Gunther Krichbaum: Guvernul de la București conduce pe contrasens. Recursul compensatoriu va face ca mulți făptași să scape de pedepse

de DG     HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2019, 12:27 Actualitate | Esenţial


Gunther Krichbaum
Foto: Deutsche Welle
Președintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Bundestag, Gunther Krichbaum, spune, într-un interviu acordat Deutsche Welle, că ”în România, legislația se modifică pentru protecția unor politicieni corupți. Aceasta nu mai este o democrație”. El mai afirmă că guvernanții de la București se fac că nu înțeleg avertismentele transmise de Bruxelles, iar recursul compensatoriu va face ca foarte mulți făptași să scape de pedepse.

”Pentru noi este important cum vor fi tratate dosarele închise, în contextul în care se dorește atacul prin recurs în anulare a tuturor cazurilor judecate la Înalta Curte de Casație și Justiție în ultimii patru ani. Într-o astfel de situație se poate ajunge la repetarea tuturor proceselor, fapt ce ar provoca un volum de muncă peste putința magistraților, iar multe cazuri s-ar prelungi până la termenul de prescriere. În opinia mea, acesta este și scopul: mulți făptași deja condamnați pentru fărădelegile comise ar urma să scape de pedepse. Dar o asemenea evoluție nu corespunde normelor unui stat de drept și cetățenii României nu vor avea înțelegere pentru așa ceva”, a declarat înaltul oficial german.

Președintele comisiei pentru afaceri europene a mai criticat și modul de reacție a guvernului față de observațiile Comisiei europene în cadrul MCV. ”(...) E ca atunci când ești un șofer-fantomă pe autostradă, când conduci pe contrasens, ți se atrage atenția că ești pe banda greșită iar răspunsul tău e <<Nu, nu, nu eu sunt pe banda greșită, ci sutele de mașini care îmi vin din față!>>”.

Krichbaum îi răspunde și premierului Viorica Dăncilă care a acuzat de mai multe ori așa zisul standard dublu impus României, transmițându-i că principiile statului de drept nu sunt negociabile. ”În viață, multe lucruri sunt o chestiune de perspectivă. Dar principiile statului de drept pe care le împărtășim în Uniunea Europeană sunt valabile pentru fiecare dintre noi. Nu avem dublu standard. (...) Înclin să cred că unora dintre cei aflați la guvernare la București le place să lase impresia că nu înțeleg asta. Și, în orice caz, chiar ei practică o dublă măsură, când vine vorba despre exigență”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2216 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Si mai zic borfasii din PSD ca Europa nu intelege (Vineri, 8 februarie 2019, 12:33)

    delco [utilizator]

    Europa intelege perfect. PSD nu vrea sa reformeze justitia, vrea sa scape infractorii din parnaie. De aia va fi Kovesi procuror european.
  • -7 (11 voturi)    
    Se pare ca.... (Vineri, 8 februarie 2019, 12:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    Se pare ca domnul din articol a fost numit purtator de cuvant al cetatenilor romani.
  • -10 (12 voturi)    
    Nu, nu spune (Vineri, 8 februarie 2019, 12:49)

    newlook [utilizator]

    "Președintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Bundestag, Gunther Krichbaum, spune...."

    ==================

    Nu, nu spune nimic despre gazoductul ANTI-EUROPEAN pe care Germania il construieste cu rusii.

    De ce ar spune?
  • -9 (9 voturi)    
    justitie (Vineri, 8 februarie 2019, 13:39)

    gpavel [utilizator]

    noul complet de 5 ales integral ,salveaza coruptii?
    • +7 (7 voturi)    
      nu despre asta era vorba in articol! (Vineri, 8 februarie 2019, 14:06)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      .
      • -4 (6 voturi)    
        procese (Vineri, 8 februarie 2019, 15:22)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui revo

        problema prescrierii exista dar nu trebuie exagerat,in primul rand vor fi trei completuri de 5(nu doua)deci se pot judeca mai multe cazuri simultan,numarul proceselor pe completele de 5 de la iccj nu e chiar asa de mare cum se crede(pe 4 ani)mediatizarea ne-a facut sa credem ca sunt multe cazuri,totodata daca nu s-ar judeca ,ar exista posibilitatea unor nevinovati in inchisoare(greu de acceptat de o societate moderna),vina unor cazuri ajunse la prescriere ,o poarta cei care au neglijat (cu stiinta)o lege clara!
  • -7 (9 voturi)    
    cine e vinovatul? (Vineri, 8 februarie 2019, 13:57)

    gpavel [utilizator]

    dupa d-ul gunther lucrurile trebuie lasate asa,nu e grav ca s-au judecat oameni cu completuri constituite in afara legii,cu un judecator impus,care avea influienta(era unul din sefii iccj),grav e ca ar putea scapa unii infractori,iar vina e a guvernului, bineinteles psd,nu a celor care au impus completurile cu incalcarea legii!principiul ca e mai bine sa scape in infractor, decat sa faca puscarie un nevinovat ,nu are "fani"in germania oamenilor politici!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Cred ca modul in care au fost desemnate (Vineri, 8 februarie 2019, 16:45)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      completele de 5 inainte de recentul tambalau a fost mai corect decat cel actual.
      Este normal ca la conducerea ICCJ sa fie judecatori cu experienta si nu noi intrati. Prin tragerea la sorti se poate ca un nou intrat sa ajunga la conducerea unui complet de 5. Avand in vedere ca sentintele de la ICCJ devin obligatorii in cazurile similare pentru intreg sistemul juridic gasesc normal ca la conducerea completelor de 5 sa fie judecatori din conducerea ICCJ, pentru o practica unitara. Prin nou intrat inteleg persoana cu studiile si experienta stipulata de lege pentru accederea la ICCJ.

      De exemplu lui Dragnea care este presedintele camerei Deputatilor i-ar conveni sa fie un simplu membru in Comisia specială pentru legile justiţiei a carui presedinte este Iordache?
  • +6 (6 voturi)    
    Pasaj esențial din interviu, lipsă: (Vineri, 8 februarie 2019, 15:29)

    FlorinAndrei [utilizator]

    "Întrebare DW: Guvernul de la București insistă asupra faptului că Vestul și instituțiile europene nu înțeleg corect reforma justiției din România, că sunt transmise semnale false din România către partenerii noștri occidentali și că percepția, acolo, este falsă.

    Răspuns GK: Aș avea un sfat simplu: luați, vă rog, raportul MCV, mecanismul referitor la statul de drept din România, și analizați toate recomandările din aceste documente; luați rezoluția Parlamentului European și prelucrați recomandările incluse acolo; și luați raportul Comisiei de la Veneția și aplicați cerințele enunțate. Raportul Comisiei de la Veneția din 19 oct. 2018 critică aspru multe dintre lucrurile care se petrec în România. Aceste rapoarte ale instituțiilor internaționale trebuie luate în serios.
    Sigur, se poate spune că toate sunt false.
    Este ca atunci când ești un șofer pe autostradă, când conduci pe contrasens, ți se atrage atenția că ești pe banda greșită iar răspunsul tău este „Nu, nu, nu eu sunt pe banda greșită, ci sutele de mașini care îmi vin din față!”.