Șefa Înaltei Curți spune că acțiunea împotriva ei este un abuz: Vă mai aduceți aminte de interesul direct al președintelui Camerei în organizarea completurilor? Am multe declarații interesante de făcut

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 13 februarie 2019, 14:13 Actualitate | Esenţial


Cristina Tarcea
Foto: Agerpres
Șefa ICCJ, Cristina Tarcea, a precizat miercuri, înainte de a se prezenta în fața judecătorilor CSM pentru acțiunea disciplinară a Inspecției Judiciare, că acțiunea demarată împotriva ei este un abuz și că, la momentul potrivit, va face ”declarații interesante”. În context, ea a amintit o discuție cu președintele CCR și cu Avocatul Poporului, dar și interesul direct al lui Liviu Dragnea în alcătuirea completurilor de 5 judecători, fără însă a da alte detalii.

Tarcea a spus că se vorbște foarte mult în spațiul public despre abuzuri, dar trebuie avute în vedere toate instituțiile care comit abuzuri. ”Nu a venit momentul declarațiilor, dar vă promit că o să vină un moment când o să vină lucruri interesante. S-a aflat din presă punctul de vedere al Inspecției Judiciare, ca să nu plecați cu mâna goală, că pun la dispoziție și punctul meu de vedere. Veți afla cu certitudine multe răspunsuri.(...) În afară de faptul că este un abuz. În ultima vreme tot vorbim despre abuzuri. Trebuie să ne uităm foarte atent la toate instituțiile care comit abuzuri. O să vedeți de ce apreciez că a fost un abuz”, a declarat președintele ICCJ, Cristina Tarcea, la CSM, potrivit Mediafax.

Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiției a sugerat că va face precizări despre discuții pe care le-a avut cu președintele CCR, despre miza președintelui Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, dar și despre o discuție ”interesantă„ cu Victor Ciorbea, avocat al poporului.

„Doamne, vă mai aduceți aminte de declarațiile politice din luna august și septembrie când la ICCJ se refuza a se aplica legea? Vă mai aduceți aminte de interesul direct al președintelui Camerei Deputaților în organizarea completurilor de 5 judecători? De aceea am spus că am multe declarații interesante de făcut despre o discuție pe care am avut o cu președintele CCR legat de decizia de constatare a conflictului de constitutionalitate, despre o discuție la fel de interesantă cu domnul Ciorbea, dar toate la timpul lor”, a mai spus șefa ICCJ.

Secția pentru judecători a CSM discută, miercuri, acțiunea disciplinară exercitată în decembrie 2018 de Inspecția Judiciară pe numele Cristinei Tarcea. Acțiunea a fost exercitată deoarece președintele instanței supreme a refuzat nejustificat îndeplinirea unei îndatoriri de serviciu și pentru nerespectarea dispoziţiilor privind distribuirea aleatorie a cauzelor.

















5307 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Sper sa dezvolte subiectele (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:23)

    iCalin [utilizator]

    Pentru ca e o femeie desteapta, educata si cu mult bun-simt. Va face pagube mari in tabara mafiei, chiar daca in final o vor indeparta din functie.
    A avut o pledoarie exceptionala in fata CCR dar nemernicii de acolo aveau verdictul dictat deja in cazul completurilor de 5.
    • -1 (5 voturi)    
      O fi ce zici tu (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:14)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      Dar de ce vorbeste doar cand e amenintata de mafie? De ce a tacut pana acum? Daca nu era amenintata, nu ar fi vorbit! E la fel de complice ca cei care parasesc corabia psd. Punct.
    • +2 (4 voturi)    
      Intrebari (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:01)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      Ce a facut ICCJ, atunci cind a vazut ce decizii aberante a luat CCR ?
      De ce nu au fost trimisi in judecata imediat judecatorii corupti de la CCR, pentru aderare la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu, pentru obstructionarea justitiei, pentru favorizarea infractorilor ?
      ICCJ nu a constatat ca nu a fost niciun conflict, de natura constitutionala, intre guvern si presedinte, la cererea de revocare a exceptionalei Sefe a DNA si ca a fost un abuz flagrant al CCR, care trebuia sa respinga cererea ca inadmisibila ?
      ICCJ nu a constatat ca este o aberatie sa interzici procurorilor sa colaboreze cu Serviciile Secrete ale tarii ?
      ICCJ nu a constatat ca nu era niciun conflict juridic, de natura constitutionala, intre ICCJ si parlament la constituirea completurilor de 5 judecatori ? Chiar CCR a spus ca acele completuri au fost nelegal constituite, deci nu era treaba CCR. Oricum, deciziile CCR se aplica doar in viitor. Cum sa ii eliberezi pe infractorii deja condamnati, pentru o decizie aberanta a CCR ?
      ICCJ nu a vazut de atitia ani, cum mari corupti si mari infractori sunt achitati de niste judecatori corupti, sunt condamnati simbolic, cu suspendare, nu le sunt confiscate averile sau sunt eliberati anticipat, din motive aberante, infractori deja condamnati ?
      ICCJ nu a vazut persecutiile si presiunile la care sunt supusi procurorii si judecatorii cinstiti, corecti, competenti, curajosi, incoruptibili si nesantajabili, care ii ancheteaza sau ii condamna pe infractorii din mafia psd si alde ?
      ICCJ nu a vazut ca Mazare a primit peste o suta de aminari si la sfirsit a fost condamnat cu suspendare pentru frauda de peste o suta de milioane de euro ?
  • -22 (28 voturi)    
    politic (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:25)

