VIDEO UPDATE Victor Ponta, audiat două ore ca martor în dosarul lui Kovesi: „Am spus adevărul” / Fostul premier, huiduit la ieșirea de la parchet

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2019, 9:28 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Fostul premier Victor Ponta a fost audiat, vineri, ca martor în dosarul Laurei Codruța Kovesi. Fosta șefă a DNA este și ea așteptată astăzi la audieri la Secția de anchetare a magistraților, având calitatea de suspect.

UPDATE „Am spus adevărul”, a declarat Victor Ponta la ieșirea de la audierile de aproape două ore. El nu a dat alte detalii din dosar.

Ponta a fost huiduit la ieșire de câteva persoane, una dintre ele întrebându-l insistent dacă își „mai aduce aminte de procurorul Panait”.



„Am fost citat ca martor, din fericire. Ce mă întreabă, nu știu. Nu știu de ce am fost chemat”, a spus Ponta, la intrarea la audiere.

Întrebat dacă se consideră o victimă a lui Kovesi, fostul premier a răspuns: „Nu sunt o victimă. Nu sunt deloc o victimă”.

Întrebat, de asemenea, dacă i se pare că e o coincidență că fosta șefă a DNA a fost citată în perioada în care este în procedura pentru postul de procuror șef european, Ponta a răspuns ironic: „Coincidența este voia lui Dumnezeu”



















12790 vizualizari

  • +45 (51 voturi)    
    Ce repede s-au miscat lucrurile (Vineri, 15 februarie 2019, 9:41)

    Martinezu [utilizator]

    Credeam ca le ia 4 ani sa ne scoata din Europa.
    Bine , este normal ca un popor de lasi si asistati sa stea afara.
    O femeie a incercat sa faca ceva pentru ei , desi putea sa isi vada linistita de ale ei intr-un post caldut precum restul de 1 milion de bugetari.
    Acum drept rasplata concetatenii ei o lasa prada la hiene.
    Halal romane!
    • -28 (34 voturi)    
      hei (Vineri, 15 februarie 2019, 10:29)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Ponta e femeie?
      • +18 (20 voturi)    
        Esti singurul care stie asta (Vineri, 15 februarie 2019, 11:20)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        .
      • +10 (12 voturi)    
        Hei... (Vineri, 15 februarie 2019, 11:52)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        asta care faci pe desteptu' , ponta e un zero ca si ailalti banditi, nu chiar zero-barat, e singura deosebire , e evident pt cine intelege pe ce lume traieste , asa ca n-ai decat sa-l iei in brate, ca tot asa ramaneti si tu si el.
    • -10 (12 voturi)    
      1.200.000 de asistați bugetari. (Vineri, 15 februarie 2019, 12:16)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu știu ce a încercat dar eu văd că Băsescu e liber, Petre Roman la fel, Ilici Iliescu idem. Boc, Scripcaru, Mazăre, Draknea, Boagiu și mulți, mulți alții sunt liberi. Deci ce-a făcut, micuța!?
      Să-și demonstreze nevinovăția.
      Hai și cu Ponta după Kioveși!
    • +3 (5 voturi)    
      1.218.698 Bugetari 2018. (Vineri, 15 februarie 2019, 12:38)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Fara cei ce paraziteaza companiile de stat. Cu tot cu aia se duce la 2 milioane.
      In 2018, in privat, erau angajati 3,1 milioane.
      In rest, perfect de acord cu comentariul.
  • +24 (30 voturi)    
    ! (Vineri, 15 februarie 2019, 9:49)

    tudorr [utilizator]

    In calitate de cetatean sarb, consilier onorific al presedintelui Serbiei, tara prietena si sora cu Rusia?
  • -40 (48 voturi)    
    Hai Ponta, arata-i lui Kovesi cat de hada este (Vineri, 15 februarie 2019, 9:51)

    xrogo [utilizator]

    si cate minciuni ne-a spus!
    Cand tu arai chemat la audieri chiar in ajunul unei motiuni de cenzura ce incerca sa-ti darame guvernul era pura coincidenta, Johann nu sarea de cur in sus si nu spunea ca Romanie e afectata de actiunile procurorilor, acum, cand un obscur procuror de PICCJ este chemat la audieri se rastoarna Romania, intervine presedintele si moare Europa de grija ei!
    • +18 (22 voturi)    
      Urmariti (Vineri, 15 februarie 2019, 10:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pagina de FB cu un lup albastrui
      Idolatrizand pe Sclavul celor de la Sputnik
      Cine ?
      Mircica Cinci Secunde este @xgroho
    • +15 (21 voturi)    
      Realizezi ca ii ceri unui Mitoman (Vineri, 15 februarie 2019, 11:12)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sa spuna Adevarul???
  • -21 (37 voturi)    
    tradatorule (Vineri, 15 februarie 2019, 10:04)

    cucuveaua mov [utilizator]

    tot voia domnului era si cand erai chemat la parchet in ziua motiunii?
    nu esti deloc victima dar te plangeai de abuzurile procurorului uncheselu.
    pai da, tu nu esti victima, dar prietenul tau sova ce zice?
    • +9 (11 voturi)    
      buna observatia cu Sova (Vineri, 15 februarie 2019, 11:01)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      Deci pe Sova, ca era mai mic si fara socri securisti cu galoane de-o tona pe umar, l-au condamnat. Pe el, care a semnat la fel ca Sova, nu!
      • +4 (6 voturi)    
        Bună observație. (Vineri, 15 februarie 2019, 12:18)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Și justă.
    • +18 (18 voturi)    
      Hehe ce vremuri (Vineri, 15 februarie 2019, 11:04)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      Carlanul Mitoman si Gashka Nebuna...cum unde e Sova Cap de Peste??? Intreaba-l pe Ghitza care se ascinde ca Cioarecul pe la sarbi!!!
  • +22 (24 voturi)    
    Toți grămadă într-o zi. (Vineri, 15 februarie 2019, 10:12)

    asavreau [utilizator]

