Prins cu lucrarea copiată, ​Vâlcov dă vina pe „o parte din cei 19.000 de angajați ai SRI” pentru scandalul plagiatului în teza de doctorat

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 19 februarie 2019, 11:45 Actualitate | Esenţial


Darius Valcov
Foto: Captura YouTube
Darius Vâlcov susține că nu a plagiat în teza de doctorat, susținând că scandalul se datorează unei părți „din cei 19.000 de angajați ai SRI”. Cu toate acestea, dintr-o analiză a PressOne, mai bine de 100 dintre cele 212 pagini ale tezei sunt plagiate, jurnalista Emilia Șercan prezentând în oglindă paginile lucrării lui Vâlcov și cele care au fost copiate.

„​Pentru că nu era suficientă decredibilizarea mea, cu invenții privind lingouri și bani ascunși prin cimitire, mai nou, o parte din cei 19.000 de angajați ai SRI (am inclus aici și acoperiții), cataloghează teza mea de doctorat drept una parțial plagiată. Răspunsul meu este simplu: EXCLUS!”, a reacționat Vâlcov pe Facebook.

Darius Vâlcov, consilier de stat în aparatul de lucru al premierului Viorica Dăncilă, a plagiat mai mult de jumătate din teza de doctorat pe care a susținut-o în 2008 la Facultatea de Finanțe, Asigurări, Bănci și Burse de Valori (FFABBV) din cadrul Academiei de Științe Economice din București, scrie Emilia Șercan în PressOne.

După analizarea lucrării, reiese că sunt plagiate mai bine de 100 dintre cele 212 de pagini ale tezei, iar sursele originale identificate sunt exclusiv cărți de economie care nu sunt disponibile online.

Conducătorul de doctorat al lui Darius Vâlcov este profesorul Emil Negrea de la FFABBV, care între timp s-a pensionat.

















6681 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Si penal si prost (Marţi, 19 februarie 2019, 11:56)

    larex [utilizator]

    Tocmai bun de PSD.
  • -15 (19 voturi)    
    pai (Marţi, 19 februarie 2019, 11:57)

    cucuveauamov [utilizator]

    a copiat mai mult sau mai putin de 4%? doar asa ne putem da seama daca e plagiat sau nu, conform cu criteriilor CNATCU
    • -11 (13 voturi)    
      O intrebare... (Marţi, 19 februarie 2019, 14:05)

      Skipper_The_Pinguin [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... pertinenta. Subscriu la ea.
    • +11 (11 voturi)    
      50% si mult fara indicarea sursei (Marţi, 19 februarie 2019, 18:29)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Daca la nivel de referat e ok sa faci si tu o sinteza de pe Wiki, daca la licenta mai faci si tu un compendiu din niste hartoage relevante, totusi la doctorat trebuie sa aduci contributie personala.
  • +16 (16 voturi)    
    Stim cum e cu SRI-ul (Marţi, 19 februarie 2019, 11:59)

    aladdin [utilizator]

    S-au pus si au scris (gurile rele zic ca noaptea, prin cimitire) apoi publicat cateva carti de economie in care au copiat pasaje din doctoratul tau. Dar le-au si antedatat ca sa te infunde pe tine. Bine ati facut ca le-ati taiat fondurile, uite cu ce se ocupa ei in loc sa apere tara.
    Curat paralel, coane Darie...
  • +16 (16 voturi)    
    Problema majora nu e ca a plagiat (Marţi, 19 februarie 2019, 12:11)

    tarabost [utilizator]

    ci ca, foarte probabil, dupa cum arata deciziile la care a consiliat in ultimii doi ani, nu a inteles mai nimic din ce a preluat din surse necitate.
  • +16 (16 voturi)    
    Saracu' Valkov (Marţi, 19 februarie 2019, 12:23)

    midufi [utilizator]

    ...el ne vrea numa' binele (lui personal) si SRI vine noaptea si-i pune foi plagiate in dosarul 'mnealui de doctorat.
    Si da-i si lupta, neicusorule.

    Logica lipseste. Doar arunca cu mizerii, sa abata atentia asupra unor alte chestiuni.
    Tipic baronilor psd.

    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +15 (15 voturi)    
    astept (Marţi, 19 februarie 2019, 12:28)

    liviu_ [utilizator]

    comentariile postacilor psd...
    tare sunt curios cum o sa ii ia apararea acum astuia!
  • +16 (16 voturi)    
    “Decredibilizare”??? (Marţi, 19 februarie 2019, 12:55)

    V. Istina [utilizator]

    Ca sa existe o “campanie de decredibilizare” trebuie sa fi fost candva... cumva credibil.
    Aici nu e cazul!
  • +17 (17 voturi)    
    Si asta... (Marţi, 19 februarie 2019, 13:02)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... incapatanat. Cand cineva vine cu dovezi, original vs. plagiat, in oglinda, si tu o tii langa pe a ta la TV, este clar ca stii prea bine cui te adresezi. Marii majoritati de ignoranti si de spalati pe creier din tara asta. Partea trista este ca sunt mult... foarte multi. Deci, merita sa se faca ca ploua. Are numai de castigat.
  • +15 (15 voturi)    
    Soros si SRI i-au plagiat lucrarea :) (Marţi, 19 februarie 2019, 13:24)

    qbic [utilizator]

    Cu ajutorul reptilienilor de la Universitatea Martiana de Plagiate.
  • +13 (13 voturi)    
    Dragi concetățeni, (Marţi, 19 februarie 2019, 17:44)

    Rescator [utilizator]

    Este că nu va-ți așteptat la această explicație de la
    cimitirologul hoțoman Vâlcov!?Individul bate toate
    recordurile mondiale de tupeu și nesimțire.
    Toți sereiștii nu aveau altă treabă decăt să-i citescă
    tâmpeniile din așa-zisa teză de doctorat a ipochimenului.Merită să fie impăiat ca Lenin!