Alexander Adamescu a apelat la o firmă privată de servicii secrete din Marea Britanie pentru a scăpa de extrădare / Compania ar fi avut surse în guvernul României și administrația prezidențială

de Nicoleta Onofrei     HotNews.ro
Duminică, 17 februarie 2019, 15:52 Actualitate | Esenţial


Alexander Adamescu
Foto: Hotnews
Un fost șef al Serviciului Secret de Informații MI6 și un lord liberal-democrat au folosit ofițeri de informații pensionați pentru a strânge informații ”sensibile” de la surse secrete din guvernul României pentru a-l ajuta pe Alexander Adamescu, care se confruntă cu acuzații de corupție, potrivit unor documente consultate de către Observer, relatează
The Guardian.

Firma privată de servicii secrete a lui John Scarlett, SC Strategy (SCS), pe care o deține împreună cu Lordul Alexander Carlile, a dezvăluit într-un raport pentru avocatul lui Alexander Adamescu că a obținut informații sensibile dintr-o serie de ”surse confidențiale” bine plasate în România, inclusiv negocieri diplomatice și activități ale procurorilor anticorupție.

Raportul din 2016 sugerează că ofițerii SCS s-au bucurat de un acces remarcabil la București și surse plătite care aveau cunoștințe directe și complexe ale ”aparatului politic, de securitate și de informații” al României.

O sursă este descrisă ca fiind un oficial ”de rang înalt” la biroul administrației prezidențiale. SCS a preluat informațiile pentru Alexander Adamescu, magnat al mass-mediei și al proprietăților, care conduce una dintre cele mai bogate familii ale României, subliniază The Guardian.

Adamescu așteaptă extrădarea în România din Regatul Unite, după ce procurorii români l-au acuzat de luare de mită și spălare de bani. Omul de afaceri neagă acuzațiile.

Avocații lui Adamescu au depus raportul de 36 de pagini ca dovezi în procedurile de extrădare care au avut loc la Londra în 2017.
Scris de Carlile, fost referent independent pentru legislația privind terorismul, raportul a susținut afirmația omului de afaceri că procuratura română este motivată politic.

Documentul oferă o privire asupra firmelor private de servicii secrete și pune în lumină activitățile celor doi foști funcționari publici și a firmei lor britanice și a contactelor sale.

Carlile a insistat într-o declarație pentru Observer că a folosit ”mijloace perfect legale” pentru a obține informații juridice. ”Obținerea informațiilor este rezultatul faptului că știm cum să efectuăm investigații eficiente”, a spus el.

Acesta respins orice sugestie că el sau partenerul său au folosit contacte făcute în timpul în care lucrau în domeniul securității și serviciilor secrete pentru guvernul britanic sau că SCS s-a angajat într-o formă de spionaj care ar fi putut submina instituțiile statului român.

”Afirmația este un nonsens”, a spus el.

”SCS a investigat un caz în care clientul acuză că a fost subiectul unor proceduri nedrepte în afara statului de drept”, a mai spus Carlile.

Cu toate acestea, judecătorul din cazul de extrădare a lui Adamescu a refuzat să accepte raportul lui Scarlett și Carlile ca probe, argumentând lipsa de informații cu privire la identitățile agenților companiei și a circumstanțelor în care operatorii SCS - identificați în instanță ca ofițeri de informații în retragere - au colectat informațiile.

Raportul ilustrează modul în care cazurile de anticorupție din România - o problemă majoră în statul membru - au generat oportunități de afaceri pentru anchetatori privați și consultanți externi.

Compania familiei lui Adamescu a angajat controversata firmă israeliană de informații Black Cube.

The Guardian mai scrie și despre faptul că DNA, care l-a investigat pe Adamescu și pe tatăl său pentru mai multe infracțiuni, inclusiv mituirea judecătorilor, a condamnat mai mulți politicieni și oameni de afaceri.


















28175 vizualizari

  • +49 (55 voturi)    
    ASTRA Asigurari Jefuita de Adameshti (Duminică, 17 februarie 2019, 16:21)

    un domn [utilizator]

    Asta este sau nu in “statul de drept” alex adamescu ?
    • -15 (41 voturi)    
      STITI CEVA (Duminică, 17 februarie 2019, 16:48)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...despre cererea insistenta a domnului Adamescu, de a i se aproba marirea de capital?
      Cine pusese ochii pe ASTRA stiti?
      Daca taceati "un domn" ramineati !
      • +25 (25 voturi)    
        stiti bancul cu rabinul (Duminică, 17 februarie 2019, 17:55)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        si tu ai dreptate. si tu ai dreptate.