    gpavel [utilizator]

    nu stiu de ce trece pe politic,faptul ca dragnea e interesat de respectarea legii, nu e ceva care poate fi criticat,chiar fiind un politician care conduce partidul de la guvernare, o astfel de atitudine e normala,tracea incearca sa faca politica(cu toate ca e judecator)lasand sa se inteleaga ca dragnea vrea respectarea legii doar pentru ca e in interesul lui!(tracea vrea sa aduca in derizoriu o lege si respectarea ei,lucru de neaccepta intr o societate democrata)
    • +20 (20 voturi)    
      Dragnea vrea sa respecte o lege (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:53)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      facuta de CCR la ordinul lui.

      I-a venit ideea ca sa faca legea asta atunci cand a inteles ca celelalte legi il baga sigur la beci.

      Numai in Romania ultimilor doi ani este un abuz daca bagi la puscarie talharii si criminalii.
    • +8 (12 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:54)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui gpavel

    • +12 (16 voturi)    
      politic (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:05)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      dragnev al tau vrea capturarea justitiei! vei afla asta cand timpul va demonstra... se vede de la o posta ca esti filorus!
  • +17 (23 voturi)    
    Asteptam momentul (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si speram din suflet ca penalul odios Dragneev si complicele lui, bolshevikul securist Dorneanu sa plătească pentru ticăloșiile lor. Avem dreptul să știm ce porkării face și politrucul ceaușist de la adunătura majoritar alcătuită din secături numită CCR. Cea care apără Consituția lui... Ciordache și ordurile de gunoaire numite psd-alde-udmr
  • +2 (14 voturi)    
    din cauza unuia ca dragnea (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:56)

    ubbu [utilizator]

    nu e permis nimanui sa incalce legea.
    nu de dragnea e vorba ci de infractori care au pus mana pe institutiile statului la varf.
    oricum statul acesta este pe cale de disparitie cu tot cu naparcile care-l sufoca.
  • +11 (15 voturi)    
    hehe (Miercuri, 13 februarie 2019, 14:59)

    transpenibilus [utilizator]

    PSD trebuie scos in afara legii, desfiintat si destructurat ca GIO. Urgent.
  • -9 (19 voturi)    
    O fi sau nu interesat Dragnea de (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:03)

    xrogo [utilizator]

    completele de 5 judecatori, intrebarea este de ce n-a respectata legea madam Tarcea si-a permis ca un membru sa fie numit si nu ales la sorti?
    • +7 (7 voturi)    
      Nu, nu, nu .. (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:52)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      . nu trebuie lasata nici o indoiala in privinta asta, pentru ca asa ajung soroistii si vandutii si tradatorii sa ne otraveasca vietile: dracnea, borfasul sef al tarii, nu a fost interesat nici macar o secunda de schimbarea completurilor. Nu numai, dar nu a fost interesat de trei ori, pana cand, chiar si cu incalcarea legii, a obtinut completul de care a fost satisfacut.

