Chirie de peste 38.000 de euro pe lună pentru noul sediu al Direcției de Drumuri Iași. Proprietarul ceruse 15.000 de euro

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2019, 15:13 Actualitate | Esenţial


DRDP sfintire sediu
Foto: Ziarul de Iasi
Noul sediu al Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri (DRDP) Iaşi, sfinţit zilele trecute de un sobor de şase preoţi, va costa Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) peste 38.000 de euro chirie pe lună. Clădirea de birouri în care s-a mutat Regionala de Drumuri Iaşi figura în ofertele de închirieri, chiar înainte de mutarea actuală, cu un preţ de 15.000 de euro pentru întreaga suprafaţă utilă de aproape 2.500 de metri pătrați. Omul de afaceri care a închiriat sediul cerea 6 euro pe metru pătrat pe lună, iar în final Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere i-a oferit acestuia 15,5 euro pe metru pătrat, scrie Ziarul de Iași.

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, cea care gestionează construirea şi întreţinerea drumurilor naţionale şi a autostrăzilor, a fost de acord, printr-o hotărâre a Consiliului de Administraţie adoptată în toamna anului trecut să plătească 38.097,30 de euro pentru găzduirea birourilor DRDP Iaşi într-un spaţiu în suprafaţă de aproape 2.460 mp.

Potrivit anunţurilor afişate pe mai multe pagini de internet de către agenţia imobiliară care a gestionat oferta, întreg spaţiul respectiv era oferit, anterior găzduirii DRDP Iaşi, pentru suma de 15.000 de euro pe lună.

Agentul imobiliar în dreptul căruia era menţionat anunţul spune că preţul este unul informativ. Cu alte cuvinte, preţul de 6 euro/mp era negociabil. Totuşi, proprietarul a bătut palma cu cei de la Drumuri Naţionale pe un preţ de două ori şi jumătate mai mare, respectiv 15,5 euro/mp.

Ştefan Covalciuc, deţinătorul blocului cu patru etaje situat în zona Podul de Piatră, a declarat că nu ne poate confirma suma din contractul de închiriere şi că soţia sa este cea care administrează clădirea, prin intermediul unei societăţi comerciale.

Șeful DRDP Iași, Ovidiu Laicu, susţine că în preţul chiriei ar intra şi reamenajarea celor cinci niveluri ale construcţiei. El spune că putea să ia spaţiul în care tocmai s-a mutat cu 10 euro/mp pe lună, dar fără amenajări. "Or, compartimentările m-ar fi costat măcar la fel de mult, dar gândiţi-vă cât ar fi durat licitaţiile“, a adăugat el.

















21432 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    O mare porcarie (Vineri, 15 februarie 2019, 15:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In loc de drumuri, sedii luxoase si salarii nesimtite.
    • +4 (6 voturi)    
      Ca sa intelegem infractiunea (Vineri, 15 februarie 2019, 17:12)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      La Londra in Farringdon , zona 1 , un sediu de firma aproximativ 25 angajati ,~200m2 , intr-o cladire de birouri, un patron plateste 4000 lire/luna plus utilitati
    • +4 (4 voturi)    
      alooo (Vineri, 15 februarie 2019, 18:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      DNA nu mai are curajul să intre pe fir?
  • +23 (25 voturi)    
    Parandarat viteza (Vineri, 15 februarie 2019, 15:24)

    Sati [utilizator]

    Negociere in sus.
  • +30 (32 voturi)    
    Sediul s-a sfiintit (Vineri, 15 februarie 2019, 15:38)

    mos ion roata [utilizator]

    Apoi s-a trecut la negocieri.Proprietarul a cerut 15k dar nu a reustit "decat" cu 38 din care o parte s-a impartit
  • +25 (27 voturi)    
    ! (Vineri, 15 februarie 2019, 15:39)

    tudorr [utilizator]

    Viata si acordeoane! Cea mai tare meserie, combinator angajat la stat! Te doare-n pix de orice, ai bani garla la dispozitie, nu platesti pentru greseli, spagi, cadouri, boierie etc.
  • +28 (28 voturi)    
    Probabil ca (Vineri, 15 februarie 2019, 16:16)

    Geo.B [utilizator]

    vreo 20k euro ii pastreaza proprietarul, cu un bonus de 5k pentru cooperare, iar diferenta pana la 30k euro o transfera in conturile care trebuie... ce nu e clar?
    • +5 (5 voturi)    
      Sunteti naiv (Vineri, 15 februarie 2019, 23:29)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

      O alternativa mult mai plauzibila e urmatoarea:
      - omul a cerut 6 euro/m2...
      - ... s-ar fi multumit cu 5 euro/m2...
      - ... asa ca i s-au oferit 50% in plus, adica 7.50/m2...
      - ... in asa fel incat ceilalti 8 euro/m2 sa ajunga unde trebuie in liniste, pace si deplin consens.