        adamestii si-au umplut buzunarele din astra asigurari, un singur exemplu: incendiul de la rex din mamaia.

        probabil ca au aparut alti pesti mai mari si le-au preluat compania. asta e, cand intri in business-ul mare trebuie sa te si pricepi.

        ps: pentru autorul articolului, "peer" din articolul din Guardian nu se traduce "coleg". "peer" se refera la membri in Camera Lorzilor (nobilimea britanica)...
        • -3 (7 voturi)    
          Asta mai e PIB-ul Marii Britanii (Duminică, 17 februarie 2019, 20:54)

          CruceaLuiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Combinatii pe bani multi. Dupa Brexit, se inchide tara.
          • -1 (11 voturi)    
            se inchide (Duminică, 17 februarie 2019, 22:44)

            thatchme [utilizator] i-a raspuns lui CruceaLuiDragnea

            pentru cei cu idei putine dar fixe.
            Brexi-tul este un exercitiu de democratie din interiorul UE pe care UK il preda la tabla, Bruxelles-ului si nu numai.Juncker si ceilalti sa-si ia notite
  • -15 (25 voturi)    
    Ba da Evropa asta cu legea in gura (Duminică, 17 februarie 2019, 17:07)

    Je__ [utilizator]

    Cum de nu extradeaza un corupt, sa-si execute condamnarea?

    isi tine banii in regat, si nu vrea regatul sa piarda taxe si impozite?

    Am asa deja vu-ul, corupti is aia de care nu ne convine, restu sunt doar niste bieti hartuiti ai justitiei si ai statului de drepti!
    • -4 (14 voturi)    
      în primul rând Tony Blair (Duminică, 17 februarie 2019, 18:34)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Să vină corruptul la Ploiești, să-i dea Portocală „daună totală”.
    • +6 (10 voturi)    
      Pt ca Securitatea a furnizat Docomente (Duminică, 17 februarie 2019, 19:19)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Contrafacute bineinteles, cum ca si asta ar fi haituit de Codruta si Statul Paralel, intelegi??? Asa ca, ia mai intreaba-te odata, cine e Statul Paralel de fapt???
      • -6 (8 voturi)    
        tu realizezi? (Duminică, 17 februarie 2019, 22:51)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Ca daca judecatorii din UK accepta documentele folosite in proces, care chipurile ar fi fost obtinute ilegal de SRI si DNA, si furate de pensionarii de la MI6 si prezentate in procesul lor, inseamna recunoasterea ca toata lupta anticoruptie din Romania e FIAT?

        Si eu sunt sigur, ca dupa martie, nu vor mai avea nici o problema sa admita ce e in interesul lor.
  • +23 (29 voturi)    
    Haha (Duminică, 17 februarie 2019, 17:30)

    Tony_K [utilizator]

    Cica noi avem sri si sie... Vai mama lor.
    • +23 (29 voturi)    
      pai normal.... (Duminică, 17 februarie 2019, 17:54)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      daca Dragnea mai taie din buget, nici nu o sa mai fie nevoie de straini sa se infiltreze.
      • -1 (1 vot)    
        Exact aia e problema (Luni, 18 februarie 2019, 8:57)

        Zummm [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        Ca pana acum n-au supt destul. Ar trebui sa va f...astia de acum ca pe vremea lui Ceasca la cat de prosti sunteti.
  • +34 (36 voturi)    
    Nicio surpriza (Duminică, 17 februarie 2019, 17:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Comunistii au fost invatati sa apeleze intotdeauna la servicii sau agenti "pensionati" sau "retrasi" sau "inactivi" cand au probleme cu legea.
  • +38 (42 voturi)    
    oare cat de penetrate sunt serviciile secrete ? (Duminică, 17 februarie 2019, 17:44)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cand tara e condusa de condamnati si urmariti penal, cred ca avem si raspunsul.
    • +28 (30 voturi)    
      omul de rand (Duminică, 17 februarie 2019, 18:03)

      themihai [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      omul de rand ramane cel mai pentrat.
    • +21 (21 voturi)    
      ...sunt (Duminică, 17 februarie 2019, 18:23)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      penetrate sau informatiile lor sunt socotite ilegale de catre decidenti?Vezi cazul protocoalelor etc.
  • +26 (30 voturi)    
    Acum este mai simplu (Duminică, 17 februarie 2019, 17:54)

    florinos [utilizator]

