UPDATE Bugetul a fost aprobat. Viorica Dăncilă: Asigurăm finanțarea majorării salariilor și pensiilor. Bugetele locale beneficiază de o alocare record

de DG     HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2019, 13:04 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Guvernul Romaniei
 documente
(08 Feb 2019) PDF, 1MB
Executivul a adoptat în ședința de astăzi bugetul de stat pe 2019. La debutul ședinței de guvern, premierul Viorica Dăncilă a declarat că bugetul va asigura finanțarea majorării salariilor și pensiilor, bugetele locale vor avea o alocare record, iar deficitul bugetar se va menține la 2,5% din PIB.


”Astăzi adoptăm proiectul de buget pentru anul 2019. Proiectul a fost intens dezbătut cu toate părțile relevante și am avut în vedere susținerea a trei piloni principali - sănătatea, educația și investițiile publice. De asemenea, am luat în calcul alocări bugetare pentru a onora obligațiile asumate de România în fața partenerilor externi, cum ar fi 2% din PIB pentru Apărare, ceea ce asigură respectarea angajamentelor luate de România în relația cu partenerii NATO și sumele necesare acțiunilor președinției României la Consiliul UE. De asemenea, Ministerul Fondurilor Europene are un buget record de 2,3 miliarde lei, din care 2 miliarde credite bugetare alocate pentru proiecte europene. Pentru prima oară, valoarea PIB va depăși 1.000 miliarde lei, încă o confirmare a măsurile economice bune luate de Guvern. Deficitul bugetar va fi păstrat la 2,55% din PIB”, a declarat Viorica Dăncilă.

Potrivit premierului, în proiectul de buget sunt prevăzute 49,85 miliarde de lei pentru investiții, în creștere cu 45% față de 2018. La Ministerul Transporturilor fondurile sunt cu 6 miliarde de lei mai mari.

În condițiile în care primarii marilor orașe au criticat proiectul de buget, Dăncilă a continuat să susțină că sumele alocate administrației publice locale sunt record.

”Bugetele locale beneficiază de o alocare record. Totalul sumelor care se distribuie din buget sunt de 47,9 miliarde lei, cu 19% mai mari față de cele din 2018. Impozitul pe venit colectat la bugetul de stat merge în proporție de 100% la bugetele locale, respectiv 22 miliarde, comparativ cu 15 miliarde repartizat în 2018. Așadar bugetul anului 2019 este unul echilibrat și concentrat atât pe susținerea politicilor sociale și cele de dezvoltare”, a afirmat Dăncilă.
De asemenea, ea a mai susținut că angajamentele privind majorarea salariilor și pensiilor vor fi respectate: ”Asigurăm finanțarea majorării pensiilor și a salariilor din sistemul public plata drepturilor și a indemnizațiilor sociale și susținerea politicilor de stimulare economică, măsuri asumate prin programul de guvernare continuăm creșterea punctului de pensie cu 15 la sută începând cu 1 septembrie 2019, de la 1.100 lei la 1.265 lei și a pensiei minime cu 10% de la 640 lei la 740 lei".

Proiectele bugetului de stat și bugetului asigurărilor sociale urmează să fie trimise la Parlament, spre dezbatere și aprobare.


Citeste mai multe despre   
















8771 vizualizari

  • +35 (37 voturi)    
    ahanm.... (Vineri, 8 februarie 2019, 13:12)

    liviu_ [utilizator]

    bagam totu la pensii, salarii si ajutoare sociale...
    in rest... dumnezeu cu mila... nu avem nevoie de autostrazi, spitale, politie... acolo nu trebuie bani!
    • +11 (11 voturi)    
      se rezolva cu rectificari lunare (Vineri, 8 februarie 2019, 16:28)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      asa este si in mediul privat de ceva timp.. faci bugetul pe un servetel, ca nu stii ce-ti rezerva codul fiscal saptamana viitoare.

      mai interesant va fi cand nu le vor ajunge banii de salarii. mai sunt inca destui fraieri care sa plateasca taxe pentru #ciumarosie, dar pana cand?..
    • +4 (6 voturi)    
      640 lei pensie (Vineri, 8 februarie 2019, 17:27)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Adevarul e ca pensionarii cu 640 lei pensie se scalda in bani, ar trebui sa le mai taiem din pensia aia exagerata si sa mai facem niste autostrazi, ca 640 lei e cam mult pentru ei
  • +33 (33 voturi)    
    veorica (Vineri, 8 februarie 2019, 13:27)

    ------ [utilizator]

    Da o finantati din imprumuturi,pe care le luati de la banci sau imprumuturi internationale,necazul este ca trebuiesc returnate.
  • +37 (37 voturi)    
    Tanti Veo (Vineri, 8 februarie 2019, 13:36)

    mos ion roata [utilizator]

    Asigurati conditii sa se dezvolte mediul privat-platitor de taxe si imppozite si banii pentru pensii si salariile bugetarilor vor veni de la sine. Finantand doar pe cei care nu produc ditrugeti totul.
    • +9 (9 voturi)    
      Ăia e inteligenți și pericoloși (Vineri, 8 februarie 2019, 16:16)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Nu votează care e cel mai bun partid care altu nu să ezistă! Ei vrea meritocrație, noi dăm kleptocrație - nu ne putem împăca că ei vrea o țară ca afară, noi vrem o țară ca înăuntru.... cum care înăuntru, în budă, bre!
  • +26 (26 voturi)    
    Am dubii (Vineri, 8 februarie 2019, 15:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Bănui că dacă o întrebă cineva câte ceva din bugetul pe care l-a aprobat e in pom. Nu e doar incompetentă, e și (...) cu carul, nu pricepe nimic din buget.
    • +6 (6 voturi)    
      Cineva se demasca! (Vineri, 8 februarie 2019, 16:53)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Daca cineva o intreaba - s-a demascat ca fiind in solda Statului paralel, a lui Sorosh, a multinationalelor sau a agenturilor!

