UPDATE Daniel Barbu a demisionat din funcția de președinte al Autorității Electorale Permanente: Vreau să candidez la alegerile europarlamentare

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2019, 11:04 Actualitate | Esenţial


Daniel Barbu
Foto: AGERPRES
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Daniel Barbu, a demisionat de la conducerea instituției. El a declarat pentru HotNews.ro că își dorește să fie selectat printre candidații ALDE la alegerile europarlamentare.

Daniel Barbu a declarat pentru HotNews.ro că și-a depus demisia vineri.

"Mi-am depus vineri demisia. Intenția mea este de a fi selectat printre caldidații la alegerile europarlamentare", a declarat Barbu.

El a spus că demisia sa va intra în vigoare din 28 februarie, iar începând cu acea dată unul dintre vicepreședinții AEP va asigura interimatul.

Informația inițială privind demisia lui barbu de la conducerea AEP a fost transmisă de G4Media.

Partidul Pro România a solicitat, duminică, demisia preşedintelui Autorităţii Electorale Permanente (AEP), Daniel Barbu, „posibil candidat ALDE la Parlamentul European”, pentru că, susţin reprezentanţii formaţiunii, acesta a încălcat principiul imparţialităţii prin participarea sa la şcoala politică de iarnă a tineretului ALDE.

„Tăriceanu doreşte ca Iohannis să fie un preşedinte imparţial, dar îl împinge pe Daniel Barbu să fie un preşedinte (de AEP) care încalcă chiar principiul prevăzut de lege - al imparţialităţii! Daniel Barbu, preşedintele Autorităţii Electorale Permanente şi posibil candidat ALDE la Parlamentul European, a participat ieri la şcoala politică de iarnă a tineretului ALDE. (...) Ştim cu toţii că domnul Barbu a fost membru ALDE, nu ştim dacă mai este, dar sigur s-a comportat ca atare în exerciţiul de conducere a AEP. Lucrurile se agravează însă atunci când chiar domnia sa urmează să candideze şi organizează alegerile în acelaşi timp! Solicităm public demisia de urgenţă a preşedintelui AEP pentru a garanta un proces electoral fără suspiciuni!”, a declarat vicepreşedintele partidului Pro România, Răzvan Mitu, într-un comunicat transmis duminică și citat de Agerpres.

















5663 vizualizari

  • -16 (22 voturi)    
    De ce o fi demisonat? (Luni, 18 februarie 2019, 11:08)

    Martinezu [utilizator]

    Omul putea sa candideze si din pozitia pe care o avea, oricum alianta de la putere are acest drept din moment ce au fost votati de cetateni.
    • -11 (13 voturi)    
      Pentru ca i-a spus Ponta. El e expert! (Luni, 18 februarie 2019, 12:37)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      "De ce o fi demisonat?"
      ======
      Pentru ca i-a spus Ponta. El e expert!

      Revenind la tonul serios, e mai bine asa. Nu avea nicio relevanta in ecuatia electorala, dar era motiv pentru loseri sa latre. Acum, latra in gol!
  • +21 (23 voturi)    
    . (Luni, 18 februarie 2019, 11:10)

    theo667 [utilizator]

    Barbu un sclav .
    • +18 (18 voturi)    
      Trompetă ALDE (Luni, 18 februarie 2019, 11:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Adică propgandist pcr in grupul infractional ALDE
    • +3 (3 voturi)    
      nu chiar (Luni, 18 februarie 2019, 15:46)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Nu chiar, doar o sluga preaplecata...
  • +17 (17 voturi)    
    motivul.... (Luni, 18 februarie 2019, 11:19)

    ceoteldrum [utilizator]

    norma de furaciune la europarlamentare impusa de bo$$ era peste puterile lui,saracul de el.....
  • +12 (12 voturi)    
    Pacat ca a ajuns sa fie un fel de Barbu Lautarul. (Luni, 18 februarie 2019, 11:33)

    Plagarus [utilizator]

    Nea Daniele mai bine lasa dedulcirile la sinecuri si plimb-o pe Bella prin cartier
  • +15 (15 voturi)    
    Know how (Luni, 18 februarie 2019, 11:49)

    ilie57 [utilizator]

    Inca un angajat in grupul infractional PSD.
    El le da PSD-istilor informatii cu privire la vulnerabilitatile sistemului electoral iar PSD il face europarlamentar sau il sponsorizeaza.
  • +8 (8 voturi)    
    onoare zero (Luni, 18 februarie 2019, 12:14)

    terex [utilizator]

    parvenire infinit.
  • +10 (12 voturi)    
    Cum să nu râdă Europa de noi! (Luni, 18 februarie 2019, 12:18)

    asavreau [utilizator]

    Dacă trimitem europarlamentari ca Barbu,Dăncillă,Grapini,Norica Nicolai,Renate Weber-fanatici comuniști care urăsc democrația.Asemenea indivizi ajunși în funcții se cred zei și vor ca noi să îi preaslăvim și când fac prostii.Și fac numai prostii.
  • +7 (7 voturi)    
    Banii bata-i vina (Luni, 18 februarie 2019, 12:43)

    Isobar [utilizator]

    Fac ca majoritatea partidelor in frunte cu PSD-ALDE
    sa-si recompenseze membrii fideli cu o detaseare pe
    multi bani in institutiile UE.
    Competenta este o calitate secundara.
  • +7 (7 voturi)    
    Mafia Roșie îl răsplătește pentru ce (Luni, 18 februarie 2019, 14:36)

    Rescator [utilizator]

    a făcut până acum in materie de mânării.Să vedeți
    cine îi va lua locul și veți ințelege pregătirile minuțioase pentru fraudarea tuturor alegerilor.