    Acum este mai simplu, vorbești cu Ghita sa o acuze pe Kovesi sau direct cu rectorul Tudorel Toader sa dea o lege de iertare a infractorilor care au furat din avutul public.
  • +29 (31 voturi)    
    Daca cativa pensionari au facut asa ceva (Duminică, 17 februarie 2019, 18:21)

    sprite [utilizator]

    oare cat de mult au reusit sa penetreze structurile de stat agentii rusi?
    • +7 (7 voturi)    
      :) (Duminică, 17 februarie 2019, 19:16)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui sprite

      Fostul director MI6 e...un pensionar oarecare? :)
    • +4 (4 voturi)    
      pai (Luni, 18 februarie 2019, 9:33)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui sprite

      daca mata crezi in ''pensionare'' in cazul serviciilor de informatii,nu cred ca-ti mai poate raspunde nimeni.
      ca si black cube,care ne-a penetrat pana la cotor,mai aveau putin si-o mierleau pe codruta,smecherii cu banu gros,incearca orice,numai sa scape.
      btw,pana la urma cine a ordonat filarea codrutei?
      ma rog,vom mai vedea,zise orbu'.
      macar sursele alea perfect legale
  • -1 (7 voturi)    
    servicii secrete, sapte dintr-o lovitura (Duminică, 17 februarie 2019, 18:38)

    ...!?! [utilizator]

    muci le-a facut!


    demosionati in grup ba', mociofletilor indolenti!

    mamaligarii izmenari si serviciile secrete, recte: tusea, mucii si flatulenta, mioritica.
  • +6 (8 voturi)    
    ha! (Duminică, 17 februarie 2019, 19:43)

    codyrocco [utilizator]

    baaa...ce jelanie e pe EVZ, mai ca m-a busit plansul!
  • +12 (12 voturi)    
    marea britanie si vasalii sai (Duminică, 17 februarie 2019, 22:07)

    Razvan_M [utilizator]

    Sunt curios daca lucrurile puteau sa se intample si in sensul opus: o firma cu legaturi in serviciile secrete romane sa incerce a penetra aparatul de securitate din Marea Britanie - cu ceva spagi sau "contracte de consultanta" secrete. Sau, ca sa venim cu ceva si mai interesant, o firma din Rusia incercand acelasi lucru cu institutii din UK si apoi laudandu-se cu el public.

    Revenind insa local, ca aici ne este interesul, este destul de clar ca exista niste institutii de forta din statul roman angajate intr-o lupta pentru putere si ca aceste institutii isi folosesc puterea in mod discretionar. Il avem pe dl. Dragnea, care a acaparat un judet intreg (Teleorman) incepand cu cca 2000 si care a ajuns apoi tartor in PSD. Asta este clar oricui, chiar si membrilor PSD, ca nu se putea intampla fara un sprijin puternic din partea institutiilor de forta ale statului roman, inclusiv SRI (informatii, santaj si protectie fata de concurenta), procuratura (aplicarea legii si protectie in justitie), Politie/Jandarmerie (ordine publica si protectie in strada), ANAF (taxe, impozite, adica bani si protectie in afaceri).

    Apar din cand in cand informatii publice despre gratare la care iesea cu dna Kovesi - si probabil ca acestea sunt informatii scapate in presa cu un scop, existand numeroase alte asemenea informatii care sunt in asteptare. Apar informatii uneori despre slabiciuni ale domnului Iohannis, precum chestiunea cu casele "mostenite" si pe care primeste chirii de mii de euro lunar de la banci sau alte asemenea institutii. Observam cu uimire cum institutiile insarcinate cu aplicarea legii isi descopera, sanchi, tot felul de limitari in aceasta aplicare - mai ales cand este vorba de politicieni sau afaceristi cu influenta. Cum o executare silita a lui alde Voiculescu nu se poate realiza decat dupa vreo 5-10 ani... Institutii care il gasesc pe Nicusor Constantinescu la New York si il pozeaza in timp ce bea o bere la terasa, dar nu pot sa il aduca pe Ghita in tara... Etc.
    • -1 (11 voturi)    
      si crezi ca articolul de mai sus a aparut (Duminică, 17 februarie 2019, 22:56)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      intamplator?

      Sau sunt niste mesaje trimise de baieti, baietilor din cealalta tabara?

      Singurii fraieri uzati au fost tefelistii rezistenti, care saracii in idealismul lor, au crezut ca protesteaza pentru o cauza buna, doar ca era confiscata de mult de baietii destepti.
    • +4 (6 voturi)    
      DracNea & Co (Luni, 18 februarie 2019, 8:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ciocoiul de Teleorman nu e singurul. Nu sunt prea multi îmbuibați post-revoluționari care să nu fi fost „ajutați” de Servicii, ANAF si Servicii. România e un stat mafioto-securist i care numai cine a fost „agreat” a putut face avere.