Aproape 40.000 de români au cerut autorizație de intrare în Canada în primul an de la desființarea vizelor

de M.O.     HotNews.ro
Duminică, 17 februarie 2019, 12:38 Actualitate | Esenţial


Canada
Foto: Wikipedia
Aproape 40.000 de români au solicitat obținerea unei autorizații electronice de călătorie în Canada, în primul an de când Canada a eliminat regimul de vize pentru România. Circa 4% dintre solicitanți au fost însă refuzați de autoritățile canadiene, inclusiv pe motiv de antecedente penale grave, indică datele oficiale, scrie Profit.ro.

Astfel, din datele obținute de Ambasada României la Ottawa citate de MAE, în perioada 1 decembrie 2017 - 29 decembrie 2018 au fost înregistrate 39.476 solicitări pentru obținerea unei autorizații electronice de călălorie (eTA) de către cetățeni români.

Din totalul celor aproape 40.000 de solicitanți români, circa 4% (aproximativ 1.500 cereri) au fost refuzați însă de autoritățile canadiene.

Principalele motive de refuz au fost legate fie de lipsa unor documente necesare aplicației (cereri incomplete), dar și de existența unor antecedente penale grave sau a unor falsuri în declarații.

Citește continuarea pe Profit.ro.


















8781 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    O sa fie interesant de vazut (Duminică, 17 februarie 2019, 13:32)

    Tommy Bahama [utilizator]

    cati vor fi trimisi inapoi automat de la aeroport.
    • -7 (9 voturi)    
      hei (Duminică, 17 februarie 2019, 22:37)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

      Nici unul.
      Canada este condusa de Justin Trudeau = un idiot.
      Ministrul Imigratiei este Ahmed Hussen = un imigrant din Somalia.
      Amandoi lucreaza la distrugerea cat mai rapida a Canadei. 'Porti deschise" face parte din plan.
      • +2 (4 voturi)    
        mda.. (Luni, 18 februarie 2019, 1:28)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui john70

        si idi-ti ca tine cu mentalitate romaneasca de ra-at sunt o gramada si in canada si in usa...
    • -2 (2 voturi)    
      Nu stiu cati vor fi trimis .. (Duminică, 17 februarie 2019, 22:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

      dar ideea e ca artcolul se refera la anul 2018. Poate cati au fost trimisi inapoi, asta e altceva. Dar nu au cum sa-i trimta inapoi pe cei care au fost in 2018.. E o chestie care tine de fizica, cu timpul etc.. E mai complcat, nu pot sa-ti explic.

      Fireste, un numar mic au aplicat in 2018 (poate) si urmeaza sa plece in 2019.. Dar e un numar redus.
  • +8 (10 voturi)    
    foarte bine! (Duminică, 17 februarie 2019, 13:53)

    ...!?! [utilizator]

    .
  • -4 (10 voturi)    
    care sunt sansele (Duminică, 17 februarie 2019, 14:55)

    mareanvan [utilizator]

    ca odata ajuns acolo sa poti lucra legal sau la negru
    • 0 (12 voturi)    
      raspuns : (Duminică, 17 februarie 2019, 16:19)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

      zero !
      viza este turistica !
      • 0 (6 voturi)    
        legal, da, stiu, asa este... (Duminică, 17 februarie 2019, 17:40)

        mareanvan [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        but hey, we are romanians... traim in ilegalitate de 2000 de ani, si ne place, de aia votam cum votam, sau mai bine zis nu mergem la vot, ca ne place ilegalitatea, ne vine ca o manusa
        • -2 (8 voturi)    
          daca traiesti in ilegalitate de 2000 de ani (Duminică, 17 februarie 2019, 18:51)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