      Oamenii implicati in constructii de infrastructura spun asta fara prea mare fereala - unul din cele doua motive principale pentru care aceste lucrari se fac lent si de o calitate execrabila este ca spaga/parandaratul variaza intre jumatate si doua treimi din suma, asa incat efectiv nu mai raman suficienti bani pentru executia lucrarii la timp si la o calitate decenta. Spagi si parandaraturi exista peste tot in lume, dar in alte parti exista minima decenta incat sa fie lasati nefurati suficienti bani incat sa se faca si treaba.
  • +19 (19 voturi)    
    Astia administreaza banii nostri (Vineri, 15 februarie 2019, 16:38)

    pseudoce [utilizator]

    Atat de buni negociatori sunt, ca inchiriaza birourile cu 150% mai scump decat pretul cerut si construiesc drumurile cu 300% mai scump - ca aia e specializarea lor...
  • +7 (7 voturi)    
    Nimic nou.. (Vineri, 15 februarie 2019, 17:54)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...dna a fost spulberat, la csm e o sluga (savonea), la diicot unul care se ocupa de fanete incendiate, iar prim ministru o proasta agramata. Liber la furat !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ce s-ar intampla daca ar lua foc cu tot cu ei (Vineri, 15 februarie 2019, 18:31)

    N.S. [utilizator]

    in interior? desigur ma refer la faptul ca nu scrie in articol daca are autorizatie ISU cladirea. :D
  • -1 (1 vot)    
    adevărul e la mijloc (Vineri, 15 februarie 2019, 21:15)

    hdd [utilizator]

    pentru cine a închiriat vreodată o clădire de birouri, înțelege că nu e ca un apartament.

    O "multinațională" / corporație, cheltuiește între 50 și 200 EUR/mp pentru amenajarea unui spațiu într-o clădire de birouri nou închiriată.

    Există bugete de și de 1.000.000 EUR pentru amenajarea unui spațiu de birouri în clădiri de birouri.

    Pentru a nu transforma asta în OPEX (cheltuieli operaționale, pentru care există reguli stricte), managerii aleg să mute bugetele pe "chirii" care din p.d.v. contabil au altă încadrare.

    Desigur că suntem tentați să urlăm "șpagă!" dar cred că adevărul e undeva la mijloc.

    Ăia de la CNAIR au nevoie de cineva să le rezolve problema dintr-un foc și doar nu dau de la ei din salariu.

    Ah, că face și proprietarul un cadou acolo, asta e.

    Se întâmplă și la privat, vă asigur. Și încă la nivel mare.
    Și la corporații mari. Pe care le admirați. Și în vest, da.

    ;)

    Nu asta ar trebui să ne preocupe, ci miliardele administrate mai bine sau mai prost.

    Hai să ne concentrăm să facă CNAIR super treabă și promit să uităm toți de diferența de cei 26000x12x5 ani cât or sta acolo... comparați cu 1 miliard pentru autostrăzi și am încheiat discuția.

    Mărunțiș.

    Spor la treabă!!!
    • +1 (1 vot)    
      Asta se cheama... (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 2:56)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      ... perdea de fum, distragerea atentiei. Hai sa inchidem ochii la un mic smen de cateva sute de mii de euro, ca poate asa o sa-si umple burdihanele iar dupa aia o sa-si dea silinta sa administreze si faca ce trebuie cu sutele de milioane si miliardele care le sunt incredintate.
      Eroare!!!
      Oamenii astia demonstreaza de 30 de ani ca 1) sunt incompetenti/incapabili/nu vor sa faca ce trebuie, indiferent cate miliarde le-ai da pe mana si 2) apetitul lor pentru ciordeli mai mari sau mai mici, de genul celor descrise aici, este insatiabil.
      Prin urmare, nu rezolvi nimic lasandu-i sa fure "in mic" cu speranta ca-si vor face treaba - oricum n-o vor face, fie pentru ca nu pot, nu vor, sau (varianta cea mai probabila) sunt prea ocupati cu micile smenuri.
      Asa ca solutia pare a fi mai degraba sa-i prinzi cu ocaua mica, sa-i razi imediat, la prima ocazie, si sa te rogi la Dumnezeu ca dupa muuuuulte iteratii o sa gasesti si pe cineva care sa fie mai mult competent decat borfas... ca se pare ca mai mult de-atat nu poti spera in Rromanika.
  • +2 (2 voturi)    
    Astia sint hoti cu acte in regula (Vineri, 15 februarie 2019, 23:19)

    Coco Whistle [utilizator]

    Asa au facut de 30 ani. Nu este control, nu e legislatie (nu s~a vrut), nu exista interes a se iesi din zona neagra in care e romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Este ceva de domeniul . . . (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 12:44)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . absurdului! Cuim adica eu iti cer sase euro si tu spui nu, iti dau cincisprezece! Daca vrei bine daca nu renuntam! PS. Pute a potlogarie de la o posta si ar trebui ca Procuratura sa isi bage nasul! ( este clar ca diferenta va intra in buzunarul altcuiva)