Mihai Șora îndeamnă la proteste masive și alegeri anticipate: Vor ajunge să îngenuncheze toate instituțiile statului

de MH     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2019, 11:52 Actualitate | Esenţial


Mihai Sora
Foto: Captura Facebook
Filosoful Mihai Șora îndeamnă la organizarea unor proteste masive și alegeri anticipate, spunând că, în ritmul în care evoluează lucrurile, peste doi ani nu vom mai avea alegeri libere, iar "mecanismul lor de organizare va fi într-atât de distorsionat încât vor ajunge să îngenuncheze toate instituțiile statului". "Treziți-vă, oameni buni!", este apelul lui Șora.

Mihai Șora scrie, pe Facebook, că soluția o reprezintă protestele masive și alegerile anticipate.

"Știu, conștiința multor români a amorțit, iar – logistic – opoziția la tăvălugul pesedist este încă fragilă, are nevoie de timp pentru a se structura, pentru a face față, rațional și eficace, atacurilor brutale și repetate (cazul Justiției, al Băncii Naționale ori aservirea presei sunt doar câteva exemple vizibile, vârful icebergului).Dar, oameni buni, în ritmul în care evoluează lucrurile, peste doi ani nu vom mai avea alegeri libere. Mai exact: mecanismul lor de organizare va fi într-atât de distorsionat (chiar păstrând aparențele legalității), încât vor ajunge să îngenuncheze toate instituțiile Statului. Toate. După care, în modul cel mai firesc, vor trece la anihilarea vocilor credibile din opoziție și din societatea civilă", afirmă filosoful.

El spune că "ritmul disperării este mai periculos decât oricare altul: un om care se agață de putere cu orice preț, prin orice mijloace, constituționale sau nu, direct ori prin interpuși, un om disperat, care știe că – pierzând puterea – are totul de pierdut, este infinit mai primejdios, diabolic în decizii, decât unul care nu se află la putere, unul care nu are, în mâini, cârma țării".

"Treziți-vă, oameni buni! Și eu sunt dintre cei care cred că binele învinge. Am văzut însă prea multe victorii amare ori tardive, într-o viață de om, pentru a mă amăgi cu acest firicel de speranță și pentru a dormi liniștit", adaugă Mihai Șora.

















5481 vizualizari

  • -25 (33 voturi)    
    Nu mai e ca in 50, tati... (Joi, 14 februarie 2019, 12:00)

    asistat [utilizator]

    nu mai merge cu turnatoria...
  • -13 (17 voturi)    
    exista si alte metode (Joi, 14 februarie 2019, 12:12)

    pehash [utilizator]

    Tot respectul pentru Mihai Sora si eforturile sale, dar eu sunt mai pragmatic in abordare.
    Cea mai eficienta metoda de protest este sa nu mai platesti cand la putere este o majoritate care isi bate joc de munca cinstita. Ca lucrezi la negru, iti iei un an sabatic sau emigrezi.. fiecare face ce poate.
  • +8 (14 voturi)    
    Incepem Sa ne Adunam de la sediul alde (Joi, 14 februarie 2019, 12:13)

    un domn [utilizator]

    unde livram Prima Placutza Suedeza ( de incalzire ) apoi nitzel mai jos la Kiseleff Zece - Placutza Suedeza cu doza 100 %, continuam cu "urarile" la Piata Victoriei pentru Tutele de Videle si Tuta de Titu, ne asteapta CNA - unde vom intona : Antena trei / niste derbedei la "preludiu" apoi piesa de Rezistenta Placutza Suedeza...fara a minimalize ceceree si Parlamentul ! - propunerea NU vizeaza un mars ci PREZENTA efectiva in acele zone !
    macar de vinery pana duminica seara !
    • -4 (8 voturi)    
      nu ai cu cine (Joi, 14 februarie 2019, 13:06)

      drop [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      se vor aduna cateva mii pt 2 ore si asta va fi si tot.
  • +8 (12 voturi)    
    Deocamdata (Joi, 14 februarie 2019, 12:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Se protesteaza pe FB. Asta in timp ce diktatura lui Dragneev e tot ai evidenta, iar brutele din Juandarmerie au fost dotate cu arme de foc.
  • -3 (15 voturi)    
    sa fie saltat ! (Joi, 14 februarie 2019, 12:26)

    Itsoc [utilizator]

    Daddy, ia trimite tu comisarii sa-l caute un pic de chestii pe domnul Sora ca prea vorbeste urat de patriotii care conduc aceasta tara.
    Inchide gura tuturor inamicilor statului, aresteaza-i pe acei sorosisti corupti: moise; tapalaga, petreanu, useristi si alti indivizi care vorbesc de rau tara asta.
    • +1 (1 vot)    
      Auzi: Patrioții (Joi, 14 februarie 2019, 17:21)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Care conduc aceasta țara ?
      Din marele hot al României , condamnat penali cu Gașca de mafioți , tu le spui Patrioți ?
      Degeaba ai 220 de volți la limba , becul de la cap e ars !
  • +6 (6 voturi)    
    NEPASAREA si PROSTIA (Joi, 14 februarie 2019, 13:06)

    DiDiRo [utilizator]

    au nenorocit Romania. DESTEAPTA-TE ROMANE.