      Mai mult, eu propun, poate ma "aude" careva din preajma minunatului carmaci, ca sa se dea o OUG prin care toti fostii detinuti politici de pe vremea lui ceasca sa fie iarasi incarcerati, impreuna cu cei care nu voteaza PSD si, in acelasi timp, toti banii acestora (salarii, pensi, castiguri, bunuri etc) sa treaca in proprietatea minunatului borfas. Sa ne traiti vesnic, toa'su borfas, impreuna cu adolatorii dumneavoastra (ca mamanca si gura lor o paine cinstita)!
    • +3 (5 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:12)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pentru ca aceeasi lege spunea ca presedintele completului este presedintele ICCJ sau vice-presedintele.
      Judecatorul care nu a fost ales este tocmai presedintele ICCJ sau vice-presedintele, deci nu se poate pune problema ca un nevinovat sa fi fost condamnat fara probe solide.
      Al cincilea membru al completurilor nu a fost un frizer, un macelar, un sofer, un medic sau un inginer, ci un judecator de la ICCJ. Sa se dovedeasca intii ca presedintele ICCJ este incompetent, corupt sau santajabil, si abia apoi sa se rejudece procesele.
      In plus, anumite decizii s-au luat cu scorul de 5 - 0, 4 - 1, sau 3 - 2, dar presedintele completului a votat pentru achitare. Inseamna ca votul presedintelui nu influentat decizia finala de condamnare a unui infractor. De ce sa fie eliberat infractorul ? De ce sa se rejudece procesul ?
  • -11 (13 voturi)    
    declaratiile (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:07)

    noi2013 [utilizator]

    sa le faca cat mai repede si intr-un cadru legal, altfel pare santaj
    • +4 (6 voturi)    
      Haba nu ai (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:37)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Prostea, mai citeste ce inseamna santaj. Vorbesti ca sa te afli in treaba.
  • +2 (4 voturi)    
    Paso doble? (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:27)

    Fides [utilizator]

    „Cu domnul Valer Dorneanu am discutat despre completurile de 5 judecători, la foarte scurt timp după ce s-a pronunţat decizia prin care s-a constat conflictul juridic de constituţionalitate, singurul lucru pe care pot să vi-l spun acum este că a fost o discuţie în care am fost pusă să-mi ţin telefonul în anticamera, iar discuţia s-a purtat pe întuneric, atât de întuneric încât la final am luat haina domnului Dorneanu pe mine”, a declarat Cristina Tarcea. - Mediafax.
  • -8 (10 voturi)    
    La pensie! (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:36)

    tontu [utilizator]

    Tanti Cristina a incalcat legea si practic a favorizat infractorii atunci cand in completele de 5 judecatori au fost trasi la sorti doar 4, al cincilea fiind numit. Cine va plati cheluielile cu rejudecarea proceselor? Daca ar fi avut demnitate profesionala si probitate morala ar fi demisionat imediat dupa decizia CCR.
    • +5 (7 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Miercuri, 13 februarie 2019, 17:15)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Dupa decizia aberanta a CCR, judecatorii corupti de la CCR ar fi trebui sa fie imediat revocati din functie si arestati pentru aderare la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu, in forma continuata, pentru obstructionarea justitiei, in forma continuata, pentru favorizarea infractorilor, in forma continata.
  • +10 (12 voturi)    
    Pe cine nu lași să moară,nu te lasă să trăiești. (Miercuri, 13 februarie 2019, 15:41)

    asavreau [utilizator]

    Asta pățește doamna Tarcea.A fost prea înțelegătoare cu Dragnea și acum Dragnea o vrea preș de șters picioarele.Și alți judecători care fac voia lui Dragnea și dau sentințe favorabile infractorilor vor avea de suferit.Infractorii vor vrea să fie șefii judecătorilor,să hotărască ei cine să fie pedepsit,judecătorii să fie niște executanți fideli.
  • -1 (9 voturi)    
    Are logica (Miercuri, 13 februarie 2019, 16:05)

    ZVrk [utilizator]

    A incalcat legea doar pentru a apara legea de penalul dragnea! Cine nu intelege binele facut e vandut rusilor.
    Asta e calea sa avem o tara ca afara?
    Sefei judecatorilor, presedintelui li se rupe de lege dar e de bine (nu-i pomenesc pe dragnea sau tariceanu ca ei incalca legea in mod penal, nu cu gratie).
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 14 februarie 2019, 8:38)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dna Tarcea, nu stiu ce aveti dvs cu "interesul lui dragnea", dar eu cred ca ar trebui sa fie interesul tuturor celor care nu au avut parte de o judecata a unui complet stabilit conform legii. Atat timp cat s-a incalcat legea pentru a stabili pe cei care au decis soarta unor oameni, am tot dreptul sa cred ca incalcarea legii a fost cu intentia de a fi o judecata nedreapta. Ori intr-un sens, ori in altul. In reste sunt vorbe de claca.