          nu ai decat sa ramai acolo unde esti acum !
          in Canada nu tine fenta asta ! esti ilegal , nu ai niciun drept , adica nu ai :
          -social insurance number
          -card bancar
          -health insurance
          -nu poti inchiria locuinta
          -nu ai driver's license
          -nu ai drept de munca , nici macar "la negru",sindicatele sunt foarte puternice si dau la garda orice incercare de munca la negru
          in Canada daca nu ai masina esti mort ca nu ai cu ce sa te duci la job !
          deci nu existi !
          cel mai simplu e sa aolici legal pentru imigrare si daca esi bun , esti acceptat
          zice unul ca poti lucra ca sclav in constructii in quebec , total fals . in aceasta provincie birocratia este maxima , iar RBQ (Regie de batiment de Quebec) este mai vigilenta decat securitatea comunista !
          vrei sa emigrezi in Canada , aplica legal si ai mari sanse !
          • -1 (7 voturi)    
            Ce vorbesti bai? (Duminică, 17 februarie 2019, 22:40)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            Sunt atia ilegali care lucreaza in Canada.. Fireste, cu riscurile de rigoare. Dar sunt destui. Vin cu viza de turist si stau cu anii (nu Ani) pe-aici.

            Eu nu am masina si nu sunt mort: ca dovada e ca tastez acum si raspund la idioteniile pe care le scrii.
            • +1 (3 voturi)    
              Cum faci daca ai nevoie de doctor? (Duminică, 17 februarie 2019, 23:05)

              John_english [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              ... sau doamne fereste ai vreun accident?
              • -1 (3 voturi)    
                Faci cum fac toti care se duc ca turisti . (Luni, 18 februarie 2019, 1:14)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui John_english

                . isi iau asgurare medicala. Care isi iau. Voi vorbiti ca si cum v-ati nascut maine, nu ati mai auzit de imigranti ilegali in lumea asta.

                Astea sunt riscurile. Eu nu am spus ca e o solutie, am spus ca imigranti ilegali exista. Toti speram sa nu avem niciodata nevoie de doctori, Unii din noi, nu avem, altii au. Asta e viata. Cunosteam pe cineva care angaja "sezonieri" in constructii: veneau in fiecare an ca turisti si lucrau 2-3 luni (stateau in baraci, ca acum chiria e enorm), pleacau si se intorceau anul urmator si tot asa.

                Vrei sa-i intreb ce si cum faceau cu doctorul? Esti interesat? Tu cand te duci ca turist in America de Nord ar trebui sa ai asigurare medicala. Ce faci ca turist daca ai nevoie de doctor, sau daca, Doamne fereste, ai vreun accident?...
                • -1 (3 voturi)    
                  Hehe... (Luni, 18 februarie 2019, 3:28)

                  John_english [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                  Parca spuneai ca stau cu anii acu zici ca lucreaza (ilegal)intre doua avioane.

                  Bineinteles ca ilegali exista dar nu au intrat cu viza de turist sau au depasit cele 6 luni pe an.

                  Sunt prostituate, hoti, criminali... low life people.

                  Odata ce ai depasit 6 luni te-ai ras.

                  Merita riscul? Eu zic ca nu.
                  • -1 (1 vot)    
                    Sunt si cu anii .. (Luni, 18 februarie 2019, 5:34)

                    Alius [utilizator] i-a raspuns lui John_english

                    . Crede-ma.. Sunt care se pregatesc sa fie deportati (sau au fost deportati) pentru ca nu au statut, asta dupa ce au trait zeci de ani pe-aici ilegal si si-au si facut si familii.

                    Eu ti-am dat exemple de ilegali: cu anii, intre doua avioane, intre doua trenuri..

                    A spune ca nu sunt imigranti ilegali in Canada, este o idiotenie la fel de mare cum ca ar fi numai imigranti de "6 luni". Nu exista cu viza de turist? Stii tu asta? Eu stiu sigur si am intalnit persoane din America de Sud care au intrat cu viza turistica si au ramas aici cu anii (nu zeci de ani, dar 2-3 ani) si fac curatenie in office-uri, unde aia angajeaza in majoritate numai ilegali.

                    Eu nu vorbesc de riscuri. Merita riscul? Depinde de unde esti....Ce zici tu, nu intereseaza pe nimeni.

