The Sun: București, un cocktail de senzații care te poartă din New York la Paris

de DG     HotNews.ro
Duminică, 10 februarie 2019, 19:51 Actualitate | Esenţial


Aprilie in Cismigiu
Foto: USER UPLOADED
Bucureștiul este lăudat pentru diversitatea sa culturală într-un articol publicat de ziarul britanic The Sun, obișnuit mai degrabă să-i prezinte pe români într-o lumină mai puțin favorabilă. Publicația britanică notează că Bucureștiul este ca un fel de cocktail de senzații care te poartă în diverse locuri din lume, în același timp.

Astfel, potrivit The Sun, o scurtă plimbare prin Grădinile Cișmigiu te fac să te simți ca și cum ai fi în Central Park din New York, în vreme ce coloanele clădirii Ateneului Român amintesc de intrarea în amfiteatrul roman.

Considerat cândva Micul Paris al Estului, Bucureștiul are propriul său Arc de Triumf care ar putea fi confundat cu ușurință cu celebrul monument din Paris.

De asemenea, mai notează publicația, o plimbare prin Pasajul Macca-Villacrosse îți va aminti de capitala Franței, însă nimic nu este mai impresionant ca Palatul Parlamentului, despre care ziarul amintește că a fost construit la comanda dictatorului Nicolae Ceaușescu.

The Sun menționează, de asemenea, și alte obiective turistice din România, cum ar fi Castelul Bran. Autorii spun că doritorii pot vizita locul unde a fost închis domnitorul Vlad Țepeș despre care se zvonește că ar avea descendenți comuni prințul Charles.

















3300 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Via Moscova si Istanbul (Duminică, 10 februarie 2019, 20:08)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Si ajungi la Paris direct in centrul unei adunari molcome a vestelor galbene.
  • 0 (16 voturi)    
    nu chiar... (Duminică, 10 februarie 2019, 20:11)

    Martha Logu [utilizator]

    jegul in depaseste si pe cel din NY si pe cel din Paris...
  • +1 (15 voturi)    
    Fiindcă oriunde e mai bine decât aici. (Duminică, 10 februarie 2019, 20:34)

    emil bobu [utilizator]

    Din 2017, Bucureştiul te poartă de la Videle la Alexandria, creând mai multe senzaţii simultan, mai ales cea de scufundare în trotuar, fiindcă românii votează numai la emisiuni TV.
  • +2 (16 voturi)    
    Ce frumos (Duminică, 10 februarie 2019, 20:50)

    ipolitic [utilizator]

    Hai sa dau si eu un sfat turistilor: daca vreti sa vedeti TOT Bucurestiul, comandati un taxi de la Athenee Palace pana la Universitate. Din experienta mea personala.
  • +3 (17 voturi)    
    Calatoria prin Bucuresti (Duminică, 10 februarie 2019, 21:08)

    Soljenitin [utilizator]

    De la New York la Paris cu escala la Bangalore, Sri Lanka, Somalia si Bangladesh.

    Astia probabil ca nu au auzit de RFGul bucurestean: Rahova-Ferentari-Giurgiului.
  • -5 (11 voturi)    
    Ha ha (Duminică, 10 februarie 2019, 21:31)

    snams [utilizator]

    The Sun!!
    Ha ha ha!
  • +3 (13 voturi)    
    Ca de obicei (Luni, 11 februarie 2019, 6:54)

    Ioizu [utilizator]

    Vin altii sa ne aprecieze valorile in timp ce noi tot ce stim sa facem e sa criticam si sa fim incrancenati de rautate. Ma uit la comentarii si ma crucesc; ala cu tot ce merita vazut in Bucuresti e intre Hilton si Universitate, e epic.
    • +3 (13 voturi)    
      Acei altii (Luni, 11 februarie 2019, 7:49)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

      Vin in vizita, nu stau in Bucuresti.

      Evident, ai multe de vizitat dar trebuie sa fii si atent. Unele cladiri stau sa cada peste tine.
      • 0 (0 voturi)    
        Asta e in majoritatea oraselor vechi (Marţi, 12 februarie 2019, 20:41)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        Bucurestiul e atestat documentar de pe vremea lui Tepes, ceea ce in realitate inseamna ca e mult mai vechi.
        A avut parte de bombardamente severe, cutremure si comunisti nepasatori la frumos. La ce te astepti?
    • +3 (13 voturi)    
      :-) (Luni, 11 februarie 2019, 8:10)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

      Coane, nu ascundem gunoiul sub pres, ca nu-i mumos. Nu bagam capul in nisip ca strutul, ca nu-i constructiv.

      Punem mana si recunoastem si hibele, admitem ca ele exista si ni le asumam iar apoi punem mana sa le rezolvam.

      Altfel, pentru o imagine si mai completa, iti recomand o plimbare seara prin Giulesti-Sarbi sau pe Soseaua Salaj. Hai ca-i frumos, zici ca te plimbi pe Broadway.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu inteleg ce vrei sa spui (Marţi, 12 februarie 2019, 6:54)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        In NY te duci sa vizitezi Harlem? In Paris vizitezi St Denis? In Cluj vizitezi Manastur? In Brasov vizitezi Steagul? Cred ca altcuiva ii lipseste obiectivitatea. Bucurestiul chiar are o zona centrala superba, mai mare decat orase intregi fin Romania; cu cladiri impunatoare, cu stil, cu bulevarde largi si multa verdeata.
    • 0 (10 voturi)    
      Imi pare rau (Luni, 11 februarie 2019, 8:52)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

      Poate m-am exprimat prea criptic, dar nu asta am vrut sa zic. Ma refeream la obiceiul UNOR taximetristi, care inconjoara tot orasul cu tine daca te cred strain. Eu personal am patit ca sa trec pe langa Palatul Parlamentului ca sa ajung la Universitate, de la Hilton. Si nu e singura intamplare.
  • -5 (9 voturi)    
    reporterul ala (Luni, 11 februarie 2019, 9:36)

    Toni_Romania [utilizator]

    reporterul ala era pe ecstasy sau cocaina?
  • -5 (5 voturi)    
    oare stie reporterul (Luni, 11 februarie 2019, 10:59)

    Toni_Romania [utilizator]

    oare stie reporterul ca in Romania cam 80% din oameni vietuiesc cu sub 1400 ron pe luna, la preturi de Ue?
    • +3 (3 voturi)    
      Oare tu stii (Marţi, 12 februarie 2019, 7:05)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      ...ca nivelul de trai in Bucuresti e al 2-lea cel mai mare din Europa de est si peste orase ca Atena, Berlin sau Lisabona?
      Si crede-ma asta se vede in multe; de la cum se imbraca oamenii la profesionalismul de la munca si de la cosmopolitanismul orasului la posibilitatile de distractie si relaxare, inclusiv viata culturala. Pana nu te intorci din Bucuresti dupa stat o perioada in provincie nu realizezi asta.