror general, pot candida și judecători care au fost procurori, iar avizul nu va mai fi dat de Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), cum se întâmplă acum, ci de către plenul CSM.


















8175 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    Ce noutate! (Marţi, 19 februarie 2019, 21:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si? PSD vrea sa scoata RO din EU si sa o vândă pe bucati celor care le-au făcut agenda ticăloasă. Niste tradatori, hoti si complici lor au acaparat tara. Sunt urmasii celor acre au ucis in decembrie 89. DAR POPORUL ASTA A VOTAT - ticalosia, hotia si o tara FĂRĂ VIITOR:
    • +1 (3 voturi)    
      Tu ai spus! (Miercuri, 20 februarie 2019, 8:47)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cum ai inceput:

      "PSD vrea sa scoata RO din EU:

      vroiam sa iti atrag atentai ca gresesti, adica sigur, pedesereul VREA asta, dar nu ar fi putut face absolut nimic daca NOI nu l-am fi votat majoritar!

      Dar in final chiar tu spui asta:

      "DAR POPORUL ASTA A VOTAT - ticalosia, hotia si o tara FĂRĂ VIITOR"

      ar mai fi de mentionat ca au vota asta nu doar cei 18% care au pus direct stampila pe Partidul lui Daddy, ci si cei 62% care l-au votat indirect, dar la fel de sigur, prin neparticiparea la alegeri ...
  • +11 (17 voturi)    
    Curand domnule Presedinte (Marţi, 19 februarie 2019, 22:06)

    Ord [utilizator]

    dupa atatea razboaie pierdute cu PSD, Romania se va imparti in Voievodate conduse de clanuri. Trebuie doar sa ne ajute un pic UE sa ne dea afara.
  • +9 (15 voturi)    
    prea putin totusi (Marţi, 19 februarie 2019, 22:15)

    AnderT [utilizator]

    cred ca ar trebuie sa-si foloseasca absolut toate prerogativele disponibile lui, inclusiv CSAT, acest vulnus infect (dragnea & c0) trebuie sa dispara complet din conducerea tarii
  • +10 (16 voturi)    
    Daca statul de drept e atacat (Marţi, 19 februarie 2019, 22:31)

    Coco Whistle [utilizator]

    Atunci se cere ajutorul populatiei, se mobilizeaza armata si se aresteaza tradatorii. Ce e de facut muica? La declaratii avem mari oratori si multi, la fapte mai putin
  • +9 (11 voturi)    
    Nu doar pentru ei (Marţi, 19 februarie 2019, 23:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa nu uitam de asta:

    https://www.g4media.ro/toti-inculpatii-pentru-trafic-de-copii-in-uk-din-dosarul-tandarei-au-fost-achitati-ori-faptele-s-au-prescris-dupa-9-ani-de-procese-in-romania-ancheta-schimbase-legislatia-in-europa-politist-englez-c.html

    Asta inseamna patria condusa de hoti si amanetata de mafioti. Legile se fac in foosul infractorilor.
  • +8 (12 voturi)    
    Mda (Marţi, 19 februarie 2019, 23:58)

    Tony_K [utilizator]

    Unde e referendumul? Ai pierdut timpul degeaba si Romania a pierdut lupta cu infractorii...
    • +4 (8 voturi)    
      un presedinte care comunica prin facebook (Miercuri, 20 februarie 2019, 2:47)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      nu prea poate organiza un referendum. sa fim realisti un astfel de mesaj nu se trimite stind pe buda si hit send. e nevoie de mai mult, acest presedinte doar traieste din esec in esec. aici toata tara trebuie sa se revolte.
      • +4 (4 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 20 februarie 2019, 8:49)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        Jos alogenul nazist Ciolannis!!

        SIgur ca Dracnea va fi un presedinte muuult mai bun, si nu va mai comunica doar pe FB, ci o sa se adreseze direct Poporului!
    • +5 (5 voturi)    
      REFERENDUM? (Miercuri, 20 februarie 2019, 6:12)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Modificarea a fost adusă în comisia juridică a Camerei Deputaților, iar autorul amendamentului a fost parlamentarul UDMR Marton Arpad. Pe 27 noiembrie, acesta a propus modificarea articolului 5 al legii privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European astfel:

      La articolul 5, după alineatul (10) se introduce un nou alineat, alineatul (11), cu următorul cuprins: „(11) Pentru a asigura respectarea prevederilor prezentului articol în ziua de referinţă nu se pot organiza alte tipuri de alegeri şi nici referendumuri la nivel naţional sau local.”

      Trei săptămâni mai târziu, legea a fost adoptată de plenul camerei Deputaților, forul decizional, cu doar zece abțineri, toate partidele votând în favoarea actului normativ.
  • +1 (7 voturi)    
    Cand Marele Plavan este indignat si (Miercuri, 20 februarie 2019, 9:20)

    xrogo [utilizator]

    reactioneaza dur este semn sigur ca masurile sunt bune si sistemul este zguduit!
  • +1 (7 voturi)    
    Sper ca Iohanis sa-l respinga pe CUC (Miercuri, 20 februarie 2019, 9:34)

    Anti_CiumaRosie [utilizator]

    Un incompetent notoriu !
  • +3 (5 voturi)    
    De referendum se mai aude ceva? (Miercuri, 20 februarie 2019, 9:46)

    banel [utilizator]

    Nu de altceva, dar sunt sanse mari sa intrati in istorie ca presedintele sub care a murit democratia.
  • -2 (2 voturi)    
    dizolvare parlament (Miercuri, 20 februarie 2019, 17:05)

    niculaedinkarpati [utilizator]

    Presedintele are posibilitatea dizolvarii parlamentului si anuntarii alegerilor anticipate.Da,asa este,poate genera niste costuri enorme pt care toata natia poate sa sufere,dar scapam din clenciul asta prapadit pentru cateva generatii dupa cum spune Șora...cred ca totusi Iohanis nu are interes sa se schimbe ceva pentru ca si el scapa din toate dosarele in care este incriminat...asa ca daca nu ii impusca careva,vom merge inainte pana cand iesim din Europa...care oricum e pe cale sa se dizolve.
  • 0 (0 voturi)    
    Tara (Miercuri, 20 februarie 2019, 20:26)

    Iaca [utilizator]

    Romania a devenit un Rai /Fura ,mult .daca vrei sa ai !
    Se apropie Pastele ! Vom canta :
    Stingeti lumanarile ca fac fum in loc de parfum Hristos nu a inviat/Mai avem de asteptat !
    Sa facem din politica o Lege Biblica
    OUG sa ne fie carte ca-i scrisa de Tudorel pt.a noastra "noapte "!