                    Nu am dezbatut calitatea celor care sunt imigranti, ci strict existenta imigrantilor ilegali. Ai intrebat ce faci daca ai nevoie de doctor si ti-am raspuns.

                    Era sa uit: he he he. E ok cum?
                    • +2 (2 voturi)    
                      Ce inseamna ilegal (Luni, 18 februarie 2019, 7:59)

                      John_english [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                      Turist inseamna legal fara drept de munca.

                      Legal pana la 6 luni... dupa care este obligat sa paraseasca tara.

                      Daca nu o paraseste devine ilegal.

                      Ilegal=nimeni + la mana mafiotilor si criminalilor.

                      Ilegal = nu poate sa isi deschida cont in banca sau beneficia de asistenta medicala

                      In toate cazurile cand va trebui sa se legitimeze... cineva va chema politia si va fi expulzat cu interdictie de a mai intra in Canada pentru vreo 20 de ani.

                      Si angajatorii iau vreo 50mii dolari amenda plus risca inchisoarea daca angajeaza ilegali.

                      Asigurare medicala pentru ilegali? Nici o companie nu va onora asa ceva iar medicina e ff scumpa.

                      Nu invata oamenii la prostii.
                      nu-i Europa.

                      Ilegali exista din motiv ca acei oameni nu au unde se se intoarca aka n-au nimic de pierdut. Nu e cazul romanilor. Europa e larg deschisa pentru cine vrea si poate sa munceasca.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Nu invat pe nimeni la nimic . (Luni, 18 februarie 2019, 21:18)

                        Alius [utilizator] i-a raspuns lui John_english

                        .. fiecare alege ce crede. Aici discutia era ca "nu exista ilegali in Canada", ceea ce este departe de adevar.

                        Ca au sau nu sigurare medicala, este treaba lor. Si ca turisti, cat au viza, sunt multi care stau si lucreaza ilegal, dupa care se intorc. Deci, lucreaza.

                        Lucrez in imigratie si am vazut destule cazuri de ilegali. Nu am spus niciodata ca asta e "calea". Asa ca lasa-ma.
          • -3 (5 voturi)    
            hei (Duminică, 17 februarie 2019, 22:43)

            john70 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            Nu va luati dupa asta ca minte!
            Daca faci cerere de refugiat, primesti imediat Social Insurance Number si orice alte beneficii ca un rezident canadian.
            Inchiriatul locuintei (de la privat), nu are nici o legatura cu statutul de rezident sau nu. Permisul de conducere romanesc poate fi folosit 6 luni.
            Zeci de mii de ilegali au intrat fara probleme in Canada din SUA si guvernul le-a intins covorul rosu si politia federala canadiana le cara bagajele precum valetii de la hotel.
            Distrugerea Canadei se produce incet dar sigur.
            • +3 (5 voturi)    
              bati campii (Luni, 18 februarie 2019, 2:30)

              miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui john70

              si induci lumea in eroare !
              ai intrat cu viza de turist , nu poti aplica ptr refugiat
              inchiriartul locuintei se face in urma unei verificari de credit de catre o firma specializata,
              dupa 6 luni ce faci , cand iti expira dreptul de aconduce cu permisul romanesc ?
              guvernul a intins covorul rosu la refugiatii din africa si alte zone de conflict , nu dintr-o tara europeana , membra ue si nato
              asigurare medicala primesti dupa 3 luni de sedere legala in Canada !
              • -1 (3 voturi)    
                Da ma .. (Luni, 18 februarie 2019, 3:14)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                . in Canada nu sunt nici autobuze, nici tramvaie si nici metrou, nici trenuri, nici avioane: toata lumea circula cu masina propretate personala. Si cu bicicletele, dar aia sunt mai instariti.
              • -2 (2 voturi)    
                Inchiriatul unei locuinte .. (Luni, 18 februarie 2019, 8:04)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                . se face in urma a ce?..... Pai tu, ca nou venit in Canada, ce credit score ai? Asa ai facut tu, ai dormit pe strazi pana ai avut credit score?

