Nou trolling al Ambasadei Suediei pentru guvern: Cum se adoptă bugetul de stat

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 februarie 2019, 10:28 Actualitate | Esenţial


Sedinta de guvern
Foto: Guvernul Romaniei
Ambasada Suediei continuă seria de ironii la adresa actualei puteri de la București, ținta fiind de această dată guvernul care a adoptat bugetul de stat pe anul în curs cu o întârziere de luni de zile, în condițiile în care nu are scuza unei majorități parlamentare extrem de fragile care să justifice o amânare, așa cum se întâmpla în alte cazuri.

La fel ca în alte situații, misiunea diplomatică nu face absolut niciun fel de referire la autoritățile române, dar publică pe pagina de Facebook un fel de ghid al dezbaterii bugetului. Astfel, Ambasada arată că, în Suedia, proiectul de buget este prezentat Parlamentului cel târziu la 15 noiembrie, în așa fel încât să se asigure că există suficient timp pentru analizarea și luarea deciziei înainte de începerea următorului an fiscal.

Apoi este explicată întreaga procedură, care pune accentul pe puterea legislativului de a decide asupra liniilor de generale de politică economică și, apoi, asupra sumelor alocate efectiv pentru fiecare domeniu de activitate.



Guvernul a aprobat bugetul de stat și bugetul asigurărilor sociale abia în ședința de vineri, iar astăzi ar urma ca membrii conducerii Parlamentului să stabilească un calendar al dezbaterii acestor proiecte în comisiile de specialitate și apoi în plen.

Ambasada Suediei a câștigat simpatia internauților din România după ce a avut mai multe postări pline de umor față de afirmațiile liderului PSD Liviu Dragnea care avansa anul trecut scenariul conform cărui patru indivizi străini ar fi dorit asasinarea lui.

De asemenea, în ianuarie, a publicat înregistrarea video a secvenței în care Helmuth Duckadam a apărat cele patru penalty-uri din finala Cupei campionilor europeni din 1986, aducând astfel victoria echipei Steaua. Ambasada a reacționat astfel față de discursul președintelui Consiliului European Donald Tusk, de la Ateneu, în care acesta îi îndemna pe români să apere libertatea și statul de drept așa cum a făcut marele sportiv în finala cupei.

















20546 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    Exista o explicatie (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 10:46)

    tavu [utilizator]

    Dupa ce a trecut prin experienta cutremuratoare a tentativei de asasinat domnul patriot Dragnea a avut nevoie de luni de zile de recuperare la un spa din Maldive in compania tinerei sale amante.
    • +15 (19 voturi)    
      E Nepoata (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tavu

      Sau amanta DOAR pentru Valentin, atfel pedofilie se Numeste
  • -41 (53 voturi)    
    ave (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 10:48)

    aplaudatu [utilizator]

    Salutam prietenia romano-suedeza. ,este induiosator cum am reusit sa primim si sa tinem in tara astfel de oameni educati binevoitori si gata sa intinda o mana la nevoie.
    Cu ambasada suedeza sunt lamurit vad si cea norvegiana a inceput sa dea semne de prietenie,stay tuned.
    • +20 (26 voturi)    
      Nu mai ... (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      . au fost cumparati de Soros. Toti borfasii vostri sunt cei mai buni, cei mai frumosi, cei mai destepti, cei mai curati, cei mai corecti, cei mai cinstiti, cei mai onesti. Ei stiu totul, nu au nevoie sa li se spuna ce si cum sa faca..

      Restul, cei care nu vad toate aceste calitati, sunt soroisti, CIA-isti, basisti, rauvoitori, agitatori, sau pur si simplu prea prosti sa inteleaga binele pe care borfasii vor sa-l faca tarisoarei si prea prosti sa priceapa realizarile "punctate" de borfasi, mai ales in domeniul justitiei.

      Fireste, nu ca ai simpatiza cu PSD.. doar asa, din prea multa bunatate, obiectivitate si pricepere. Oh, era sa uit: da, nici macar nu ai citit.

      Urmeaza alte comentarii, la fel de obiective, pline de mainie proletara la adresa contestatarilor borfasilor, stay tuned.
      • -25 (31 voturi)    
        Fireste (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 13:37)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ..actiunile ambasadei suedeze pot fi gresit intelese ca si in cazul de fata.
        De fapt ei isi exercitau dreptul de a ironiza o tara , suedia fiind demult in asemenea hal incat sa faci misto de ce se intampla acolo e ca si cum ai rade de un copil cu cancer terminal.
        Pufoaika.
        • +19 (23 voturi)    
          stai (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 14:41)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

          "ei isi exercitau dreptul de a ironiza o tara"

          Mucosii care ne conduc inseamna tara? Vezi ca bati câmpii!
        • +4 (4 voturi)    
          Nea Aplaudakov, revino-ți, bre... (Duminică, 10 februarie 2019, 8:08)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