    Dacă-i bâlci,bâlci să fie.Vor o chestie mediatică.Să fim serioși,nu așa se rezolvă un astfel de caz.//Ei// vor să creeze impresie.Și au creat.Proastă.
    • -15 (19 voturi)    
      fix (Vineri, 15 februarie 2019, 11:15)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      asa cum se intampla de 10 ani si mai bine. Nici un caz nu se rezolva cu circ la televizor si ca dovada unde am ajuns.

      ne-am bucurat ca au intrat la puscarie Nastase si Voiculescu... Si, e Romania mai putin corupta sau dezvoltata?! Totul a fost si este o vanatoare de vrajitoare, fiecare cand poate... Asta nu este lupta impotriva coruptiei, si niciun rau nu poate justifica un altul
      • +14 (16 voturi)    
        Din cauza ca exista cei ca tine (Vineri, 15 februarie 2019, 11:26)

        alibaba: 10 AUGUST 2018 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        este greu sa scapam de coruptie.
      • +4 (4 voturi)    
        Cu siguranta! (Vineri, 15 februarie 2019, 12:41)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Daca nu s-ar fi deschis "poarta" pentru a putea fi cercetati inaltii demnitari de nivelul lui nastase sau voiculescu, am fi ajuns si mai rau. Practic ne-ar fi colpesit cancerul coruptiei.
        Acum se mai poate vorbi cat de cat, de exemplu, de contracte date fara spagi, despre proiecte de utilitate, finalizate - prea putine, e drept, dar lupta e grea, rechinii trag cu dintii de prada ... de fapt asta se intampla, sub ochii nostri: nu vor sa lase prada si musca pe oricine le ingreuneaza activitatea.
        Fiindca ai pomenit de nastase: a fost chiar de manual ... pai a fost oprit la un moment cand era pe cale sa-si treaca pe persoana fizica o felie mare din zona protejata; erau niste planuri pe langa care dragnea cu belina lui si tot ce a mai acaparat prin TR e mic copil, un biet scatiu de la tara.
        Poate ca, daca nu incepea cu nastase, acum nici nu ne mai intalneam la barfe libere pe forumuri
      • +1 (1 vot)    
        Te-ai bucurat tu. (Vineri, 15 februarie 2019, 13:17)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Nu-i corect să spui//ne-am//.Eu nu m-am bucurat.M-am îngrozit cât de mișei pot fi unii conducători în care am avut încredere și înșelarea acestei încrederi trebuie mai aspru pedepsită.Nu ia obligat nimeni să fie în acele funcții,au promis că vor face totul să ne fie nouă bine.Au furat,au mințit,pedeapsa primită este prea mică față de suferința noastră.Noi am avut încredere în ei,ei nu au avut încredere în noi.De ce nu au spus,români vreau și eu o casă ,un palat că sunt mare mahăr și poate noi spuneam da.Sau poate spuneam nu.Nu iert nici-un politician care a batjocorit ideea de democrație și libertate și a furat în nesimțire,încurajând și pe cei din jurul lui să fure.
  • +19 (19 voturi)    
    Dottore (Vineri, 15 februarie 2019, 10:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu plagiatul cum ramâne? Dar cu masteratele din CV. Adevarul si numai adevarul, ai?
    • +1 (1 vot)    
      amuzantă și incitantă (Vineri, 15 februarie 2019, 14:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      declarația la intrarea în Parchet : ”Am fost citat ca martor, din fericire.”
      Oare de ce se aștepta la citarea ca suspect? Că așa se interpretează acel ”din fericire”.
  • +16 (20 voturi)    
    asta-i justitia "originala" (Vineri, 15 februarie 2019, 11:18)

    trandafil [utilizator]

    in tara psd. Procurorii sunt inculpati, ia infractorii sunt pe post de martori. Ne meritam soarta!
  • +10 (12 voturi)    
    sa chemi un mincinos patologic si (Vineri, 15 februarie 2019, 11:43)

    __alex__ [utilizator]

    hot devedit ca martor importriva unui procuror.
    Tara de secaturi.
    • +8 (8 voturi)    
      sa nu exageram (Vineri, 15 februarie 2019, 12:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Si aceasta Florea, comunista de familie si jigodie notorie, tot procuror e. Si Toader, procuror ceausist care a arestat si condamnat la indicatii de la Secu, si acum e lichea europeana. Când vor fi sa fie judecati si condamnati asa cum merita, vor veni alti procurori sa depuna marturie despre ticalosiile lor.