                Asigurare medicala ai din prima zi, daca iti faci asigurare medicala privata, ca turist.

                Vai de capul tau. Se vede ca esti de-al borfasilor: minti cu nerusinare.
          • +1 (1 vot)    
            multam de info, mai cer un sfat (Duminică, 17 februarie 2019, 23:01)

            mareanvan [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            daca nu traiesc in ilegalite aici, consider cinstea si corectitudinea esentiale, nu suport mita si minciuna, dar in acelasi timp nu stiu engleza si franceza (nu toti putem fi multilingvisti ca olguta si dancila), eu ce ma fac daca spui ca nu am nici o sansa intr-o tara cu oameni cinstiti unde as vrea sa traiesc?
            • +1 (3 voturi)    
              Daca cinstea si corectitudinea (Luni, 18 februarie 2019, 1:12)

              John_english [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

              ...sunt esentiale pentru tine

              Nu trebuie sa urmezi caile legale?
            • -2 (2 voturi)    
              Sunt destui .. (Luni, 18 februarie 2019, 1:17)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

              . care nu cunosc engleza sau franceza si muncesc. Ideea e ca slujbele sunt pe "masura": spalat pe jos la firme, spalat vase la restaurante etc.. Va trebui sa inveti engleza sau franceza, nu ai alta solutie.

              Plus ca cei care nu stiu nic o limba de obicei traiesc in comunitati mari: chinezi, portughezi, vietnamezi, latino si gasesc locuri de munca in acele comunitati, Dar ca roman, mai rar.
            • -1 (3 voturi)    
              stai acolo unde esti , (Luni, 18 februarie 2019, 2:33)

              miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

              si mergi la proteste #rezist , injura guvernul ,striga psd ciuma rosie ! esti omul perfect ptr locul unde te afli .
              • -1 (3 voturi)    
                si nu uita (Luni, 18 februarie 2019, 3:06)

                miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                sa iei cu placuta suedeza !
                • 0 (2 voturi)    
                  Esti atat de .. (Luni, 18 februarie 2019, 5:36)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                  .. iti dai singur placute suedeze. Hai ca esti tare, se vede ca votezi cu borfasii, ai inteligenta lor. Dar le si meriti, cinstit vorbind. Din plin.
              • -1 (3 voturi)    
                Deci tu esti ala .. (Luni, 18 februarie 2019, 3:11)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                unul din cei doi din Canada care tot voteaza cu borfasii. Bine ca stim.
          • +1 (5 voturi)    
            Chebec e singura provincie cu Mafie (Luni, 18 februarie 2019, 2:32)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            Se lucreaza la greu la negru, n-ai tu habar. Lucrand la negru iti dau aia un loc sa dormi. Te descurci si fara masina desi inseamna mult timp pierdut. Rau e cu healtcare-ul, daca patesti ceva e nasol. Dar nu oamenii care muncesc la negru is problema, ci aia veniti la julit, prostitutie, furt din case. Thank god ca Prairies are huge, desi tot am vazut niste ciaurdei in Calgary!!!
    • -1 (9 voturi)    
      Chebec, sclav in constructii (Duminică, 17 februarie 2019, 17:50)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

      la smecheri.
    • +3 (5 voturi)    
      Incearca sa mergi legal (Duminică, 17 februarie 2019, 18:31)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

      https://www.canada.ca/en.html

      Citeste pe website ul guvernului Canadei care ar fi conditiile sa muncesti legal.(daca nu stii engleza sau franceza nici nu are rost sa incerci)