      Un bun roman, votant Daddy, nu isi pune intrebari, si in special nu se intreaba niciodata "DAR DE UNDE BANII?"!!!
  • +25 (25 voturi)    
    dar productia la hectar? (Vineri, 8 februarie 2019, 15:34)

    jorj_bv [utilizator]

    Comunistii dracului!
    • +5 (5 voturi)    
      Aici (Vineri, 8 februarie 2019, 16:35)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      e vorba de prostie pura care nu are nicio legatura cu comunismul.Asta nu inseamna ca n-ar fi comunismul tot o forma de prostie.
  • +11 (13 voturi)    
    Sintagma idioata : (Vineri, 8 februarie 2019, 16:25)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Bugetul a fost aprobat".
    De fapt Bugetul a fost facut / intocmit de catre Guvern sau servitorii Guvernului.
    Guvernul nu se auto-aproba. Parlamentul aproba.
  • +4 (4 voturi)    
    taxe pe corporatisti! (Vineri, 8 februarie 2019, 16:25)

    Itsoc [utilizator]

    foarte bine, vio! puneti noi taxe pe sorosistii de la privat si s-a rezolvat problema. oricum pe ei nu-i afecteaza nimic, motiv pentru care nici nu voteaza.
  • +7 (7 voturi)    
    Habar nu are despre ce vorbeste... (Vineri, 8 februarie 2019, 16:47)

    morometu [utilizator]

    Papam, papam, papam...din imprumuturi dar dezvoltare, investitii, deloc! Copii nostri vor plati cu varf si indesat dobanzile la imprumuturile pentru consumul actual! De ani de zile mutam datoriile in carca lor si le vom lasa o tara la limita de avarie.
  • +10 (10 voturi)    
    N-aveti ce face, pedesereul place! (Vineri, 8 februarie 2019, 16:51)

    complet_ret [utilizator]

    Economii importante se pot face prin eliminarea cheltuielilor inutile cu alegrile, locale si paralamentare!

    Pedesereul dubleaza, tripleaza salariile și pensiile, asa cum a promis Olgutza.
    Și primarii se bucura, bugetele locale beneficiază de o alocare record!

    in aceste conditii, este de la sine inteles ca toata, toata lumea (mai putin nemernicii cu #rezist si cei platiti de Sorosh) o sa voteze cu pedesereul!

    Daca rezultatul este deja sigur, ce sens mai are sa se cheltuiasca bani si sa se piarda timp cu alegerile?!

    Partidul lui Daddy rulez!
    Docila forever!
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru corigentii la aritmetica ! (Vineri, 8 februarie 2019, 17:10)

    val111 [utilizator]

    Gasiti greseala din afirmatia urmatoare :
    "continuăm creșterea punctului de pensie cu 15 la sută începând cu 1 septembrie 2019, de la 1.100 lei la 1.265 lei și a pensiei minime cu 10% de la 640 lei la 740 lei"
    Este cineva, in fruntea guvernului, certat nu numai cu limba romana dar si cu aritmetica de a cincea !
    • +2 (2 voturi)    
      e (Vineri, 8 februarie 2019, 19:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui val111

      artimetica după vâlcov.
      Biata bipedă abia dacă citește, că de priceput ce citește, muuuuult mai greu, aproape imposibil, după cum s-a văzut până acum.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai pune ”botu” cineva (Vineri, 8 februarie 2019, 17:53)

    Canache [utilizator]

    la ce zic ăştia ? Avem lege pt autostrada Iaşi - aşa şi ?
    Nu facem 3 spitale antamate ca tehnocraţii, facem 5 - aşa şi ?
    Facem stadioane peste tot şi metrou Otopeni pt Europene - aşa şi ?
    Mai promitem ? Că de făcut nu ne lasă !
    Hai că mai promitem şi la alegeri !
  • +3 (3 voturi)    
    Daaa , avem crestere cu 45% la (Vineri, 8 februarie 2019, 18:17)

    kokos [utilizator]

    bugetul de investitii , insa la rectificari se vor taia cel putin 75% din el.
  • +2 (2 voturi)    
    vio (Vineri, 8 februarie 2019, 21:15)

    ------ [utilizator]

    Unde naiba ai fost cand s-a facut bugetu veorica.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce sa mai discutam... (Vineri, 8 februarie 2019, 21:30)

    astronaut [utilizator]

    ''gubern''care BATE toate recordurile la alocari , sunt absolut convins (cum le place sa se auda) , ca aceste alocari record (dupa Veorica) , cel putin in primul semestru nu se vor realiza nici macar in proportie de 30% , sigur la perioada ! SUNT DIABOLICI , SICTIR !