          Ei nu ironizau o țară, ci doar guvernul de proști, analfabeți și curve (citat din alt domn care a definit așa de bine și succint guvernul pe care cu oroare îl susții).
          Deci nu-ți aprinde fitiul naționalismului, că decolezi și o să ne suni tocmai de la Vladivostok.
    • +21 (25 voturi)    
      Ai dreptate. Nu ajunge că a răs Mama (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:24)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Natură de ipochimene ca Veorica sau Daia, mai râd și nordicii de ei???
    • +21 (23 voturi)    
      mai avem o sansa (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:34)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      noroc cu prietenii de la ambasada rusiei care se ofera sa ne re-educe in istorie
    • +13 (19 voturi)    
      Ciudat este ca URSS prin Mujikul Kuzmin (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Nu are astfel de Mesaje , de ce oare ? Lipsa inspiratiei ? Sau Kuzmin este veshnic abulic din cauza Pufoaika over dose ?
    • +17 (19 voturi)    
      Pe baza de reciprocitate (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 12:22)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      si suedezii au primit sute de cetateni rromani (aproape) educati, (suspect de) binevoitori si gata sa intinda o mana- ce o mana, doua maini- la nevoie. Nevoia lor.
      E induiosator ca esti lamurit. Stay sober.
      • -17 (21 voturi)    
        . (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 13:38)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Reciproca ar fi exagerata , nu trebuie ras de suedezi ,e cruzime.
    • +25 (27 voturi)    
      copilarii (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 12:40)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Ce ar trebui sa te (ne) preocupe in primul rand, nu este prietenia intre tari, care tin strict de interese, ci faptul ca ne-am pus in situatia de a fi un banc, un subiect de gluma. Suntem un fel de Bula pentru orice tara civilizata, suntem niste amatori in tot ceea ce spunem si facem.
      • -12 (20 voturi)    
        . (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 13:39)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Touche.
        Ideea este ca suntem inca capabili sa fim subiect de un banc,
        Ei nu mai sunt demult.
        • +13 (15 voturi)    
          bine mai... (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 14:42)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

          ...superiorule
        • +13 (15 voturi)    
          Ideea e .. (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 15:12)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

          ... ca voi (cum singur te-ai exprimat) sunteti subiect de bancuri tot timpul, iar borfasii tai, pe langa a fura, numai de asta mai sunt capabili: sa fie subiect de bancuri.

          Nu ca ai simpatiza cu PSD...
          • +3 (3 voturi)    
            nu neaparat! (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 18:36)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            "Nu ca ai simpatiza cu PSD..."

            Nu stiu in cazul Aplaudatului, este un nik nou, dar veteranii Mazeta, Echidistantul, newlook sau tony_ruznacia nu sunt SIMPATIZANTI ai pedesereului, ci doar slujbasi, care i fac meseria - posteaza de banii incasati.
            La fel, nu stiu daca banii vin de la Daddy sau diect de la Kremlin, dar nu are mare importanta.
            Postarile trollilor kaghebisti trebuie privite numai prim prisma jobului pe care il executa ...
    • +14 (16 voturi)    
      traiesti bine,nu? (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 13:21)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      daca nu,ar trebui sa incepi sa-ti pui intrebari de constiinta!daca ai!
      • -15 (17 voturi)    
        alerg repede,da? (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 13:41)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui asspeeda

        Daca nu ar trebui sa-mi pun intrebari despre ergonomia aluziilor la cai. Daca este!
        Krakanat.
    • +1 (1 vot)    
      cacam ai dreptate (Duminică, 10 februarie 2019, 12:01)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      De de fac astia haz de conducatorii iubiti,
      Daca ne *iubeste* sa ne ia asa cum suntem, corupti, cu drag de infractori, ingaduitori cu hotii si mari credinciosi ..
  • +12 (22 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 11:28)

    transpenibilus [utilizator]

    Salutam prezenta de veacuri a postacilor rusi in tot si toate dar nu ne putem reprima intrebarea: TEZAURUL ROMANIEI cand ni-i inapoiati, ivane?
    • +12 (12 voturi)    
      Tezaurul (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 15:39)

      UpNext [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      ar trebui sa ramana o perioada in afara tarii, indiferent unde, pentru ca, odata intrat in Romania, va fi neglijat si distrus in mod natural, pe specific valah. A se vedea patrimoniul national (cladiri, situri arheologice, parcuri nationale etc.) in paragina si distruse cu drag si pofta. Inca nu avem capacitatea de a gestiona corect si eficient valorile nationale....
      • 0 (0 voturi)    
        un pic OT, si nu-i original (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 18:39)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

        Dar ai dreptate!

        Zic ca nu-i original, pentru ca prima oara am vazut opinia asat exprimata de un doctor, prin 2000!

        Omul sustinea ARGUMENTAT ca daca, prinrt-o minune, am primi inapoi Tezaurul intregime, nu ne-ar fi de mare folos: politcienii l-ar pradui repede, am ramane iar saraci!
        Mai bine mai tarziu, cand (sperante zadarnice?) vom avea conducatori mai buni ...
    • -3 (3 voturi)    
      de ce? (Duminică, 10 februarie 2019, 9:46)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      sa vina tezaurul de la Moscova ca sa-l trimita Isarescu la Londra?
  • +1 (7 voturi)    
    Modelul social suedez,al lui nea Nelu un vis cu... (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 15:12)

    Plagarus [utilizator]

    ......Dancilii psdisti !!!!!
  • -5 (5 voturi)    
    poftim? (Duminică, 10 februarie 2019, 9:44)

    srpc [utilizator]

    o ambasada face misto de guvernul tarii unde functioneaza, iar acest guvern nu declara persona non grata personalul diplomatic de acolo? tara de mormoloci lasi.