      Nu pleca in Canada ca turist si sa te astepti sa te angajeze oameni aia. si pastreaza-ti demnitatea nu fi un specimen din "atlasul de mitocanie urbana"
      Bafta!
    • 0 (4 voturi)    
      sanse (Duminică, 17 februarie 2019, 21:30)

      reddry [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

      poti lucra la negru de a 2 a zi dupa ce ajugi; aproape toate restaurantele din Montreal vor spalatori de vase(chiar si in china town)...peste tot se cere franceza SI engleza(bilingv)! iar ca sa ai amici trebuie sa intelegi quebecoise...e mai greu ca in europa! ca sa capeti un job cat de cat mai bun trebuie sa fii recomandat de un localnic!
    • 0 (4 voturi)    
      HEI (Duminică, 17 februarie 2019, 22:37)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

      Sansele sunt 100%
  • +2 (8 voturi)    
    1.600 nu au mai fost,restul au avut vize de USA (Duminică, 17 februarie 2019, 15:18)

    Plagarus [utilizator]

    Sa ne bucuram degeaba ?
    • +1 (3 voturi)    
      I-ai verificat pe toti cei 38400 cu vine de SUA? (Duminică, 17 februarie 2019, 18:35)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Imi pace cum le stii pe toate dar vorbesti pe langa, si dezinformezi!

      NU ne bucuram degeaba cand intram in normalitate.
  • -1 (3 voturi)    
    hahahaha (Duminică, 17 februarie 2019, 22:45)

    john70 [utilizator]

    Dupa ridicarea vizelor s-au umplut Montrealul si Toronto de tzigani care cersesc la intersectii pretinzand ca sunt refugiati din Siria, Bosnia sau Kosovo.
    • 0 (0 voturi)    
      Erau si inainte ... (Luni, 18 februarie 2019, 5:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui john70

      .. dar mai putini, veniti prin state, ilegal, din Mexic.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu incercati smecherii romanesti (Luni, 18 februarie 2019, 0:47)

    John_english [utilizator]

    Cand intrati in Canada intrati si va pune viza de intrare in pasaport sunteti turist.

    Ca turist, nu se poate aplica pentru statut de refugiat sau dobandi un job.
    • 0 (2 voturi)    
      Bai da' le stii asa bine .. (Luni, 18 februarie 2019, 5:55)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      ..ca ma uimesti. De unde le stii, nu pot sa-mi dau seama, dar le stii.. ca nu vorbesti degeaba.

      Ia uite ce zice aici la nenea guvernul Canadian, ca sa nu zici ca vorbim din povesti:

      "1. Decide where to apply
      There are two ways to apply for refugee status in Canada:

      Apply at a port of entry

      You can apply for refugee status at any port of entry. This means an airport, seaport or land border.

      The officer you make your refugee claim to will decide if your claim is eligible to be referred to the IRB. If your claim is eligible you will:

      be given a document confirming that your claim has been referred to the IRB, and
      have 15 days to complete all forms in the application package and submit them to the IRB.


      Apply at an IRCC office

      You can make a refugee claim in Canada at certain Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) offices. ..."

      Daca vezi tu unde specifica faptul ca nu ai voie sa aplici for refugee on a visitor visa, anunta-ma si pe mine. Cat priveste job-ul, DA se poate dobandi, dar nu unul legal, cu acte.
      • 0 (2 voturi)    
        peste 1000 de cereri respinse in 2018 (Luni, 18 februarie 2019, 8:20)

        John_english [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ... de refugiati romani si Canada era cat pe ca sa reintroduca vizele.

        Oh da... sau mai desteptat si ei.. tu poti scrie ce vrei in cerere iar guvernul decide daca esti eligibil sau te trimite acasa.

        https://www.redcross.ca/crc/documents/Where-We-Work/Canada/BC/Romanian_ClaimsProcessFlowChart.pdf
        • +1 (1 vot)    
          Asta e altceva. (Luni, 18 februarie 2019, 10:21)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui John_english

          Tu ai scris, citez:

          "Ca turist, nu se poate aplica pentru statut de refugiat".

          Ca-ti resping cererea, este altceva. Dar ti-o accepta si ti-o analizeaza. Ori tu ai spus ca nu se poate aplica. Eu te-am contrazis si ti-am dat cu legea in fata ca se poate aplica.

          Asa ca hai pa cu balivernele tale.